αναζήτηση αναλογίου

thanos333

New member
αναζητω στην αττικη ψαλτηρι για ψυχοσαββατο το πρωτο, πρωτους και τριτους χαιρετισμους. οποιος εχει κατα νου κατι ας μου πει. 6946110844 θανος
 
Και γω ζητάω ιερό ναό σαν τρίτος ψάλτης στο κέντρο της Αθήνας . Έχω τελειώσει ανωτερη εκκλησιαστική σχολή Αθηνών και βυζαντινή μουσική . Το τηλέφωνο μου είναι 6909015439 .
 

arskand

Επί Πτυχίω
Ρητορική ερώτησις : Υπάρχει η πολυτέλεια να ζητά κάποιος ιεροψάλτης συγκεκριμένες ακολουθίες σε συγκεκριμένες περιοχές; Συγνώμη , ίσως να έχω χάσει κάποια επεισόδια και να έχει αλλάξει το status προσφοράς και ζήτησης ιεροψαλτών εντός της διοικούσης εκκλησίας κι εγώ να τα'χω μεσάνυχτα που λεν και στο χωριό μου.
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Κ. Αρκσάντ, αν μου επιτρέπετε να σας απαντήσω.
Δς γνωρίζω τον thano333, υπέθεσα ωστόσο διαβάζο τας το αίτημά του ότι ίσως βρίσκεται στην Αθήνα εκτάκτως αυτές τις ημερομηνίες για δουλειές.....για νοσηλεία συγγενούς του
...για σοβαρό λόγο εν πάση περιπτώσει και σου λέει "μωρε να βγάλω και ένα μεροκάματο".
Ασφαλώς ο κ. thanos333 γνωρίζει καλύτερα από εμένα τους λόγους.
 
Ρητορική ερώτησις : Υπάρχει η πολυτέλεια να ζητά κάποιος ιεροψάλτης συγκεκριμένες ακολουθίες σε συγκεκριμένες περιοχές; Συγνώμη , ίσως να έχω χάσει κάποια επεισόδια και να έχει αλλάξει το status προσφοράς και ζήτησης ιεροψαλτών εντός της διοικούσης εκκλησίας κι εγώ να τα'χω μεσάνυχτα που λεν και στο χωριό μου.
Τι σας ενδιαφέρει εσάς ?
 

tzark

Μέλος
Ρητορική ερώτησις : Υπάρχει η πολυτέλεια να ζητά κάποιος ιεροψάλτης συγκεκριμένες ακολουθίες σε συγκεκριμένες περιοχές; Συγνώμη , ίσως να έχω χάσει κάποια επεισόδια και να έχει αλλάξει το status προσφοράς και ζήτησης ιεροψαλτών εντός της διοικούσης εκκλησίας κι εγώ να τα'χω μεσάνυχτα που λεν και στο χωριό μου.
Γιατί απορείς Ιεροψάλτης είναι ο άνθρωπος και να συμπληρώσει κάποια χρήματα θέλει...εσύ τι ζόρι τραβάς???
 
Last edited:

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Δεν είναι κακό για κάποιον να απορεί, δημόσιος διάλογος γίνεται, ούτε φυσικά κακό και για τον άλλο αυτό που ψάχνει.

Η προφανέστατη ερμηνεία είναι ότι για τις υπόλοιπες ακολουθίες (κυριακή, κύριοι χαιρετισμοί) έχει κλείσει και κοιτάζει τις υπόλοιπες μέρες/ώρες τώρα.

Ωστόσο αν και η ευκαιριακή πρόσληψη θεωρείται πολυτέλεια, ναι, θα έλεγα πως υπάρχει. Υπάρχει περίπτωση πρόσληψης "ανά λειτουργία". Πώς λέμε πάω σε ένα πανηγύρι μια φορά μόνο; Ε και το ψυχοσάββατο κάτι σαν πανηγύρι είναι, μια φορά σε θέλουν. Αλλά κι ο ψάλτης μπορεί να μη θέλει να δεσμευτεί για τα υπόλοιπα Σάββατα. Το θέμα είναι ότι συνήθως τα Σάββατα και ειδικά τα Ψυχοσάββατα είναι ήδη πιασμένα, άρα θέλει ψάξιμο για να βρεις εκκλησία που να σε χρειάζεται.

Από την άλλη, μάλλον δεν είναι πολυτέλεια να επιδιώκεις να ψάλεις εκτός Κυριακής ή σε α' ή γ' χαιρετισμούς. Αν οι αμοιβές ήταν επαρκείς, θα μπορούσε κανείς να μη σκέφτεται καν να βγει στη γύρα. Για τους Χαιρετισμούς θα το δεχόμουν ως προτίμηση ώρας αν ζητούσε μόνο το ένα από τα δύο. Η χειρότερη περίπτωση είναι να ψάλεις 3 χαιρετισμούς στη σειρά!

Λόγω κόβιντ πάντως έχουν αλλάξει κάποια πράγματα. άλλες εκκλησίες αποδέσμευσαν ψάλτες, αλλού παρεκκλήσια επαναλειτουργούν για μείωση συνωστισμού, αλλού ψάλτες ιδίως ηλικιωμένοι κάθονται σπίτι, ανατροπές εκατέρωθεν.

Επίσης το Αττική δεν το λες και προτίμηση τοποθεσίας. Είναι ήδη πολύ ανοικτό. Δηλαδή τι θα πρεπε; να ψάχνει σε όλη την Ελλάδα;
 

arskand

Επί Πτυχίω
Γιατί απορείς Ιεροψάλτης είναι ο άνθρωπος και να συμπληρώσει κάποια χρήματα θέλει...εσύ τι ζόρι τραβάς???
Πιο πάνω έγραψα "Ρητορικό ερώτημα" και δεν τραβάω ζόρι με την συγκεκριμένη ανάρτηση του συναδέλφου, προς Θεού δηλαδή κι εγώ στο ψαλτοκαματο ψάχνω!
 
Ρητορική ερώτησις : Υπάρχει η πολυτέλεια να ζητά κάποιος ιεροψάλτης συγκεκριμένες ακολουθίες σε συγκεκριμένες περιοχές; Συγνώμη , ίσως να έχω χάσει κάποια επεισόδια και να έχει αλλάξει το status προσφοράς και ζήτησης ιεροψαλτών εντός της διοικούσης εκκλησίας κι εγώ να τα'χω μεσάνυχτα που λεν και στο χωριό μου.
Ο καθένας κάνει ο,τι του αρέσει ! Αφού υπάρχει κρίση ! Δεν υπάρχει ? Για πείτε μου !
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Το περίεργο βρίσκεται στη λέξη πολυτέλεια. Πολυτέλεια για ποιον;
 
Ρητορική ερώτησις : Υπάρχει η πολυτέλεια να ζητά κάποιος ιεροψάλτης συγκεκριμένες ακολουθίες σε συγκεκριμένες περιοχές; Συγνώμη , ίσως να έχω χάσει κάποια επεισόδια και να έχει αλλάξει το status προσφοράς και ζήτησης ιεροψαλτών εντός της διοικούσης εκκλησίας κι εγώ να τα'χω μεσάνυχτα που λεν και στο χωριό μου.
 
Top