Ψαλτικής Απανθίσματα

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β219 της 8-5-2010 . Ειναι σπανια ηχογραφηση Κυριακης του Τυφλου 1969 απο τον Ιερο Ναο Αγιας Τριαδος Κεραμεικου (Αθηνα) . Ψαλλει ο αειμνηστος Κωνσταντινοπολιτης Πρωτοψαλτης Γεωργιος Συρκας . Στην επισυναψη ειναι το Αον μερος της ηχογραφησης . Το Βον μερος (εκπομπη Β220 της 9-5-2010) θα το βρειτε στο ακολουθο λινγκ : http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=1083&Itemid=
 

Attachments

  • Β219(Σ8-5-10)62'20''=ΣΥΡΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ=Κυριακη τυφλου 1969 Αον.mp3
    21.4 MB · Views: 124
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Η σημερινή εκπομπή ''Ψαλτικης Απανθισματα'' (16/5/2010).
Σπάνια ηχογράφηση.
Κυριακή των Αγίων Πατέρων.
Ψάλλει ο Λυκούργος Πετρίδης στον Ι.Ν. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Καλαμαριάς.

http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=1099&Itemid=

Δημητρη Ευχαριστω .
Θα μου επιτρεψεις μια μικρη διορθωση . Η εκπομπη ειναι η Νο Α217 και απο τον κυκλο ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' .

Και επ ευκαιρεια (προς ολους τους φιλους) οι εκπομπες του προσεχους Σαββατοκυριακου ειναι (ζωντανες ηχογραφησεις) :
ΣΑΒΒΑΤΟ 22-5-2010 : Α218 = Κυριακη Πεντηκοστης με τον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη Χρυσανθο Θεοδοσοπουλο .
ΚΥΡΙΑΚΗ 23-5-2010 : Α219 = Κυριακη Πεντηκοστης (6-6-1971) με τον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη της Μ.Ε. Θρασυβουλο Στανιτσα .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β221 της προσεχους Κυριακης 30-5-2010 . Ειναι αφιερωμενη στον πρωτοψαλτη Γιωργο Φαναρα .
 

Attachments

  • Β221 (Κ30-5-10)60'27''=ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΑΝΑΡΑΣRe1.mp3
    24.2 MB · Views: 140

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Κυρ. Βαγγέλη αν δεν σας κάνει κόπο δεν ανεβάζετε και αυτές; Ευχαριστώ.
 
Last edited:

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Και επ ευκαιρεια (προς ολους τους φιλους) οι εκπομπες του προσεχους Σαββατοκυριακου ειναι (ζωντανες ηχογραφησεις) :
ΣΑΒΒΑΤΟ 22-5-2010 : Α218 = Κυριακη Πεντηκοστης με τον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη Χρυσανθο Θεοδοσοπουλο .
ΚΥΡΙΑΚΗ 23-5-2010 : Α219 = Κυριακη Πεντηκοστης (6-6-1971) με τον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη της Μ.Ε. Θρασυβουλο Στανιτσα .

κυρ. Βαγγέλη αν δεν είναι κόπος δεν ανεβάζετε και αυτές; Ευχαριστώ.
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Δεν έχω λόγια... πιο γρήγορος και απο τη ταχύτητα του ήχου :p. Να είστε πάντα καλα να μας χαρίζεται τοσο ωραία ακούσματα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β222 της 5-6-2010 .
Ειναι αφιερωμενη στον πρωτοψαλτη του Ιερου Καθεδρικου Ναου Της Του Θεου Σοφιας Ξανθης , Αριστειδη Δελιανιδη .
Το σχετικο υλικο μου εστειλλε ο εκ Ξανθης αγαπητος συναδελφος και καλος φιλος Γιαννης Ευθυμιου . Θερμα τον ευχαριστω .
 

Attachments

  • Β222 (Σ5-6-10)60'07''=ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΔΕΛΙΑΝΙΔΗΣRe1.mp3
    20.6 MB · Views: 247

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β224 που μετεδοθηκε την Κυριακη 13-6-2010 . Ειναι αφιερωμενη στον Λαρισαιο Πρωτοψαλτη ΝΙΚΟΛΑΟ ΜΗΛΙΩΝΗ .
 

Attachments

  • Β224 (Κ13-6-10)61'11''=ΝΙΚΟΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ -ΔΙΑΦΟΡΑ.mp3
    21 MB · Views: 55

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β225 , που θα μεταδοθει σημερα 19-6-2010 απο τον Ρ/Σ της ΙΑΚ γυρω στις 20.00' .
Ψαλλει ο Αρχωντας Υμνωδος Αντωνιος Πατρωνας , απο παλαιωτερη ηχογραφηση Κυριακης Γου ηχου .
 

Attachments

  • Β225 (Σ19-6-10)62'03''=ΠΑΤΡΩΝΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ =ΚΥΡΙΑΚΗ 3ος ΗΧΟΣRe1.mp3
    21.3 MB · Views: 144

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β225 , που θα μεταδοθει σημερα 19-6-2010 απο τον Ρ/Σ της ΙΑΚ γυρω στις 20.00' .
Ψαλλει ο Αρχωντας Υμνωδος Αντωνιος Πατρωνας , απο παλαιωτερη ηχογραφηση Κυριακης Γου ηχου .

Η ηχογραφηση πραγματοποιηθηκε στον Ιερο Ναο Αγιου Ιωαννου του Ελεημωνος
Βεριας στις 2-11-2008 .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω την εκπομπη ''Ψαλτικης Απανθισματα'' Β226 που μετεδωσε ο Ρ/Σ της Ιερας Αρχιεπισκοπης Κρητης την Κυριακη 20-6-2010 .
Ειναι αφιερωμενη στον αγαπητο συναδελφο και καλο φιλο , Πρωτοψαλτη ΓΙΩΡΓΟ ΣΙΑΠΕΡΟΠΟΥΛΟ , εκλεκτο μελος του ''Ψαλτολογιον'' .
 

Attachments

  • Β226 (Κ20-6-10)58'58''=ΣΙΑΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣRe1.mp3
    20.2 MB · Views: 107
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ευχαριστώ τον Πρωτοψάλτη και καλό μου φίλο Βαγγέλη Λιναρδάκη για την τιμή να με περιλάβει στον κύκλο των εβδομαδιαίων εκπομπών που επιμελείται και παρουσιάζει στον ραδιοφωνικό σταθμό της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης.

Περιποιεί στην ελαχιστότητα μου μεγάλη τιμή.

Εύχομαι ο Θεός να του δίνει δύναμη και υγεία να συνεχίζει για πολλά-πολλά χρόνια την ανεκτίμητη προσφορά του στον χώρο της βυζαντινής μας μουσικής.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστώ τον Πρωτοψάλτη και καλό μου φίλο Βαγγέλη Λιναρδάκη για την τιμή να με περιλάβει στον κύκλο των εβδομαδιαίων εκπομπών που επιμελείται και παρουσιάζει στον ραδιοφωνικό σταθμό της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης.

Περιποιεί στην ελαχιστότητα μου μεγάλη τιμή.

Εύχομαι ο Θεός να του δίνει δύναμη και υγεία να συνεχίζει για πολλά-πολλά χρόνια την ανεκτίμητη προσφορά του στον χώρο της βυζαντινής μας μουσικής.

Γιωργο
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια , αλλα η τιμη ειναι δικη μου .
Να εισαι καλα .
 
Top