[Ερώτηση] Ψάλτης σε νοσοκομειακό ίδρυμα

Αγαπητοί συνάδελφοι. Σας συγχαίρω για την εξαιρετική ιστοσελίδα σας.Είμαι πρωτοψάλτης στον Ι.Ν Ζωοδόχου Πηγής του Εθνικού Ιδρύματος Αποκατάστασης Αναπήρων (κρατικό ίδρυμα) που βρίσκεται στην μητροπολιτική περιφέρεια Ι.Μ Ιλίου -Αχαρνών και Πετρουπόλεως. Τον χώρο αυτό του πόνου διακονώ επί 14 συνεχόμενα έτη.
Σας παρακαλώ μήπως κάποιος συνάδελφος, που και αυτός υπηρετεί σε ιδρυματικό νοσοκομειακό ναό, γνωρίζει εάν ο κανονισμός ιεροψαλτών αφορά και την δική μας περίπτωση( υπηρετούντες σε ιδρυματικούς ναούς)? Ως γνωστόν την εποπτεία, διοίκηση και γενικότερα διαχείρηση, έχει το ίδρυμα στο οποίο ανήκει ο ναός. Άν κάποιος γνωρίζει σχετικά παρακαλώ να εποκοινωνήσει μαζίμου στο e-mail μου.
Καλά και ευλογημένα Χριστούγεννα
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Σε ποιο ακριβώς θέμα του κανονισμού αναφέρεσαι;;
 
Σε συνέχεια του μηνύματος μου σας διευκρινίζω ότι το ερώτημα μου αφορά όλον τον κανονισμό, ο οποίος όμως αναφέρεται σε ψάλτες ενοριακών ναών χωρίς καμμία αναφορά στην κατηγορία ψαλτων ιδρυματικών ναών. Νομίζω ότι είμαι σαφής. Ευχαριστώ.
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Αγαπητοί συνάδελφοι. Σας συγχαίρω για την εξαιρετική ιστοσελίδα σας.Είμαι πρωτοψάλτης στον Ι.Ν Ζωοδόχου Πηγής του Εθνικού Ιδρύματος Αποκατάστασης Αναπήρων (κρατικό ίδρυμα) που βρίσκεται στην μητροπολιτική περιφέρεια Ι.Μ Ιλίου -Αχαρνών και Πετρουπόλεως. Τον χώρο αυτό του πόνου διακονώ επί 14 συνεχόμενα έτη.
Σας παρακαλώ μήπως κάποιος συνάδελφος, που και αυτός υπηρετεί σε ιδρυματικό νοσοκομειακό ναό, γνωρίζει εάν ο κανονισμός ιεροψαλτών αφορά και την δική μας περίπτωση( υπηρετούντες σε ιδρυματικούς ναούς)? Ως γνωστόν την εποπτεία, διοίκηση και γενικότερα διαχείρηση, έχει το ίδρυμα στο οποίο ανήκει ο ναός. Άν κάποιος γνωρίζει σχετικά παρακαλώ να εποκοινωνήσει μαζίμου στο e-mail μου.
Καλά και ευλογημένα Χριστούγεννα

Καλώς ήλθες.
Απ' ότι φαίνεται δεν αφορά στη δική σας περίπτωση (κρατικό ίδρυμα).
Ίσως ενδιαφέρει και άλλους:

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 176/2006«Περί των Ιεροψαλτών και της καταστάσεως αυτών» (ΦΕΚ Α΄ 268/19.12.2006)
Η ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
Έχοντας υπόψη:
1. Τις διατάξεις των άρθρων 4, περιπτ. ε, και 36 παραγρ. 6 του νόμου 590/1977 «Περί Καταστατικού Χάρτου της Εκκλησίας της Ελλάδος»,
...........
ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣΝόμος 590/1977:
ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Β´
Περὶ τῆς Ἱερᾶς Συνόδου τῆς Ἱεραρχίας
Ἄρθρον 4.
Ἡ Ι.Σ.Ι. τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος ἀποφαίνεται ἐπὶ παντὸς ζητήματος ἀφορῶντος εἰς τὴν Ἐκκλησίαν. Εἰδικώτερον αὕτη:
......
ε) Ἐκδίδει κανονιστικὰς ἀποφάσεις περὶ τῆς ὀργανώσεως καὶ ἐσωτερικῆς διοικήσεως τῆς Ἐκκλησίας, κατὰ τὰ εἰδικώτερον ἐν τῷ παρόντι διαλαμβανόμενα, δημοσιευμένας διὰ τῆς Ἐφημερίδος τῆς Κυβερνήσεως.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Απ' ότι φαίνεται δεν αφορά στη δική σας περίπτωση (κρατικό ίδρυμα).

δεν είναι σίγουρο αυτό που λέτε... πολλές φορές μια διάταξη νόμου που αφορά ένα ζήτημα αλληλοσυναρτάται και συμπληρώνεται απο μία άλλη εφαρμοζόμενη ευθέως ή αναλογικά. Γι' αυτό ρώτησα το συνάδελφο να μας πει ποιο ζήτημα που θίγει ο Κανονισμός τον ενδιαφέρει, ώστε [εάν μπορώ ] να απαντήσω ακριβώς...
 
Επειδή λόγω της προηγούμενης ιδιότητος μου γνωρίζω την νομική επιστήμη, φρονώ ότι ο εν λόγω κανονισμός, δεν αναφέρει ούτε και με την έννοια της διασταλτικής ερμηνείας την περίπτωση ιεροψαλτών που υπηρετούν σε ιδρυματικούς ναούς. Θα επιθυμούσα και πάλι ,αν υπάρχει συνάδελφος που υπηρετεί σε ιδρυματικό ναό, να επικοινωνήσει μαζί μου.
Καλή Χρονιά και Ευλογημένη.
 
Top