Ψαλτικά οφφίκια

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
A, ναι, ωραία. Απορώ λοιπόν σε ποιό βαθμό είναι οι σημερινοί «Άρχοντες Πρωτοψάλται της Ἁγιωτάτης Ἀρχιεπισκοπῆς ΚΠόλεως» ισότιμοι με τον Πρίγγο η Στανίτσα σε αξία ή/και προσφορά...
Μα είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε (δεν μιλάω για τον Shota-απλά πήρα αφορμή από τα γραφόμενά του) ότι πρόκειται για εντελώς διαφορετικά πράγματα; Απορώ...

Οι οφικιάλοι ψάλτες του Πατριαρχικού Ναού δεν μπορούν να είναι άλλοι από κάποιους που είτε μπορούν να ψάλλουν σύμφωνα με το ύφος του Πατριαρχείου ή έχουν την δυνατότητα (για τους έξωθεν κληθέντες-όπως π.χ. ο Στανίτσας) να μπορέσουν μελλοντικά (και με εκπαίδευση μέσα στον Π.Ναό) να ψάλλουν έτσι.

Τα υπόλοιπα ψαλτικά τιμητικά οφίκια δίνονται απλά για την προσφορά κάποιου στην μουσική και όχι για την δυνατότητά του να ψάλλει εντός του Π.Ναού.

Τι είναι δύσκολο να καταλάβετε; Επειδή και το ένα και το άλλο το υπογράφει ο Πατριάρχης πάει να πει ότι είναι ισόκυρα και ισότιμα; :p
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Έχω εν τέλει την εντύπωση (συγχωρέστε με...) ότι η μακροσκελέστατη αυτή συζήτηση μοιάζει με μια βάρκα η οποία αφού έχει περάσει από 40 κύματα, λιμάνια και πελάγη, έχει καταλήξει να επιπλέει τραβώντας ένα μόνο κουπί, ήτοι να περιστρέφεται ανωφελώς :rolleyes: ...
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Τι είναι δύσκολο να καταλάβετε;

Κάτι τέτοιο εννοείς; :D

Επειδή και το ένα και το άλλο το υπογράφει ο Πατριάρχης πάει να πει ότι είναι ισόκυρα και ισότιμα; :p

’Aλλο ότι τα χαρτάκια είναι ισόκυρα και άλλο ότι ο Πρίγγος είναι ισότιμος σε αξία ή/και προσφορά με τον τάδε πρωτοψάλτη (εάν για τα χαρτάκια μιλάμε, τότε μάλλον κι ο μάγειρος του πατριαρχείου είναι ισόκυρος του Πρίγγου :D ).
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Χρυσανθος, Καραμανης, Ταλιαδωρος αξιζαν και τιμησαν το οφφικιο.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
A, ναι, ωραία. Απορώ λοιπόν σε ποιό βαθμό είναι οι σημερινοί «Άρχοντες Πρωτοψάλται της Ἁγιωτάτης Ἀρχιεπισκοπῆς ΚΠόλεως» ισότιμοι με τον Πρίγγο η Στανίτσα σε αξία ή/και προσφορά...

αγαπητέ μου, γράφοντας αυτά περιγράφω την ιδανική κατάσταση όπως σκιαγραφείται από τα μέχρι τώρα ισχύοντα.... Από εκεί και μετά, συμφωνώ μαζί σου, μην ξεχνάμε όμως πως και στον τομέα αυτό, όλα είναι υποκειμενικά και σχετικά για πολλούς... (όχι για μένα). Δυστυχώς "ψαλτόμετρο ακριβείας" δεν έχει εφευρεθεί ακόμα... Θα έλυνε πολλά προβλήματα, μα και θα ξεβόλευε πολλούς...:cool::wink:
 
Χωρίς να θέλω να γίνομαι εριστικός, θέλω να επισημάνω τα λόγια του ιδιομέλου "Δεύτε εκκαθάρωμεν", που, με τη μουσική παιδεία που σας διακρίνει, αλλά και τη γλωσσική ευφράδεια, νομίζω ότι τα έχετε καταλάβει.
Γιατί δηλαδή να έχει τόση σημασία το οφφίκιο, ή η αυτοκρατορική χλαμύδα, το βασιλικό σκήπτρο και η κορώνα και δεν ξέρω και γω τι άλλο; Γιατί πρέπει να είμαστε τόσο εγωιστές και να απαιτούμε από όλους να αναγνωρίσουν το έργο μας, να μας προσκυνάνε και να μη μας αμφισβητούν; Σημασία έχει αν γράψαμε ένα εκατομμύριο χερουβικά και 100.000 κοινωνικά, ή ένα μόνο χερουβικό, ή τι σκεφτόμασταν όταν τα γράφαμε; "Μη σαλπίζοντες, μη δημοσιεύοντες ημών την ευποιίαν. Μη επιγνώτω αριστερά της δεξιάς το έργον... Αλλ' εν κρυπτώ τω τα κρυπτά ειδότι κράξωμεν, Πάτερ άφες τα παραπτώματα ημών ως φιλάνθρωπος".
Μην επιζητείτε να σας αναγνωρίσουν οι άνθρωποι, είτε είναι Πατριάρχες έιτε είναι το παιδάκι της γειτονιάς, αλλά με αγνή καρδιά να δοξολογείτε μέσω του ταλάντου που σας δόθηκε τον Θεό, "και ο Θεός που γνωρίζει τα κρυπτά, θα σας τα αποδώσει εν τω φανερώ". Όλα τα άλλα, οι τίτλοι, οι αναγνωρίσεις, τα χαρτιά, οι συνοδικές αποφάσεις, τα πτυχία, οι απονομές, είναι επίγεια, επουσιώδη. Το νόημα είναι με καθαρή ψυχή να υμνούμε το Θεό, χωρίς να επιζητούμε ανταπόδοση απ' αυτόν, αλλά παρόλα αυτά να λέμε "Πάτερ, άφες τα παραπτώματα ημών ως φιλάνθρωπος".
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Χωρίς να θέλω να γίνομαι εριστικός, θέλω να επισημάνω τα λόγια του ιδιομέλου "Δεύτε εκκαθάρωμεν", που, με τη μουσική παιδεία που σας διακρίνει, αλλά και τη γλωσσική ευφράδεια, νομίζω ότι τα έχετε καταλάβει.
Γιατί δηλαδή να έχει τόση σημασία το οφφίκιο, ή η αυτοκρατορική χλαμύδα, το βασιλικό σκήπτρο και η κορώνα και δεν ξέρω και γω τι άλλο; Γιατί πρέπει να είμαστε τόσο εγωιστές και να απαιτούμε από όλους να αναγνωρίσουν το έργο μας, να μας προσκυνάνε και να μη μας αμφισβητούν; Σημασία έχει αν γράψαμε ένα εκατομμύριο χερουβικά και 100.000 κοινωνικά, ή ένα μόνο χερουβικό, ή τι σκεφτόμασταν όταν τα γράφαμε; "Μη σαλπίζοντες, μη δημοσιεύοντες ημών την ευποιίαν. Μη επιγνώτω αριστερά της δεξιάς το έργον... Αλλ' εν κρυπτώ τω τα κρυπτά ειδότι κράξωμεν, Πάτερ άφες τα παραπτώματα ημών ως φιλάνθρωπος".
Μην επιζητείτε να σας αναγνωρίσουν οι άνθρωποι, είτε είναι Πατριάρχες έιτε είναι το παιδάκι της γειτονιάς, αλλά με αγνή καρδιά να δοξολογείτε μέσω του ταλάντου που σας δόθηκε τον Θεό, "και ο Θεός που γνωρίζει τα κρυπτά, θα σας τα αποδώσει εν τω φανερώ". Όλα τα άλλα, οι τίτλοι, οι αναγνωρίσεις, τα χαρτιά, οι συνοδικές αποφάσεις, τα πτυχία, οι απονομές, είναι επίγεια, επουσιώδη. Το νόημα είναι με καθαρή ψυχή να υμνούμε το Θεό, χωρίς να επιζητούμε ανταπόδοση απ' αυτόν, αλλά παρόλα αυτά να λέμε "Πάτερ, άφες τα παραπτώματα ημών ως φιλάνθρωπος".

Σωστα αυτα που λες φιλε μου!! Ομως απο την αλλη η αναγνωριση της προσφορας καποιων στη μουσικη δεν ειναι κακο!!!!! Αυτη αλλωστε την σημασια εχει κ η απονομη οφφικιου σε καποιους ψαλτες κ οχι επειδη ψαλλουν με καποιο συγκεκριμενο υφος!!!! Στη μουσικη πρεπει ο καθε ο ψαλτης που πραγματικα εχει να προσεφερει κατι να αναδεικνυει το εργο του!! Η ταπεινωση πρεπει να υπαρχει σε ολους τους τομεις κ ανθρωπους...διοτι ετσι γινομαστε καλυτεροι καθως αντιλαμβανομαστε την ατελεια μας ως ανθρωποι με αποτελεσμα να προσπαθουμε διαρκως!! Αυτη θεωρω ''υγιης'' εννοια της ταπεινωσης κ οχι αυτη που θελει να θαβουμε οτι κανουμε για να μη πεσουμε κ καλα σε εγωισμο!!! Κατι τετοιες αναχρονιστικες ιδεες απο καποιους εφεραν την εκκλησια μπροστα σε πολλα δεινα!!!!!!!!!!!!!!:mad:
 
Σωστα αυτα που λες φιλε μου!! Ομως απο την αλλη η αναγνωριση της προσφορας καποιων στη μουσικη δεν ειναι κακο!!!!! Αυτη αλλωστε την σημασια εχει κ η απονομη οφφικιου σε καποιους ψαλτες κ οχι επειδη ψαλλουν με καποιο συγκεκριμενο υφος!!!! Στη μουσικη πρεπει ο καθε ο ψαλτης που πραγματικα εχει να προσεφερει κατι να αναδεικνυει το εργο του!! Η ταπεινωση πρεπει να υπαρχει σε ολους τους τομεις κ ανθρωπους...διοτι ετσι γινομαστε καλυτεροι καθως αντιλαμβανομαστε την ατελεια μας ως ανθρωποι με αποτελεσμα να προσπαθουμε διαρκως!! Αυτη θεωρω ''υγιης'' εννοια της ταπεινωσης κ οχι αυτη που θελει να θαβουμε οτι κανουμε για να μη πεσουμε κ καλα σε εγωισμο!!! Κατι τετοιες αναχρονιστικες ιδεες απο καποιους εφεραν την εκκλησια μπροστα σε πολλα δεινα!!!!!!!!!!!!!!:mad:

Πολύ σωστή η συμπλήρωση που κάνατε. Ασφαλώς και δεν πρέπει να τα κρύβουμε όλα. Όμως η προσφορά μας θα αναγνωριστεί εν καιρώ και τότε εμείς δεν πρέπει να βγαίνουμε και να διακηρύττουμε τα πεπραγμένα μας. Το γεγονός ότι την προσφορά μας την αναγνωρίζουν οι συγκεκριμένοι άνθρωποι και ο συγκεκριμένος αριθμός ατόμων έχει κάποιο νόημα, κάποια σημασία. Δε χρειάζεται εμείς τους 50 που μας αναγνώρισαν να προσπαθήσουμε να τους κάνουμε 200 ντε και καλά. Ασφαλώς και δεν εννοούσα ότι πρέπει να καταπιέζουμε τη ευποιία μας εν ονόματι μιας κατ'επίφασιν ταπείνωσης. Όμως δεν πρέπει και να απαιτούμε δάφνες που δε μας αναλογούν.
Πολύ σωστή λοιπόν η παρατήρησή σας.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
(Το ρώτησα αρχικά στο θέμα Χειροθεσία «Άρχοντος Μαΐστορος της Μ.τ.Χ.Ε.» αλλά το μετέφερα σε νέο θέμα εδώ).

Έχουν άραγε κάποια διαφορά τα οφφίκια Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κων/πόλεως, Άρχων Υμνωδός της ΜτΧΕ και Άρχων Μαϊστωρ της ΜτΧΕ; Προσθέτω εδώ και τα Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος του Οικουμενικού Θρόνου και Άρχων Διδάσκαλος του Αποστόλου. Σχετικό είναι και το θέμα Άρχοντες που είχα ανοίξει παλαιότερα.

Ευχαριστώ.


ψαχνοντας διαφορα στο διαδυκτιο επεσα στον επισημο καταλογο του πατριαρχειου που λεγεται '' ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ
ΤΩΝ ΑΡΧΟΝΤΩΝ ΟΦΦΙΚΙΑΛΩΝ
ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ''....http://www.ec-patr.org/gr/offik/List.htm
δεν ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΠΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ !!!!!!!!!!!! πολλα ονοματα που δεν τους γνωριζω καν!!και οχι ενας τιτλος αλλα τουλαχιστον 20 !!και δεν υπαρχουν και στο ψαλτολογιο στους ιεροψαλτες!!Καλο ηταν να ανοιχτει θεμα για τον καθενα!!κατι θα παρουμε απο την τεχνη τους!!Να αναφερω πως στον καταλογο ειναι και ο κ.Ιωαννιδης που εγινε τοση κουβεντα για την αρση του οφικιου του!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ;106883 said:
δεν ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΠΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ !!!!!!!!!!!! πολλα ονοματα που δεν τους γνωριζω καν!!και οχι ενας τιτλος αλλα τουλαχιστον 20 !!και δεν υπαρχουν και στο ψαλτολογιο στους ιεροψαλτες!!Καλο ηταν να ανοιχτει θεμα για τον καθενα!!κατι θα παρουμε απο την τεχνη τους!!
Καλά, δέν εἶναι ὅλοι αὐτοί ψάλτες.
Πάντως χρειάζεται ἐνημέρωση. Ποῦ εἶναι Νταραβάνογλου, Βασιλικός κ.ἄ.;

Κουίζ: Ποιός διάσημος(;) Έλληνας φέρει το οφφίκιο του Λαοσυνάκτου;;;

Αν και δεν είναι ψαλτικό το οφφίκιο, είναι ενδεικτικό της σημασίας μιας τέτοιας κίνησης στις μέρες μας, και έχει αναλογίες με τα ψαλτικά δρώμενα...


Δ.
Τό ἐξήγησα κι αὐτό... μέ τόν κατάλογο πού ἔδειξε ὁ Δανιήλ (τόν ὁποῖον καί εὐχαριστοῦμε).


 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αφ' ενός μεν δεν είναι όλοι Πρωτοψάλτες, αφ' ετέρου δε ο κατάλογος είναι αρκετά παλιός ώστε να μην περιέχει τα νεότερα φυντάνια (δεν εννοώ τον κ. Ιωαννίδη, για τον οποίο έγινε κουβέντα σε άλλο θέμα περί άρσεως ή μη του οφφικίου του, αλλά πολλούς νεότερους).
 
E

emakris

Guest
Να αναφέρω πως στον κατάλογο είναι και ο κ. Ιωαννίδης που έγινε τόση κουβέντα για την άρση του οφφικίου του!

Πραγματικά, απορώ με την απίστευτη κακοήθεια που διαπράχθηκε εις βάρος του κ. Ιωαννίδη, δεν ξέρω από ποιους. Μπροστά σε αυτό, η "λαϊκή" γλώσσα που χρησιμοποιεί καμιά φορά ο Άρχων είναι απειροελάχιστο πταίσμα!
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Πάντως παρατηρώ ότι τα ψαλτικά οφφίκια τραβάνε σαν μαγνήτης τα σχόλια, κακοπροαίρετα κυρίως...(δεν αναφέρομαι απαραίτητα για εδώ)
Η ζήλια κάποιων εκδηλώνεται και η ουσία είναι γιατί να γίνεις εσύ και να μην είμαι εγώ...
Πάντως θέλω και εγώ να καταθέσω τις προσωπικές μου απόψεις σχετικά:
1) Τα ψαλτικά οφφίκια πρέπει να συνάδουν με το παραδοσιακό-σεμνό-απέριττο-συντηρητικό Ύφος της ΜΧΕ...όσο μπορεί ο καθένας και κατα τις δυνάμεις του...
2) Προσωπικά είμαι αντίθετος στην απονομή ψαλτικών οφφικίων όπως Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κων/πολεως, σε ψάλτες εγνωσμένου μεν κύρους και αξίας, αλλά οι οποίοι έχουν το δικό τους προσωπικό στύλ το οποίο δεν ταιριάζει με το Ύφος της ΜΧΕ. Σε αυτές τις περιπτώσεις θα ήταν αρκετό ένα Μετάλιο, ή κάτι άλλο...
3) Αυτοί που λαμβάνουν τελικά ένα τέτοιο Οφφίκιο, πρέπει να λειτουργούν ως φάροι της παραδοσιακής-σεμνής-συντηρητικής ψαλμώδησης, όσο είναι βέβαια αυτό εφικτό, δεν μπορεί όλοι να έχουμε τις φωνητικές δυνατότητες του Στανίτσα ή του Ταλαιδώρου ή...κλπ...τουλάχιστον όμως η επιλογή των μελών και ο τρόπος ψαλμώδησης να είναι ο καθιερωμένος της ΜΧΕ...
 
Παροτι καθε ψαλτης θα ηθελε να λαβει καποιο οφφικιο, ειναι πασιφανες οτι η απονομη τους δεν εχει καμια σχεση με την ποιότητα και την προσφορά στη διάσωση του πατριαρχικου ύφους αυτού που το λαμβάνει (φυσικα πολλοι ειναι αυτοι που το αξιζουν, με βαση τα παραπανω κριτηρια που εθεσα). Αλλα και εκτός απο τους ψαλτες οφφικιάλιους, μεγάλο μέρος από τους υπόλοιπους είναι εφοπλιστές και μεγαλοεπιχειρηματίες, χωρις καμια σχεση με την εκκλησία.
Τυχαίο; (δεν νομιζω)
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Πάντως παρατηρώ ότι τα ψαλτικά οφφίκια τραβάνε σαν μαγνήτης τα σχόλια, κακοπροαίρετα κυρίως...(δεν αναφέρομαι απαραίτητα για εδώ)
Η ζήλια κάποιων εκδηλώνεται και η ουσία είναι γιατί να γίνεις εσύ και να μην είμαι εγώ...
Πάντως θέλω και εγώ να καταθέσω τις προσωπικές μου απόψεις σχετικά:
1) Τα ψαλτικά οφφίκια πρέπει να συνάδουν με το παραδοσιακό-σεμνό-απέριττο-συντηρητικό Ύφος της ΜΧΕ...όσο μπορεί ο καθένας και κατα τις δυνάμεις του...
2) Προσωπικά είμαι αντίθετος στην απονομή ψαλτικών οφφικίων όπως Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κων/πολεως, σε ψάλτες εγνωσμένου μεν κύρους και αξίας, αλλά οι οποίοι έχουν το δικό τους προσωπικό στύλ το οποίο δεν ταιριάζει με το Ύφος της ΜΧΕ. Σε αυτές τις περιπτώσεις θα ήταν αρκετό ένα Μετάλιο, ή κάτι άλλο...
3) Αυτοί που λαμβάνουν τελικά ένα τέτοιο Οφφίκιο, πρέπει να λειτουργούν ως φάροι της παραδοσιακής-σεμνής-συντηρητικής ψαλμώδησης, όσο είναι βέβαια αυτό εφικτό, δεν μπορεί όλοι να έχουμε τις φωνητικές δυνατότητες του Στανίτσα ή του Ταλαιδώρου ή...κλπ...τουλάχιστον όμως η επιλογή των μελών και ο τρόπος ψαλμώδησης να είναι ο καθιερωμένος της ΜΧΕ...

Η αποψη σας με βρισκει απολυτα συμφωνο! Και πιστευω οτι εδω υπαρχει ενα μεγαλο θεμα! Δηλαδη ποιοι εχουν οφικκιο επειδη οντως το αξιζουν,ποιοι το πηραν χωρις καν να το αξιζουν,και ποιοι το αξιζουν αλλα δεν προκειται να το παρουν ποτε...!
 
Εντύπωση πάντως προκαλεί το γεγονός ότι τα ονόματα δύο τέως Αρχόντων Λαμπαδαρίων (Ελ. Γεωργιάδη και Βασ. Εμμανουηλίδη) δεν ευρίσκονται στον κατάλογο, καθώς επίσης και το όνομα του εν ενεργεία Β΄ Δομεστίκου (Στ. Φλοίκου).
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πραγματικά, απορώ με την απίστευτη κακοήθεια που διαπράχθηκε εις βάρος του κ. Ιωαννίδη, δεν ξέρω από ποιους. Μπροστά σε αυτό, η "λαϊκή" γλώσσα που χρησιμοποιεί καμιά φορά ο Άρχων είναι απειροελάχιστο πταίσμα!

Συμφωνῶ ἀπολυτως μετὰ τῆς ὑμετέρας ἐντιμότητος. Πρόκειται περὶ τεραστίας κακαοηθείας (τὸ τεραστίας ἐκ τοῦ τέρατος). Πρόκειται περὶ τεραστίας (ἐκ τοῦ τέρατος)καὶ ὁλοκληρωτικῆς ἐκστρατείας κατασυκοφάντησης καὶ διασυρμοῦ ἑντὸς τοῦ βούρκου. Ἀπορεῖ κανεὶς καὶ ἐξανίσταται περὶ τοιούτου τερατώδους (ἐκ τοῦ τέρατος) ἐνσκήψαντος συμβάντος. Εὐρίσκομαι εἰς τοιαύτην κατάστασιν ἀγωνίας ὁ τάλας ἐκ τοῦ γεγονότος καὶ οὐ δύναμαι ἐς ὕπνον καθεύδειν. Ξένον ἄκουσμα, φρικτὸν ἤχημα ἐπέπεσεν τῇ κτίσει ... Ἀπορῶ καὶ ἐξίσταμαι καὶ τὸν νοῦν καταπλήττομαι!

Ἀναμένω μετὰ μεγίστου ἐνδιαφέροντος τὴν πορείαν τοιαύτης συζητήσεως καὶ ἐπικοινωνίας.

Ἔρρωσθε, ὦ φίλτατοι ἐρασταὶ τῆς πατρώας ἡμῶν γλωσσικῆς διαλέκτου καὶ οὐχὶ τῆς χυδαιοτάτης «λαϊκῆς», ὑπὸ τινῶν ἀμαθῶν καὶ θρασυτάτων πληβείων τῆς ἡμετέρας ψηφιακῆς κοινότητος υἱοθετουμένης πρὸς δυστυχίαν πλήρη τῶν λογίων καὶ σωφρώνων μελῶν αὐτῆς.

Ἀναφωνῶ μετὰ βδελυγμίας, Ὠιμέ! Βαβαί! Παπαί! Ὁτοτοτοί!!
 

victoras

Νέο μέλος
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Τα επόμενα μηνύματα μεταφέρθηκαν από αλλού.

Παιδιά, εγώ πιστεύω ότι έχει χαθεί η Αξία και ο συμβολισμός του του Άρχοντα Πρωτοψάλτη.
Προς Θεού, δεν το λέω για τον συγκεκριμένο...
Αλλά κάπου πιστεύω έχει φθαρεί το όλο πράγμα....
Ενώ παλιά ο κατάλογος των Αρχόντων ήταν ολιγάριθμος, στην εποχή μας έχει γεμίσει. Έγινε μόδα πλέον και αυτό...
Άρχοντες, με όλη τη σημασία της λέξης, πρέπει να γίνουμε για τα μάτια του Θεού, και όχι για τα μάτια των ανθρώπων.
 
Last edited by a moderator:
D

dimik

Guest
Καλημέρα.
Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο πρώτος οφικιάλιος του Πατριαρχείου;
 
Ο πρώτος στην ιστορία του Οικ. Πατριαρχείου;
Ο πρώτος στην ιστορία των πατριαρχικών αναλογίων;
Ο πρώτος τη τάξει σήμερα;
Ο πρώτος μη πατριαρχικός ψάλτης;
Ποιος ... πρώτος;
 
Top