[Ανακοίνωση] Ψηφιοποίηση βιβλίων

Psaltis5700

Μέλος
Αναλαμβάνω ψηφιοποίηση οποιουδήποτε βιβλίου το οποίο θα μεταφερθεί σε μένα με courier. Η τιμή είναι 20 ευρώ ανά 100 σελίδες και για βιβλία άνω των 300 σελίδων η τιμή γίνεται 15 ευρώ ανά 100 σελίδες.

Κάθε ενδιαφερόμενος να στείλει email στο fontscr@gmail.com
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αναλαμβάνω ψηφιοποίηση οποιουδήποτε βιβλίου το οποίο θα μεταφερθεί σε μένα με courier. Η τιμή είναι 20 ευρώ ανά 100 σελίδες και για βιβλία άνω των 300 σελίδων η τιμή γίνεται 15 ευρώ ανά 100 σελίδες.

Κάθε ενδιαφερόμενος να στείλει email στο fontscr@gmail.com

Σε ένα ορφανοτροφείο δεν μπορεί να μπει αγγελία για babysitting επί πληρωμή!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πολύ καλό!!! Στο κέντρο της Θεσ/νίκης υπάρχουν φωτοτυπάδικα που σαρώνουν 5 λεπτά τη σελ, δηλαδή 5 € τις 100, και δέχονται και παζάρια αν είναι πολλές...
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Αναλαμβάνω ψηφιοποίηση οποιουδήποτε βιβλίου το οποίο θα μεταφερθεί σε μένα με courier. Η τιμή είναι 20 ευρώ ανά 100 σελίδες και για βιβλία άνω των 300 σελίδων η τιμή γίνεται 15 ευρώ ανά 100 σελίδες.

Με τόσα χρήματα δεν σκανάρεις το βιβλίο! Πας και παίρνεις καινούργιο!
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Με τόσα χρήματα δεν σκανάρεις το βιβλίο! Πας και παίρνεις καινούργιο!

Πράγματι!

Ἐπειδή ὅμως τό ποσόν εἶναι ὑπερβολικόν
καί διά νά μή παρεξηγηθῇ καί ἑπομένως ἀδικηθῇ ὁ συνάδελφος Psaltis5700,
ΜΗΠΩΣ μέ "ψηφιοποίηση" (δέν γράφει σκανἀρισμα) ΜΗΠΩΣ ἐννοεῖ ἐξ ἀρχῆς δακτυλογράφησιν
π.χ. μέ τόν Μελωδό, Πανδουρίς κτλ, ὁπότε εἶναι ἄλλο πρᾶγμα!

Ἴσως θά ἦτο χρήσιμον νά μᾶς ἐξηγήση τί άκριβῶς θά κάμῃ (π.χ.βιβλιοδεσία)
καί διατί τόσον κόστος.
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Πράγματι!
Ἐπειδή ὅμως τό ποσόν εἶναι ὑπερβολικόν

Όχι απλά είναι υπερβολικό, αλλά εμπαιχτικό προς την νοημοσύνη μας.

καί διά νά μή παρεξηγηθῇ καί ἑπομένως ἀδικηθῇ ὁ συνάδελφος Psaltis5700,

Δεν θέλουμε ούτε να τον παρεξηγήσουμε αλλά ούτε και να τον κατεβάσουμε απ' τα κολοβά γαϊδούρια.

ΜΗΠΩΣ μέ "ψηφιοποίηση" (δέν γράφει σκανἀρισμα) ΜΗΠΩΣ ἐννοεῖ ἐξ ἀρχῆς δακτυλογράφησιν
π.χ. μέ τόν Μελωδό, Πανδουρίς κτλ, ὁπότε εἶναι ἄλλο πρᾶγμα!

Σε καμία περίπτωση! Είμαι μελωδογράφος, κα σας διαβεβαιώ πως μια επαγγελματική «ψηφιοποίηση» όπως την εννοείται εσείς, ήτοι ηλεκτρονική δακτυλογράφησις, είναι πολύ πιο κοστοβόρα! Δεν θυμάμαι πόσο, αλλά έχει συγκεκριμένη τιμή η «σελίδα» και όχι οι «σελίδες». Είναι πάρα πολύ χρονοβόρα και κουραστική η συγγραφή, όσο και αν φαίνεται εύκολο!

Επομένως δεν υπάρχει περίπτωση απ' το να εννοεί το «σκανάρισμα». Οπότε δικαιολογημένη η όλη αντίδρασις! Γιατί δεν έχει να κάνει με την τιμή, αλλά με την νοημοσύνη μας όπως προανέφερα! Όχι τίποτα άλλο, αλλά μην την πατήσει κανένας Χριστιανός και του πάει ο κούκος αηδόνι!

Ἴσως θά ἦτο χρήσιμον νά μᾶς ἐξηγήση τί άκριβῶς θά κάμῃ (π.χ.βιβλιοδεσία) καί διατί τόσον κόστος.

Δεν είναι απλά χρήσιμο αλλά απαραίτητο! Επομένως περιμένουμε!
Αν δεν έχουμε απάντηση, φρονώ ότι οι συντονιστές θα πρέπει να πράξουν τα δέοντα, καθώς το όλο θέμα αποτελεί «τρόλινγκ» για την νοημοσύνη μας!

ΥΓ. Συγχωρέστε αν είμαι υπερβολικός, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις ή το παίρνεις τελείως στην πλάκα όπως ο Δημήτρης ο Σκρέκας παραπάνω, ή ... !!
 
Last edited:

tzark

Μέλος
Συχωρεμένος, αλλά μάλλον είστε. Μπορεί ο άνθρωπος απλώς να μην ξέρει τη σχετική αγορά. Ας μην του πάρουμε και το κεφάλι...

Καλησπέρα,

Πείτε στο παληκάρι οτι βιβλίο με 550 σελίδες γίνεται pdf file σε 12 λεπτά!!!!!!!

Φυσικά δεν πληρώνεις..............και εννοείται οτι εχεις αγοράσει το βιβλίο!!!!

Φιλικά
 

PANROUST

Μέλος
Πολύ κακία.



Σε ένα ορφανοτροφείο δεν μπορεί να μπει αγγελία για babysitting επί πληρωμή!
Καταρχήν αν η αγγελία-υπερεσία απευθυνόταν προς το ίδιο το "ορφανοτροφείο-Ψαλτολόγιο" θα το δεχόμουν αυτό. Αλλά δεν απευθύνεται στο ίδιο το ορφανοτροφείο αλλά εκτός και ο ενδιαφερόμενος όπου θα πληρώσει δεν θα είναι και υποχρεωμένος να το αναρτήσει στο "Ψ".
Όμως εδώ δεν είδα κάτι ανάλογο σχόλιο σε όλες αυτές τις αναγγελίες... μήπως αυτές εδώ οι αγγελίες είναι εκτός επί πληρωμή ανεξάρτητα σε ποιον απευθύνονται;
 

PANROUST

Μέλος
Με τόσα χρήματα δεν σκανάρεις το βιβλίο! Πας και παίρνεις καινούργιο!
Αν είναι καινούργιο πας και το αγοράζεις γιατί υπάρχει στην αγορά.Έτσι και αλλιώς απαγορεύεται από τον εκδότη να το αντιγράψεις. Η κάνω λάθος;
Αν είναι παλιό και δεν υπάρχει στην αγορά τι κάνεις; Αν δεν μπορείς να το ψηφιοποιήσης από μόνος σου, δεν θα βάλεις κάποιον άλλον να το κάνει; Γιατί να στο κάνει τσάμπα;
 
Last edited:

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Αν είναι παλιό και δεν υπάρχει στην αγορά τι κάνεις; Αν δεν μπορείς να το ψηφιοποιήσεις από μόνος σου, δεν θα βάλεις κάποιον άλλον να το κάνει; Γιατί να στο κάνει τσάμπα;

Φυσικά! Δεν είπαμε να στο κάνει τζάμπα!
Το όλο θέμα όμως έγκειται στην τιμή, την οποία ουχί μονάχα εγώ αλλά και πολλοί άλλοι, την θεωρούμε εξωφρενική!

Μέσα στο Ψ υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία σκαναρισμένα και ανεβασμένα! Και όλα έγιναν από το μεράκι και την αγάπη που έχουμε για την μουσική!

Ποτέ δεν τέθηκε θέμα οικονομικής «εκμετάλευσης» όπως εδώ! Μπορεί να γίνομαι υπερβολικός, εριστικός (μπορείτε να μου προσάψετε ότι θέλετε!). Πιστέψτε με, δεν μ' αρέσει να δημιουργώ ανακατωσούρα μέσα στο φόρουμ, όπως κατά καιρούς έχει γίνει στο παρελθόν απ' άλλα άτομα!

Αυτή τη στιγμή όμως φρονώ ότι όντως αυτό είναι οικονομική εκμετάλλευση, καθώς όποιος πειστεί απ' αυτήν την αγγελία, θα πιαστεί κορόιδο! Δεν έχω να κερδίσω κάτι απ' αυτήν την όλη συζήτηση-κατάσταση αλλά ούτε και θέλω να κάνω «χαλάστρα» στις επιχειρηματικά του προσώπου που βρίσκεται πίσω απ' αυτό το ανώνυμο προφίλ εξ' επίτηδες καθώς δεν ασχολούμαι με τέτοια και ούτε μου χαλά το μονοπώλιο!


ΥΓ. Προς Θεού, δεν θέλω να γίνει το θέμα δυναμίτης! Πολιτισμένη συζήτηση κάνουμε!
 

PANROUST

Μέλος
Φυσικά! Δεν είπαμε να στο κάνει τζάμπα!
Το όλο θέμα όμως έγκειται στην τιμή, την οποία ουχί μονάχα εγώ αλλά και πολλοί άλλοι, την θεωρούμε εξωφρενική!

Μέσα στο Ψ υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία σκαναρισμένα και ανεβασμένα! Και όλα έγιναν από το μεράκι και την αγάπη που έχουμε για την μουσική!

Ποτέ δεν τέθηκε θέμα οικονομικής «εκμετάλευσης» όπως εδώ! Μπορεί να γίνομαι υπερβολικός, εριστικός (μπορείτε να μου προσάψετε ότι θέλετε!). Πιστέψτε με, δεν μ' αρέσει να δημιουργώ ανακατωσούρα μέσα στο φόρουμ, όπως κατά καιρούς έχει γίνει στο παρελθόν απ' άλλα άτομα!

Αυτή τη στιγμή όμως φρονώ ότι όντως αυτό είναι οικονομική εκμετάλλευση, καθώς όποιος πειστεί απ' αυτήν την αγγελία, θα πιαστεί κορόιδο! Δεν έχω να κερδίσω κάτι απ' αυτήν την όλη συζήτηση-κατάσταση αλλά ούτε και θέλω να κάνω «χαλάστρα» στις επιχειρηματικά του προσώπου που βρίσκεται πίσω απ' αυτό το ανώνυμο προφίλ εξ' επίτηδες καθώς δεν ασχολούμαι με τέτοια και ούτε μου χαλά το μονοπώλιο!


ΥΓ. Προς Θεού, δεν θέλω να γίνει το θέμα δυναμίτης! Πολιτισμένη συζήτηση κάνουμε!

Πέρα από τις τιμές....γίνονται και παζάρια πολιτισμένα.
Και τι πάει να πει αυτό;
Ο Psaltis5700 τις υπηρεσίες του δεν τις προσφέρει για το ψαλτολόγιο αλλά στον καθένα μας ξεχωριστά για προσωπικούς σκοπούς. Από κει και πέρα ο πληρώσας αν θελήσει μετά να το αναρτήσει στο ''Ψ'' ας το κάνει και τον ευχαριστούμε.
Με αυτό το σκεπτικό τα βιβλία όπου διαφημίζονται εδώ μέσα με κάποιο κόστος από τον ίδιο τον εκδότη, κακός γίνεται. Γιατί να ζητάει χρήματα εδώ μέσα για το βιβλίο του όταν Μέσα στο Ψ υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία σκαναρισμένα και ανεβασμένα! Και όλα έγιναν από το μεράκι και την αγάπη που έχουμε για την μουσική!. Γιατί να μην το κάνει και ο ίδιος για το δικό του βιβλίο.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Προσφάτως, συζητῶντας γιά τό πρόγραμμά παραλλαγῆς BZQ, μέ ἐρώτησε ἓνας συνάδελφος (μέ e-mail) νά τοῦ πῶ τήν γνώμη μου πῶς μπορεῖ νά σκανάρῃ ἢ νά πληκτρολογήσῃ σελίδες ἀπό παλαιότερα βιβλία (& μέ ἢ χωρίς συνδυασμό τοῦ BZQ).
Ἐπειδή ἲσως ἐνδιαφέρονται καί ἂλλοι ἐδῶ, ἀντιγράφω τά κύρια σημεῖα τὴς γνώμης μου:

Γίνεται μέ διαφόρους τρόπους & μέ ἀντίστοιχα πλεονεκτήματα καί μειονεκτήματα.
Τό σκανάρισμα θά βγάλῃ λάθη ἐπειδή κάποια σημάδια εἶναι κάπως κομμένα ἢ κολλημένα.
Πρέπει λοιπόν νά μάθετε τό ἀντίστοιχο πρόγραμμα συγγραφῆς γιά νά διορθώνετε ἓνα-ἓνα τά λάθη.
Τό σκανάρισμα θέλει προετοιμασία, δοκιμές & ἀρκετόν "training" γιά κάθε παλαιό τυπογραφικό font.
Ἀφοῦ θά κάνετε τόσο κόπο γιά νά τά γράψετε, νομίζω ἀξίζει λίγο κόπο παραπάνω νά τά ἀξιοποιήσετε
(ἀμέσως ἢ ἀργότερα) περαιτέρω ἒχοντάς τα σέ κώδικα .bzq ὣστε (ὃποτε χρειασθῇ) νά
1) παίζετε αὐτόματη παραλλαγή
2) ἀξιολογεῖτε ἰσοκράτημα
3) κάνετε ἒλεγχο ὀρθογραφίας
4) βγάζετε στατιστικά
5) εἰσάγετε σέ βάσι δεδομένων (Database) καί
6) χρησιμοποιῆτε νά βρῆτε μουσικές φράσεις
7) κάνετε αὐτόματη μετατροπή σέ Εὐρωπαϊκές νότες, κτλ.
Κατωτέρω ἒχω ἓνα πινακάκι μέ τά κυριώτερα πλήν (κόκκινο) καί σύν (πράσινο).


BZQ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ.png
 
Last edited:
Top