[Ψάχνω] Αργές Δοξολογίες σε όλους του ήχους Πέτρου Λαμπαδαρίου

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μουσικά κείμενα; Πανδέκτη Εκκλησιαστικής Μουσικής (προσοχή, όχι πανδέκτης της ζωής), τόμος Όρθρου, εκδόσεις Τέρτιος σίγουρα, δε ξέρω αν υπάρχει και από άλλους, βλέπε εδώ και εδώ.

Για μουσικά τώρα, καληνύχτα.

Ίσως ο ΟΦΕΛΠ ανεβάσει, αν κάποιος φιλότιμος αναλάβει να τις ηχογραφήσει.

Αν και δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολες.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μουσικά κείμενα; Πανδέκτη Εκκλησιαστικής Μουσικής (προσοχή, όχι πανδέκτης της ζωής), τόμος Όρθρου, εκδόσεις Τέρτιος σίγουρα, δε ξέρω αν υπάρχει και από άλλους, βλέπε εδώ και εδώ.

Για μουσικά τώρα, καληνύχτα.

Ίσως ο ΟΦΕΛΠ ανεβάσει, αν κάποιος φιλότιμος αναλάβει να τις ηχογραφήσει.

Αν και δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολες.

Ερώτηση: έχει γράψει ο Πέτρος αργές δοξολογίες σε όλους τους ήχους; Θεωρώ πως όχι, αλλιώς ο Β τόμος της Μουσικής Πανδέκτης θα τις είχε, εκτός κι αν δεν έχουν εξηγηθεί-μεταγραφεί.
Ευχαριστώ! :)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Τώρα με βάζεις σε σκέψεις...το έχω το βιβλίο στο ναό. Μόλις πάω θα δω.

Αλλά, θα ορκιζόμουν ότι έχει αργές δοξολογίες ΚΑΤ ΗΧΟΝ Πέτρου Λαμπαδαρίου.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Τώρα με βάζεις σε σκέψεις...το έχω το βιβλίο στο ναό. Μόλις πάω θα δω.

Αλλά, θα ορκιζόμουν ότι έχει αργές δοξολογίες ΚΑΤ ΗΧΟΝ Πέτρου Λαμπαδαρίου.

Το έχω κι εγώ, εδώ στο σπίτι και το κοίταξα, αλλά δεν βρήκα κατ'ήχον αργές. Μάλλον θυμάσαι τις κατ'ήχον σύντομες δοξολογίες.
Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αυτή του Α΄ ήχου. Πρέπει να είχα συναντήσει στην Αθωνική μουσική ανθοδέσμη και σε άλλους ήχους. Θυμάμαι που τις διάβασα, αλλά όχι που.
 

panos Kareotis

Μέλος
Καλησπέρα σε όλους

Ψάχνω να βρώ αν υπάρχουν Αργες Δοξολογίες σε όλους τους ήχους του Πέτρου Λαμπαδαρίου

Ευχαριστώ πολύ

Το όλον έργο του Πέτρου το είχαν αναρτήσει Ε Δ Ω
Επίσης στον ΟΦΕΛΠ,στις εττικέτες "ΔΟΞΟΛΟΓΙΕΣ",υπάρχουν ηχογραφημένες όλες οι σύντομες Δοξολογίες του Πέτρου και οι τέσσερις [4] από τις πέντε [5] αργές σε μελοποίησή του.
 

alex7305

Well-known member
Στην Μουσική Βιβλιοθήκη που περιέχει και το αναστασιματάριο του (ψεύδο-)Δαμασκηνού αναφέρονται οκτώ αργές δοξολογίες του Πέτρου. Όμως ψάχνοντας το pdf παρατήρησα πως υπάρχει μόνο το προαναφερθέν Αναστασιματάριο και το Αναστασιματάριο του Πέτρου. Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν περαιτέρω τόμοι και αν διατίθενται στην αγορά;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στην Μουσική Βιβλιοθήκη που περιέχει και το αναστασιματάριο του (ψεύδο-)Δαμασκηνού αναφέρονται οκτώ αργές δοξολογίες του Πέτρου. Όμως ψάχνοντας το pdf παρατήρησα πως υπάρχει μόνο το προαναφερθέν Αναστασιματάριο και το Αναστασιματάριο του Πέτρου. Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν περαιτέρω τόμοι και αν διατίθενται στην αγορά;
Δέν ἐκδόθηκαν ἄλλοι τόμοι
https://analogion.com/forum/index.p...ματάριον-Πέτρου-του-Πελοποννησίου.6197/page-2
 
Top