Ψαλτοδρόμιο:Μία αντιπροσφορά για την επέτειο των τριών χρόνων του Ψαλτολογίου

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Αγαπητοί συνάδελφοι και συνοδοιπόροι του Forum,
Σκέφτηκα λόγω της επετείου των τριών χρόνων λειτουργίας του αγαπημένου μας Ψαλτολογίου που τόσο μας έχει ωφελήσει (και στεναχωρέσει κατά καιρούς) να σας παρουσιάσω στο σύνδεσμο http://www.psaltodromio.gr/search.php
τη συνέχεια της πρότασης αρχειοθέτησης και εύρεσης ψαλτικών αρχείων στους συνδέσμους του ψαλτολογίου
και όχι μόνο.
Είναι η διαδικτυακή μορφή της προσπάθειας που περιγράφω στο παραπάνω μήνυμα.
Έχει ότι έχω καταχωρίσει μέχρι στιγμής.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ.

Απαραίτητη διευκρίνιση
Προσοχή τα στοιχεία στον πίνακα αφορούν τους συνδέσμους (Links), κυρίως από το ψαλτολόγιο. ΟΧΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ! Ομαδοποιούνται οι καταχωρίσεις που περιλαμβάνουν τα αρχεία. Σαν το Google.

Οδηγίες
Η λογική είναι ότι επιλέγουμε από όποια στήλη θέλουμε ότι χρειαζόμαστε και φιλτράρονται τα αποτελέσματα.
Για να πάμε στο σύνδεσμο πατάμε στη στήλη Είδος Αρχείου στη λέξη Έγγραφο ή Ηχητικό.

Έχω υπόψη μου κάποια λάθη στις καταχωρήσεις όπως και αρκετές βελτιώσεις στη μορφή της.
Παίζει χωρίς προβλήματα με Chrome και Firefox. Με ΙnternetΕxplorer έχει κάποια προβληματάκια.
Η ιστοσελίδα φιλοξενείται σε χώρο που μου παραχώρησε ο Νίκος Θεοτοκάτος τον οποίον ευχαριστώ πολύ και για τη συνδρομή του στην αρχή της διαδικτυακής προσπάθειάς.

Θα ήθελα ιδιαιτέρως να το αφιερώσουμε στον Κυρ Βαγγέλη ο οποίος δοκιμάζεται στο κρεβάτι του πόνου. Στόχος είναι το συντομότερο δυνατό να καταχωρήσουμε ό,τι δικό του έχει στο forum ως μία ελάχιστη ανταπόδοση της δικής του προσφοράς.

Ιδιαιτέρως ήθελα να ευχαριστήσω και όλους όσους εμπλέκονται στη δημιουργία και συντήρηση του forum μάλιστα τον κο Κουμπαρούλη.

Οι όποιες παρατηρήσεις σας ή προτάσεις σας είναι ευπρόσδεκτες.

Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Καλή πλοήγηση με μία πρώτη γεύση.

ΥΓ. Λάβετε υπόψη ότι τώρα μαθαίνω για τiς ανάγκες της ιστοσελίδας προγραμματισμό Web. Ξεκίνησα από το μηδέν. Η ιστοσελίδα θα βελτιώνεται συνεχώς.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Η επέτειος των 3 χρόνων του φόρουμ είναι ιστορική μέρα. Νομίζω πολλά θα αλλάξουν από δω και πέρα.


Νίκο, ένα μεγάλο ευχαριστώ από όλους μας!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Έκανα μια πρώτη δοκιμή ζητώντας τα μέλη του Χασανίδη (ό, τι δηλαδή έχει καταχωρηθεί). Ιδού το αποτέλεσμα:




ΥΓ Νομίζω ότι πρέπει να το δουλέψουμε, για να αρχίσουμε να καταγράφουμε παρατηρήσεις. Έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης, αλλά και έτσι είναι εξαιρετικό!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Και μια δεύτερη δοκιμή. Έβαλα τη γιορτή "Δεκεμβρίου 25, Χριστούγεννα".
Τα αποτελέσματα περιλαμβάνουν ηχητικά και έγγραφα - μπορεί να φιλτραριστεί το ένα από τα δύο.​


ΥΓ Νίκο, φοβερή δουλειά!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Kαι μια τελευταία δοκιμή (δεν θα σας ζαλίσω άλλο). Ζήτησα να μου βγάλει ό, τι υπάρχει σε δευτερόπρωτο. Ιδού:



ΥΓ Βλέπω ότι έχουν γίνει 760 εγγραφές (από έναν άνθρωπο). Φαντασθείτε τι θα έχουμε στα χέρια μας ως πρόσβαση σε πληροφορία, όταν θα έχουν γίνει 10.000!
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Δεν είναι αρχεία, απλώς μας δίνει τον σύνδεσμο του φόρουμ στον οποίο υπάρχει το καθένα απ' αυτά κι από 'κει κατεβάζουμε κανονικά.

Παρεμπιπτόντως, Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο!!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Επειδή δεν κατέχουμε και πολύ απο τεχνολογία πώς τα κατεβάζουμε αυτά ; Ευχαριστώ !!!
πατήστε εδώ: http://www.psaltodromio.gr/search.php

θα μπείτε σε μια πλατφόρμα (σαν μια από αυτές στις εικόνες που ανέβασα), θα διαλέξτε τι θέλετε να βρείτε και θα το επιλέξετε σε μια από τις στήλες (π.χ. Στανίτσας), θα πατήσετε enter και εμφανίζονται τα σχετικά αποτελέσματα σε ένα δέκατο του sec. Τόσο απλό.

ΥΓ Φαντάζομαι ο Νίκος θα μπορεί να μας πει περισσότερα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κάτι ακόμα: όταν πατήσετε πάνω στο μπλε, στη στήλη αριστερά (ηχητικό ή έγγραφο), σας πηγαίνει στο αντίστοιχο post του φόρουμ, όπου υπάρχει η αντίστοιχη ανάρτηση.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Επειδή δεν κατέχουμε και πολύ απο τεχνολογία πώς τα κατεβάζουμε αυτά ; Ευχαριστώ !!!

Η τεχνολογία είναι για να μας υπηρετεί, να είναι τόσο απλά ώστε να χρειάζονται οι λιγότερες διευκρινίσεις. Δυστυχώς όταν φτιάχνεις κάτι θεωρείς κάποια πράγματα δεδομένα. Εγκλωβίζεσαι στη σκέψη σου.

Διόρθωσα το πρώτο μήνυμα για να είναι πληρέστερο με κάποιες οδηγίες.

Σας ευχαριστώ για την αφορμή που μου σώσατε για καλύτερη παρουσίαση.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Συγχαρητήρια Νικόλαε, με το καλό να γεμίσει η βάση και καλή δύναμη στη διαχείρισή της. Εύχομαι να είναι πρακτική για πολλούς. Ευχαριστίες και στο Νίκο Θεοτοκάτο που σε βοήθησε.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Πολύ καλή εργασία κ μπράβο για το κόπο κ το χρόνο που κατέβαλες Νίκο.Νομίζω ότι η "ιεροψαλτική φαρέτρα" εξοπλίζεται με όλο κ πιο σύγχρονα "καλούδια".
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πολύ καλό κύριε Δεσπότη, να σας ρωτήσω, κάποιος που θέλει να βοηθήσει αλλά δε κατέχει από προγραμματισμό κτλ. μπορεί να κάνει κάτι; π.χ. καταχώρηση δεδομένων κτλ. ή να μάθει μπακάλικα τη διαδικασία ώστε να μπορεί να συνεισφέρει στην ανάπτυξη του συστήματος αυτού;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μέχρι να απαντήσει ο καθ' ύλην αρμόδιος -και συγγνώμη για την προπέτεια: Μιχάλη όχι μόνο μπορεί, αλλά αυτό είναι το ζητούμενο. Είναι πολύ απλό (χρειάζεται γνώση επιπέδου "ανοίγματος του Η/Υ").

Αν ο καθένας κάνει από λίγο, σε λίγο καιρό θα έχει καταλογογραφηθεί όλο το υλικό του φόρουμ. Χρειάζεται λίγη οργάνωση μόνο, χρειάζεται μια έξυπνη χαρτογράφηση του υλικού του φόρουμ, για να είναι γνωστό αν πάσα στιγμή τι έχει γίνει και τι όχι.

Επιπλέον, μπορεί ό, τι αναρτά κάποιος εφεξής να το καταχωρεί αυτόματα και στη βάση.

ΥΓ Αυτά τα ξέρω από ελάχιστη προσωπική ενασχόληση και λόγω επικοινωνίας με τον Νίκο. Συγγνώμη που προέτρεξα.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Πολύ καλό κύριε Δεσπότη, να σας ρωτήσω, κάποιος που θέλει να βοηθήσει αλλά δε κατέχει από προγραμματισμό κτλ. μπορεί να κάνει κάτι; π.χ. καταχώρηση δεδομένων κτλ. ή να μάθει μπακάλικα τη διαδικασία ώστε να μπορεί να συνεισφέρει στην ανάπτυξη του συστήματος αυτού;

Η διαδικασία εισαγωγής είναι πολύ απλή. Από μία φόρμα διαδικτυακή που στα περισσότερα πεδία είναι καταχωρημένες οι τιμές. Στόχος είναι να καταχωρεί ο οποιοσδήποτε ό,τι νομίζει ότι αξίζει και να γίνεται κοινό κτήμα με ελάχιστα κλικ.
Σας επισυνάπτω δοκιμαστικά την πλατφόρμα εισαγωγής.
http://www.psaltodromio.gr/main.html
Οδηγίες:
  1. Επιλέγουμε την ιστοσελίδα από την οποία θέλουμε να εισάγουμε τους συνδέσμους (Στο αριστερό μέρος)
  2. Πατάμε το κουμπί Εισαγωγή στοιχείων (Κάτω αριστερά)
  3. Επικολλούμε πρώτα το σύνδεσμο (απαραίτητο στοιχείο) *
  4. Όπου οι τιμές υπάρχουν σε λίστα επιλέγουμε από αυτές
  5. Στα πλαίσια κειμένου καταχωρούμε ό,τι θέλουμε
  6. Πατώντας καταχώριση αμέσως μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα στον πίνακα αναζήτησης
* Για να αντιγράψουμε στη μνήμη το σύνδεσμο κάνουμε δεξί κλίκ στον αριθμό του μηνύματος πάνω δεξιά π.χ. στο #14 επιλέγουμε αντιγραφή συντόμευσης και μετά επικόλληση στη φόρμα.

Σημ.Υπάρχει μία σοβαρή παράληψη στη φόρμα εισαγωγής. Δεν υπάρχει η δυνατότητα προς το παρών να καταχωρούνται άμεσα νέες τιμές στα πεδία π.χ. κάποια γιορτή που λείπει κάποιος μελωδός, ψάλτης, κάποιος είδος ύμνου κ.ο.κ.
Εάν υπάρχει κάτι καινούργιο καταχωρήστε το στις πληροφορίες και θα το βάλω εγώ με το χέρι.

Συγνώμη για την καθυστέρηση στις απορίες σας, αλλά υπάρχουν και υποχρεώσεις ... επαγγελματικές και οικογενειακές.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νίκο, ευχαριστούμε για τις οδηγίες.

Υπάρχει και σε άλλους πρόβλημα κωδικοποίησης της γλώσσας στο "Εισαγωγή Στοιχείων"; (Μπαίνω από Chrome).
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Προστέθηκε και η δυνατότητα ταξινόμησης των στηλών. Πηγαίνοντας τον κέρσορα στην περιγραφή της στήλης π.χ. στη λέξη Ύμνος, πατώντας ένα κλικ ταξινομούνται τα αποτελέσματα με αύξουσα σειρά με δεύτερο κλικ σε φθίνουσα.

Με την κωδικοποίηση μάλλον λύθηκε το θέμα. Το δοκίμασε σε chrome και explorer και όλα φαίνονται μια χαρά. Firefox δεν έχω.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Προστέθηκε και η δυνατότητα ταξινόμησης των στηλών. Πηγαίνοντας τον κέρσορα στην περιγραφή της στήλης π.χ. στη λέξη Ύμνος, πατώντας ένα κλικ ταξινομούνται τα αποτελέσματα με αύξουσα σειρά με δεύτερο κλικ σε φθίνουσα.
Πάλι δεν μου γίνεται αυτό που λες...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ευχαριστίες και στο Νίκο Θεοτοκάτο που σε βοήθησε.
Για να λυθεί το θέμα αυτό, ξαναέγραψα ότι η δουλειά ανήκει ολόκληρη αποκλειστικά στο Νίκο Δεσπότη. Εγώ αυτό που έκανα ήταν απλώς να του παραχωρήσω δωρεάν διαδικτυακό χώρο, να του τον αντιστοιχίσω με το όνομα και να του φτιάξω λογαριασμό ftp και βάση δεδομένων, για να κάνει τη δουλειά του. Τίποτα παραπάνω. Μη με ευχαριστείτε λοιπόν, εκτός από τις παραπάνω ενέργειες, που γίνονται στάνταρ όταν θέλει κάποιος να φτιάξει μια ιστοσελίδα και είναι εύκολη και γνωστή σε πολλούς διαδικασία, δεν έχω κοπιάσει καθόλου για το project αυτό.
 
Top