Ψάχνω εφαρμογή για σύνθεση βυζαντινών ύμνων

Καλησπέρα σε όλους!! Καλή Σαρακοστή! Ψάχνω μια εφαρμογή για σύνθεση βυζαντινών μελών. Εάν γνωρίζεται πείτε μου είτε για υπολογιστή είτε για κινητό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

ΠΜΧ

...
Καλησπέρα σε όλους!! Καλή Σαρακοστή! Ψάχνω μια εφαρμογή για σύνθεση βυζαντινών μελών. Εάν γνωρίζεται πείτε μου είτε για υπολογιστή είτε για κινητό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Σας προτείνω ανεπιφύλακτα το πρόγραμμα "Μουσικά Κείμενα", που παρέχει σε όλους, δωρεάν, ο δημιουργός του, κ. Δ. Παπαδόπουλος. Εξαιρετικά εύχρηστο.

Άλλα προγράμματα, που έχουν χρησιμοποιηθεί από διαφόρους:
BZQ (δωρεάν)
Κάλαμος (δωρεάν, δεν ξέρω αν διατίθεται ακόμη)
Πανδουρίς (δωρεάν)
Μελωδός (επί πληρωμή)
 
Last edited:

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Εὐχαριστῶ τόν ΠΜΧ διότι ἀνέφερε καί τό πρόγραμμά μου BZQ.

Θά ἢθελα νά κάμω μίαν διευκρίνισιν:
Μέ τά προγράμματα Μ.Κ. καί Πανδουρίς γράφεται μία παρτιτούρα μέ βυζαντινή σημειογραφία.
Τό BZQ διαβάζει τά ἀρχεῖα ἀπό τά Μ.Κ. καί Πανδουρίς ἢ πληκτρολογημένες νότες ἢ ἀπό ἀρχεῖον κειμένου καί παίζει τήν παραλλαγή,
μέ ἐπιλεγμένην ἀνθρωπίνη φωνήν ἢ χορωδίαν ἢ ὂργανα ἢ συνδυασμούς αὐτῶν.
Ἐπίσης προσομοιώνει ποιοτικούς χαρακτῆρες π.χ. Πεταστῆς κτλ.
Ἐπίσης ὑπολογίζει
-ὀρθογραφικά λάθη τῆς παρτιτούρας,
-ὀρθότητα ἰσοκρατήματος
-καί ἂλλα στατιστικά

δῆτε μέ μιά ματιά τίς δυνατότητες:

https://bzquality.wordpress.com/presentation-greek/

καί,

https://bzquality.wordpress.com/


Υ.Γ.
Δράττομαι τῆς εὐκαιρίας νά ἀναφέρω ὃτι τό BZQ συνεπλήρωσε τώρα 20 ἒτη ὑπάρξεως (10 ἒτη DOS καί 10 ἒτη Windows).
 

athanasio

Νέο μέλος
Σας προτείνω ανεπιφύλακτα το πρόγραμμα "Μουσικά Κείμενα", που παρέχει σε όλους, δωρεάν, ο δημιουργός του, κ. Δ. Παπαδόπουλος. Εξαιρετικά εύχρηστο.

Άλλα προγράμματα, που έχουν χρησιμοποιηθεί από διαφόρους:
BZQ (δωρεάν)
Κάλαμος (δωρεάν, δεν ξέρω αν διατίθεται ακόμη)
Πανδουρίς (δωρεάν)
Μελωδός (επί πληρωμή)


Παρόλο που ο Μελωδός είναι επί πληρωμή, είναι μία πολύ καλή επιλογή! Έχει γίνει πραγματικά καλή δουλειά.

Με την ευκαιρία: συγχαρητήρια σε όλους τους δημιουργούς τέτοιων εφαρμογών για τον κόπο τους και το μεράκι τους!
 
Top