Ψαλτικής Απανθίσματα

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σημείωση : Είναι μονοφωνικό προκειμένου να γίνει μικρότερο σε μέγεθος.

Ευθυμη (και Δημητρη Σκρεκα ή οποιος αλλος φιλος) :
Κατι βασικο : Το σιντι που εχω γραφει ''πατριαρχικος ναος Αγιου Γεωργιου'' . Μαλλον εχει γεινει λαθος διοτι ως απολυτικιο του ναου , ψαλλεται το του Αγιου Βασιλειου και στο ''εν πρωτοις ..'' μνημονευεται το ονομα ''Παντελεημωνος'' . Επισης τοσοι Θεσσαλονικεις πρωτοψαλτες μαζεμενοι !!! Μηπως ειναι απο Θεσσαλονικη ; Και δεν το πηρα και εγω χαμπαρι εγκαιρως (ειχα ακουσει το σιντι αποσπασματικα και βιαστικα) και μαλλον την πατησα . Αν οντως δεν ειναι Πατριαρχειο , παρακαλω τον Ευθυμη να καμει την σχετικη διορθωση . Ευχαριστω .

Δημητρη (Σκρεκα)
Μιας και δεν παιζεσαι στο ποιος ειναι (ψαλλει) ποιος , καμε τον κοπο και γραψε εκει στην εκπομπη μου (εκπομπες γιατι ειναι δυο) , ποιοι και ποιοι ψαλλουν (πχ στιχοι αντιφωνων ) . Ευχαριστω .

Οταν ανεβει και το πρωτο μερος , θα ανεβασω και κατι ''υπολοιπα'' που μαλλον εψαλλησαν μετα το ''Δι ευχων ..'' .
 
ΣΑΒΒΑΤΟ 27-6-09 : ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β189 : Πατριαρχικος Ναος Αγιου Γεωργιου (Φαναρι) : 24-6-1990 Κυριακη Βου ηχου και εορτη Γενεσιου Προδρομου . Μερος Αον .
Ψαλλουν : Δεξια ο Αρχων Πρωτοψαλτης της ΜΕ Λεωνιδας Αστερης και αριστερα οι αειμνηστοι Αρχωντες Μουσικοδιδασκαλοι , Αβρααμ Ευθυμιαδης & Δημητριος Σουρλαντζης .

Η εγγραφή από το internet έχει κάποια μικρά προβλήματα για τα οποία ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη. Αν στο μέλλον καταφέρω να το βελτιώσω, θα το ανεβάσω ξανά.
 

Attachments

  • 54΄ 58΄΄ Ψαλτικης Απανθισματα Β189 27062009.mp3
    22.7 MB · Views: 420

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ευθυμη (και Δημητρη Σκρεκα ή οποιος αλλος φιλος) :
Κατι βασικο : Το σιντι που εχω γραφει ''πατριαρχικος ναος Αγιου Γεωργιου'' . Μαλλον εχει γεινει λαθος διοτι ως απολυτικιο του ναου , ψαλλεται το του Αγιου Βασιλειου και στο ''εν πρωτοις ..'' μνημονευεται το ονομα ''Παντελεημωνος'' . Επισης τοσοι Θεσσαλονικεις πρωτοψαλτες μαζεμενοι !!! Μηπως ειναι απο Θεσσαλονικη ; Και δεν το πηρα και εγω χαμπαρι εγκαιρως (ειχα ακουσει το σιντι αποσπασματικα και βιαστικα) και μαλλον την πατησα . Αν οντως δεν ειναι Πατριαρχειο , παρακαλω τον Ευθυμη να καμει την σχετικη διορθωση . Ευχαριστω .

Δημητρη (Σκρεκα)
Μιας και δεν παιζεσαι στο ποιος ειναι (ψαλλει) ποιος , καμε τον κοπο και γραψε εκει στην εκπομπη μου (εκπομπες γιατι ειναι δυο) , ποιοι και ποιοι ψαλλουν (πχ στιχοι αντιφωνων ) . Ευχαριστω .

Οταν ανεβει και το πρωτο μερος , θα ανεβασω και κατι ''υπολοιπα'' που μαλλον εψαλλησαν μετα το ''Δι ευχων ..'' .
Γρῖφος κυρ-Βαγγέλη.
Τήν ἄκουσα ὅλη καί κατ᾿ ἀρχήν σᾶς εὐχαριστοῦμε γιά πολλοστή φορά γιά τά τόσα σπάνια πού προσφέρετε.
Κατ᾿ ἀρχήν ἡ λειτουργία τελεῖται σέ ναό πού ἀνήκει στή δικαιοδοσία τοῦ Οἰκουμενικοῦ Θρόνου, ἀλλά σέ ἐπαρχία (Μητρόπολη) ἄλλου ἀρχιερέως, ἀπ᾿ αὐτήν τοῦ Οἰκουμενικοῦ (Ἀρχ/πή ΚΠόλεως). Τό ὄνομα τοῦ ἀρχιερέως δέν ἀκούγεται καθαρά, οὔτε στά εἰρηνικά, οὔτε στήν μ. εἴσοδο, οὔτε στό Ἐν πρώτοις. Μπορεῖ καί Παντελεήμονος, ἀλλά καί Σπυρίδωνος καί Μελίτωνος καί ἴσως κάτι ἄλλο.
Ὁ ναός ἀνήκει στά καθιδρύματα· «τοῦ ἱεροῦ καθιδρύματος τούτου, τῆς πόλεως ταύτης...» μνημονεύει ὁ ἱερεύς. Φαίνεται ὅτι εἶναι ἐπ᾿ ὀνόματι τοῦ Ἁγίου Βασιλείου. Στήν Θεσσαλονίκη καί γύρω τέτοιος ναός τοῦ Οἰκ. Πατριαρχείου δέν ὑπάρχει. Κάπου στήν Πόλη, στίς γύρω Μητροπόλεις;
Κάποιος ἴσως ξέρει καί καταλάβει.


 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω μικρο υπολοιπο της ηχογραφησης , στο οποιο μιλαει ο λειτουργος ιερεας . Ισως αυτο βοηθησει ως προς το που εγινε η ηχογραφηση αυτη .
 

Attachments

  • 5'04''=Υπολοιπον.mp3
    1.7 MB · Views: 67
ΣΠΑΝΙΑ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ

Β86(1-7-06): εκτεταμενα αποσπασματα απο την πανηγυρικη Θεια Λειτουργια που ετελεσθη τον Ιουλιο του 1985 (δεν θυμαμαι ακριβη ημερομηνια και παρακαλουνται οι ειδικοι να μας ενημερωσουν σχετικα) Κυριακη του Πλ.του Αου ηχου , στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο Του Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης , κατα την οποιαν Θ.Λ. ετιμηθη η μνημη του προστατου Αγιου του Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου ΑΝΔΡΕΑ ΤΟΥ ΚΡΗΤΗΣ , του οποιου σωματειου ειχα την τιμη να ειμαι τοτε προεδρος του Δ.Σ.
Ιερουργησε ο μακαριστος πλεον Αρχιεπισκοπος Κρητης κυρος Τιμοθεος.
Εψαλλαν οι επι τουτο προσκληθεντες , δεξια ο ειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος (προεδρος τοτε της ΟΜΣΙΕ) και αριστερα ο Κυριαζης (Λακης) Κυριαζης (αντιπροεδρος τοτε της ΟΜΣΙΕ) εκ των καλλιτερων μαθητων του Αρχωντα Αθανασιου Καραμανη και ανηψιος του .
Καλη Ακροαση .

Ευχαριστούμε κ. Λιναρδάκη!
 

Attachments

  • 54΄ 58΄΄ Ψαλτικής Απανθίσματα Β86 04072009.mp3
    12 MB · Views: 196

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Επισυναπτω μικρο υπολοιπο της ηχογραφησης , στο οποιο μιλαει ο λειτουργος ιερεας . Ισως αυτο βοηθησει ως προς το που εγινε η ηχογραφηση αυτη .
Κύριε Βαγγέλη,
Ὅπως σᾶς εἶπα καί παρεπιμπτόντως στό τηλέφωνο (γιά ἄλλο θέμα πού μιλάγαμε) οἱ πληροφορίες πού εἶχα ἀπό πρόσωπο πού ἦλθε ἐκ Κωνσταντινουπόλεως καί τό ρώτησα σχετικά, ἀποκλείεται νά εἶναι στήν Κωνσταντινούπολη καί στίς γύρω περιοχές της. Δέν ὑπάρχει Ναός τοῦ Ἁγίου Βασιλείου ἐκεῖ. Ἄλλωστε καί ὅταν ξανά ἄκουσα τήν ἐκπομπή φαίνεται τελικά ὅτι εἶναι ἐκτός Τουρκικοῦ ἐδάφους, ἐπειδή μνημονεύεται «Ὑπέρ τοῦ εὐσεβοῦς ἡμῶν Ἔθνους, πάσης Ἀρχῆς καὶ Ἐξουσίας ἐν αὐτῷ, τοῦ κατὰ ξηρὰν θάλασσαν καὶ ἀέρα φιλοχρίστου ἡμῶν στρατοῦ, τοῦ Κυρίου δεηθῶμεν». Τό πρόσωπο πού ἀνέφερα μοῦ εἶπε ὅτι σίγουρα θά εἶναι στήν Ἑλλάδα (ἐγώ σκέφτηκα καί καλοκαιράκι διακοπές γιά τόν Ἄρχοντα) ἤ ἔστω Ἀμερική, γιατί κι ἐκεῖ εἶχε πάει ὁ Ἄρχοντας. Τότε ἐγώ σκέφτηκα τήν Ἀκαδημία τοῦ Ἁγίου Βασιλείου στή Νέα Ὑόρκη, ἀλλά τότε Ἀρχιεπίσκοπος ἦταν ὁ Ἰάκωβος καί δέν φαίνεται τέτοιο ὄνομα στίς μνημονεύσεις. Σᾶς εἶπα ὅτι δέν γράφω τίποτε, γιατί τό πρόσωπο αὐτό κατά τήν ἐπιστροφή του στήν Πόλη (ἤδη ἐπέστρεψε) καί σέ ἐνδεχόμενη συνάντηση του (πιθανότατη) μέ τόν κ. Ἀστέρη, θά τόν ρώταγε (τοῦ εἶπα τά στοιχεῖα, ἡμερομηνίες κ.λπ.), ὁπότε θά ἔγραφα ἄν μαθαίναμε σίγουρα.
Τώρα ὅμως μ᾿ αὐτό πού ἀνεβάσατε, ἄν καί τόσο κακή ἄρθρωση ἔχει αὐτός ὁ ἱερεύς (ἤ φταίει ἡ ἠχογράφηση), ξεχωρίζω ὅτι σίγουρα εἶναι στήν Θεσσαλονίκη, ὅπου τόν καλοσωρίζει καί τόν εὐχαριστεῖ γιά τήν συμβολή του «στό ἔργο τῆς Βασιλειάδας μας». Αὐτό καί αὐτό σᾶς λέει κάτι; Καί Μητροπολίτης Λαγκαδᾶ Σπυρίδων, ἤτοι Σπυρίδωνος στή μνημόνευση.
Θά περιμένουμε ὅμως καί τήν ἀπάντηση τοῦ Ἄρχοντος, ἄν τήν λάβουμε.


 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Οι ευχαριστίες είναι αυτονόητες, αλλά όχι και περιττές για όλα αυτά τα ωραία, κύριε Βαγγέλη.

Επιτρέψτε μου μόνο μια ερώτηση: μήπως είναι καλύτερο να μη διακόπτεται η ροή του μέλους για να υπενθυμίζεται το ποιος ψάλλει;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γιώργος Μ.;41616 said:
Επιτρέψτε μου μόνο μια ερώτηση: μήπως είναι καλύτερο να μη διακόπτεται η ροή του μέλους για να υπενθυμίζεται το ποιος ψάλλει;
Γιῶργο,
Μήν τό λές αὐτό. Ὑπάρχει λόγος. Κι ἐγώ τό ἔγραψα ἐδῶ «Ἄν ὅμως ἔχετε καί τήν ὑπόλοιπη λειτουργία (γιατί ἐδῶ εἶναι ἡ μισή) χωρίς τίς φωνητικές παρεμβάσεις σας» καί μοῦ ἐξήγησε τηλεφωνικῶς.
Ἀλλά δυστυχῶς καί κάποιος ἄλλος μέ πολύ ἄσχημο τρόπο τό εἶχε θίξει καί τελικά ἀποσύρθηκε τό θέμα.


 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
πάτερ, εσείς με ξέρετε, εντελώς καλοπροαίρετα ρωτώ, γιατί τον λόγο δεν τον ξέρω, ούτε μπορώ να φανταστώ ότι είναι κάποιο θέμα κατοχύρωσης.

Και βεβαίως απόλυτα σεβαστή είναι η όποια μέθοδος του παραγωγού της εκπομπής.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Οι ευχαριστίες είναι αυτονόητες, αλλά όχι και περιττές για όλα αυτά τα ωραία, κύριε Βαγγέλη.

Επιτρέψτε μου μόνο μια ερώτηση: μήπως είναι καλύτερο να μη διακόπτεται η ροή του μέλους για να υπενθυμίζεται το ποιος ψάλλει;

Αγαπητε Γιωργο
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια .
Οσο για τις ''υπενθυμησεις'' , αν και εχει απαντηθει στο παρελθον , υπενθυμιζω οτι στις παλαιωτερες εκπομπες , γινοταν οι παρεμβασεις αυτες με εντολη του Δ.Σ. του Σωματειου μας , εν ονοματι του οποιου γινωνται (τυπικα) οι εκπομπες αυτες , για ευνοητους λογους . Τωρα στις νεωτερες εκπομπες οι ''υπενθυμησεις''
εχουν σχεδον μηδενισθει .
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δε γνώριζα την προϊστορία (κάτι υπενόησε ο π . Μάξιμος για θέμα που αποσύρθηκε), σας ευχαριστώ λοιπόν, κύριε Βαγγέλη, για τη διευκρίνηση.
 
Την Ερχομενη Δευτερα και περιπου στις 12.15' (μεσημερι) , θα μεταδοθει απο τον Ρ/Σ της ΙΑΚ , εκτακτη εκπομπη (Ψαλτικης Απανθισματα Β191) , με αποσπασματα απο την πανηγυρικη Θεια Λειτουργια που ετελεσθη στις 29-6-09 στον Ιερο Ναο του Αγιου Παυλου της οδου Ψαρρων (Αθηνα) .
Ιερουργει ο Μακαριωτατος Αρχιεπισκοπος Αθηνων και πασης Ελλαδος κ. Ιερωνυμος .
Ψαλλουν οι ψαλτες του Ναου , Ευσταθιος Καστελλιωτης (Πρωτοψαλτης) και Νεκταριος Σορωτος (Λαμπαδαριος) .


Είναι mp3PRO. Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • 62΄ 13΄΄ ΨΑ Β191 06072009.mp3
    22.6 MB · Views: 80
Η εκπομπή του προσεχους Σαββάτου 11 : ''Ορθοδοξη
Εκκλησιατικη Μουσικη Παραδοση'' Α189 (Σαββατο), ειναι αφιερωμένη στον Αρχωντα Υμνωδό της ΜΕ κ. Εμμανουήλ Δασκαλάκη (Θεσσαλονίκη) και την χορωδία του ''Άγιος Ιωάννης Ο Κουκουζέλης'' .
Καλή Ακρόαση .


Είναι mp3PRO. Το μόνο που έχω κάνει είναι να την ενισχύσω λίγο γιατί, αν και έχω την ένταση όσο πιο δυνατά γίνεται, η εκπομπή ακούγεται χαμηλά (ευτυχώς όχι πάρα πολύ χαμηλά). Ο κ. Δασκαλάκης είναι εξαιρετικός. Άξιος! Περιμένω με αγωνία και το δεύτερο μέρος.

Μεταφέρθηκε
 
Last edited:
Αγαπητοι Φιλοι
Την Δευτερα 13-7-2009 και ωρα 12'15'' (μεσημερι-περιπου) , θα μεταδοθει η εκτακτη εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β192 .
Η εκπομπη ειναι αφιερωμενη στον πρωτοψαλτη του Ιερου Καθεδρικου Ναου Της Του Θεου Σοφιας Ξανθης κ. Αριστειδη Δελιανιδη και στον υπ αυτου ιδρυθεντα
''Συλλογο Φιλων Βυζαντινης Μουσικης ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ Ξανθης'' , οπου ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ
ειναι ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .
Τους υμνους της εκπομπης μου εστειλλε ο αγαπητος εν Ξανθη συναδελφος κ. Γιαννης Ευθυμιου , εκλεκτο μελος του φορουμ , τον οποιο και θερμα ευχαριστω .
Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!


Στη βιασύνη μου να ανεβάσω την εκπομπή δεν πρόσεξα ότι δεν ήταν η σωστή αλλά απλώς η επανάληψη της εκπομπής του Σαββάτου. Ευτυχώς μου το επεσήμανε ο κ. Λιναρδάκης. Λυπάμαι ειλικρινά. Η εκπομπή θα ανέβει όταν μεταδοθεί.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β189 & Β190: 24-6-1990 Κυριακη Βου ηχου και εορτη Γενεσιου Προδρομου.
Μερος Αον & Μερος Βον.
Ψαλλουν : Δεξια ο Αρχων Πρωτοψαλτης της ΜΕ Λεωνιδας Αστερης και αριστερα οι αειμνηστοι Αρχωντες Μουσικοδιδασκαλοι , Αβρααμ Ευθυμιαδης & Δημητριος Σουρλαντζης .


π. Μάξιμος;41615 said:

...σίγουρα εἶναι στήν Θεσσαλονίκη, ὅπου τόν καλοσωρίζει καί τόν εὐχαριστεῖ γιά τήν συμβολή του «στό ἔργο τῆς Βασιλειάδας μας». Αὐτό καί αὐτό σᾶς λέει κάτι; Καί Μητροπολίτης Λαγκαδᾶ Σπυρίδων, ἤτοι Σπυρίδωνος στή μνημόνευση.
Θά περιμένουμε ὅμως καί τήν ἀπάντηση τοῦ Ἄρχοντος, ἄν τήν λάβουμε.
1) Ὁ Ἄρχοντας ἀπάντησε ἐπί λανθασμένης μεταφορᾶς πληροφοριῶν (μόνον περί τοῦ ἔτους 1990) ὅτι τόν Σεπτέμβριο τοῦ 1990 πῆγε Ἀμερική. Ξαναπαρακάλεσα (σπασμένο τηλέφωνο...) νά ἐρωτηθεῖ ἐπί συγκεκριμένης ἡμερομηνίας. Ὀψόμεθα...
2) Δεῖτε τό μήνυμα τοῦ κ. Θεόδωρου Σύρπη, ὅπου ὁ «Βυζαντινός Χορός Ηδύμελον» ἔψαλε στό ἴδιο μέρος ὅπου εἶχε προσκληθεῖ τότε ὁ Ἄρχων Πρωτοψάλτης τῆς Μ.τ.Χ.Ε. κ. Λεωνίδας Ἀστέρης.


 
ΔΕΥΤΕΡΑ 20-7-2009 και ωρα 12'15'' (μεσημερι-περιπου) , θα μεταδοθει η εκτακτη εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β192 .
Η εκπομπη ειναι αφιερωμενη στον πρωτοψαλτη του Ιερου Καθεδρικου Ναου Της Του Θεου Σοφιας Ξανθης κ. Αριστειδη Δελιανιδη και στον υπ αυτου ιδρυθεντα ''Συλλογο Φιλων Βυζαντινης Μουσικης ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ Ξανθης'' , οπου ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ ειναι ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χρυσανθος Θεοδοσοπουλος .
Τους υμνους της εκπομπης μου εστειλλε ο αγαπητος εν Ξανθη συναδελφος κ. Γιαννης Ευθυμιου , εκλεκτο μελος του φορουμ , τον οποιο και θερμα ευχαριστω
.

Ωραία χορωδία. Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • Β192 23΄ 47΄΄ Ψαλτικής απανθίσματα 1 20 07 09.mp3
    6.7 MB · Views: 53
  • Β192 20΄ 51΄΄ Ψαλτικής απανθίσματα 2 20 07 09.mp3
    6.8 MB · Views: 50
  • Β192 23΄16΄΄ Ψαλτικής απανθίσματα 3 20 07 09.mp3
    8.3 MB · Views: 49
ΣΑΒΒΑΤΟ (Αον μερος) 25-7-09 : ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β193 :
Αποσπασματα Εσπερινου , Ορθρου & Θειας Λειτουργιας απο την πανηγυρη της εορτης της Αγιας Παρασκευης στο Βραχατι της Κορινθιας στις 25 & 26-7-1968 .
Ψαλλει ο αειμνηστος Αρχωντας Πρωτοψαλτης της Μ.Ε. Θρασυβουλος Στανιτσας .

Λείπουν κάποια δεπτερόλεπτα στην αρχή της εκπομής. Λυπάμαι. Αν νομίζετε ότι είναι πολύ σοβαρό, να μου πείτε να αποσύρω την ηχογράφηση.
 

Attachments

  • B193 31' 09'' ΨΑ 1 25072009.mp3
    8.9 MB · Views: 224
  • B193 34' 57'' ΨΑ 2 25072009.mp3
    10.8 MB · Views: 181

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Λείπουν κάποια δεπτερόλεπτα στην αρχή της εκπομής. Λυπάμαι. Αν νομίζετε ότι είναι πολύ σοβαρό, να μου πείτε να αποσύρω την ηχογράφηση.
Και τολμάτε να το ανεβάσετε μισο;;; Αίσχος, ντροπή και όνειδος!!!

Εννοείται πως κάνω πλάκα! Μακάρι να μπορούσαμε περισσότερα άτομα να είχαμε το χρόνο και, κυρίως, τη διάθεση να καθόμαστε να γράφουμε τις εκπομπές αυτές! Ευχαριστούμε θερμά! Τώρα, αν κάποιος το ανεβάσει και ολοκληρωμένο, ας υπάρχει διπλό. Δεν χάθηκε κι ο κόσμος!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Λείπουν κάποια δεπτερόλεπτα στην αρχή της εκπομής. Λυπάμαι. Αν νομίζετε ότι είναι πολύ σοβαρό, να μου πείτε να αποσύρω την ηχογράφηση.

Και τολμάτε να το ανεβάσετε μισο;;; Αίσχος, ντροπή και όνειδος!!!

Εννοείται πως κάνω πλάκα! Μακάρι να μπορούσαμε περισσότερα άτομα να είχαμε το χρόνο και, κυρίως, τη διάθεση να καθόμαστε να γράφουμε τις εκπομπές αυτές! Ευχαριστούμε θερμά! Τώρα, αν κάποιος το ανεβάσει και ολοκληρωμένο, ας υπάρχει διπλό. Δεν χάθηκε κι ο κόσμος!

Υπενθυμιζω οτι στην σημερινη εκπομπη θα μεταδοθει το δευτερο μερος . Οσοι πιστοι προσελθετε . Και στην αυριανη (27-7 , περιπου 12.15') Νεραντζης .
 
Top