[Ψάχνω] Ψαλμός 120

bstavropoulos

Μέλος
Έχει κανείς μουσικό κείμενο για τον 122ο ψαλμό, "ἦρα τοὺς ὀφθαλμούς μου εἰς τὰ ὄρη";

Ευχαριστώ,
Βασίλης
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Έχει κανείς μουσικό κείμενο για τον 122ο ψαλμό, "ἦρα τοὺς ὀφθαλμούς μου εἰς τὰ ὄρη";

Ευχαριστώ,
Βασίλης
Δυστυχώς δεν τον περιέχει το "Ψαλτήριον Τερπνόν" της Ι. Μ. Σίμωνος Πέτρας (1995)!
 
Last edited:

bstavropoulos

Μέλος
Έχω ακούσει πως το έψαλλαν στην Αθήνα όταν νικήσαμε τους Ιταλούς. Γνωρίζει κανείς τίποτα για αυτό;

Θυμάμαι ότι κάπου είδα τη μουσική, στο πλ δ', αλλά δεν θυμάμαι που την είδα.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει, θα ήμουν ευγνώμον.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητέ Βασίλη,

σε ένα δίσκο (ή κασσέτα) της "Ζωής" με την τρίφωνη χορωδία του Ι. Ναού της Καπνικαρέας υπό τη διεύθυνση του αειμνήστου Μιχ. Χατζή (για τον οποίο μιλήσαμε και αλλού) υπάρχουν στίχοι του ψαλμού αυτού (το συγκεκριμένο κομμάτι αν δεν κάνω λάθος είναι μελωδία με "αρμονικό" ισοκράτημα- όχι τρίφωνο). Το είχα ακούσει προ 20ετίας περίπου-δεν γνωρίζω κάτι άλλο.

ΥΓ Ο Κουμπαρούλης σου δίνει τα χαιρετίσματα που στέλνω ή το ξεχνάει; :)
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Ὁ ψαλμὸς αὐτὸς ἦτο τὸ ὡραῖον ἑορταστικὸν («Θεὸς Κύριος») προκείμενον τῆς Πέμπτης ἑσπέρας εἰς ἦχον πλ. β', μὲ ἐφύμνιον τὸν στίχον «Ἡ βοήθειά μου παρὰ Κυρίου τοῦ ποιήσαντος τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν».
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐγώ δέν θυμᾶμαι τέτοιο δίσκο ἤ δέν ἔπεσε στήν ἀντίληψή μου, οὔτε καταλαβαίνω ποιό θά ἦταν τό θέμα τοῦ δίσκου. Δέν ἀντιλέγω· θά ἦταν ἐνδιαφέρουσες περισσότερες πληροφορίες.

Ἡ ἔμμεση ἀναφορά στήν ἐθνική ἐπέτειο πού ἔρχεται, μέ ἔκανε νά σκεφθῶ ἄν ὁ ἐρωτήσας συγχέει τούς εἰδικούς στίχους τῆς Δοξολογίας τῆς 28ης Ὀκτωβρίου μέ αὐτό τόν ψαλμό. Παραπέμπω, λοιπόν, στό ἐπίκαιρο θέμα, πού ἐνδεχομένως θά χρειάζονται κάποιοι. Τρεῖς μουσικές συνθέσεις στήν ὑπό τοῦ ἀειμνήστου ἐπισκόπου Ῥωγῶν καί μετέπειτα Μητροπολίτου Σερβίων καί Κοζάνης κυροῦ Διονυσίου (Ψαριανοῦ) συντεθεῖσα ἀκολουθία.


 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ο δίσκος (ή κασέτα) είχε ύμνους Θ. Λειτουργίας κατά Σακελλαρίδη (πλην κάποιων εξαιρέσεων). Στη β΄ πλευρά -ίσως στη θέση του κοινωνικού ή μετά το τέλος των ύμνων της Θ. Λειτουργίας εψάλλοντο ψαλμικοί στίχοι, μεταξύ αυτών και από τον ψαλμό 120.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Ο δίσκος (ή κασέτα) είχε ύμνους Θ. Λειτουργίας κατά Σακελλαρίδη (πλην κάποιων εξαιρέσεων). Στη β΄ πλευρά -ίσως στη θέση του κοινωνικού ή μετά το τέλος των ύμνων της Θ. Λειτουργίας εψάλλοντο ψαλμικοί στίχοι, μεταξύ αυτών και από τον ψαλμό 120.

Αυτό, ίσως;:wink:
 

Attachments

  • Ήρα τους οφθαλμούς μου.wav
    13.2 MB · Views: 426
Top