Ψάχνω να βρω μια βυζαντινή ψαλμωδία εδώ και πολύ καιρό μπορεί κανείς να με βοηθήσει ;

SryrosV

New member
Πριν από τουλάχιστον 9 χρονια ειχα κατεβάσει ενα album που λεγότανε mount athos μέσα στο οποίο ενας απο τους ύμνους είχε τον στίχο "οδήγησε με" πολυ χαρακτηριστηκα κρατούσε γύρω στα 5 δευτερόλεπτα, το ειχα βρει σε ενα εκκλησιαστικο site. Υπαρχει κανεις που μπορει να γνωρίζει κατι? Εχω ψαξει παντου, εχω ακουσει πολλα μα ακομα δεν μπορω να βρω αυτον τον συγκεκριμένο ύμνο. Καταλαβαίνω οτι δεν είναι πολλές οι πληροφορίες που εχω να προσφερω μα δεν θυμάμαι κατι άλλο.
Έμοιαζε κάπως έτσι : https://archive.org/details/01AgniP...anks+to+the+Lord+~Εξομολογείσθε+τω+Κυρίω~.mp3

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 

iordanis

Μέλος
Μάλλον εννοείς το "Κυριος ποιμαίνει με και ουδεν με υστερήσει"... λίγο παρακάτω είναι το "οδήγησε με επι τριβους δικαιοσύνης"... οι στίχοι αυτοί είναι απο την Ακολουθία της θείας Μεταλήψεως.
 

SryrosV

New member
Μάλλον εννοείς το "Κυριος ποιμαίνει με και ουδεν με υστερήσει"... λίγο παρακάτω είναι το "οδήγησε με επι τριβους δικαιοσύνης"... οι στίχοι αυτοί είναι απο την Ακολουθία της θείας Μεταλήψεως.
Αυτό ήταν ναι!!! Σας ευχαριστώ ολους παρα πολύ!
 

eystratios_k

Νέο μέλος
μέσα στο οποίο ενας απο τους ύμνους είχε τον στίχο "οδήγησε με" πολυ χαρακτηριστηκα κρατούσε γύρω στα 5 δευτερόλεπτα,

Για άκουσε και αυτή την εκδοχή. Με βάση την περιγραφή σου νομίζω ότι αυτό είχες ακούσει.

 
Top