Ψάλτες Ι. Ν. Αγίου Κοσμά Αμαρουσίου

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Την Κυριακή του Θωμά βρέθηκα ως ταξιδιώτης και εκκλησιάστηκα στον Αγ. Κοσμά Αμαρουσίου. ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ από τους ψάλτες. Τέσσερις δεξιά τρεις αριστερά. Ηλικιακά νεόταταοι (δύο παιδιά-μαθητές και οι "μεγάλοι" 16-25). Συνέψαλλαν αρμονικά, με πολύ ωραίο ρυθμό, άνεση, ευκρίνεια, παραδοσιακό ύφος. Μου έκανε εντύπωση πως είπαν όλον τον κανόνα και μάλιστα κάποιες ωδές οι δομέστικοι εξαιρετικά. Φαινόταν πολύ καλά προετοιμασμένοι, μάλλον με αρκετή εμπειρία αναλογίου. Δεν ξέρω ποιοι είναι, αλλά τους χάρηκα. Σκέφτηκα ότι ίσως είναι παιδιά που έμαθαν στο Σχολείο Ψαλτικής, καθώς δραστηριοποιείται στην περιοχή και το ύφος τους ταίριαζε. Δυστυχώς δεν είχα την άνεση του χρόνου να καθήσω ως το τέλος και να μιλήσω μαζί τους. Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ!
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Την Κυριακή του Θωμά βρέθηκα ως ταξιδιώτης και εκκλησιάστηκα στον Αγ. Κοσμά Αμαρουσίου. ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ από τους ψάλτες. Τέσσερις δεξιά τρεις αριστερά. Ηλικιακά νεόταταοι (δύο παιδιά-μαθητές και οι "μεγάλοι" 16-25). Συνέψαλλαν αρμονικά, με πολύ ωραίο ρυθμό, άνεση, ευκρίνεια, παραδοσιακό ύφος. Μου έκανε εντύπωση πως είπαν όλον τον κανόνα και μάλιστα κάποιες ωδές οι δομέστικοι εξαιρετικά. Φαινόταν πολύ καλά προετοιμασμένοι, μάλλον με αρκετή εμπειρία αναλογίου. Δεν ξέρω ποιοι είναι, αλλά τους χάρηκα. Σκέφτηκα ότι ίσως είναι παιδιά που έμαθαν στο Σχολείο Ψαλτικής, καθώς δραστηριοποιείται στην περιοχή και το ύφος τους ταίριαζε. Δυστυχώς δεν είχα την άνεση του χρόνου να καθήσω ως το τέλος και να μιλήσω μαζί τους. Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ!
ευχαριστούμε για την ενημέρωση, είναι καλό που ο κόσμος επιστρέφει στην εκκλησία
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
ευχαριστούμε για την ενημέρωση, είναι καλό που ο κόσμος επιστρέφει στην εκκλησία

Τὶ κάνει ὁ κόσμος; Ἐπιστρέφει στὴν ἐκκλησία; Ἐπειδὴ ἦρθαν σωρηδὸν στὸν Ἐσταυρωμένο, τὸν Ἐπιτάφιο καὶ τὸ 15αύγουστο γιὰ τὰ ἔθιμα;

Ἄν στὴν μεγαλούπολη δὲν ἔχεις ψάλτες στὸ ἀναλόγιο, ποὺ θὰ 'χεις, στὰ χωριά; Ὅταν σὲ πολλὰ ἀπὸ αὐτὰ δὲν ὑπάρχουν οὕτε παιδιὰ οὕτε μαθητές;

Νὰ 'ναι καλὰ οἱ συνάδελφοι πάντως ἐκεῖ στὸ Μαρούσι, φαίνεται ὅτι κάνουν δουλειά.
 

Υάκινθος B

Well-known member
Υπάρχουν νέοι άνθρωποι κυρίως στην Αθήνα που ψάλλουν καταπληκτικά . Αυτό έτυχε και σε μένα ,σε κάποιον μικρό ναό που πανηγύριζε. Στο τέλος έδωσα συγχαρητήρια στα παιδιά ,το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι διαπίστωσα μια έπαρση στο φέρσιμό τους . Αυτό που έχει σημασία όμως είναι ότι ο καλός ψάλτης είναι αυτός που φέρνει κόσμο στην εκκλησία είτε αρέσει αυτό σε κάποιους είτε όχι. Η Βυζαντινή Μουσική διατηρείται, μεταδίδεται και ανθίζει κυρίως από το μεράκι την αγάπη και την "ιερή " τρέλα των ψαλτών και δυστυχώς ελαχίστων , μετρημένων στα δάχτυλα ιερωμένων. Με θλίψη άκουγα πριν λίγες μέρες κάποιον καταξιωμένο, ηλικιωμένο δάσκαλο των Αθηνών να μου λέει τον πόλεμο που έχει δεχτεί και συνεχίζει να δέχεται , ύστερα από 60 χρόνια στο αναλόγιο από κάποιους αναιδείς και αμόρφωτους κληρικούς. Έχω προβληματιστεί πολλάκις γι αυτό το θέμα , έχω βρει απαντήσεις αλλά δεν είναι η ώρα για συζήτηση τέτοιου είδους.
Τὶ κάνει ὁ κόσμος; Ἐπιστρέφει στὴν ἐκκλησία; Ἐπειδὴ ἦρθαν σωρηδὸν στὸν Ἐσταυρωμένο, τὸν Ἐπιτάφιο καὶ τὸ 15αύγουστο γιὰ τὰ ἔθιμα;
Η συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού αγαπάει την εκκλησία και θέλει να εκκλησιάζεται όμως οι "πειρασμοί" σήμερα είναι πολλοί ( TV, internet , μπουζούκια) και είναι εύκολο να παρασυρθείς. Είμαστε αδύναμοι χαρακτήρες και δεν μπορούμε να αντισταθούμε στις προκλήσεις ο Θεός το ξέρει αυτό και δεν μας το καταλογίζει διότι όπως λέει και ο ψαλμωδός " ότι αυτός έγνω το πλάσμα ημών εμνήσθη ότι χούς εσμέν" .Ο Θεός "Θυμώνει" με την αλαζονία και τη σκληροκαρδία. Γι αυτό το λόγο πρέπει από την επίσημη εκκλησία να δοθεί μεγάλη σημασία στην ψαλτική διότι αυτή θα ελκύσει τον κόσμο που έρχεται έστω και εθιμοτυπικά.
 
Την Κυριακή του Θωμά βρέθηκα ως ταξιδιώτης και εκκλησιάστηκα στον Αγ. Κοσμά Αμαρουσίου. ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ από τους ψάλτες. Τέσσερις δεξιά τρεις αριστερά. Ηλικιακά νεόταταοι (δύο παιδιά-μαθητές και οι "μεγάλοι" 16-25). Συνέψαλλαν αρμονικά, με πολύ ωραίο ρυθμό, άνεση, ευκρίνεια, παραδοσιακό ύφος. Μου έκανε εντύπωση πως είπαν όλον τον κανόνα και μάλιστα κάποιες ωδές οι δομέστικοι εξαιρετικά. Φαινόταν πολύ καλά προετοιμασμένοι, μάλλον με αρκετή εμπειρία αναλογίου. Δεν ξέρω ποιοι είναι, αλλά τους χάρηκα. Σκέφτηκα ότι ίσως είναι παιδιά που έμαθαν στο Σχολείο Ψαλτικής, καθώς δραστηριοποιείται στην περιοχή και το ύφος τους ταίριαζε. Δυστυχώς δεν είχα την άνεση του χρόνου να καθήσω ως το τέλος και να μιλήσω μαζί τους. Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ!
Χριστός ανέστη κύριε Σωτήρη! Ο δεξιός ψάλτης του Αγίου Κοσμά Αμαρουσίου είναι ο Κωνσταντίνος Φωτόπουλος συνιδρυτής του Σχολείου Ψαλτικής. Σωστά μαντέψατε! Η ενορία εκεί απαρτίζεται από ψάλτες μαθητές του Σχολείου Ψαλτικής
https://www.sholeionpsaltikis.gr/

Σχολείον Ψαλτικής ή κάνω λάθος;
Ναι κ. Μακρή!
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Χριστός ανέστη κύριε Σωτήρη! Ο δεξιός ψάλτης του Αγίου Κοσμά Αμαρουσίου είναι ο Κωνσταντίνος Φωτόπουλος συνιδρυτής του Σχολείου Ψαλτικής. Σωστά μαντέψατε! Η ενορία εκεί απαρτίζεται από ψάλτες μαθητές του Σχολείου Ψαλτικής
https://www.sholeionpsaltikis.gr/


Ναι κ. Μακρή!
Ήταν την Κυριακή του Θωμά ο ίδιος; Γιατί τον έχω συναντήσει κάποιες φορές, ξέρω την φωνή του ψαλτικα και είναι κοντά μου ηλικιακά. Οι εν λόγω ψάλτες μου φάνηκαν πολύ νεότεροι. Πάντως, επί της ουσίας, έπεσα μέσα για τα ψαλτικα και επανασυγχαιρω το Σχολείον Ψαλτικής για την εξαιρετική δουλειά που κάνει και τα συγκεκριμένα παιδιά που έψελναν τις προάλλες. Με ένα σωστό συστημα μαθητείας τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά (όπως γνώρισα από κοντά με τον δάσκαλο Π. Νεοχωριτη) και δεν αφορά μόνο άτομα εξαιρετικού μουσικού και φωνητικού ταλαντου. Συγχαρητήρια!
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Σήμερα, ακριβώς μετά από ένα χρόνο, με την ίδια αφορμή, βρέθηκα στον Αγ. Κοσμά Αμαρουσίου. Χάρηκα πάρα πολύ με την εικόνα των αναλογιών. Ανέβηκα κι εγώ στο αναλόγιο με προτροπή του Κώστα και συμψαλαμε και χάρηκα πολύ που βρέθηκα σε έναν τόσο όμορφο ψαλτικο χορό. Εκτός από όλα τα πολλά και ωραία θετικά που ήδη έχω αναφέρει, χάρηκα πολύ που εψαλησαν ΟΛΑ στον όρθρο (εκτός αργής δοξολογίας) χωρίς μουσικό κείμενο. Εμπειρικό ψαλσιμο ακριβείας, που προϋποθέτει πολλα ακούσματα, εξάσκηση στο αναλόγιο και μελέτη από τα μουσικά εκτός ακολουθίας. Αυξημένη μουσική αντίληψη, ιδιαίτερα όταν συμψαλλει ο χορός πιο απαιτητικά κομμάτια (αργές καταβασίες, αινοι). Μάλιστα στους αινους κατά τα παλιά πατριαρχικά πρότυπα το κανοναρχακι κρατούσε το βιβλίο και κανοναρχουσε και ο ψάλτης έλεγε από μνήμης και ακοής. Σπουδαία εξασκηση. Πραγματικά χάρηκα πάρα πολύ. Και πάλι ευχαριστίες στον Κώστα και συγχαρητήρια σε όλους για την πολύ ωραία δουλειά!!!
 
Top