[Ψάχνω] Απολυτίκια όλων των αγίων, οσίων, μαρτύρων, κλπ

tzark

Μέλος
Καλημέρα,
Θα μπορούσα να βρω συγκεντρωτικά τα απολυτίκια ΌΛΩΝ των αγίων,οσίων,μαρτύρων, κλπ ??
Σας Ευχαριστώ
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τό 1ο μήνυμα ἀποσπάσθηκε ἀπό τό θέμα τοῦ τυπικοῦ «Καθημερινές και Ενιαύσιος Στέφανος»,
καί ἐπειδή δέν σημειώθηκε, καλῶς ἀπαντήσατε.
Φαίνεται ὅμως ὄτι ζητάει τά ἀπολυτίκια σέ ψηφιακή μορφή καί ὄχι τό βιβλίο αὐτό,
γιά τό ὁποῖο ὑπάρχει θέμα «Ενιαύσιος Στέφανος».


Σχετικό θέμα «[Ερώτηση] Απολυτίκια όλων των ημερών.»
 

π. Ελευθέριος

Νέο μέλος
Κάνω μια προσπάθεια και έχω συγκεντρώσει , με τη χάρη του Θεού, περισσότερα από 6.000 Απολυτίκια.
Όπως καταλαβαίνεται είναι μια δουλειά πολλών ετών, και δεν ξερω πότε θα τελειώσει, αν τελειώσει ποτέ.
Έχω συγκεντρώσει απολυτίκια από όπου βρίσκω, περισσότερα νέων υμνογράφων, τα οποία αποστέλλω σχεδόν κάθε Κυριακή, που έχουμε θ. Λειτουργία, σε όποιον μου το ζητήσει.
 
Κάνω μια προσπάθεια και έχω συγκεντρώσει , με τη χάρη του Θεού, περισσότερα από 6.000 Απολυτίκια.
Όπως καταλαβαίνεται είναι μια δουλειά πολλών ετών, και δεν ξερω πότε θα τελειώσει, αν τελειώσει ποτέ.
Έχω συγκεντρώσει απολυτίκια από όπου βρίσκω, περισσότερα νέων υμνογράφων, τα οποία αποστέλλω σχεδόν κάθε Κυριακή, που έχουμε θ. Λειτουργία, σε όποιον μου το ζητήσει.
Ευλογείτε! Εάν θέλετε και έχετε την ευγενή καλοσύνη να μου τα στέλνετε και σε μένα να τα ψάλλω στο ναό μου. Είμαι πρωτοψάλτης στον Ι. Ναό Αγ. Ελευθερίου Σταυρουπόλεως Θεσ/κης. Σας ευχαριστώ!
 

isaak

Νέο μέλος
Υπάχρει κάποιο αρχείο με αυτά τα Απολυτίκια; Ολοκληρώθηκαν;;..
Εγώ πχ για τις ανάγκες μου που διαβάζω τάμπλετ έχω κάνει αυτό.....
Συγχαρητήρια!!!
 

π. Ελευθέριος

Νέο μέλος
Ευλογείτε! Εάν θέλετε και έχετε την ευγενή καλοσύνη να μου στέλνετε και σε μένα να τα ψάξετε στο ναό μου. Είμαι πρωτοψάλτης στον Ι. Ναό Αγ. Ελευθερίου Σταυρουπόλεως Θεσ/κης. Σας ευχαριστώ!
Δεν έχω ένα mail . Τώρα είδα το μηνυμά σας .
ΚΓ΄ ΙΟΥΛΙΟΥ

Τῇ ΚΓ´ τοῦ αὐτοῦ μηνός, (μνήμη) της ανακομιδής τοῦ ἁγίου ἱερομάρτυρος Φωκᾶ του νέου, τοῦ ἐκ Σινώπης του Πόντου.

Βρύει τοις εν κόσμω ποταμηδόν, εκ πηγών αϋλων, σωτηρίους επιρροάς, η σεπτή σου θήκη, Φωκά Ιερομάρτυς, εξ ων αεί αντλούντες, σε μεγαλύνομεν . [1] . [2]

Χαίροις αθλοφόρε μάρτυς Φωκά, ο Θεός θυσία, πανευώδης προσενεχθείς, πυρί πράξης, αθλήσεως το δρόμον, ως τετρωμένος πόθω, ζωή της άνωθεν . [3]

Του ευαγγελίου μυσταγωγός, ιερών θαυμάτων, θεοδόξαστος αυτοουργός, Εκκλησίας στύλος, Φωκά ιερομάρτυς, εδείχθης διασώζων, τους προσιόντας σοι
. [4]

Τῇ αὐτῇ ἡμέρᾳ, μνήμη τοῦ ἁγίου προφήτου Ἰεζεκιήλ του Δικαίου, φονευθέντος υπό φανατικών και σκληροτραχήλων Εβραίων της φυλής Δάν, εν έτει 571 π. Χ.

Έσοπτρον εδείχθης ειλικρινές, Τρισηλίου δόξης, ω Προφήτα Ιεζεκιήλ, και των εσομένων, εδέξω τας εμφάσεις, Χριστού προαγορεύσας, την ενανθρώπησιν . [5]

Τῇ αὐτῇ ἡμέρᾳ, μνήμη τῶν ἁγίων ἱερομαρτύρων Ἀπολλιναρίου καὶ Βιταλίου, ἐπισκόπων Ῥαβέννης· καὶ Ἀπολλωνίου Ῥώμης· καὶ τῶν ἐν Καρχηδόνι ἑπτὰ μαρτύρων· καὶ ἀνάμωπων Ῥαβέννης· καὶ Ἀπολλωνίου Ῥώμης· καὶ τῶν ἐν Καρχηδόνι ἑπτὰ μαρτύρων, καὶ ἐνάμωνησι τῶν χριστιανῶ, ου τοῦ βασιλέως.

Τῇ αὐτῇ ἡμέρᾳ, μνήμη τοῦ ἐν ἁγίοις πατρὸς ἡμῶν Θύρσου, ἐπισκόπου τῆς ἐν Κύπρῳ Καρπασίας τοῦ ἀναχωρητοῦ και θαυματουργού, κατά τον ζ' από Χριστού αἰώνα διαλάμψαντος.

Χαίροις Καρπασέων θαυματουργέ, αρχιθύτα θείε, και κοσμήτορ και αρωγέ· χαίροις ασκουμένων, οσίων εκμαγειον, και αρετής ταμείον, Θύρσε πανεύφημε . [6]

Τῇ αὐτῇ ἡμέρᾳ, μνήμη τῆς ὁσίας Ἄννης, τῆς ἐν τῷ Λευκατίῳ (ἢ ἐν τῷ Λευκάτῃ).

Τῇ αὐτῇ ἡμέρᾳ, μνήμη τοῦ γενομένου θαύματος τῆς διὰ τῆς Θεοτόκου διασώσεως τῆς Λαύρας τοῦ Ποτσάεφ ἐκ τῆς ἐπιθέσεως τῶν ἀθέων τούρκων καὶ τατάρων.

Τῇ αὐτῇ ἡμέρᾳ, ἀνάμνησις τῶν ἐν Βουλγαρίᾳ τελειωθέντων ποικίλαις βασάνοις χριστιανῶν, ἐπὶ Νικηφόρου τοῦ βασιλέως ἐν ἔτει 811ω.

Τῇ αὐτῇ ἡμέρᾳ, μνήμη τῆς ὁσίας μητρὸς ἡμῶν Πελαγίας, τῆς ἐν Τήνῳ. (†1834)

Χάριν Πελαγία εύρες πολλήν, τη ση εναρέτω, και αγία Μήτερ ζωή, της Αγνής Παρθένου, διάκονος φανείσα, η πρέσβευε Οσία, υπέρ της ποίμνης σου . [7]

* Τῇ αὐτῇ ἡμέρᾳ, μνήμη τοῦ Ὁσίου Πατρὸς ἡμῶν Χατζη-Ἀνανίου, τοῦ ἐκ Μαλλῶν τῆς Κρήτης, κτήτορος τῆς ἐν Ἱεραπέτρᾳ μονῆς τῆς Παναγίας Ἐξακουστῆς. (†1907)

* Τῇ αὐτῇ ἡμέρᾳ, ἀνάμνησις τοῦ θαύματος τῆς ὑπεραγίας Θεοτόκου, Ζωοδόχου Πηγῆς, τῆς ἐν Πάρῳ μονῆς Λογγοβάρδας, ὅτε διέσωσε διὰ τοῦ ὁσίου πατρὸς Φιλοθέου Ζερβάκου 125 νέους, ὁμήρους τῶν Γερμανῶν, ἐν ἔτει 1944ω.

* Τῇ αὐτῇ ἡμέρᾳ, σύναξιν ἐπιτελοῦμεν τῶν θαυμασίων τῆς ὑπεραγίας Θεοτόκου, τῆς Μαγάρας, προστάτιδος τῶν ἁπανταχοῦ Παφρέων, ἐξαιρέτως ἑορταζομένης ἐν Ἀκριτοχωρίῳ Σιντικῆς.

ΚΓ΄ ΙΟΥΛΙΟΥ

Τοῦ ἁγίου ἱερομάρτυρος Φωκᾶ τοῦ εκ Σινώπης.

. [8] Ἦχος δ΄.​

Καὶ τρόπων μέτοχος, καὶ θρόνων διάδοχος, τῶν Ἀποστόλων γενόμενος, τὴν πρᾶξιν εὗρες Θεόπνευστε, εἰς θεωρίας ἐπίβασιν· διὰ τοῦτο τὸν λόγον τῆς ἀληθείας ὀρθοτομῶν, καὶ τῇ πίστει ἐνήθλησας, μέχρις ἁνήθλησας. ῷ τῷ Θεῷ, σωθῆναι τὰς ψυχὰς ἡμῶν.

Έτερον. [9] Ἦχος γ΄. Θείας πίστεως.​

Φῶς ἐκλάμπουσα, τῶν ἰαμάτων, κόσμω δέδεικται, τῶν σῶν λειψάνων, ἱερομάρτυς ἡ θήκη ἡ ἔνθεος· ἢς τὴν σεπτὴν κομιδὴν ἑορτάζοντες, ἁγιασμὸν ἀληθῆ κομιζόμεθα. Φωκὰ ἔνδοξε, Χριστὸν τὸν Θεὸν ἱκέτευε, δωρήσασθαι ἠμὶν τὸ μέγα ἔλεος.

Έτερον. [10] Ἦχος δ΄. Ταχὺ προκατάλαβε.​

Αστέρα πανέκλαμπρον, και φωτοφόρον Φωκά, εν ύψει σε έθετο, της Εκκλησίας Χριστός, θαυμάτων ταις λάμψεσι, πάντων τας διανοίας, καταυγάζοντα όντως· μειούντα την ομίχλην, των δεινών νοσημάτων, των πίστει προσιόντων, τη σκέπη σου θεόληπτε.

Έτερον . [11] Ἦχος δ΄. Ταχὺ προκατάλαβε.​

Αστέρα πανέκλαμπρον, και φωτοφόρον Φωκά, εν ύψει σε έθετο, της Εκκλησίας Χριστός, θαυμάτων ταις λάμψεσι, πάντων τας διανοίας, καταυγάζοντα όντως· μειούντα και ομίχλην, των δεινών νοσημάτων, των πίστει προσιόντων, τη σκέπη σου θεόληπτε.

Έτερον. [12] Ἦχος δ΄.​

Εκ βρέφους του Πνεύματος, οφθείς δοχείον λαμπρόν, θαυμάτων επλούτησας, την παρ' αυτού δωρεάν, Φωκά ιερώτατε· όθεν ιερουργήσας, τω Σωτήρι οσίως, έπιες εν αθλήσει, το ποτήριον τούτου· ω πρέσβευε δεόμεθα, υπέρ των ψυχών ημών.

Έτερον. [13] Ἦχος ἅ΄. Τῆς ἐρήμου πολίτη.​

Ιχνηλάτης του πάθους, του Σωτήρος γενόμενος, της ιερωσύνης την χλαίναν, επορφύρωσας αίμασι, και όλος εξαστράπτων προς ζωήν, ανέδραμες την άληκτον Φωκά, μνημονεύων παρρησία ως συμπαθής, των πίστει αναβοώντων Δόξα τω ενεργεί σε δοξάσαντι, Χριστώ. πάσιν ιάματα.

Έτερον. [14] Ἦχος γ΄. Θείας πίστεως.​

Φέγγει πίστεως, πεφωτισμένος, πλάνης έλυσας, την σκοτομήνιν, και ως φως τη αθλήσει σου έφανας, μαρμαρυγαίς των απείρων θαυμάτων σου, καταφωτίζων του κόσμου τα πέρατα. Όθεν πρέσβευε, Φωκά τω Χριστώ δωρήσασθαι, πταισμάτων ιλασμόν τοις ευφημούσί σε.

Τοῦ ἁγίου προφήτου Ἰεζεκιήλ.

. [15] Ἦχος β΄.​

Τοῦ προφήτου σου Ιεζεκιήλ τὴν μνήμην Κύριε ἑορτάζοντες, δι' αὐτοῦ σὲ δυσωποῦμεν σῶσον τᾶς ψυχᾶς ἠμῶν.

Έτερον. [16] Ἦχος γ΄. Θείας πίστεως.​

Θείου Πνεύματος, τὴ ἐπιπνοία, προκατήγγειλας, Θεοῦ Προφήτα, ἐσομένων μυστηρίων τὴν ἔκβασιν· τὴν τοῦ Σωτῆρος ἀπόρρητον κένωσιν, καὶ αἰωνίων νεκρῶν τὴν ἀνάστασιν· Ἰεζεκιὴλ ἔνδοξεν Θεςυθαι, Χριστὸν. ν τὸ μέγα ἔλεος.

Ἕ τερον . [17] Ἦχος γ΄.​

Τον προφήτην βοώντα τη κεχαριτώνη Συ ει πύλη Κυρίου, εν η ουδείς διήλθεν ει μη ο Θεός μόνος, ανυμνούμεν πάντες Ιεζεκιήλ τον υπέρλαμπρον· προείπε γαρ ούτος θεοπνεύστως τον ποιμένα και Κύριον· δι' αυτού δυσωπούντες, ίνα σώση τας ψυχάς.

Τοῦ ἐν ἁγίοις πατρὸς ἡμῶν Θύρσου, ἐπισκόπου Καρπασίας.

. [18] Ἦχος πλ. ἅ΄. Τὸν συνάναρχον Λόγον.​

Καρπασίου τὴν ποίμνην τὸν κατευθύναντα, σοφῶς πρὸς θείους λειμώνας, ἀρχιερέα σεπτόν, καὶ ὁσίων τιμαλφέστατον διάκοσμον, Θύρσον πιστοὶ πανευλαβῶς, ὡς ἀμέμπτου ἀγωγῆς, πυξίον ἀνευᾶον αἰκτοῦς ἐκτεῖς, αὐτοῦς, τεκεῖς, αὐτοῦντες. τούμεθα.

Έτερον . [19] Ἦχος ἅ΄.​

Καρπασέων το κλέος, και Κυπρίων αγλάϊσμα, και θαυματουργός ανεδείχθης, Θύρσε ιεράρχα αοίδιμε. Νηστεία, αγρυπνία, προσευχή, ουράνια χαρίσματα λαβών, θεραπεύεις τους νοσούντας, και τας ψυχάς των πιστών προστρεχόντων σοι. Δόξα τω δεδωκότι σοι ισχύν, δόξα τω σε στεφανώσαντι, δόξα τω ενεργούντι διά σου, πάσιν ιάματα.

Τῆς ὁσίας μητρὸς ἡμῶν Πελαγίας, τῆς ἐν Τήνῳ.

. [20] Ἦχος δ΄. Ταχὺ προκατάλαβε.​

Ἀμέμπτως ἐβίωσας, ἐν ἐγκρατείᾳ πολλὴ, καὶ πόνοις ἀσκήσεως, καὶ ἐν ἀγάπῃ θερμή, Πελαγία θεόληπτε. Ὅθεν τὴν Θεοτόκον, ἐπαλλήλως κατεῖδες, μηνύουσαν σοὶ Εἰκόνος, τὴν ἀνεύρεσιν ταύτης. Ἢ πρέσβευε Μῆτερ, ὑπὲρ τῶν τιμώντων σέ.

Ἕ τερον. [21] Ἦχος δ΄. Ταχὺ προκατάλαβε.​

Ἀμέμπτως ἐβίωσας, ἐν ἐγκρατείᾳ πολλὴ, καὶ πόνοις ἀσκήσεως, καὶ ἐν ἀγάπῃ θερμή, Πελαγία θεόληπτε. Ὅθεν τὴν Θεοτόκον, ἐπαλλήλως κατεῖδες, μηνύουσαν σοὶ Εἰκόνος, τὴν ἀνεύρεσιν ταύτης. Ἢ πρέσβευε Ὁσία, ὑπὲρ τῶν τιμώντων σέ.









[

<
 
Ευχαριστώ πολύ.
Φτιάχνω ένα βιβλίο με αυτά και κάτι μαζέματα....
το παραπάνω με κοντάκια που ζητήθηκαν όσα έχω δλδ....
Χρόνια πολλά και ευλογημένα σε όλους. Θα ήταν καλά να είχαμε το πόνημα αυτό και σε αρχείο word αν γίνεται για να το κάνουμε εκτυπώσιμο (printable) μειώνοντας τα fonts. Ευχαριστώ πολύ πάντως που μοιραστήκατε αυτό το πόνημα μαζί μας.
 
Last edited by a moderator:

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Χρόνια πολλά και ευλογημένα σε όλους. Θα ήταν καλά να είχαμε το πόνημα αυτό και σε αρχείο word αν γίνεται για να το κάνουμε εκτυπώσιμο (printable) μειώνοντας τα fonts. Ευχαριστώ πολύ πάντως που μοιραστήκατε αυτό το πόνημα μαζί μας.
Καλή και ευλογημένη χρονιά και σε σας και σε όλο το Ψ.
Έχω τελειώσει τις συλλογές με τις επιλογές που ήθελα να έχω μέσα όπως θα τα ήθελα εγώ και με βολεύουν, αλλά δυστυχώς δεν έχω κάνει ακόμα έναν ενδελεχή έλεγχο για λάθη κλπ... θα τα μοιραστώ όμως... Ίσως σε κάποιους αρέσουν....
 
Top