Ψαλτική και προσΕΥΧΗ

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Βρήκα αυτό το κειμενάκι σε ενα φυλλάδιο των εκδόσεων 'Ορθόδοξος Κυψέλη΄ που μιλάει για την ζωή του οσίου γἐροντος Ιωσήφ του Ησυχαστού. στην δεύτερη παράγραφο αναφέρεται και σε αυτούς που ψάλλουν. είναι όμορφο και πρακτικό.:wink:
 

Attachments

  • ScannedImage.jpg
    483.1 KB · Views: 169

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Μεγάλο θέμα ανοίχτηκε.
Ευκαιρία για πνευματική τροφή.
Ωραία κείμενα κ από τα 2 μέλη, δυστυχώς το θέμα
προσευχή κατά την τέλεση Μυστηρίων ή ακολουθιών
είναι "πονεμένη" ιστορία. Να πω ότι προσεύχομαι θα
πω ψέμματα, τις περισσότερες φορές προετοιμάζω το
επόμενο μάθημα, ισοκρατώ κ.α. αλλότρια, δυστυχώς.
Η μόνη στιγμή που προσπαθώ να προσευχηθώ είναι
όταν ο ιερέας αναφωνεί: "Τα σά εκ των σων..." εκεί
θα το παλέψω για κάποια δευτερόλεπτα κ μετά άνοδος
στο αναλόγιο για το "Άξιον εστίν". Δύσκολο πολύ δύσκολο.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
....Το θέμα αυτό "ψαλτική και προσευχή" που δεν φαίνεται να απασχολεί δημόσια πολλούς από εμάς (ελάχιστες εμφανίσεις γενικά στο "Ψαλτολόγιον"),....

Δεν νομίζω πως δε μας απασχολεί το θέμα "ψαλτική και προσευχή", τουναντίον. Απλά έχει γίνει πολλές φορές θερμή παράκληση προς όλα τα μέλη από τον διαχειριστή να προσπαθούμε να μη μιλάμε για τέτοια θέματα καθώς γίνονται παρεξηγήσεις. Και το γνωρίζουμε αυτό. Πραγματικά αρχίζουν συζητήσεις δήθεν πνευματικές που καταλήγουν σε διαφωνίες κ.τ.λ.

Ναι είναι προσευχή η ψαλτική, αλλά το πόσο και τι νιώθει ο καθένας μας στην ακολουθία είναι προσωπικό και δυστυχώς ποτέ σταθερό. Άλλες φορές έχουμε περισσότερο προσευχή, άλλες λιγότερο. Είναι ένας αγώνας προσωπικός αυτό το θέμα. Η γνώμη μου λοιπόν είναι πως δεν είναι αυτό θέμα ομιλίας και μηνυμάτων, αλλά θέμα καθημερινής προσωπικής προσπάθειας.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δεν νομίζω πως δε μας απασχολεί το θέμα "ψαλτική και προσευχή", τουναντίον. Απλά έχει γίνει πολλές φορές θερμή παράκληση προς όλα τα μέλη από τον διαχειριστή να προσπαθούμε να μη μιλάμε για τέτοια θέματα καθώς γίνονται παρεξηγήσεις. Και το γνωρίζουμε αυτό. Πραγματικά αρχίζουν συζητήσεις δήθεν πνευματικές που καταλήγουν σε διαφωνίες κ.τ.λ.

Ναι είναι προσευχή η ψαλτική, αλλά το πόσο και τι νιώθει ο καθένας μας στην ακολουθία είναι προσωπικό και δυστυχώς ποτέ σταθερό. Άλλες φορές έχουμε περισσότερο προσευχή, άλλες λιγότερο. Είναι ένας αγώνας προσωπικός αυτό το θέμα. Η γνώμη μου λοιπόν είναι πως δεν είναι αυτό θέμα ομιλίας και μηνυμάτων, αλλά θέμα καθημερινής προσωπικής προσπάθειας.

Συνάδελφε, σωστὰ μίλησες.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πραγματικά αρχίζουν συζητήσεις δήθεν πνευματικές που καταλήγουν σε διαφωνίες κ.τ.λ.
Είναι και αυτή η τάση μας να διαφωνούμε για να διαφωνούμε, ακόμη και σε θέματα που ουσιαστικά αλλά και θεσμικά συμπορευόμαστε. Άλλα λόγια...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Δεν νομίζω πως δε μας απασχολεί το θέμα "ψαλτική και προσευχή", τουναντίον. Απλά έχει γίνει πολλές φορές θερμή παράκληση προς όλα τα μέλη από τον διαχειριστή να προσπαθούμε να μη μιλάμε για τέτοια θέματα καθώς γίνονται παρεξηγήσεις. Και το γνωρίζουμε αυτό. Πραγματικά αρχίζουν συζητήσεις δήθεν πνευματικές που καταλήγουν σε διαφωνίες κ.τ.λ.

Ναι είναι προσευχή η ψαλτική, αλλά το πόσο και τι νιώθει ο καθένας μας στην ακολουθία είναι προσωπικό και δυστυχώς ποτέ σταθερό. Άλλες φορές έχουμε περισσότερο προσευχή, άλλες λιγότερο. Είναι ένας αγώνας προσωπικός αυτό το θέμα. Η γνώμη μου λοιπόν είναι πως δεν είναι αυτό θέμα ομιλίας και μηνυμάτων, αλλά θέμα καθημερινής προσωπικής προσπάθειας.

Ίσως να βιάστηκα να απαντήσω σε ένα θέμα που σίγουρα θα μπορούσαν άλλοι να πουν τη γνώμη τους καλύτερα από μένα. Μια πιο προσεκτική ματιά στο μήνυμα του κ. Σκαρμούτσου, και το σημείο που σχολίασα:

"....Το θέμα αυτό "ψαλτική και προσευχή" που δεν φαίνεται να απασχολεί δημόσια πολλούς από εμάς (ελάχιστες εμφανίσεις γενικά στο "Ψαλτολόγιον"),...."

θα μπορούσε να εννοεί και ακριβώς το αντίθετο από αυτό που κατάλαβα, ότι δηλαδή ναι μεν δεν μας απασχολεί τόσο το θέμα δημοσίως, αλλά μας απασχολεί κατ' ιδίαν. Οπότε αν είναι έτσι ζητώ συγνώμη για την παρέμβασή μου. Προσπαθώ να μη μιλώ σε τέτοια θέματα, αλλά εντάξει δε το καταφέρνω πάντα.
 
Top