[Ερώτηση] Ψηφιοποίηση Βυζαντινής Μουσικής - Αρχείο Κωνσταντίνου Πρίγγου

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στην ιστοσελίδα της Αποστολικής Διακονίας συνάντησα τη δημοσίευση αυτή. Γνωρίζει κανείς να μας πει λεπτομέρειες περί τίνος πρόκειται;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νόμιζα ότι εννοεί το ίδιο το περιεχόμενο των ενοτήτων "Μουσικά Κείμενα" και "Πολυμέσα", που υπάρχουν στην ίδια σελίδα.
 

skoum_k

Μέλος
Πρόκειται για επανέκδωση βιβλίων του άρχοντος πρωτοψάλτου Κωνσταντίνου Πρίγγου από την Αποστολική Διακονία το 2006 σε επιμέλεια Γ.Ν. Κωνσταντίνου. Αφορά αρχεία που εμπεριέχονται στα σχετικά βιβλία (μουσικά κείμενα και ηχητικά ντοκουμέντα).
Τα βιβλία που κυκλοφορούν είναι το Αναστασηματάριον, η Αγία και Μεγάλη Εβδομάς και αν δεν κάνω λάθος ο Α Τόμος από το Ειρμολόγιο.
Μέσα από τον συγκεκριμένο ιστότοπο υπάρχει η δυνατότητα να κατεβάσεις τόσο τα κείμενα όσο και τα ηχητικά αρχεία.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πρόκειται για επανέκδωση βιβλίων του άρχοντος πρωτοψάλτου Κωνσταντίνου Πρίγγου από την Αποστολική Διακονία το 2006 σε επιμέλεια Γ.Ν. Κωνσταντίνου. Αφορά αρχεία που εμπεριέχονται στα σχετικά βιβλία (μουσικά κείμενα και ηχητικά ντοκουμέντα).
Τα βιβλία που κυκλοφορούν είναι το Αναστασηματάριον, η Αγία και Μεγάλη Εβδομάς και αν δεν κάνω λάθος ο Α Τόμος από το Ειρμολόγιο.
Μέσα από τον συγκεκριμένο ιστότοπο υπάρχει η δυνατότητα να κατεβάσεις τόσο τα κείμενα όσο και τα ηχητικά αρχεία.


δυστυχώς κάνεις λάθος....
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, τα σημεία που μου δημιουργούν απορία είναι τα ακόλουθα:

Το αρχείο αποτελείται από μουσικά κείμενα των ύμνων που περιέχονται στα βιβλία του Κωνσταντίνου Πρίγγου - Αναστασηματάριον, Μεγάλη Εβδομάδα, Μουσική Κυψέλη
Αναφέρεται στα τυπωμένα ή μήπως υπάρχουν και χειρόγραφα του αρχείου του; Ο λόγος κυρίως για τα χειρόγραφα της Λειτουργίας, που δεν έβγαλαν Θεσσαλονικείς με έγκριση του Πρίγγου αλλά ο Παπανδρέου από το προσωπικό αρχείο χειρογράφων του άρχοντα, όπως τουλάχιστον ο ίδιος ισχυρίζεται.

και την ψηφιοποίηση 100 παλαιότερων ηχογραφήσεων του Κ. Πρίγγου
Αναφέρεται σε 100 ολόκληρες ηχογραφήσεις του Πρίγγου ή σε μεμονωμένες εκτελέσεις; Αν είναι το πρώτο, με εκπλήσσει ιδιαιτέρως, καθώς οι γνωστές ηχογραφήσεις του άρχοντα είναι περί το 1/5 των 100 ηχογραφήσεων.
 

skoum_k

Μέλος
δυστυχώς κάνεις λάθος....
Αγαπητέ μου φίλε γίνε πιό σαφής που ακριβώς κάνω λάθος...
Όσο αφορά το Αναστασηματάριον αποτελεί σύμφωνα με τον πρόλογο του επιμελητού της έκδοσης επανέκδοση τρίτη κατά σειρά...με τις ακόλουθες επισημάνσεις:
- απαλλαγή του κειμένου από ορθογραφικές και τυπογραφικές αβλεψίες
- παρασήμανση των ρυθμικών μέτρων
- καταγραφή των έλξεων, με βάση την απόδοση των ύμνων από τον Κωνσταντίνο Πρίγγο
- τοποθέτηση των κατάλληλων ισοκρατημάτων
- αποκατάσταση των μελωδιών των πλαγίων ήχων σύμφωνα με τις ηχογραφήσεις του ιδίου
- αποκατάσταση των Εωθινών με βάση τις ηχογραφήσεις
- εμπλουτισμός του με διαφορετικές εκδοχές απόδοσης ήχων.
Όσο αφορά την Αγία και Μεγάλη Εβδομάδα επίσης στον πρόλογο του επιμελητού της έκδοσης αναφέρεται ότι ακολουθήθηκε η ίδια φιλοσοφία με αυτήν της επανέκδοσης του προηγούμενου βιβλίου, μαζί με την προσθήκη Παραρτήματος (πλήρη κανόνα ανά ημέρα, αργά Αινείτε, Ευλογητάρια, Δοξολογία, ποιητικό κείμενο Εγκωμίων, Ύμνο των Τριών Παίδων κ.α.
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Πρόκειται για επανέκδωση βιβλίων του άρχοντος πρωτοψάλτου Κωνσταντίνου Πρίγγου από την Αποστολική Διακονία το 2006 σε επιμέλεια Γ.Ν. Κωνσταντίνου.
Για να ακριβολογούμε: πρόκειται για ΕΚΔΟΣΗ βιβλίων με μέλη του Κωνσταντίνου Πρίγγου επεξεργασμένα από τον επιμελητή Γεώργιο Κωνσταντίνου και επ' ουδενί για ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ των πρωτοτύπων έργων του Πρίγγου.
 

skoum_k

Μέλος
Παραθέτω το κείμενο που εμπεριέχεται στην έκδοση του Αναστασηματάριου όπου δίνονται κατά την γνώμη μου όλα τα στοιχεία που χρειάζεται κανείς για να βγάλει όποιο συμπέρασμα θέλει. Πάντως κατά την ταπεινή μου άποψη είναι μια αξιόλογη προσπάθεια.
 

Attachments

  • Αναστασηματάριον Πρίγγου (αντί Προλόγου).pdf
    1.9 MB · Views: 84

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Άκουσα για λίγο το ''σε τον αναβαλλόμενον''. Η ποιότητα του ήχου πάντως δεν είναι ότι καλύτερο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βελτιωθεί, ή το ακούω όπως είναι;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παραθέτω το κείμενο που εμπεριέχεται στην έκδοση του Αναστασηματάριου όπου δίνονται κατά την γνώμη μου όλα τα στοιχεία που χρειάζεται κανείς για να βγάλει όποιο συμπέρασμα θέλει. Πάντως κατά την ταπεινή μου άποψη είναι μια αξιόλογη προσπάθεια.

Ὅ,τι γράφει ὁ καθείς γιὰ τὸν ἑαυτό του δὲ λέει καὶ πολλά.

Γιὰ νὰ καταλάβετε τὶ συμβαίνει, ἁπλὰ συγκρίνετε τὴν παλαιὰ ἔκδοση τοῦ Πρίγγου μὲ τὴν ἔκδοση τοῦ Γ. Κωνσταντίνου.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Παραθέτω το κείμενο που εμπεριέχεται στην έκδοση του Αναστασηματάριου όπου δίνονται κατά την γνώμη μου όλα τα στοιχεία που χρειάζεται κανείς για να βγάλει όποιο συμπέρασμα θέλει. Πάντως κατά την ταπεινή μου άποψη είναι μια αξιόλογη προσπάθεια.
Το θέμα έχει χιλιοσυζητηθεί αγαπητέ φίλε εδώ στο Ψαλτολόγιο με τον ίδιο μάλιστα τον επιμελητή, το φίλο Γιώργο Κωνσταντίνου. Η σχετική συζήτηση φυσικά αποσύρθηκε, φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι θα διημείφθη... Έχω τοποθετηθεί εδώ και εδώ για το θέμα και δεν ξεχνάω αυτά που έγραψα τότε (τα στοιχεία που επικαλούμαι υπάρχουν ήδη έτοιμα από τότε, απλώς μέχρι σήμερα δεν φρόντισα με κάποιον τρόπο να τα δημοσιοποιήσω, ας ελπίσουμε τώρα που δόθηκε το έναυσμα να το κάνω...).
 
Top