[Ερώτηση] απορία περί Δημητρίου Ιωαννίδη

romios1

Active member
Απλώς διερωτώμαι εάν ζει ο άρχων πρωτοψάλτης Δημήτριος Ιωαννίδης και αν που ευρίσκεται. Υπάρχουν σε κυκλοφορία οι άλλες εκδόσεις του; και που ψάλλει.
Ευχαριστώ.
 

ἄκουε πολλά λάλει καίρια

Βίας Ι σ. 65,7 (Diels-Kranz)
Απλώς διερωτώμαι εάν ζει ο άρχων πρωτοψάλτης Δημήτριος Ιωαννίδης και αν που ευρίσκεται. Υπάρχουν σε κυκλοφορία οι άλλες εκδόσεις του; και που ψάλλει.
Ευχαριστώ.

Ζει και βασιλεύει. Μάλιστα ενίοτε ψαλτολογεί...
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Απλώς διερωτώμαι εάν ζει ο άρχων πρωτοψάλτης Δημήτριος Ιωαννίδης και αν που ευρίσκεται. Υπάρχουν σε κυκλοφορία οι άλλες εκδόσεις του; και που ψάλλει.
Ευχαριστώ.

Φίλε μου ΔΥΣΤΥΧΩΣ για πολλούς 'επιστήθιους" Φίλους, ακόμα ζώ και ζώνομαι. Ευρίσκομοι στο σπίτι μου στον Άγιο Ιωάννη Ρέντη ( Έλλης 16, 4ος όροφος ) και το τηλέφωνό μου είναι το 2104824725.
Οι Εκδόσεις που έχω κάνει, είναι:
1) Θεωρητικό με τριπλό CD Ασκήσεων τις οποίες ψάλλει ο Μαθητής Γιάννης Καρασταμάτης
2) Εσπερινός με Ανοιξαντάρια και Μακάριος Ανήρ σε όλους σχεδόν τους Ήχους, 49 Κεκραγάρια ( από Αργά μέχρι αυτά περίπου του Αναστασιματαρίου, Θο'υ Κύριε, Εσπέρι και Απόστιχα των Ήχων με διπλά Δοξαστικά, Τα Προσομοιακά Απολυτίκια, Τα Και νύν των Αποστίχων των Καθημερινών, Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτου Γεωργιάδη και ένα 8ηχο δικό μου, Τις Αρχαίες Δοχές, Φως Ιλαρόν διάφορα, όλα τα Προκείμενα και λίγα της Αρτοκλασίας.
3) Ακάθιστος Ύμνος με Τυπική Διάταξη για κάθε περίπτωση, 4 Το Προσταχθέν, 18 Τη Υπερμάχω, τον Κανόνα της Ακαθίστου, τους Χαιρετισμούς, 280 περίπου Εφύμνια και την Ωραιότητα.
4) Μεγίστη Κρασοκατανυκτική Παννυχίς Ασώτων Ιεροψαλτών. Αυτό περιλαμβάνει μία υπερπλήρη Ακολουθία Από την Μεγάλη Συναπτή πρό του Θεός Κύριος, απολυτίκια, Καθίσματα, Ευλογητάρια, Καταβασίες, Αίνους, Δοξολογία, Τυπικά, Μακαρισμούς, Τρισάγιο, Φήμες, Απόστολο, Ευαγγέλιο, Χερουβικό, Λειτουργικά πλήρη, Κοινωνικό, Ύμνους Απολύσεως και Καλοφωνικό Ειρμό για το τέλος. Τα κείμενα είναι όλα σχετικά με το κρασί και την Ταβέρνα και είναι τονισμένα με εξαιρετικές μουσικές μελοποιήσεις.
Μέσα στον Σεπτέμβρη, θα κυκλοφορήσει Ειρμολόγιο με 850 περίπου σελίδες. Θα περιέχει ¨ΟΛΟΥΣ τους Ειρμούς των Κανόνων και όχι μόνο, που περιέχονται σε ΟΛΑ τα Λειτουργικά Βιβλία της Εκκλησίας. Σύνολο 687. Είναι γραμμένοι όπως ψάλλονται και κατ' έννοιαν και όχι όπως τους βρίσκουμε στα ήδη υπάρχοντα Ειρμολόγια. Αργές, Σύντομες Καταβασίες, οι Θ΄. Ωδές των Κανόνων που ψάλλονται όλο το χρόνο, οι Τιμιωτέρες, Εξαποστειλάρια, Αργά και Σύντομα Προσόμοια, Καθίσματα, Πρόλογοι, Κοντάκια καιτα Αυτόμελα των Ήχων, τα Αναστάσιμα και Προσομοιακά Απολυτίκια, καθώς επίσης και τα Φωταγωγικά των Ήχων. Το μεγάλο όμως ατού του βιβλίου αυτού, είναι ένα DVD 3,5 G στο τέλος, όπου έχω ηχογραφήσει περίπου το 98ο/ο των περιεχομένων, τα οποία είναι κατανεμημένα κατ' Ήχον και Ενότητα.
ΑΥΤΑ!!!!!!!!!!
 
Top