[Ψάχνω] Ψαλτικά βιβλία σε ψηφιακή μορφή

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Γνωρίζει κανείς αν κυκλοφορούν πουθενά Μουσικά Βιβλία σε pdf;
Ρωτάω επειδή αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα...
Θέλω να ψάλλω κάποιο μάθημα από βιβλίο το οποίο δεν υπάρχει στο αναλόγιο του ναού και αναγκάζομαι να το κουβαλάω από το σπίτι.
Δεν θα ήταν πιο καλά να εκτυπώνω μόνο την σελίδα που θέλω. Αντε τώρα να κουβαλήσεις την Αθωνιάς του Φιλανθίδη σε εκδόσεις Ριγόπουλος για να ψάλλεις ένα δοξαστικό :(

Υπάρχει βέβαια και η λύση του scan/print όμως έτσι καταστρέφεται το βιβλίο (γενικά τα προσέχω τα βιβλία μου)

Το παράδειγμα της Αθωνιάς το ανέφερα γιατί το έχω σε pdf :D
Έχει κανείς κάτι άλλο; Θα ήμουν ευτυχής αν είχα όλα τα βιβλία μου στον Η/Υ και ίσως ένα προγραμματάκι αναζήτησης
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Γνωρίζει κανείς αν κυκλοφορούν πουθενά Μουσικά Βιβλία σε pdf;
Ρωτάω επειδή αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα...
Θέλω να ψάλλω κάποιο μάθημα από βιβλίο το οποίο δεν υπάρχει στο αναλόγιο του ναού και αναγκάζομαι να το κουβαλάω από το σπίτι.
Δεν θα ήταν πιο καλά να εκτυπώνω μόνο την σελίδα που θέλω. Αντε τώρα να κουβαλήσεις την Αθωνιάς του Φιλανθίδη σε εκδόσεις Ριγόπουλος για να ψάλλεις ένα δοξαστικό :(

Υπάρχει βέβαια και η λύση του scan/print όμως έτσι καταστρέφεται το βιβλίο (γενικά τα προσέχω τα βιβλία μου)

Το παράδειγμα της Αθωνιάς το ανέφερα γιατί το έχω σε pdf :D
Έχει κανείς κάτι άλλο; Θα ήμουν ευτυχής αν είχα όλα τα βιβλία μου στον Η/Υ και ίσως ένα προγραμματάκι αναζήτησης
Ξεκίνα εσύ το καλό....μπορείς να στείλεις την Αθωνιάδα σε pdf?:D
 

calanit

Νέο μέλος
Χαίρετε,

Ψάχνω τα εξής βιβλία σε ψηφιακή/σκαναρισμένη μορφή:

-ειρμολόγιο
-Μουσική Κυψέλη (καί πιό πολύ τόν Β΄ τόμο)
-Μουσικό Πανδέκτη
-αναστασιματάριο του Σ. Καρά

καί ότι άλλα βιβλία πού περιέχουν νότες γιά τήν περίοδο της Μεγάλης Εβδομάδος καί του Πάσχα (τα σύντομα/αργοσύντομα μέλη παρά αργά) - ιδιόμελα, κανόνες.

Θά ήμουν πολύ ευγνώμων αν μπορούσε κανείς νά μου τά στείλει η νά μου πεί πού μπορώ νά τά κατεβάσω.

Ευχαριστώ πάρα πολύ.
Καλή Ανάσταση!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ψάξε στο φόρουμ, έχει γραφτεί και αλλού για βυζαντινά e-books και είναι γνωστές οι σελίδες που τα περιέχουν. Η καλύτερη δουλειά νομίζω έχει γίνει από τον κ. Μιχαλάκη. Πήγαινε http://graeca.canto.ru/upload/MontrealPsaltiki/000_Psaltic_Books_PNG/ και θα βρεις πολύ πράμα... Από αυτά που ζήτησες έχει Πανδέκτη 1ος τόμος, Πανδέκτη 2ος τόμος, Πανδέκτη 3ος τόμος, Κυψέλη 1ος τόμος και πολλά άλλα.

Για μεγάλη εβδομάδα και άλλα του Πρίγγου, κοίτα εδώ.
 

emil

Παλαιό Μέλος
Προς Συντονιστές

Καλό είναι αυτό το θέμα να μεταφερθεί στα Μουσικά Κείμενα -> Έντυπα θα είναι πιο εύκολη αναζήτησή του εκεί ;)
 

calanit

Νέο μέλος
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
Ο Θεός να σας έχει καλά!

Καλή ανάσταση!
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ψάξε στο φόρουμ, έχει γραφτεί και αλλού για βυζαντινά e-books και είναι γνωστές οι σελίδες που τα περιέχουν. Η καλύτερη δουλειά νομίζω έχει γίνει από τον κ. Μιχαλάκη. Πήγαινε http://graeca.canto.ru/upload/MontrealPsaltiki/000_Psaltic_Books_PNG/ και θα βρεις πολύ πράμα...

Να αγιασουν τα πεθαμενα του κ.Μιχαλακη που εκανε μια τοσο καλη δουλεια. Πραγματικος θησαυρος για μας που δεν μπορουμε να κουβαλαμε τοσα βιβλια στις χωρες που μενουμε...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Να αγιασουν τα πεθαμενα του κ.Μιχαλακη που εκανε μια τοσο καλη δουλεια. Πραγματικος θησαυρος για μας που δεν μπορουμε να κουβαλαμε τοσα βιβλια στις χωρες που μενουμε...
Με "ξένα κόλλυβα"...τα έχει πάρει από εδώ
http://psaltologion.com/showpost.php?p=1505&postcount=2
http://anemi.lib.uoc.gr/?search_typ...clquery=&display_mode=&search_help=&number=10
αυτά βλέπουν οι άνθρωποι και με το δίκιο τους μετά αν σταματήσουν να ανεβάζουν....
για όποιον δεν γνωρίζει ενημερώνω ότι έχει κάνει τεράστια δουλειά το πανεπιστήμιο...χιλιάδες σελίδες...
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Με "ξένα κόλλυβα"...και με το δίκιο τους μετά αν σταματήσουν να ανεβάζουν....
για όποιον δεν γνωρίζει ενημερώνω ότι έχει κάνει τεράστια δουλειά το πανεπιστήμιο...χιλιάδες σελίδες...

κ. Χριστο, δεν γνωριζα αυτες τις σελιδες. Ομως, χωρις να θελω να υποτιμησω κανεναν (ιδιαιτερα το Πανεπιστημιο που εκανε ολη αυτη τη σκληρη δουλεια), και μονο το οτι υπαρχουνε τα βιβλια στο διαδικτυο ειναι μεγαλη ευλογια για μας που δεν ζουμε εντος των συνορων της Ελλαδας. Μεχρι πριν μερικες μερες δεν ειχα παρα ενα-δυο μουσικους τομους, μερικες φωτοτυπιες και εναν Αποστολο που δεν μπορω να αποχωριστω (ειμαι νεο μελος και μεχρι προσφατα αγνοουσα αυτο το φορουμ). Το οτι απο αυριο θα εχω βιβλια να μελετησω (απο οπου και να προερχονται), εμενα με κανει πανευτυχη...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
αυτά βλέπουν οι άνθρωποι και με το δίκιο τους μετά αν σταματήσουν να ανεβάζουν....
για όποιον δεν γνωρίζει ενημερώνω ότι έχει κάνει τεράστια δουλειά το πανεπιστήμιο...χιλιάδες σελίδες...


τί βλέπουν δηλαδή ?????????
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
τί βλέπουν δηλαδή ?????????
Το να οικειοποιείται κάποιος την δουλειά και τον κόπο κάποιου άλλου χωρίς καν να αναφέρει την "πηγή" του...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το να οικειοποιείται κάποιος την δουλειά και τον κόπο κάποιου άλλου χωρίς καν να αναφέρει την "πηγή" του...

Συμφωνώ, αλλά δε βλέπω τον Γ. Μιχαλάκη να οικειοποιείται (νοσφίζεται) κάτι ξένο. Δεν κρύβει την πηγή/ τις πηγές του. Κι εκτός αυτού δεν είναι μόνο η ''Ανέμη'' η πηγή του. Έχει σκανάρει/ φωτογραφήσει ουκ ολίγα βιβλία ( π.χ. ''Παρασημαντική'' κ.α).

δγσ
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Συμφωνώ, αλλά δε βλέπω τον Γ. Μιχαλάκη να οικειοποιείται (νοσφίζεται) κάτι ξένο. Δεν κρύβει την πηγή/ τις πηγές του. Κι εκτός αυτού δεν είναι μόνο η ''Ανέμη'' η πηγή του. Έχει σκανάρει/ φωτογραφήσει ουκ ολίγα βιβλία ( π.χ. ''Παρασημαντική'' κ.α).

δγσ
Εννοώ αυτά που έχει πάρει από την Ανέμη...όχι για τα υπόλοιπα...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Όταν κάποιος σκανάρει μουσικά βιβλία για να τα έχω εγώ στον υπολογιστή μου (φυσικά και τα έχω :wink:) το μόνο που μπορώ να πω είναι "ευχαριστώ".
Η Ανέμη δεν νομίζω να σταματήσει αν χρηματοδοτείται.
Με τους σημερινούς σαρωτές είναι πιο εύκολο να σκανάρεις ένα βιβλίο παρά να
αποθηκεύεις σελίδα - σελίδα από την ανέμη.
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Ψάξε στο φόρουμ, έχει γραφτεί και αλλού για βυζαντινά e-books και είναι γνωστές οι σελίδες που τα περιέχουν. Η καλύτερη δουλειά νομίζω έχει γίνει από τον κ. Μιχαλάκη. Πήγαινε http://graeca.canto.ru/upload/MontrealPsaltiki/000_Psaltic_Books_PNG/ και θα βρεις πολύ πράμα... Από αυτά που ζήτησες έχει Πανδέκτη 1ος τόμος, Πανδέκτη 2ος τόμος, Πανδέκτη 3ος τόμος, Κυψέλη 1ος τόμος και πολλά άλλα.

Για μεγάλη εβδομάδα και άλλα του Πρίγγου, κοίτα εδώ.

δεν μπορεί να μου τα ανοίξει το πρόγραμμα. Μήπως ξέρει κανείς γιατί??
 
Top