Ψαλτική στην Ηλεία

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αγαπητοι Φιλοι
Στις 25 & 26 Ιουλιου 1965 ο αοιδιμος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ. του Χ. Ε.
Θρ. Στανιτσας , εψαλλε στην πανηγυρη του Ιερου Ναου της Αγιας Παρασκευης
της κωμοπολης Κοροιβος Ηλειας . Αριστερα εψαλλε ο εξ' αιματος αδελφος του
Βασιλειος Καλογεροπουλος (!!! δεν ηξεραν ακομα οτι ηταν αδελφια , κατι που εμαθαν μετα απο σχεδον 20 χρονια) . Επισυναπτω απο την ακολουθια του εσπερινου δυο προσομοια (ενα απο τον καθενα) . Ο εν λογω εσπερινος , Θεου
θελωντος και υγειας μου επιτρεποντος , θα μεταδοθει στην εκπομπη μου της 26-7-08 .
Επισυναπτω ακομα δυο φωτο , σχετικες με τα δυο αδελφια και τον πατερα τους .



Ακριβώς πίσω από την εκκλησιά της αγίας παρασκευής στο κοροιβο Ηλείας είναι το πατρικό μας σπίτι σε αυτήν την εκκλησιά έψαλλε για κάποιο καιρό και ο πατέρας μου Γεώργιος Νικολουτσοπουλος
Και μάλιστα μου διηγήθηκε τότε που έψαλλε ο άρχοντας διότι ήταν εκεί στις καταβασειες περίμενε να σταματήσουν οι καμπάνες και μετά άρχισε να ψάλλει
Και για κάποια χρόνια ο ιερέας που λειτουργούσε στην αγία Παρασκευή περίπου από το 1985 εως 1990 και λεγόταν Ηλίας κουμπαρούλης δεν ξέρω εάν έχει κάποια συγγένεια με τον διαχειριστή ο οποίος ιερεας τώρα είναι στη μητρόπολη Πύργου
Ο παππούς μου Παναγιώτης Νικολουτσοπουλος ήταν ο δεξιός ψαλτής του ιερού ναού αγίου Νικολάου Γαστουνης Ηλείας και αριστερά ήταν ο πατέρας μου από την ηλικία των 19 ετών
Με πήγες πολλά χρόνια πριν γιατί αυτά μου τα έλεγε ο πατέρας μου με την δημοσίευση του στανιτσα δεν περίμενα να το δω γραμμένο για αυτό έκανα την κουβέντα
Να είσαι καλά
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Με ξένα κόλλυβα (την ωραία εργασία-προσφορά της Μαγδαληνής και αρκετών μελών του Ψαλτολογίου) έκανα ξεχωριστά θέματα για αρκετούς ψάλτες που έψαλλαν ή/και ψάλλουν ακόμα στην Ηλεία:

Καλογερόπουλος Βασίλειος
Τερζόπουλος Διονύσιος
Παπαγεωργίου Γεώργιος
Άγγελος Κούνας
Παπαδόπουλος Φίλιππος
Πετρόπουλος Βασίλειος
Αυγερινόπουλος Λεωνίδας
Καρακίτσος Γεώργιος

πέρα από αυτά που υπήρχαν ήδη για κάποιους άλλους.

Δημητρουλόπουλος Γεώργιος
Βαζάς Δημήτριος
Παπαδημητρίου Νικόλαος
Μ. Εβδομάδα, Αφοί Κουμπαρούλη
Παιδική χορωδία Ι. Μ. Ηλείας (Άγγελος Κούνας - Γεώργιος Παπαγεωργίου)

Και ακόμα μεγάλους ψάλτες που πέρασαν από τα μέρη και έψαλλαν ή/και δίδαξαν:

Μήτρος Δημήτριος
Καραμάνης Αθανάσιος
Παναγιωτίδης Αθανάσιος
Νεραντζής Δημήτριος

Αν ξέχασα κάποιους να τους προσθέσουμε.

Σχετική ενότητα: Σύλλογος Ιεροψαλτών Ν. Ηλείας (πρόεδρος κ. Αλέξανδρος Γεωργουλής)

Έκκληση πρός όλους που έχουν είτε ηχογραφήσεις είτε βιογραφικά στοιχεία είτε ψαλτικές εμπειρίες (ιστορίες) από την Ηλεία να τις προσφέρουν στα οικεία θέματα ή εδώ.

Σιγά σιγά να φτιαχτεί ένα ηχητικό αρχείο αναφοράς της ψαλτικής παράδοσης της Ηλείας.
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
24 01 2010 Ανέβηκα λίγο στον κοροιβο Ηλείας για μερικές μέρες και τότε έτυχε να έχουν προγραμματίσει την κοπή της πίτας για το νέο έτος
Καλεσμένος ήταν ο νέο εκλεγείς επίσκοπος Ωλένης κκ Αθανάσιος Μπαχος ο οποίος αναλαμβάνει υποχρεώσεις βοηθού στις οποίες δεν μπορεί να παρευρίσκετε ο Ηλείας Γερμανός
Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα
Σας ανεβάζω μερικές φωτογραφίες
Θέλω να ευχαριστήσω τον πρωτοψάλτη και καθηγητή βυζαντινής μουσικής του ναου τον βασίλειο π. Καυκοπουλος Να ευχαριστήσω των κ. Λεωνίδα.. Γ Μαργαρίτη Ιεροψάλτη και δικηγόρο και πρόεδρος της εταιρείας λογοτεχνών που ήταν εκεί
Επίσης τον πατήρ Γεώργιο καλαριτης προϊστάμενο του ιερού ναού αγίας παρασκευής κοροιβου Ηλείας και τον πατήρ Ηλία κουμπαρούλη ο οποίος διατέλεσε παλιά προϊστάμενος του ιδίου ναού τώρα είναι προϊστάμενος στην νέα εκκλησία στον άγιο Κωνσταντίνο Γαστούνης Ηλείας
Με το σταυρό στο χέρι είναι ο πατήρ Ηλίας κουμπαρούλης
Με τα γυαλιά και σε μικρή ηλικία ο προϊστάμενος του ναού Γεώργιος καλαριτης
 

Attachments

  • ΔΕΞΙΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΝΑΟΥ.JPG
    2.8 MB · Views: 135
  • ΔΕΞΙΟ ΑΝΑΛΟΓΙΟΝ ΝΑΟΥ 2.JPG
    2.9 MB · Views: 75
  • ΕΠΙΣΚΟΠΟΣ.JPG
    3.2 MB · Views: 52
  • ΕΠΙΣΚΟΠΟΣ 2.JPG
    3.2 MB · Views: 37
  • Η.ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΛΗΣ.JPG
    3.1 MB · Views: 50
  • Η.ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΛΗΣ 2.JPG
    3 MB · Views: 33
  • Λεωνιδας Μαργαριτης.JPG
    3.1 MB · Views: 36
  • ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ.JPG
    3 MB · Views: 49
  • ΠΙΤΑ.JPG
    2.9 MB · Views: 29
  • ΠΙΤΑ 2.JPG
    3.1 MB · Views: 35
  • βασιλειος Καυκοπουλος.mp3 A.mp3
    3.6 MB · Views: 71
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε πολύ Αλέξη.
 

agiosdionysios

Νέο μέλος
Όντως Μαγδαληνή ο Διονύσιος Τερζόπουλος ήταν καλλιφωνότατος με λίγες γνώσεις Β.Μ. και ικανός σε δύσκολες βάσεις έχοντας μοναδικό μουσικό αυτί. Πέθανε το 1986 ως πρωτοψάλτης στην ψαλτομάνα της περιοχής Λαμπέτι. Από το ίδιο χωριό βγήκαν άλλοι πέντε πολλοί καλοί ψάλτες . Ο Χρήστος (Κίτσος) Σαργέντης που έψαλε για μεγάλο διάστημα στο Λαμπέτι με απίστευτης έντασης και τεχνικής φωνή , ο ανηψιός του Χαράλαμπος Σαργέντης με καλές μουσικές γνώσεις και ψαλτική συνέπεια που ψάλλει ακόμα στον Πύργο , οι γλυκόφωνοι Αργυροπουλαίοι με τον Γιώργο να διακονεί ως λαμπαδάριος σε διάφορες ενορίες του Πύργου , τον Πάνο ως λαμπαδαριο στον Άγιο Νικόλαο Λαμπετίου και τον γιό του Σπύρο να τον διαδέχεται μέχρι σήμερα . Επίσης εξαιρετικός και ο Σωτήρης Γαλανόπουλος με θητεία ως πρωτοψάλτης και λαμπαδάριος σε ναούς των Αθηνών αλλά και της Ηλείας .
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Μαγδαληνή,
1). Ο Βασίλειος Καλογερόπουλος (ο εξ' αίματος "αδελφός" του Θρ. Στανίτσα από τον ίδιο πατέρα) που υπηρετούσε ως ψάλτης;
2). Ξεύρω ότι ζούσε στο Πύργο και εκεί πέθανε εδώ και κανά δυό χρόνια. Ποιος πήρε την θέση του; Απόστολος
1). Ο ετεροθαλής αδελφός του Άρχ. Θρ. Στανίτσα, τη δεκαετία του '80, έψαλλε ως Λαμπαδάριος στον Ι. Ν. του Αγίου Αθανασίου Πύργου, με Πρωτοψάλτη τον αείμνηστο Ι. Σκαλτσά. Πιο πριν είχε διατελέσει Πρωτοψάλτης στους Ι. Ναούς Αγίου Σπυρίδωνα & Αγίας Κυριακής του Πύργου.
2). Όταν παραιτήθηκε από τον Άγιο Αθανάσιο, έψαλλε "μόνο ερασιτεχνικά".
Αρχικά, τον διαδέχτηκε, ο νυν Λαμπαδάριος του Μητροπολιτικού Ι. Ν. Αγίου Νικολάου Πύργου κ. Γεώργιος Παπαγεωργίου και αργότερα ο κ. Φίλιππος Παπαδόπουλος.
Με την ευκαιρία, αυτής της παρέμβασής μου, θα ήθελα ν' αναφέρω και για τον αείμνηστο κυρ Γιάννη Σκαλτσά, για τον οποίο, στη συζήτηση δεν έχει ειπωθεί, σχεδόν τίποτε, παρόλο που το μεγαλύτερο μέρος της Ιεροψαλτικής του σταδιοδρομίας ήταν στον Ι. Ν. Αγίου Αθανασίου Πύργου, αρχικά ως Λαμπαδάριος κι αργότερα ως Πρωτοψάλτης.
Ήταν κι αυτός μαθητής του Άρχ. Αθανασίου Καραμάνη, που ξεχώριζε για την "βαθυφωνία του" αλλά και για την μεγάλη σε όγκο φωνή του, που, όμως, δεν "έφτανε ψηλά", σ' αντίθεση με τους μνημονευθέντες δασκάλους & Πρωτοψάλτες του Πύργου, οι οποίοι οι περισσότεροι, ήταν υψίτονοι!
Ϊσως, γι' αυτόν το λόγο να μην υπάρχουν ηχογραφήσεις ή να μην έχουν ειπωθεί, γι' αυτόν, κάποια εγκωμιαστικά λόγια.
Τα καλλιτεχνικά αισθητήριά μας, θέλουν τον καλό ψάλτη υψίτονο, οπότε, οι μέσοι ή "οι μπάσοι", δεν μας συγκινούν, λανθασμένα, πάρα πολύ....................
Ας είναι αιωνία τους η μνήμη.
 
Last edited:

xardavellase

New member
Καλησπέρα μήπως έχετε σε ηχογράφηση τον πρώην Πρωτοψάλτη της Αγίας Κυριακής πυργου κ Γεώργιο Καρακίτσου , σε εσπερινό κ ορθό του Αγίου Χαραλάμπους πυργου
 

user20

New member
Πραγματικά συγκινητική η ιστορία των δύο αδελφών.
Γνωρίζει κάποιος γιατί ο Στανίτσας δεν πήρε το επώνυμο Καλογερόπουλος; Και για ποιο λόγο ο πατέρας τους έφυγε από τον Πύργο;
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα μήπως έχετε σε ηχογράφηση τον πρώην Πρωτοψάλτη της Αγίας Κυριακής Πύργου κ Γεώργιο Καρακίτσου , σε εσπερινό κ ορθό του Αγίου Χαραλάμπους Πύργου;

Από πανηγυρική Αρχιερατική Θ. Λειτουργία, εορτής του Αγίου Χαραλάμπους, στις 10 Φεβρουαρίου του 2001, χοροστατούντος του τ. Αρχ. Αθηνών, μακαριστού Χριστόδουλου. Τους χορούς των ιεροψαλτών διευθύνουν, ο τ. α' ψάλτης του Ι. Ν. Αγίας Κυριακής Πύργου, κ. Γ. Καρακίτσος και ο τ. Λαμπαδάριος κ. Δ. Θανόπουλος.
ΥΓ:. από την ακολουθία του Όρθρου, ακούγεται η Αργή Δοξολογία, σε ήχο πλ. του α΄ πεντάφωνος, του Γ. Βιολάκη.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
............................................................................................................

Προκάτοχος του Δημητρουλόπουλου ήταν ο Τάκης Αγγελόπουλος,θείος του γνωστού Λυκούργου Αγγελόπουλου (πυργιώτη και αυτού), με τον ίδιο αριστερό,τον Τερζόπουλο. Ο Τ. Αγελόπουλος "έφυγε" από το δεξί αναλόγιο του Αγ.Νικολάου όταν σε συνεργασία με τον Τερζόπουλο ζήτησαν αύξηση από τον τότε Επίσκοπο την ημέρα της Μ.Πέμπτης.............................................................................................................
Χαίρετε!
Θα διαφωνήσω με τα λεγόμενά σας, ως προς το όνομα του τ. Αριστερού ιεροψάλτη του Ι. Μ. Ν. Αγ. Νικολάου Πύργου, τη χρονιά, που έγινε το αναφερόμενο συμβάν και αποχώρησε ο αείμνηστος Τ. Αγγελόπουλος, που σύμφωνα με τις δικές μου πληροφορίες ήταν ο μακαριστός, πλέον Δ. Φωτεινόπουλος (για πολλά χρόνια α' ψάλτης του Ι. Ν. Αγ. Βασιλείου Πελοπίου), που για τον ίδιο λόγο έδιωξαν κι αυτόν από το Μητροπολιτικό Ι. Ν. του Αγ. Νικολάου.
ΥΓ: Κάποιος, παλαίμαχος ιεροψάλτης, εξ Ηλείας, θα μπορούσε να μας πιστοποιήσει του λόγου το αληθές...
 
Top