Ψαλτική και διατροφή ή άσκηση

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀγαπητοί συνάδελφοι,
Εὐχαριστῶ διά τήν ἀνωτέρω ἐπιδέξιαν καί ραφινάτην κριτικήν
ὑπό τήν προστασίαν τῆς ὑπό τοῦ φόρουμ προσφερομένης δυνατότητος ἀποκρύψεως
τοῦ ὀνόματος καί τῆς ἡλικίας.
(Ἀλήθεια, δέν ἐνδιαφέρει καθόλου τούς ἀναγνώστας ἐάν κάτι γράφεται ἀπό κάποιον
18 ἐτῶν ἤ 80 ἐτῶν; Δέν ἐνδιαφέρει ἡ πεῖρα τῆς ζωῆς;)
Βεβαίως ἀκολουθεῖ καί τό ἀλλο σημαντικόν σχόλιον



τό ὁποῖον προφανῶς ἔχει γραφῆ ἀπό μεγαλύτερον εἰς τήν ἡλικίαν παρά τοῦ προηγουμένου.

Καί βεβαίως ὁσον γερνᾶ ὁ ἄνθρωπος τόσον περισσότερον κουράζεται ἡ φωνή του
καί χρειάζεται βοήθειαν.

Εὐχαριστῶ λοιπόν ἀμφοτέρους διότι μοῦ δίδουν τήν εὐκαιρίαν νά παρουσιάσω μερικά στοιχεῖα ἀκόμη
διά νά φανῆ ἐάν ὑπάρχῃ ἡ τυχόν ὑπερβολή.

Τό θέμα τῶν θερμίδων ἐπαρουσιάσθη ὑπό ἄλλων.
Ὅμως ὑπάρχουν καί ἄλλα πράγματα, π.χ. βιταμίνες, ἰχνοστοιχεῖα περιεχόμενα
είς διάφορα φυτά κτλ, τά ὁποῖα ἔχουν ἐπίδρασιν εἰς τήν φωνήν μας.

Φίλτατος Ἄρχων Πρωτοψάλτης, μέλος τοῦ φόρουμ, μοῦ ἀπεκάλυψε πρό ἐτῶν ἐν τῇ οἰκίᾳ αὐτοῦ
μίαν φαντασικήν γαργάραν ἐκ φυσικῶν προϊόντων διά τήν βελτίωσιν τῆς φωνῆς.
Ἵσως θέλει ὁ ἴδιος νά τήν ἀποκαλύψῃ ἐδῶ δημοσίως.

Παραθέτω ὅμως τί γράφει τό βιβλίον:

"Η ΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΣ"
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ι. ΦΑΡΛΕΚΑ
ΠΡΩΤΟΝΟΤΑΡΙΟΥ ΤΗΣ ΑΓΙΩΤΑΤΗΣ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗΣ ΑΘΗΝΩΝ
1934

Γράφει ὁ Φαρλέκας εἰς τήν σελίδα ιγ΄:
Ὁ εὐφήμως γνωστός ὡς εἰδικός ὤτων-ρινός-λάρυγγος, ἔγκριτος ἱατρός καί
ταὶς μούσαις ἐπιχαρίτως προσομιλῶν ἐκλεκτός φίλος κ. Ἀλέξανδρος Εὐσταθιανός,
πάνυ εὐγενῶς ἀποδεχθείς παράκλησιν ἡμῶν, ἐφιλοτέχνησε χάριν τῶν συνδρομητῶν
τῆς "Μεγάκλης Ἑβδομάδος" τήν παροῦσαν ἐπίκαιρον μελέτην, ἐν ἧ δι΄ὀλίγων μέν,
" ἀλλά μάλα λιγέως " πραγματεύεται τό σπουδαίως ἐνδιαφέρον τούς
ἱεροψάλτας ζήτημα χρήσεως, προφυλάξεως καί καλλιεργίας τῆς φωνῆς.


Εἰς τήν συνέχειαν γράφει ὁ ἱατρός Ἀ. Εὐσταθιανός εἰς τήν σελίδα ιζ΄
μεταξύ ἄλλων καί τά ἑξῆς:
Ὅταν ἡ ἐλαχίστη ἀδιαθεσία τῶν φωνητικῶν ὀργάνων ἐκδηλωθῇ
δι΄ἀλλοιώσεως τῆς φωνῆς ἤ ἄλλως πως, εἴτε ἐξ ὑπερκοπώσεως αὕτη
προέρχεται, εἴτε ἐκ κρυολογήματος, πρέπει τά ὄργανα ταῦτα νά
τίθενται εἰς ἀνάπαυσιν καί νά ἐφαρμόζηται ἡ διά σιγῆς θεραπεία
ἄνευ ἀναβολῆς. Αὕτη εἶναι τἀ τρία τἐταρτα πάσης ἄλλης συντρε-
χούσης θεραπείας.
Ἐκτός τῶν ἀνωτέρω, προκειμένου περί καταρροϊκῶν φαινομένων,
ἐπιβάλλεται συγχρόνως προφύλαξις ἐντός θερμοῦ δωματίου, σχετική δίαιτα,
θερμά ποτήματα, οἷον γάλα θερμόν, ἐγχύματα φλαμουρίου, φασκομηλέας,
ἀλθαίας κτλ. θερμά περιτυλίγματα περί τόν λαιμόν, σικύαι πολλαί ἐπί τῆς
ῥάχεως, αἵτινες ἐνεργοῦσι σωτηρίως καί εἰς τάς ρινίτιδας ἀκόμη, καί
ποδολουτρά, ἅτινα ἐνεργοῦσι ἀποτελεσματικῶς. Ὡσαύτως συνιστᾶται ἀποφυγή
ἀπό καρυκεύματα ἐρεθιστικά, ἀπό καπνούς, ἀπό σκόνιν καί τά τοιαῦτα,
ἅτινα ἐρεθἰζουσι τά φωνητικά ὄργανα καί κυρίως τόν φάρυγγα καί τάς
φωνητικάς χορδάς.

Νομίζω πὼς ἡ κριτικὴ μου ἦταν ἑντὸς τῶν πλαισίων. Ἄν ἐσεῖς δὲν τὸ πιστεύετε, λυποῦμαι δὲν μπορῶ νὰ κάνω κάτι παραπάνω.

Ἄν πάλι σᾶς ἐνοχλεῖ ἡ ἔλλειψη τῶν προσωπικῶν μου στοιχείων καὶ πάλι λυποῦμαι ἄλλὰ δὲν μπορῶ νὰ κάνω κάτι παραπάνω.

Ἄν προσφέρει τὸ forum τὴν δυνατότητα ἀνωνυμίας, εἶναι κάτι ποὺ ἔχει συζητηθεῖ καὶ λυθεῖ ἐδῶ καὶ καιρὸ. Ἄν σᾶς ἐνοχλεῖ ἡ παροῦσα κατάσταση, λυποῦμαι δὲν μπορῶ νὰ κάνω κάτι παραπάνω, εἶναι καθαρὰ δικό σας θέμα.

Ἐπὶ τοῦ προκειμένου. Οἱ συμβουλὲς ποὺ σημειώνετε πολὺ καλὲς εἶναι, οὐδεμία ἀντίρρηση καὶ φυσικὰ δὲν χρειάζεται νὰ εἶναι κανεὶς ἐξειδικευμένος ἱατρὸς ὥστε νὰ καταφεύγει σὲ ἕνα καλὸ ἀφέψημα ἤ σὲ βασικὲς προφυλάξεις γιὰ τὸ κρυολόγημα και τὴν καταρροὴ. Γνωστὲς προφυλάξεις σὲ ὅσους ψάλλουμε ἐπαγγελματικὰ καὶ συστηματικά.

Σᾶς ἐρωτῶ ὅμως. Ἔχετε ποτὲ βγάλει Μεγάλη Ἑβδομάδα μὲ μοναστηριακοῦ τυπικοῦ ἀκολουθίες, ψάλλοντας τὰ πάντα πρωΐ-βράδυ (πλὴν -εὐτυχῶς- τῶν ἀναγνωσμάτων) ἀπὸ Σάββατο Λαζάρου πρωΐ μέχρι Τρίτη Διακαινησίμου πρωΐ, ἔχοντας ἐκδηλωμένο κρυολόγημα καὶ ἀπερίγραπτη βραχνάδα προσπαθῶντας νὰ ἐκπληρώσετε τὰ καθήκοντά σας καὶ γνωρίζοντας πὼς δὲν ὑπάρχει ΚΑΝΕΙΣ ἄλλος;
Ἄν σᾶς ἔχει τύχει ξέρετε γιὰ τὶ πράγμα μιλάω, ἄν ὄχι σᾶς γνωρίζω πὼς τίποτε δὲν βοηθάει παρὰ μόνο ἡ ὑπομονὴ καὶ ἡ διάθεση προσφορᾶς σὲ ἀνθρώπους ποὺ σὲ ἀγαποῦν καὶ σὲ σέβονται, ὅπως κι ἄν εἶναι ἡ φωνή σου.

ΥΓ. Ὅσο γιὰ γαργάρες τὶποτε δὲν ἀντικαθιστᾶ τὸ ἁπλὸ νεράκι τῆς βρύσης, ὅ,τι πιὸ ὠφέλιμο καὶ φυσικό καὶ φιλικὸ γιὰ τὴν φωνή μας.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Νομίζω πὼς ἡ κριτικὴ μου ἦταν ἑντὸς τῶν πλαισίων. Ἄν ἐσεῖς δὲν τὸ πιστεύετε, λυποῦμαι δὲν μπορῶ νὰ κάνω κάτι παραπάνω.
Τό πιστεύω ὅτι ἡ κριτική σας ἦτο ἐντός τῶν πλαισίων καί μέ ἀκρίβειαν,
ἐξ οὗ καί ὁ χαρακτηρισμός "ἐπιδέξια καί ραφινάτη".Ἄν ἐσεῖς δὲν μέ πιστεύετε, λυποῦμαι δὲν μπορῶ νὰ κάνω κάτι παραπάνω.
Ἄν πάλι σᾶς ἐνοχλεῖ ἡ ἔλλειψη τῶν προσωπικῶν μου στοιχείων καὶ πάλι λυποῦμαι ἄλλὰ δὲν μπορῶ νὰ κάνω κάτι παραπάνω.
Δέν μπορεῖτε οὔτε κἄν νά γράψετε τήν ἡλικίαν σας;
Εἶσθε εὐφυέστατος, νομίζω κατανοεῖτε τό πραγματικόν πρόβλημα, ἀλλά εἶναι ἐκτός θέματος.

Ὅσο γιὰ γαργάρες τὶποτε δὲν ἀντικαθιστᾶ τὸ ἁπλὸ νεράκι τῆς βρύσης, ὅ,τι πιὸ ὠφέλιμο καὶ φυσικό καὶ φιλικὸ γιὰ τὴν φωνή μας.
Ὁ καθείς μπορεῖ βεβαίως νά ἔκφέρῃ ἐλευθέρως τήν γνώμην του καί μέ ἔμφασιν καί ἀξιωματικῶς, καί (σᾶς ζητῶ συγνώμην ἀλλά πρέπει νά τό προσθέσω) κατά μείζονα λόγον ὅταν προστατεύεται ἀπό ἀνωνυμίαν.
Ἀλλά πῆτε μου, διατί πρέπει ἐγώ ἤ οἱ ὑπόλοιποι συνάδελφοι νά πιστέψωμε ἐσᾶς ὅτι τό νεράκι εἶναι τό καλύτερο καί οὐχί τόν εἰδικόν Ἱατρόν πού προσεκάλεσε
ὁ Φαρλέκας νά γράψη εἰς τό ἤδη ἀναφερθέν βιβλίον του.
Διότι ἐάν θά διαβάσετε περαιτέρω θᾶ δῆτε ὅτι συμβουλεύει τήν χρῆσιν καί γαργάρας καί δή δύο συνθέσεων (σελίδες ιζ' -ιη').

Σᾶς ἐρωτῶ ὅμως. Ἔχετε ποτὲ βγάλει Μεγάλη Ἑβδομάδα μὲ μοναστηριακοῦ τυπικοῦ ἀκολουθίες, ψάλλοντας τὰ πάντα πρωΐ-βράδυ (πλὴν -εὐτυχῶς- τῶν ἀναγνωσμάτων) ἀπὸ Σάββατο Λαζάρου πρωΐ μέχρι Τρίτη Διακαινησίμου πρωΐ, ἔχοντας ἐκδηλωμένο κρυολόγημα καὶ ἀπερίγραπτη βραχνάδα προσπαθῶντας νὰ ἐκπληρώσετε τὰ καθήκοντά σας καὶ γνωρίζοντας πὼς δὲν ὑπάρχει ΚΑΝΕΙΣ ἄλλος;
Σᾶς βγάζω τό καπέλλο, τό ἐννοῶ, μετά πάσης σοβαρότητος, αὐτή εἶναι ἐρώτησις.
Πρό τοῦ νά πάρω σύνταξι καί νά φύγω ἀπό τούς ναούς τοῦ Πειραιῶς εἶχα δυστυχῶς παρομοίαν ἐμπειρίαν ἐπί δύο συναπτά ἔτη:
Οἱ δύο ἄλλοι ψάλται ἔπρεπε νά φύγουν δι΄Ἀμερικήν καί ἐπαρχίαν καί ἔμεινα μόνος μου. Βεβαίως ἤμουν τότε περίπου 50 ἐτῶν, δυνατότερος.
Καί ὅμως μοῦ ἐκόπη ἐντελῶς ἡ φωνή! Κάποιος ἐντελῶς ἄσχετος προσπαθοῦσε νά
βοηθήση ἀνεπιτυχῶς. Εύτυχῶς ὁ Ἱερεύς ἔψαλε ὅσο μποροῦσε. Ἔτσι ἔγινε Πάσχα!
Ἐγώ εἶχα πλήρη ἀφωνία, οὔτε ἀνάγνωσι!
Βεβαίως τώρα μετά είκοσι ἔτη μέ τό Διαδίκτυον, ἀνεκάλυψα ἕναν τρόπον πού νομίζω θά μέ εἶχε βοηθήσει.
Ὁ ἀγγλικός ἱατρικός ὅρος εἶναι (Ἑλληνικῆς προελεύσεως) Dysphonia.
Θά δεῖτε λοιπόν είς τήν κατωτέρω ἐξειδικευμένην ἱστοσελίδα περίπου 64 φυτά τά ὁποῖα βοηθοῦν εἰς τήν περίπτωσιν αὐτήν , εἴιτε προληπτικῶς εἴτε κατόπιν. (Τά γνωστότερα εἶναι Sage, Common Thyme, Φασκόμηλον, Θυμάρι).
http://www.liberherbarum.com/Sn0068.HTM

Καλό εἶναι καί τό νεράκι, ἀλλά ὁ Πανάγαθος, Παντοδύναμος καί Πάνσοφος Θεός ἐδημιούργησε τόσα καί τόσα πολύτιμα φυτά, προφανῶς ὄχι μόνον πρός τό θεαθῆναι!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
....
Ἀλλά πῆτε μου, διατί πρέπει ἐγώ ἤ οἱ ὑπόλοιποι συνάδελφοι νά πιστέψωμε ἐσᾶς ὅτι τό νεράκι εἶναι τό καλύτερο καί οὐχί τόν εἰδικόν Ἱατρόν πού προσεκάλεσε
ὁ Φαρλέκας νά γράψη εἰς τό ἤδη ἀναφερθέν βιβλίον του.
Διότι ἐάν θά διαβάσετε περαιτέρω θᾶ δῆτε ὅτι συμβουλεύει τήν χρῆσιν καί γαργάρας καί δή δύο συνθέσεων (σελίδες ιζ' -ιη').
....

Καλό εἶναι καί τό νεράκι, ἀλλά ὁ Πανάγαθος, Παντοδύναμος καί Πάνσοφος Θεός ἐδημιούργησε τόσα καί τόσα πολύτιμα φυτά, προφανῶς ὄχι μόνον πρός τό θεαθῆναι!

Ἀναφέρθηκα στὸ νερὸ γιατὶ εἶναι τὸ πλέον ἀκίνδυνο καὶ ὠφέλιμο.

Πέραν αὐτοῦ, πλὴν κάποιων βασικῶν πρακτικῶν (ροφήματα, κλπ.), πάντοτε προσφεύγω ἐγκαίρως στὸν ΑΡΜΟΔΙΟ ΩΡΛ ὥστε νὰ λάβω σαφείς ὁδηγίες καὶ ἀγωγὴ καὶ πρὸ πάντων μὲ ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Τὰ ποικίλα ματζούνια ἑνίοτε δύνανται νὰ προκαλέσουν μεγαλύτερο πρόβλημα
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Πέραν αὐτοῦ, πλὴν κάποιων βασικῶν πρακτικῶν (ροφήματα, κλπ.), πάντοτε προσφεύγω ἐγκαίρως στὸν ΑΡΜΟΔΙΟ ΩΡΛ ὥστε νὰ λάβω σαφείς ὁδηγίες καὶ ἀγωγὴ καὶ πρὸ πάντων μὲ ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Τὰ ποικίλα ματζούνια ἑνίοτε δύνανται νὰ προκαλέσουν μεγαλύτερο πρόβλημα

Οι περισσότεροι γιατροί είναι για τα μπάζα. Και δεν εννοώ ότι δεν ξέρουν

να σε βοηθήσουν. Εννοώ ότι δεν κάθονται να ασχοληθούν, ή να ρισκάρουν

και σε πηγαίνουν στην πεπατημένη μα όχι και την καλύτερη οδό. Η θεραπεία

είναι κάτι το ιδιαίτερο σε κάθε οργανισμό. Όσοι έχουν σχέση με τον ιατρικό κλάδο θα

με καταλάβουν. Ζήτω η κορτιζόνη!!! Ζήτω τα φάρμακα!!!

(να βάλουν κι αυτοί τίποτε στην τσεπούλα τους τώρα που αδειάζει...)
 
Top