[Ανακοίνωση] Ψηφιακές Συλλογές Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κοζάνης

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητοί Φίλοι,

Δυσκολεύομαι να διευκρινήσω την γραφή εδώ,

http://www.kozlib.gr/SEARCH/ViewDocs_v4.aspx?tit_id=95618

Θα παρακαλέσω την αγάπη κάποιου πιο ευαίσθητου στην γραφή αυτή να μας παραχωρήσει το περιχώμενο αυτολεξί.

Ευχαριστώ!

ΝΓ

Διαβάσατε εδώ;

http://www.kozlib.gr/SEARCH/ViewTitle.aspx?tit_id=95618


Δ.
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Διάβασα τα περιεχώμενα, αλλά δεν μπορώ να διευκρινήσω την γραφή στα χειρόγραφα.....

ΝΓ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μήπως αναγνωρίζει κανείς το βιβλίο αυτό, απ' όπου λείπει το εξώφυλλο;
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Μήπως αναγνωρίζει κανείς το βιβλίο αυτό, απ' όπου λείπει το εξώφυλλο;

Από τα περιεχόμενα βλέπω ότι συμπίπτει με το Ταμείον Ανθολογίας του Φωκαέως, τόμος Γ' (Θ.Λειτουργίας-τεύχος Α'). Δεν ξέρω ποια έκδοση είναι, όμως, γιατί εγώ το αντιπαρέβαλα με την ανατύπωση του Ρηγόπουλου, οπότε οι αριθμοί των σελίδων δε συμπίπτουν ακριβώς.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από τα περιεχόμενα βλέπω ότι συμπίπτει με το Ταμείον Ανθολιγίας του Φωκαέως, τόμος Γ' (Θ.Λειτουργίας-τεύχος Α'). Δεν ξέρω ποια έκδοση είναι, όμως, γιατί εγώ το αντιπαρέβαλα με την ανατύπωση του Ρηγόπουλου, οπότε οι αριθμοί των σελίδων δε συμπίπτουν ακριβώς.

Έχεις δίκιο, είναι η έκδοση του 1834, όπως φαίνεται συγκρίνοντας μ' αυτό.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Με μεγάλη χαρά βλέπω ότι η ιδιαίτερη πατρίδα μου έχει προβεί στην ψηφιοποίηση ικανού υλικού, εντύπου και χειρογράφου. Κατά συντριπτική πλειο(νο)ψηφία το υλικό προέρχεται από την προσωπική βιβλιοθήκη του λογιωτάτου εκκλησιαστικού άνδρα, μακαριστού Σερβίων κ Κοζάνης κυρού Διονυσίου Ψαριανού, που τη δώρισε στη Δημοτική Βιβλιοθήκη.

Ο σύνδεσμος για αναζήτηση βρίσκεται εδώ και καλό είναι να γίνεται αναζήτηση με λέξεις-κλειδιά, πχ Λειτουργία κτό. Οι σελίδες παρατίθενται μια μια, αλλά αξίζει τον κόπο να κατεβούν και να αναρτηθούν ''εις κοινόν ώφελος και μακαρίαν μνήμην κυρού Διονυσίου, του σοφωτάτου εκκλησιαστικού ανδρός''.

Ξεχωρίζω εντελώς ενδεικτικά το Λειτουργικόν Κ. Α. Ψάχου που συνοδεύεται από παραρτήματα της Φόρμιγγος του Ιωάννου Τσώκλη, εδώ

Δ.
Δημήτρη!!!!!! όντως αξίζει τον κόπο, Το κατέβασα και το έχω σε ένα pdf 740 σελίδων και μέγεθος 45,2ΜΒ και θέλω να το ανεβάσω εις κοινόν ώφελος και μακαρίαν μνήμην Κυρού Διονυσίου, του σοφωτάτου εκκλησιαστικού ανδρός, αλλά 4 προσπάθειες απέτυχαν.
Ας βοηθήσει κάποιος

Σημειώνεται ότι το αρχείο το κατέβασα από την δ/διεύθυνση
http://www.kozlib.gr/collections/view.php?id=E12845&lang=&page=1
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
1.Μικρή και Μεγάλη Παράκληση-Σακκελαρίδη (εκτύπωση και στο τζάκι Παναγιώτη!:D:D)
http://www.kozlib.gr/collections/view.php?id=E12796-03&lang=&page=1
2.Ανθολογία Τσικνόπουλου
http://www.kozlib.gr/collections/view.php?id=E12989
Μπράβο στην Κοβεντάρειο πάντως για την διάθεση του ψηφιακού υλικού.
Αφαίρεση διότι ήδη έχει αναρτηθεί αλλού
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δημήτρη!!!!!! όντως αξίζει τον κόπο, Το κατέβασα και το έχω σε ένα pdf 740 σελίδων και μέγεθος 45,2ΜΒ και θέλω να το ανεβάσω εις κοινόν ώφελος και μακαρίαν μνήμην Κυρού Διονυσίου, του σοφωτάτου εκκλησιαστικού ανδρός, αλλά 4 προσπάθειες απέτυχαν.
Ας βοηθήσει κάποιος

Σημειώνεται ότι το αρχείο το κατέβασα από την δ/διεύθυνση
http://www.kozlib.gr/collections/view.php?id=E12845&lang=&page=1
Ἀγαπητέ κ. Βασίλη,
Ἔχει ἀναρτηθεῖ ἐδῶ.
Χρόνια πολλά!!!


Επισυνάπτω την Ανθολογία Τσικνόπουλου
Κι ἐδῶ.

 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πάντως —ἐκ τῶν ὑστέρων— τά περισσότερα ἔργα σταματοῦν στήν 20η σελίδα. Μετά δέν φαίνονται. Γιατί ἆραγε συνέβη αὐτό;
Ὅσα πρόλαβαν κάποια μέλη καί τά ἀνέβασαν στό Ψ ἦταν εὐτύχημα.

 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

Πάντως —ἐκ τῶν ὑστέρων— τά περισσότερα ἔργα σταματοῦν στήν 20η σελίδα. Μετά δέν φαίνονται. Γιατί ἆραγε συνέβη αὐτό;

Μήπως να απευθύνουμε το ερώτημα στους υπευθύνους; Ίσως υπάρχει και κάποια εύλογη αιτία. Ίσως είναι προσωρινό.... Ίσως ... Ποιος ξέρει!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Έστειλα με email (στο info@kozlib.gr, υπεύθυνη: Ιωάννα Στεργιοπούλου) το ερώτημα :
«.... γιατί κάποια από τα ψηφιακά τεκμήρια της Ψηφιακής Διαπεριφερειακής Βιβλιοθήκης Δυτ. Μακεδονίας, που πριν από κάποιο διάστημα διετίθεντο ελεύθερα προς ανάγνωση, τώρα διατίθενται μόνο κατά ένα μέρος τους .... »
και έλαβα σήμερα την απάντηση ότι :
«Αυτό το διάστημα γίνεται μετάπτωση και έλεγχος των τεκμηρίων σε άλλη βάση. Προσπαθήστε ξανά ή αν επείγει μπορείτε να επικοινωνήσετε με τη γραμματεία στο τηλ. 2461350434 ή να στείλετε αίτημα στο fax 2461049319».
Δεν ξέρω τι σημαίνει "μετάπτωση και έλεγχος των τεκμηρίων σε άλλη βάση" αλλά ας ελπίσουμε ότι είναι κάτι καλό!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έστειλα με email (στο info@kozlib.gr, υπεύθυνη: Ιωάννα Στεργιοπούλου) το ερώτημα :
«.... γιατί κάποια από τα ψηφιακά τεκμήρια της Ψηφιακής Διαπεριφερειακής Βιβλιοθήκης Δυτ. Μακεδονίας, που πριν από κάποιο διάστημα διετίθεντο ελεύθερα προς ανάγνωση, τώρα διατίθενται μόνο κατά ένα μέρος τους .... »
και έλαβα σήμερα την απάντηση ότι :
«Αυτό το διάστημα γίνεται μετάπτωση και έλεγχος των τεκμηρίων σε άλλη βάση. Προσπαθήστε ξανά ή αν επείγει μπορείτε να επικοινωνήσετε με τη γραμματεία στο τηλ. 2461350434 ή να στείλετε αίτημα στο fax 2461049319».
Δεν ξέρω τι σημαίνει "μετάπτωση και έλεγχος των τεκμηρίων σε άλλη βάση" αλλά ας ελπίσουμε ότι είναι κάτι καλό!

Ευχαριστίες, Νεοκλή! Φοβούμαι ότι ζούμε στον μεταπτωτικό κόσμο της...Περγάμου. Και όπως πρόσφατα ειπώθηκε και δημοσία στην Κοζάνη πολλές φορές συγχέεται η φύλαξη με τη φυλάκιση.


δ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Έστειλα ακόμη ένα ερώτημα, τώρα που ήταν ζεστό το θέμα :

« .....Παρότι δεν αντιλαμβάνομαι το νόημα της φράσης "μετάπτωση και έλεγχος των τεκμηρίων σε άλλη βάση", θα είναι πάλι τα τεκμήρια αυτά διαθέσιμα ελεύθερα σε κάθε ενδιαφερόμενο, όπως και πριν; Σε πόσο διάστημα περίπου να αναμένουμε την αποκατάσταση των τεκμηρίων αυτών; »

και πήρα την απάντηση :

« ... η διαδικασία της μετάπτωσης εμπεριέχει κινδύνους όσον αφορά την ταύτιση των τεκμηρίων με την εικόνα τους. πχ. όταν αναζητάτε το λήμμα «[τάδε]» πρέπει να βγάζει τη δικιά [του] ψηφιακή εικόνα και όχι κάποιου άλλου, γι’ αυτό και γίνεται έλεγχος.
Όσον αφορά στη διαθεσιμότητα τους αυτό θα γίνεται βάσει του κανονισμού* (θα αναρτηθεί σύντομα στην ιστοσελίδα μας) και των αποφάσεων του ΔΣ**.»

* δηλαδή μέχρι τώρα δεν ήταν βάσει του κανονισμού, ή ο κανονισμός που ΘΑ αναρτηθεί είναι καινούργιος, για να καλύψει ίσως τον περιορισμό της πρόσβασης;
**Δηλαδή οι αποφάσεις του ΔΣ θα είναι και πέραν του κανονισμού;

Οι περιστάσεις και το κακό παρελθόν με κάνουν καχύποπτο, και ίσως διαβλέπω ανάμεσα στις λέξεις νοήματα που δεν ήταν στην πρόθεση της υπευθύνου. Ίδωμεν.
 
Top