Ψαλτοφωτογραφίες

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Εμένα το λες? Έλα Πτολεμαίδα να δεις...έγραψα για τα κοινωνικά γιατί βλέπω στα θέματα του τι ψάλλουμε τις Κυριακές να ανεβαίνει η επιλογή των κοινωνικών του Μπερεκέτη από άτομα που δεν προτιμούν γενικά το παλαιό και ωραίο αυτό ρεπερτόριο...

Ψάλλει κανείς άλλος Μπερεκέτη στα Κοινωνικά; :)
Εκτός από εμένα και τον Κωστόπουλο και δεν το γράφει στο Forum; :eek:
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Φωτογραφίες από την πανήγυρη της Ιεράς μονής Σεπετού στις 23 Αυγούστου το 2007, δυο μέρες πριν την καταστροφική φωτιά που έπληξε την άλλοτε καταπράσινη και πλέον κατακαμένη Ηλεία μας… αλλά έχει ο Θεός ευτυχώς!!!
Στην πανήγυρη Λειτούργησε ο νέος Μητροπολίτης Τριφυλίας και Ολυμπίας κ. Χρυσόστομος.
Πνευματικός της Μονής είναι ο π. Γεώργιος Ζαχαρόπουλος.
Στην πανήγυρη ανελλιπώς, εκτός απροόπτου, ψάλλουν:
01. π. Χρήστος Κυριακόπουλος
02. Σταύρος Πήλιουρας
03. Γεώργιος Παπαγεωργίου
04. Νικόλαος Παπαδημητρίου
05. Δημήτριος Καλογερόπουλος
06. Αναστάσιος Τασογιαννόπουλος
 

Attachments

  • DSC00216.JPG
    DSC00216.JPG
    2.8 MB · Views: 187
  • DSC00224.JPG
    DSC00224.JPG
    2.9 MB · Views: 95
  • DSC00231.JPG
    DSC00231.JPG
    2.5 MB · Views: 79
  • DSC00236.JPG
    DSC00236.JPG
    2.9 MB · Views: 68

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Φωτογραφία του άρχοντα κ. Δημητρίου Ιωαννίδη.
 

Attachments

  • DimitriosIoannidis.jpg
    126.3 KB · Views: 98

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Θα ήθελα, όποιος έχει φωτογραφίες ή άλλου είδους απεικονίσεις (π.χ. γκραβούρες) των παρακάτω παλαιών και νεωτέρων μελοποιών, είτε να τις αναρτήσει εδώ, είτε να μου τις στείλει, αφού επικοινωνήσει μαζί μου με ΠΜ.

  • Πέτρος Εφέσιος
  • Αλέξανδρος Βυζάντιος
  • Κοσμάς Μαδυτινός
  • Ιωάσαφ Διονυσιάτης
  • Μισαήλ Μισαηλίδης
  • Χαράλαμπος Παπανικολάου
  • Μάρκος Βασιλείου
  • Γαβριήλ Κουντιάδης

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Τρείς φωτογραφίες σλαβοφώνων διδασκάλων π. Καλλιστράτου Ζωγραφίτη και Μανασή Παπαθεοδώρου μου έστειλε ο Αντώνιος από την ΠΓΔΜ.
 

Attachments

  • poptodorov.jpg
    1.7 MB · Views: 44
  • kalistrat.jpg
    16.2 KB · Views: 22
  • KrstanKalistratSandjak.jpg
    50.6 KB · Views: 25

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τρείς φωτογραφίες σλαβοφώνων διδασκάλων π. Καλλιστράτου Ζωγραφίτη και Μανασή Παπαθεοδώρου μου έστειλε ο Αντώνιος από την ΠΓΔΜ.

Λίγα βιογραφικά των εικονιζομένων είναι μάλλον απαραίτητα.

Δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Λίγα βιογραφικά των εικονιζομένων είναι μάλλον απαραίτητα.

Δ.
Κι ἄλλη μιά ἀναφορά στόν Μανασσῆ Παπαθεοδώρου.

Νομίζω πώς σέ σλαυικές γλῶσσες θά ὑπάρχουν. Ὁπότε ἔχουμε τέτοια μέλη... Δέν βρίσκω κάτι σέ ἑλληνικά.


 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μήπως έχετε φωτογραφία του μακαριστού π. Παντελεήμωνος Κάρτσωνα από την σκήτη Αγίας Άννης? Δεν έχω βρεί πουθενά καμία
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Μέ βυζαντινή μεγαλοπρέπεια στις 8 Δεκεμβρίου (25 Νοεμβρίου ἰουλιανοῦ ἡμερολογίου) τιμήθηκε ἡ ἐτήσια μνήμη τῆς προστάτιδος καί ἐφόρου τοῦ Σιναίου ὄρους ἁγίας μεγαλομάρτυρος Αἰκατερίνης τῆς πανσόφου.

Οἱ ἱερές ἀκολουθίες μετεδώθησαν ἀπ᾽ εὐθείας ἀπό τόν Ραδιοφωνικό Σταθμό ῾ΠΕΙΡΑΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ῾.


πηγή: http://impantokratoros.gr/monh-sina-panhgyrh.el.aspx
 

Attachments

  • im sina2011.jpg
    im sina2011.jpg
    81.2 KB · Views: 181

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
O k. Ηλίας Στάθης πρωτοψάλτης του μητροπολιτικού ναού Λειβαδειάς.
Ευγενικότατος και άριστος μουσικός.
Φωτογραφίες . Από εσπερινο μονής Τιμίου Προδρόμου Δεσφίνας 28- 8 - 2008

Πρόσφατα βρέθηκα στη Λειβαδειά και εκκλησιάστηκα στον Μητροπολιτικό Ναό (των Εισοδίων της Θεοτόκου, αν δεν κάνω λάθος...). Ο κύριος Στάθης (μέχρι πριν από πέντε λεπτά δεν ήξερα ούτε καν το όνομά του) με ε ν τ υ π ω σ ί α σ ε με το μεγαλοπρεπέστατο αλλά και πολύ απλό ύφος του. Υπέροχος, απλά υπέροχος...
Μπας και έχουμε καμιά ηχογράφησή του; πρέπει ο κόσμος να τον μάθει, είναι κρίμα να μην υπάρχει ένα άκουσμα από τον κύριο Στάθη στο Ψαλτολόγιο!!!

Δημ. Καταραχιάς
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Αγαπητοί μου μάζεψα όλες τις φωτογραφίες κάποιων ιεροψαλτών από την ιστοσελίδα του ieropsaltis.com, για όποιον θέλει απλά να τις έχει στο αρχείο του.
 

Attachments

  • ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ.rar
    1.6 MB · Views: 204

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί μου μάζεψα όλες τις φωτογραφίες κάποιων ιεροψαλτών από την ιστοσελίδα του ieropsaltis.com, για όποιον θέλει απλά να τις έχει στο αρχείο του.

Σε πρόσφατο αφιέρωμα στον Γ. Λαμπρόπουλο στο ieropsaltis.com, δημοσιεύονται φωτογραφίες από το αρχείο του ιδίου. Ενδεικτικά ξεχωρίζω αυτήν με τον δάσκαλό του Θεοδ. Γεωργιάδη κλινήρη, με τον Θρ. Στανίτσα, τον Θ. Βασιλικό στον αγ. Κων/νο Ομονοίας κλπ.
 
Πρόσφατα βρέθηκα στη Λειβαδειά και εκκλησιάστηκα στον Μητροπολιτικό Ναό (των Εισοδίων της Θεοτόκου, αν δεν κάνω λάθος...). Ο κύριος Στάθης (μέχρι πριν από πέντε λεπτά δεν ήξερα ούτε καν το όνομά του) με ε ν τ υ π ω σ ί α σ ε με το μεγαλοπρεπέστατο αλλά και πολύ απλό ύφος του. Υπέροχος, απλά υπέροχος...
Μπας και έχουμε καμιά ηχογράφησή του; πρέπει ο κόσμος να τον μάθει, είναι κρίμα να μην υπάρχει ένα άκουσμα από τον κύριο Στάθη στο Ψαλτολόγιο!!!

Δημ. Καταραχιάς

Ο κύριος Στάθης μάλιστα προ μηνών, τιμήθηκε με ψαλτικό οφφίκιο!!!
Εκπληκτική φωνή και μεγαλοπρεπές ύφος.
Έχω ψάλλει μαζί του και έχω να πω τα καλύτερα!!!!
Ιδίως στην πανήγυρη των Εισοδίων στην Λιβαδειά όπου πανηγυρίζει η Μητρόπολη, οργανώνει και διευθύνει χορωδία που ψάλλει στον Εσπερινό και στην Λειτουργία!!!!
Φέτος με προσκάλεσε στην πανήγυρη να συμψάλλουμε και ομολογώ εντυπωσιάστηκα από το αρμονικό ψάλσιμο των χορωδών αλλά και τα απίστευτα ισοκρατήματα!!!Εδώ μπορείτε να πάρετε μία γεύση απο παλαιότερη πανήγυρη της μητρόπολης
Υπάρχουν ηχογραφήσεις του εδώ, όπου ο Άρχων ψάλλει απέναντι του Άρχοντος Λεωνίδα Αστέρη ως Λαμπαδάριος ,σε πανήγυρη το 1999!!!!
 
Top