από το 1ο στιχηρό του εσπερινού των Χριστ/νων

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
"... η φλογίνη ρομφαία τα νώτα δίδωσι και τα Χερουβίμ παραχωρεί του ξύλου της ζωής"

Έχω την αίσθηση ότι αναφέρεται στην έξοδο των πρωτοπλάστων απ' τον Παράδεισο αλλά με μπερδεύει η σύνταξη.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μπορείτε να το εξηγήσετε για όλους μέσα στα συμφραζόμενα του συγκεκριμένου ύμνου; Παραθέτω το σημείο:

Δεῦτε ἀγαλιασώμεθα τῷ Κυρίῳ, τὸ παρὸν μυστήριον ἐκδιηγούμενοι, τὸ μεσότοιχον τοῦ φραγμοῦ διαλέλυται, ἡ φλογίνη ῥομφαία τὰ νῶτα δίδωσι, καὶ τὰ Χερουβίμ παραχωρεῖ τοῦ ξύλου τῆς ζωῆς, κἀγὼ τοῦ παραδείσου τῆς τρυφῆς μεταλαμβάνω, οὗ προεξεβλήθην διὰ τῆς παρακοῆς. Ἡ γὰρ ἀπαράλλακτος εἰκὼν τοῦ Πατρός, ὁ χαρακτήρ τῆς ἀϊδιότητος αὐτοῦ, μορφὴν δούλου λαμβάνει, ἐξ ἀπειρογάμου Μητρὸς προελθών, οὐ τροπὴν ὑπομείνας· ὃ γὰρ ἦν διέμεινε, Θεὸς ὢν ἀληθινός· καὶ ὃ οὐκ ἦν προσέλαβεν, ἄνθρωπος γενόμενος διὰ φιλανθρωπίαν· αὐτῷ βοήσωμεν· ὁ τεχθεὶς ἐκ Παρθένου Θεός, ἐλέησον ἡμᾶς.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ἡ φλογίνη ῥομφαία τὰ νῶτα δίδωσι, καὶ τὰ Χερουβίμ παραχωρεῖ τοῦ ξύλου τῆς ζωῆς
τό φλογερό δίκοπο μαχαίρι στράφηκε πίσω, φεύγουνε καί τά Χερουβίμ καί ἀφήνουνε ἐλεύθερο τό ξῦλο τῆς ζωῆς​
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
[
ΥΓ. Γιά τό νόημα πρβλ. Γεν. γ΄ 22-24.[/INDENT]

Γένεσις γ΄

22 καὶ εἶπεν ὁ Θεός· ἰδοὺ ᾿Αδὰμ γέγονεν ὡς εἷς ἐξ ἡμῶν, τοῦ γινώσκειν καλὸν καὶ πονηρόν· καὶ νῦν μή ποτε ἐκτείνῃ τὴν χεῖρα αὐτοῦ καὶ λάβῃ ἀπὸ τοῦ ξύλου τῆς ζωῆς καὶ φάγῃ καὶ ζήσεται εἰς τὸν αἰῶνα. 23 καὶ ἐξαπέστειλεν αὐτὸν Κύριος ὁ Θεὸς ἐκ τοῦ παραδείσου τῆς τρυφῆς ἐργάζεσθαι τὴν γῆν, ἐξ ἧς ἐλήφθη. 24 καὶ ἐξέβαλε τὸν ᾿Αδὰμ καὶ κατῴκισεν αὐτὸν ἀπέναντι τοῦ παραδείσου τῆς τρυφῆς καὶ ἔταξε τὰ Χερουβὶμ καὶ τὴν φλογίνην ρομφαίαν τὴν στρεφομένην φυλάσσειν τὴν ὁδὸν τοῦ ξύλου τῆς ζωῆς.

Δεν έχω Π. Διαθήκη με ερμηνεία (το απόσπασμα από τον π. Leo) αλλά όπως το καταλαβαίνω, τα Χερουβίμ από τότε φύλαγαν την είσοδο του Παραδείσου με φλογίνη ρομφαία "στρεφομένη", δίκοπη, όπως μας είπε ο π. Μάξιμος, κατά διαταγή του Κυρίου, η οποία (διαταγή) τώρα, με τη Γέννηση του Κυρίου μας, αίρεται και πλέον έχουμε πρόσβαση και κοινωνούμε της τρυφής του Παραδείσου.

Ωραίο!!!:)

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για τη φλογίνη ρομφαία: συμβολίζει κάτι αυτόνομα; Κυρίως με παραξένεψε διότι την μεταχειρίζεται ως Αντικείμενο και μάλιστα "έμψυχο", ισότιμο συντακτικά με τα Χερουβίμ, αφού λέει "διέταξε τα Χερουβίμ και την φλογίνη ρομφαία την στρεφομένη να φυλάττουν το δρόμο του ξύλου της ζωής".
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δεν έχω Π. Διαθήκη με ερμηνεία
Κώστα, δες εδώ, είναι η μετάφραση του Ι. Θ. Κολιτσάρα και πες μας.

Νομίζω ότι χρειάζεται μια όχι αυτολεξεί ερμηνεία (πχ. έταξε τα Χερουβείμ να φυλάττουν τις πύλες κρατώντας τη ρομφαία).

Επίσης, θυμίζω και το πολύ ωραίο κοντάκιο:
Οὐκέτι φλογίνη ρομφαία φυλάττει τῆν πύλην τῆς Ἐδέμ...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δεν έχω Π. Διαθήκη με ερμηνεία
http://www.bibles.gr/


Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για τη φλογίνη ρομφαία: συμβολίζει κάτι αυτόνομα; Κυρίως με παραξένεψε διότι την μεταχειρίζεται ως Αντικείμενο και μάλιστα "έμψυχο", ισότιμο συντακτικά με τα Χερουβίμ, αφού λέει "διέταξε τα Χερουβίμ και την φλογίνη ρομφαία την στρεφομένη να φυλάττουν το δρόμο του ξύλου της ζωής".
Ναί εἶναι κάτι αὐτόνομο. Προληπτικό μέτρο τοῦ Θεοῦ, ἡ πρός πᾶσαν κατεύθυνση στρεφομένη πύρινη ρομφαία, κατά τοῦ Ἀδάμ καί τοῦ γένους του, προκειμένου νά μή φτάσει καί οἰκειοποιηθεῖ τήν Ζωή (ξῦλο ζωῆς), τήν Ὁδό τῆς Ζωῆς, τήν Πηγή τῆς Ζωῆς. Μήπως ἐδῶ (δια)φαίνεται ὁ Χριστός;
Σημασία ἔχει τό «Οὐκέτι φλογίνη ῥομφαία φυλάττει τὴν πύλην τῆς Ἐδέμ, αὐτὴ γὰρ ἐπῆλθε παράδοξος σβέσις τὸ ξύλον τοῦ Σταυροῦ, θανάτου τὸ κέντρον, καὶ ᾅδου τὸ νῖκος ἐλήλαται, ἐπέστης δὲ Σωτήρ μου βοῶν τοῖς ἐν ᾅδῃ΄ Εἰσάγεσθε πάλιν εἰς τὸν Παράδεισον». Αὐτό ὡς δυνατότητα. Ὁ «σαρκικός», ὅμως, ἄνθρωπος πάντα θά ἐμποδίζεται ἀπό τήν εἴσοδο στήν Βασιλεία τοῦ Θεοῦ.


 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Γιώργος Μ.;57666 said:
Κώστα, δες εδώ, είναι η μετάφραση του Ι. Θ. Κολιτσάρα και πες μας.

Νομίζω ότι χρειάζεται μια όχι αυτολεξεί ερμηνεία (πχ. έταξε τα Χερουβείμ να φυλάττουν τις πύλες κρατώντας τη ρομφαία).

Επίσης, θυμίζω και το πολύ ωραίο κοντάκιο:
Οὐκέτι φλογίνη ρομφαία φυλάττει τῆν πύλην τῆς Ἐδέμ...

Μα δεν είδες ότι εγώ ο ίδιος αναίρεσα την ερμηνεία μου παρακάτω;:D Άλλωστε δεν λέει "με ρομφαία" αλλά "τα Χερουβίμ και τη ρομφαία".
 
Last edited:
Top