Ψάλσιμο Σίμωνος Καρά και του Συλλόγου Προς Διάδοσιν της Εθνικής Μουσικής

Status
Not open for further replies.

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
πχ Εχω ψαλλει και με Σακελλαριδιτες και ΝικολαοΣμυρνιτες και Βαιλικιτες και ΚΑραμανιιτες και Χατζμάρκητες και Περιστεριτες. ΔΕΝ επηρεασηυκα καθολου

ΜΙΑ φορα ομως εψαλλα με τον Αγεελοπουλον και #κολλησε# καποιους φαλτροθς δυδιασμους

:confused::confused::confused:
Για τα φάλτσα σου* φταίει η μία φορά που συναντήθηκες με τον Αγγελόπουλο; Βάλε το στο θέμα Ευτράπελα αυτό!!!

Δηλαδή εγώ που μια φορά επισκέφτηκα την Κρήτη, μιλάω τώρα με κρητική προφορά; :D:D:D
Θα ρωτήσω κανα σύντεκνο, μπας και έχεις δίκιο ωρέ κοπέλι...


*Μην παρεξηγηθείς ότι σε λέω φάλτσο. Εσύ μιλάς για φάλτσα...
 
Last edited:

mimi

Georgios K. MICHALAKIS
Εισαι ΨΑΛΤΗΣ​

:confused::confused::confused:
Για τα φάλτσα σου* φταίει η μία φορά που συναντήθηκες με τον Αγγελόπουλο;

Δια ΕΝΑ ειδοθς φαλτσο

Λοιπον, ΠΡΙΝ μου στειλεις αποκομματα των ΦΑΛΤΣΩΝ μου, τα οποια ευχαριστως δυναμαι να παραδεχθω και να σχολιασω οστε να ΜΗΝ τα επαναλαβοyν ΑΛΛΟΙ, πραγμα το οποιον βεβαιως ΔΕΝ ισχυει δια τον διδακαλον σου ο οποιος ΑYΤΑ συνεχως διδακει εις τους #θαμαστες του#

ΣΤΕΙΛΕ μας κι εσυ ταυς δυο πρωτους στιχους των Ανοιξανταριων του Κουκουζελους δια να επωφεληθωμεν == ειλικρινα σου το γραφω== των γνωσεων σου περι φωνητικιης τεχνικης

ΔΕΝ παει πολυ υψηλα το κομματι, εινaι ΕΝΤΕΛΕΩΣ εντος της φωνητικης σου ΕΚΤΑΣΕΩΣ

ΕΑΝ ΔΕΝ το καμνεις, ΟΤΙ και να γραψεις θα τα καμνω αντιγραφη εδω οποω προτεινης ο ιδιος.

Βάλε το στο θέμα Ευτράπελα αυτό!!!

Εκει οντως θα τα βαλω

Λοιπον == ΣΤΕΙΛΕ ηχογραφησιν, κι υστερον το ριχνωμε στα γελοια




Επαναλαμβανε εδω οτι ΜΟΝΟΝ οι ηχογραφησεις του 2008 εχοuν καποιοαν ΦΩΝΗΤΙΚΗΝ ΙΣΟΡΟΠΟΙΑΝ διοτι αρχιzω να ψαλλω τακτικως

Τα αργα ανοιξανταρια τα εψαλλα εδω και δυο χρονια


ΠΟΛΥ πιθανον να υπαρχοuν φαλτσα == λαρυγγισμου, ωθησεως, #σφυρακια#, διαστηματα

Στα διαστηματα ΔΕΝ υπαρχη ΣΥΣΤΙΜΑΤΙΚΟ σιμωνοκαραιτικο φαλτσο ΟΥΤΕ εις τις αναλυσεις


Και μου τα εχει ΕΛΕΓΞΕΙ ο πρωτοκανοναρχοs αλλα και υστερον Βοηθος δομεστιχος του Ναυπλιωτη

Τωρα, εαν τα Σιμωνοκαραιτικα αυτια σου πιανουν #φαλτσα#== ειπαμε == ΣΤΕΙΛΕ την ηχογραφησιν σου διοτi, προφανως, εφ οσον εχεις ψαλλει κι απεναντι απο τον Χαντζηχρονογλου κι επειδη σε παραδεχονται αρκετοι #υπερμαχοι#, θα ητο ΛΙΑΝ ενδιαφερον να ακοuσωμεν Σιμωνοκαραιτην του ιδικου σου ΑΝΑΓΝΩΡΙΣMΕΝΟΥ ταλαντου τε κει #υφους# να ΑΠΟΔΙΔΕΙ αυτο το μαθημα



Δηλαδή εγώ που μια φορά επισκέφτηκα την Κρήτη, μιλάω τώρα με κρητική προφορά; :D:D:D
Θα ρωτήσω κανα σύντεκνο, μπας και έχεις δίκιο ωρέ κοπέλι...

Αυτα οπου γραφεις ειναι οι #συνηθες # Σιμωνοκαραιτικες ΠΑΡΑΜΙΛΙΕΣ εις τις οποιες ΔΙΑΠΡΕΠΕΤΑΙ ολοι σας, και τις οποιες ΜΟΝΟΝ εσαεις εισαστε ικανοι να καταλαβετε


Οποιος θελει, ας μου το μεταφρασσι παρακαλω απο Σιμωνοκαριαικα εις ΕΛΛΗΝΙΚΑ

*Μην παρεξηγηθείς ότι σε λέω φάλτσο. Εσύ μιλάς για φάλτσα...

ΠΡΩΤΟΣ παραδεχομαι οτι ειμαι ικανος να καμνω φαλτσα, και τα ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΖΩ δια να ΜΗΝ τα επαναλαμβανοuν αλλοι

Κι εσυ ΜΗΝ παραξηγηθεις εαν βαλω ΟΤΙ γραψεις εις τα #ευτραπηλα# εαν ΔΕΝ μας στειλης την ΙΔΙΚΗΝ ΑΠΟΔΟΣΙΝ του μαθηματος


Εισαι ΨΑΛΤΗΣ;

ΨΑΛΛΕ το, λοιπον
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Κύριε Μιχαλάκη,
Καταλαβαίνω ότι δε γνωρίζετε καλά ελληνικά. Δεν καταλάβατε τι ακριβώς σας έγραψα, δεν αντιλαμβάνεστε το καλοπροαίρετο των γραφόμενών μου και τα ερμηνεύσατε πάλι στραβά. Θα προσπαθήσω λοιπόν να σας το εξηγήσω ξανά:

Λοιπον, ΠΡΙΝ μου στειλεις αποκομματα των ΦΑΛΤΣΩΝ μου, τα οποια ευχαριστως δυναμαι να παραδεχθω

Δεν είπα εγώ ποτέ ότι είστε φάλτσος. Εγώ απλά σχολίασα τη φράση σας "ΜΙΑ φορα ομως εψαλλα με τον Αγγελοπουλον και #κολλησε# καποιους φαλτροθς δυδιασμους".


ΣΤΕΙΛΕ μας κι εσυ ταυς δυο πρωτους στιχους των Ανοιξανταριων του Κουκουζελους δια να επωφεληθωμεν == ειλικρινα σου το γραφω== των γνωσεων σου περι φωνητικιης τεχνικης

Καλοπροαίρετα σας είπα ότι χρειάζεται να ανοίγετε λίγο παραπάνω το στόμα για να μην κουράζεστε. Δεν εννοούσα σε καμμιά περίπτωση ότι εγώ ψέλνω καλύτερα από σας και απορώ πως το πήρατε έτσι. Τα σχόλιά μου θα μπορούσε κάλλιστα να σας τα είχε γράψει και κάποιος φίλος σας.


Τωρα, εαν τα Σιμωνοκαραιτικα αυτια σου πιανουν #φαλτσα#== ειπαμε == ΣΤΕΙΛΕ την ηχογραφησιν σου

Πρώτον, δε θεωρώ ότι έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να σας κρίνω. Μηχανικός είμαι, όχι μουσικός. Επαναλαμβάνω ότι εσείς αναφερθήκατε σε φάλτσα που σας κόλλησε ο Αγγελόπουλος.

Δεύτερον, δε θεωρώ ότι έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να σας υποδείξω πως θα ψάλλετε. Ξανά: Μηχανικός είμαι, όχι μουσικός.


διοτi, προφανως, εφ οσον εχεις ψαλλει κι απεναντι απο τον Χαντζηχρονογλου κι επειδη σε παραδεχονται αρκετοι #υπερμαχοι#

Έχω ψάλλει με πολλούς (και μάθητες του Χατζηχρόνογλου), αλλά όχι με τον ίδιο.



"Δηλαδή εγώ που μια φορά επισκέφτηκα την Κρήτη, μιλάω τώρα με κρητική προφορά;
Θα ρωτήσω κανα σύντεκνο, μπας και έχεις δίκιο ωρέ κοπέλι..."

Αυτα οπου γραφεις ειναι οι #συνηθες # Σιμωνοκαραιτικες ΠΑΡΑΜΙΛΙΕΣ εις τις οποιες ΔΙΑΠΡΕΠΕΤΑΙ ολοι σας, και τις οποιες ΜΟΝΟΝ εσαεις εισαστε ικανοι να καταλαβετε. Οποιος θελει, ας μου το μεταφρασσι παρακαλω απο Σιμωνοκαριαικα εις ΕΛΛΗΝΙΚΑ

Στο μεταφράζω στα Αγγλικά μήπως το καταλάβεις:
You said you chant wrongly after you chanted with Aggelopoulos just once. Do I have a Creatan pronunciation after I visited Creta once? Maybe, you are right. I'll ask a Cretan about my pronunciation. :)

It was just a joke opposing your meaningful comment. Relax, pal!


ΠΡΩΤΟΣ παραδεχομαι οτι ειμαι ικανος να καμνω φαλτσα, και τα ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΖΩ δια να ΜΗΝ τα επαναλαμβανοuν αλλοι

Κι εσυ ΜΗΝ παραξηγηθεις εαν βαλω ΟΤΙ γραψεις εις τα #ευτραπηλα# εαν ΔΕΝ μας στειλης την ΙΔΙΚΗΝ ΑΠΟΔΟΣΙΝ του μαθηματος

Δε θα σου πω εγώ αν κάνεις φάλτσα. Έχεις μηχανήματα να το ελέγξεις μόνος σου. Φάλτσα μπορεί να κάνω και εγώ. Αν όντως κάνεις φάλτσα όμως, φταίει το αυτί σου και όχι ο Αγγελόπουλος που ψάλλατε μια φορά μαζί.
 

mimi

Georgios K. MICHALAKIS
περι ΜΙΜΗΣΕΩΣ η μη η και ΚΑΤΑΝΤΙΑΣ του Ιακωβου

Βασιλειε


Θα αναφερθω εις ορισμενα γραφωμενα σου διοτι θα με ενδιεφερε η ΑΠΑΝΤΗΣΙΣ σου ως και η απαντησει καποιων ΑΛΛΩΝ συγκεκριμμενων προσωπων σε ερωτηματα τα οποια εχω εκθεση εδω και καιρον == ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια ερωτηματα

Εαν θελεις, απαντησε κι εδω ενα προς ενα

Καποιες λεξεις οπως ιλαροχορευοντες και ομαδικως φαλτσαρωντες παρακαλω να τις ανεχθεις οπως κι εγω οχι μονον ανεχομαι ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ οταν μου γραφεις δια #σφυρακια#



Ξεκιναμαι

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=5210&postcount=147
ΒΖ
Για τον κ.Αγγελόπουλο που είχα την τιμή να είμαι δομέστιχός του για 4 χρόνια και μέλος της ΕΛΒΥΧ για περισσότερα (και εξακολουθώ να είμαι), μπορώ να ξέρω ότι ουδέποτε δεν είπε τίποτα τέτοιο και αντίθετα μας προέτρεπε πολλάκις να ακούμε όλους τους παλαιούς ψάλτες (και τον Ναυπλιώτη ιδιαίτερα) για να δούμε στην πράξη τι είναι αυτό που περιγράφει ο Καράς. Και παρα πολλές φορές έχει βάλλει και εξακολουθεί να βάζει στην εκπομπή του αποσπάσματα από όλους αυτούς τους ψάλτες.

Τώρα να έλεγε άλλα μπροστά μου κι άλλα από πίσω μου; Μπορεί, αν και ξέροντας τον χαρακτήρα του κ.Αγγελόπουλου και επειδή τον έχω ζήσει χρόνια, εγώ το αποκλείω. Αν όμως κάποιος έχει κάτι τέτοιο υπ' όψιν του ας μου το πει να πάω κι εγώ να τον ρωτήσω...


ΓΚΜ

Ανεφερα αλλου οτι ειχε την καλοσυνην ο Λυκ Αγγελοπουλος να μου ζητησει ηχογραφησεις του Τσολακιδη δια να καμνει ΟΧΙ μιαν αλλα ΤΡΕΙΣ εκπομπες


Ειπα επισης οτι ο ΘΕΟΣ εφυλαξε και δεν τις εδωσα


Διατι == διοτι ισως μισω η ζηλευω τον Λυκ Αγγελοπουλον;

ΟΧΙ

Παντου εχω ΕΓΚΩΜΙΑΣΕΙ την γενναιοδωρον στασιν του Λυκ Αγγελοπουλου και οτι δινει και δωρεαν μαθηματα κτλ

Μηπως, λοιπον, επειδη ΔΕΝ θα ηθελα να επωφεληθει το ψαλτοφιλες κοινον;


Και εδω απντω οχι

Τοτες ΔΙΑΤΙ δεν ανταποκριθηκα εις το αιτημα του;

Διοτι το θεμα δι εμε ειναι ΦΙΛΟΣΟΠΙΚΟΝ ==

ΔΗΛΑΔΗ == ΔΙΑΤΙ βαζωμεν ΟΛΟΥΣ αυτους τους ψαλτες εις το ραδιοφωνον =

===δια να καμνωμεν απλως μιαν εκπομπην, να βγαλλομεν το ψωμακι μας αλλα και να σερβιρομεν ταυτοχρονως Σιμωνοκαραιτικα ομαδικα φαλτσα

Η
== δια να προτρινωμεν ΟΛΟΥΣ εις την ΜΙΜΗΣΙΝ αυτων των αξιολογων ψαλτων


Εδω υπαρχη ΔΙΧΟΤΟΜΙΚΗ σκεψεις

απο μια πλευρα τους θαυμαζει και τους εγκωμιαζει και απο την ΑΛΛΗΝ δεν ΔΕΧΕΤΑΙ να διορθωσει ΒΑΣΙΚΑ στοιχεια ψαλτικης τα οποια εκτελουν ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΑ ΟΛΟΙ αυτοι οι μεγαλοι

πχ το ΜΕΓΑΛΟ Νη Πα και το εξ ισου Μεγαλο ΔΙ ΚΕ

Οταν εγω Εγκωμιαζω την ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΗΝ προσωπικοτηταν του Λυκ Αγγαλοπουλου και την γενναιδωριαν του απο μιαν πλευραν αλλα ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΩ ΕΝΤΟΝΩΣ και μετ ΕΜΠΑΘΕΙΑΣ την διδασκαλιαν του,

διευρκρινιζω πολυ ΚΑΤΑΝΟΗΤΩΣ σε ΤΙ τον παραδεχομα καί σε τι ΔΕΝ τον παραδεχομαι

Η ΔΙΧΟΤΟΜΗΣΙΣ ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ


Οταν, λοιπον, ο Λυκ Αγγελεοπουλος σου ελεγε #ακουγε Ιακωβον# υπο΄θτω οτι ΔΕΝ δου διευκρινησε τονλογον ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ, αλλα εν ΓΕΝΙΚΕΣ γραμμες σωτε=οπως μας το γραφεις == να #καταλβεις# τον Καρα

Εμενα και πολλους αλλους μας ενδιαφερει ομως η ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ

ΔΙΑΤΙ να τον ακουσεις;

Δια να καμνεις « relax » οταν ερχεσαι απο την δουλειαν σου, ενω την Κυριακη θα τα λες Σιμωνοκαραιτικα;== κι εδω ΔΕΝ θελω να σε εκθεσω == ισως να ψαλλεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ απο τον Αγγελοπουλον == ισως να καμνεις ΜΕΓΑΛΟ ΝΗ ΠΑ οπως μου εγραψες μιαν φοραν
ΕΑΝ ισχυει αυτο, τοτες ΚΛΙΜΑΚΑΝ ΚΑΡΑ ΔΕΝ ψαλλεις αλλ ουτε κλιμακαν επτιροπης

Κι εδω ειναι ΟΛΟ το ΘΕΜΑ


Να τον ερωτησεις την ΕΠΩΜΕΝΗΝ φοραν == ΔΙΑΤΙ να ακουω Ιακωβον;

και να του υποβαλλεις τις εξης ερωτησεις, ΜΙΑ προς ΜΙΑ

1 δια να καμνω ΝΗ ΠΑ, ΔΙ ΚΕ αλλα και διαστηματα και ελξεις εις ΤΟ ΥΨΟΣ ΟΠΟΥ τις καμνει ο Ιακωβος, αλλα και με την ιδιαν παρσημονιαν τε και ομαλοτηταν;

2 δια να καμνω λαρυγγισμους μετα παρεστιγμων οπως ο Ιακωβος;

3 δια να συνδιαζωε ΧΩΡΙΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗΝ συσταματικοποιησιν τους ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΟΥΣ λαρυγγισμους του;

4 δια να καμνω ΠΡΟΣΛΗΨΙΝ συμφωνων οπως ο Ιακωβοσ

5 Δια να καμνω #κουταλλαν# τουτεστη #pes# δηλαδη ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΩΣ ισακι του Καρα αλλα οπου χαμηλοωνεται λιγακι == slur == ligature εις την αρχην του ως γραμμα λατινικον #J#οπως το αποδιδει ο Ιακωβος δια να ακοθγετε ο παλμος;


6 Δια να ψαλλω το Κοινωνικον εις ΕΛΕΥΘΕΡΟΝ χρονον οπως ο Ιακωβος;

Περιοριζω τον καταλαγον εις αυτα τα ολιγα διοτι ειναι ΠΟΛΥ μεγαλος


ΕΑΝ σε ΕΝΑ απαντησει ΝΑΙ == τοτες ΣΕ ΟΥΔΕΝ σημειον ειναι ΓΡΑΜΜΕΝΟΝ εντος της θεωριας ΚΑΡΑ


Εαν σε ΟΛΑ απαντησει ΟΧΙ == τοτες να σου εξηγησει ΔΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ σου λεγει να ακους Ιακωβον

Κι εκει παω παρα περα == Μηπως σας λεγει να τον ακουτε δια να βγαινεις να γραφεις εσυ κατι ως το εξης #οπως τα λεγει ο Ιακωβος ΔΕΝ θα το δεχοταν το σημερινον εκκλησιασμα#

ΜΗΠΩΣ δηλαδη τον ακουται δια να ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ η ΕΒΧ και η καθε κλωνοποιημενη ομαδικως φαλτσο ιλαροχορευουσα χορωδια ΑΠΟΔΙΔΕΙ πιο ΑΡΧΑΙΚΩΣ δηλαδη ΠΙΟ ΑΓΙΟΣΟΦΙΤΙΚΩΣ τον καθε υμνον δηλαδη πιο ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΣ απο τον Ιακωβον;

Δηλαδη ακουγετε τον Ιακωβον τον οσαν ΑΝΤΙΚΑ,

η ακουγετε τον Ιακωβον τον οσαν ΜΕΓΑΛΟΝ και ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΝ αλλα και ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΝ ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΝ ΑΞΙΟΝ ΜΙΜΗΣΕΩΣ



Εν ολιγοις, παραδεχεται ο Λυκ Αγγελοπουλος οτι ο Ιακωβος ειναι αξιος ΜΙΜΗΣΕΩΣ
== εαν ΝΑΙ, τοτες να μας προσδιορισει σε παρακαλω ΣΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ == σε ΠΟΙΟΝ παραγοντα απο τους ΤΟΣΟΥΣ και ΤΟΣΟΥΣ οπου ΔΕΝ ειναι γραμμενοι σε θεωριτικα βιβλια;

== εδω προσθετω== υπαρχουν ομως αναφορες εις την ΓΡΗΓΟΡΙΑΝΗΝ παπυρολογιαν

ΒΖ
Δεν μπορώ να ξέρω γιατί ο Καράς επέλεξε να κάνει τον συγκεκριμένο τρόπο εκτέλεσης. Προσωπική επιλογή φαντάζομαι.

Ξέρω όμως ότι όσο διαφέρει ο Καράς από τον Ναυπλιώτη π.χ. άλλο τόσο ή και παραπάνω διαφέρουν και άλλοι ψάλτες από αυτόν όπως ο Στανίτσας ή ο Φιρφιρής ή ο Βασιλικός και αυτοί πάλι μεταξύ τους.


ΓΚΜ


Μαλιστα == αυτο λεγεις εσυ
Ιδου τι λεγω εγω

Επι τελους γινεται να συζητησωμεν περι ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ της Ψαλτικης

Απο τον Ιακωβον διαφερει ο Βασιλικς εις ΜΕΡΙΚΑ διαστηματα, εις επιλογην #επιτραπεζιων γραμμων#, εις #χορωδιακα σφυρακια#
Εχει ομως ΧΡΟΝΟΝ αλλα και ΠΑΛΜΟΝ και πολλακης σωστην προσληψιν συμφωνων

Ο π Δονυσιος Φιρφιρις εχει ΣΩΣΤΑ διαστηματα, σωστην τοποθετησιν φωνης εχει και παλμον αλλα διαφερει ως προς την ΕΥΚΡΙΝΗΝ αποδοσιν του παλμου == ανακατευνται ΠΟΛΛΑ πραγματα και ΔΕΝ ακουγωμεν ΚΑΘΑΡΩΣ τα ΠΑΤΗΜΑΤΑ οπως τα ακουγωμεν με τον Ιακωβον



Ο Στανιτσας εχιε ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ Ιακωβου, αλλα καμνει πολλους εντεχνους λαρυγγισμους τους οποιους, μου εδηγιηθηκε ο Θεοδ Ακριτας, =
==ο ΙΔΙΟΣ ο ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ τους ακατεκρινε δυο ετη ΠΡΟ της κοιομησεως του
== ακουσε μαθημα #αλαλα# απο τον Ακριτα =
==και του ειποε == πολλες τριλλιες ==
==Ακριτας ==Αρχοντα, εσας εκατεγραψα απο ηχογραφησην εις την Πολιν
== ΠΟΥ την ευρηκες==
==την ευρηκα ===
==Στανιτσας==ΠΟΛΛΕΣ τριλλιες == πρεπει ΠΙΟ απλα

Μαλιστα == το εκαταλαβε εις το τελος == TOO LATE =ΠΟΛΥ αργα ομως == ολοι τον ακουγουν σημερα και προσπαθουν να καμνουν ακροβασιες


Παντως, οι Ηγουμενοι οπου εχω αναθεσει και ο Ναυπλιωτης ΟΜΟΙΑΖΟΥΝ σε ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ, ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΣ απο τους ως ανωθεν αναφερθεντες


ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ, ο ΚΑΡΑΣ δεν ομοιαζει ΟΥΤΕ εις ΕΝΑ χαρακτηριστικον

ΟΜΟΙΩΣ δε και οσους #εκλωνοποιησεν# η #ΜΕΔΟΔΟΣ# Καρα κατα την #φαλτοσ αποδοσιν# Καρα

Αλλο μυνημα
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=5237&postcount=149
ΠΣ = pasapoyn Περι καποιου ομιλου φερον το ονμα #κουφησμα#
Κούφισμα με σκοπό τον επαναπροσδιορισμό του πρωτοτύπου ακούσματος των βυζαντινών (μεσαιωνικών) μελωδιώνʼ.

ΒΖ
Και αυτό σημαίνει ότι αφού έχουν αυτό ως σκοπό, ότι τον πέτυχαν κιόλας; Κι εγώ έχω σκοπό να πάω στον παράδεισο. Πάει να πει ότι το πέτυχα κιόλας; (μακάρι κι ας φάω εγώ την μούτζα!)


ΓΚΜ
ΠΡΕΠΕΙ ολοι να προσπαθουμε να το πετυχομε == χαριν εις την ..... λεγε το ..... την ΜΙΜΗΣΙΝ Χριστου

ΝΑΙ

απλα πραγματα


ΒΖ

Μαθητές του Καρά. Έχουν σχέση δηλαδή αυτοί που είναι μαθητές του Καρά μ' εμένα που δεν τον έχω δει ποτέ και είμαι στην ΕΛΒΥΧ; ’σε να ξέρω τα πράγματα λίγο καλύτερα. ’λλη χορωδία η ΕΛΒΥΧ κι άλλη αυτή του κ.Μπιλάλη κι άλλη αυτή του κ.Αρβανίτη.


ΓΚΜ

Οσο και να θεωρουνται #διαφορετικοι# αναμεταξυ τους, δια οσους τους ακουγωμεν, ΦΑΛΤΣΑΡΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΩΣ εις ΟΛΟΥΣ τους παραγοντες της παραδοσιακης ψαλτικης == ΟΛΟΥΣ λεγω


Ενω

ΒΖ
Ή δεν ξέρεις να διαβάσεις, ή ηθελημένα παρερμηνεύεις! Είναι δυνατόν να τα λες σοβαρά;Τι πάει να πει, αν εγώ έχω βάλει ως σκοπό την παρουσίαση της βυζαντινής μουσικής και την διαφύλαξή της, ότι υποστηρίζω με αυτό ότι κατέχω πως έψελναν στο Βυζάντιο και ακόμα ότι ο Ναυπλιώτης είναι κατάντια για την Β.Μουσική;


ΓΚΜ

ΑΥΤΟ Βασιλειε, θα μας το ξεκαθαρισεις υστερον #καθοδηγησεως# του #διδασκαλου σου#

Λοιπον == εαν σου απαντησει ΟΧΙ εις ολα, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ο Ιακωβος ειναι μια #καταντια#

Ακουσα καποτες τον ΕΞΥΠΝΑΚΙ #μουσικολογο# Βασιλειου, εναν εντελως ΞΕΚΑΡΦΩΤΟΝ εις τον χρονον ψαλτην, ο οποιος ομως ειναι ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΟΣ δια την ΧΡΗΣΙΝ του της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ γλωσσας, να ομιλει εις #επιστημονικον συνεδιον#, οπως το αναφερε ο ιδιος, και να λεγει περι του Ιακωβου, οταν καποιος ηλικιωμενος του ειπε == #ΤΟΝ ακουσα τον Ιακωβον εις την Αθηναν#

== τι ειπε ο Βασιλειου == εαν ενθυμουμαι καλως== #ναι, σ αυτην την ΕΧΥΦΤΙΛΗΣΤΙΚΗΝ ,,,,


Ο κοσμος τοτε ειχε ευγει ΔΙΗΡΗΜΕΝΟΣ απο τον Ναο της μητροπολεως == αλλοι ειπαν οτι δεν τους εντυπωσιασε ιδιαιτερως και αλλοι οτι ακουσαν ασματα απο τα ΒΑΘΟΙ των αιωνων

κι εις την εποχην μας, ενας ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΕΚΑΡΦΟΤΟΣ ψαλτης ετολμησε να ειπει την λεξην #εξυφτυλιστικην# περι την του Ιακωβου αποδοσιν = ητο σχεδον 80 ετων τοτες ο Ιακωβος

Τουλαχεστον ειχε ο Βασιλειου την ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑΝ να εκφρασθει με αυτην την θρασυτηταν, το οποιο μου επιτρεπει να τοποθετηθω ως προς τις ΑΧΡΟΝΕΣ ασματωδιες του

Λοιπον, ΕΡΩΤΗΣΕ σε παρακαλω, Βασιλειε, το Λυκ Αγγελοπουλον περι των διαφορων ΝΑΙ και ΟΧΙ και στο τελος προσθεσε και το εξης ==

== ΤΙ να ειπωμεν δια τον Ιακωβον ==

====ΑΞΙΟΜΙΜΗΤΟΣ =και σε ΤΙ ακριβως ==
==== Η #ΚΑΤΑΝΤΗΜΑ#



ΒΖ

Τι πρόβλημα κατανόησης έχεις με αυτά που διαβάζεις;;; Έχεις κάποιο πρόβλημα με άγνωστες λέξεις;

ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΤΙ "αποδίδουν το ʽπρωτότυπο άκουσμα των βυζαντινών (μεσαιωνικών) μελωδιώνʼ και διαφυλάττουν την ʽγνήσια Βυζαντινή παράδοσηʼ" άλλο έχουν σκοπό να...

Πλάκα με κάνεις; Αν όχι πες μου που! Στα παραπάνω που παρέθεσες τέτοιο πράγμα ΔΕΝ υπάρχει!!!!

ΓΚΜ

Εαν εχουν #σκοπον# να το καμνουν χαριν ΠΡΩΤΟΝ ενδυμασιας ΚΑΡΝΙΒΑΛΙΟΥ και ΝΕΥΡΙΚΩΝ λαρυγγισμων, και εαν ΔΕΝ το εχουν πετυχει ακομη, οπως και ισως να υποπνοης, θα επρεπε να μας δωσουν μιαν #στατιστικην# προσδιορισην #ΠΟΣΩΝ ετων ΑΝΑΜΟΝΗΣ# θα πρεπει να καμνωμεν ωστε να ΑΚΟΥΣΩΜΕΝ και να #απολαυσωμεν# ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ τους #ΚΑΡΠΟΥΣ# δηλαδη το τελικην τους ΕΠΙΤΥΧΕΙΑΝ του περιφημου #ΣΚΟΠΟΥ# των, δηλαδη του ΣΤΟΧΟΥ οπου προσδιορισαν



ΒΑ

Να δούμε.

Υ.Γ.
...για τον Ναυπλιώτη φυσικά και που λένε (Αγγελόπουλος και Καράς όπως υποστήριξες στο πρώτο σου μήνυμα) ότι είναι κατάντια η ερμηνεία του, το έκανες γαργάρα! Μακάρι τουλάχιστον να έκανε καλό στον λαιμό σου... (έχουμε και χαιρετισμούς απόψε!)


ΓΚΜ

Εσυ Βασιλειε, χαριν εις την γαργαραν του Παναγιωτη, θα μας το καμνεις ωστε να ακουσωμεν ολοι μας ΚΑΜΠΑΝΑ το τι θα απαντησει ο Λυκ Αγγελοποθλος ΕΙΣ ΟΛΑΣ τας ως ανωθεν ερωτησεις

Εαν η #γαργαρα# βοηθαει η οχι, θα το συμπερανωμεν ΜΟΝΟΙ μας, διαβαςοντας τις ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΑΤΕΣ απαντησεις οπου θελει να σου δωσει ο ΔΙΔΣΑΚΛΑΟΣ ΣΟΥ περι ΜΙΜΗΣΕΩΣ η μη η και ΚΑΤΑΝΤΙΑΣ του Ιακωβου

Εαν δεν σου ειναι δυνατον να προσκομισεις τετοιου ειδους λεπτομερες απαντησεις απο τον διδασκαλον σου η απο αλλους #οχι ακριβως ομοιους# κατα σε# της ΕΒΧ, τοτες διευκρινησε οτι δεν γινεται να απαντησεοθν και ΑΠΗΝΤΗΣΕ ΜΑΣ ο διοσ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ σε παρακαλω

Ευχαριστω
 

psl

μέλος
Αυτο το μυνημα ειναι οντος το ΠΙΟ ορθως τεκμυριωμενον και η ανταποκρισις πεπει να ειναι ιδιου υψος του τεκμυριωμενης σκεψεως
Θα απαντησω εγω η καποιος αλλος, αλλ ως συνηθως, πιστεuω οτι η απαντησις θα περιεχει περισσοτερα στοιχεια περι προφορικης παραδοσεως αλλα και των διαφορων #παραγοντων# περι παραδοασιακης ψαλτικης οπου εχω αναθεση εως εδω
Εαν αυτοι οι παραγοντες σας ειναι ικανοποιητικοι, αλλα και καποιες αναφορες εις την Γρηγοριανην ψαλτικην, αγαπητε ΠΣΛ, τοτες κατι γινεται
Αλλοιως, βασει μονον γραπτων δεδωμενων και μονον, δεν πιστευω να προσφερω κατι το αρκετα ουσιωδες
Θα ηθελα εκ των προτερων να γνωριζω το κατα ποσον συμφωνειτε με τους διαφορους παραμετρους οπου εχω ως τωρα αναθεσει και κατα ποσον θα ητο δεκτη δια εσας καποια απαντησις η οποια να στιριζεται εις αυτα το δεδομενα
Ευχαριστω

Αγαπητε κυριε Μιχαλακη,
όσο μπορω παρακαλουθω τα γραφομενα σας με ενδιαφερον, και νομιζω οτι μαθαινω και ωφελουμαι σε πολλα. Εχω επισης την γνωμη οτι πολλα απο αυτα που λετε και γραφετε ειναι πολυ σημαντικα, και ευτυχως που βρεθηκατε και σεις να ασχοληθητε με ουσιωδη πραγματα, τα οποια οι περισσοτεροι ή τα αγνοουσαν ή δεν τους εδιναν την σημασια που τους πρεπει ή δεν ηξεραν να τα εκφρασουν και να τα τεκμηριωσουν. Ο θεος να σας εχη καλα και να σας φωτιζη για την προσφορα σας. Τα στοιχεια της προφορικης παραδοσεως τα οποια προσφερετε σε ολους μας εδω στο forum νομιζω οτι ειναι σημαντικα και ενδιαφεροντα.
Επιτρεψτε μου ομως να πω επισης και το εξης. Εχω παλι την γνωμη οτι θα προσφερατε ακομη περισσοτερο σε επιστημονικα και θεωρητικα και πρακτικα ζητηματα της μουσικης μας, αν ειχατε λιγωτερο ερειστικο πνευμα. Αν γραφατε με λιγωτερους μη επιστημονικους χαρακτηρισμους, θα σας διαβαζαν και θα σας ακουγαν περισσοτεροι, και ισως να συμφωνουσαν μαζι σας ακομη και ανθρωποι, που εσεις τωρα τους βλεπετε μονον σαν αντιπαλους πολεμου.
Ετσι λοιπον θεωρω πολυτιμα και χρησιμα τα οσα λετε για τις παραμετρους και τα αλλα στοιχιεια της μουσικης. Αυτο δεν σημαινει οτι και αποδεχομαι παντοτε τις αποψεις σας. Νομιζω οτι σε εναν διαλογο σωστου επιπεδου, με σκοπο την ερευνα, η διαφορετικοτητα και αλλη αποψι πρεπει να ειναι σεβαστες και να μην οδηγουν σε πολεμους και αλληλοσκοτωμους.
Και μια τελευταια παρατηρησι. Επειδη δεν γνωριζετε καλα τα ελληνικα, μπορειτε να αντιγραφετε καποιες λεξεις απο τα αλλα μηνυματα, ωστε να μη συνεχιζετε τις ανορθογραφιες, οπως π.χ. "μυνημα" και "τεκμυριωμενο" αντι για τα σωστα "μηνυμα" και "τεκμηριωμενο". Η εμμονη σε ανορθογραφιες και σε εσφαλμενους γραμματικους τυπους (π.χ. την κλιμακαν, ενω το σωστο ειναι "την κλιμακα", γιατι ειναι τριτοκλιτο) σας αδικει.
Σε κάθε περίπτωσι παρακαλω να μην εκλαβετε ουτε αυτο ουτε το προηγουμενο μηνυμα μου, στο οποιο θελετε να απαντησετε, ως αντιπαραθεσι. Δεν συνηθιζω εδω στο forum να ερχομαι σε αντιπαραθεση για θεματα επιστημονικα ή αντιληψεων ή προσωπικων γνωμων.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητε κυριε Μιχαλακη, ...............................................
.........................................................................................
Δεν συνηθιζω εδω στο forum να ερχομαι σε αντιπαραθεση για θεματα επιστημονικα ή αντιληψεων ή προσωπικων γνωμων.

ΜΠΡΑΒΟ .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
περι ΜΙΜΗΣΕΩΣ η μη η και ΚΑΤΑΝΤΙΑΣ του Ιακωβου
Βασιλειε

Θα αναφερθω εις ορισμενα γραφωμενα σου διοτι θα με ενδιεφερε η ΑΠΑΝΤΗΣΙΣ σου ως και η απαντησει καποιων ΑΛΛΩΝ συγκεκριμμενων προσωπων σε ερωτηματα τα οποια εχω εκθεση εδω και καιρον == ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια ερωτηματα
Εαν θελεις, απαντησε κι εδω ενα προς ενα
Πρώτα ο Θεός, λέω να το προσπαθήσω. Θα σου συνιστούσα όμως για τέτοιου είδους συζήτησης (απάντηση βήμα προς βήμα), άλλη φορά να γράφεις λιγότερα για να μπορεί κι ένα τρίτος να τα διαβάσει αργότερα.
Καποιες λεξεις οπως ιλαροχορευοντες και ομαδικως φαλτσαρωντες παρακαλω να τις ανεχθεις οπως κι εγω οχι μονον ανεχομαι ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ οταν μου γραφεις δια #σφυρακια#
Γιώργη.
Εσύ ανέχεσαι, ίσως κι επειδή παραδέχεσαι. Εγώ ούτε ανέχομαι ούτε παραδέχομαι. Αλλά για μια φορά θα τα παραβλέψω, με την προϋπόθεση να μην ξαναγραφούν γιατί τότε θα σταματήσω κι εγώ την συζήτηση όπως σου είπα εξ αρχής.
Ανεφερα αλλου οτι ειχε την καλοσυνην ο Λυκ Αγγελοπουλος να μου ζητησει ηχογραφησεις του Τσολακιδη δια να καμνει ΟΧΙ μιαν αλλα ΤΡΕΙΣ εκπομπες

Ειπα επισης οτι ο ΘΕΟΣ εφυλαξε και δεν τις εδωσα

Διατι == διοτι ισως μισω η ζηλευω τον Λυκ Αγγελοπουλον;

ΟΧΙ

Παντου εχω ΕΓΚΩΜΙΑΣΕΙ την γενναιοδωρον στασιν του Λυκ Αγγελοπουλου και οτι δινει και δωρεαν μαθηματα κτλ

Μηπως, λοιπον, επειδη ΔΕΝ θα ηθελα να επωφεληθει το ψαλτοφιλες κοινον;


Και εδω απντω οχι

Τοτες ΔΙΑΤΙ δεν ανταποκριθηκα εις το αιτημα του;

Διοτι το θεμα δι εμε ειναι ΦΙΛΟΣΟΠΙΚΟΝ ==

ΔΗΛΑΔΗ == ΔΙΑΤΙ βαζωμεν ΟΛΟΥΣ αυτους τους ψαλτες εις το ραδιοφωνον =

===δια να καμνωμεν απλως μιαν εκπομπην, να βγαλλομεν το ψωμακι μας αλλα και να σερβιρομεν ταυτοχρονως Σιμωνοκαραιτικα ομαδικα φαλτσα

Η
== δια να προτρινωμεν ΟΛΟΥΣ εις την ΜΙΜΗΣΙΝ αυτων των αξιολογων ψαλτων


Εδω υπαρχη ΔΙΧΟΤΟΜΙΚΗ σκεψεις

απο μια πλευρα τους θαυμαζει και τους εγκωμιαζει και απο την ΑΛΛΗΝ δεν ΔΕΧΕΤΑΙ να διορθωσει ΒΑΣΙΚΑ στοιχεια ψαλτικης τα οποια εκτελουν ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΑ ΟΛΟΙ αυτοι οι μεγαλοι

πχ το ΜΕΓΑΛΟ Νη Πα και το εξ ισου Μεγαλο ΔΙ ΚΕ

Οταν εγω Εγκωμιαζω την ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΗΝ προσωπικοτηταν του Λυκ Αγγαλοπουλου και την γενναιδωριαν του απο μιαν πλευραν αλλα ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΩ ΕΝΤΟΝΩΣ και μετ ΕΜΠΑΘΕΙΑΣ την διδασκαλιαν του,

διευρκρινιζω πολυ ΚΑΤΑΝΟΗΤΩΣ σε ΤΙ τον παραδεχομα κα σε τι ΔΕΝ τον παραδεχομαι

Η ΔΙΧΟΤΟΜΗΣΙΣ ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ
Δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Αυτά είναι υποθέσεις επι υποθέσεων και μάλιστα αστηρίκτων…

Δηλαδή είναι καλύτερα να μην μπαίνουν οι παραδοσιακοί ψάλτες στις εκπομπές του κ.Αγγελόπουλου για να μην γίνεται…διαφήμιση στον ίδιο; Πόσες φορές έχεις ακούσει εκπομπές του κ.Αγγελόπουλου; Πόσες φορές τον έχεις ακούσει να κάνει διαφήμιση στον εαυτό του;
Οταν, λοιπον, ο Λυκ Αγγελεοπουλος σου ελεγε #ακουγε Ιακωβον# υπο΄θτω οτι ΔΕΝ δου διευκρινησε τονλογον ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ, αλλα εν ΓΕΝΙΚΕΣ γραμμες σωτε=οπως μας το γραφεις == να #καταλβεις# τον Καρα
Υποθέτεις λάθος. Γιατί πολλές φορές μπήκαμε σε λεπτομέρειες και ερμηνείας και έλξεων και ρυθμού.
Εμενα και πολλους αλλους μας ενδιαφερει ομως η ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ

ΔΙΑΤΙ να τον ακουσεις;

Δια να καμνεις « relax » οταν ερχεσαι απο την δουλειαν σου, ενω την Κυριακη θα τα λες Σιμωνοκαραιτικα;== κι εδω ΔΕΝ θελω να σε εκθεσω == ισως να ψαλλεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ απο τον Αγγελοπουλον == ισως να καμνεις ΜΕΓΑΛΟ ΝΗ ΠΑ οπως μου εγραψες μιαν φοραν
ΕΑΝ ισχυει αυτο, τοτες ΚΛΙΜΑΚΑΝ ΚΑΡΑ ΔΕΝ ψαλλεις αλλ ουτε κλιμακαν επτιροπης

Κι εδω ειναι ΟΛΟ το ΘΕΜΑ
Τον Ιάκωβο τον ακούω πρώτον γιατί μ’ αρέσει, δεύτερον για να μάθω από αυτόν και τρίτον ακόμα και για relax. Δεν νομίζω ότι είναι κακό αυτό;

Το Νη-Πα που κάνω εγώ δεν το έχω μετρήσει, με το αυτί σου λέω ότι το κάνω μεγάλο. Πόσο μεγάλο; Όσο το άκουγα κι από τον δάσκαλό μου.
Να τον ερωτησεις την ΕΠΩΜΕΝΗΝ φοραν == ΔΙΑΤΙ να ακουω Ιακωβον;

και να του υποβαλλεις τις εξης ερωτησεις, ΜΙΑ προς ΜΙΑ
Όχι Γιώργη δεν μπορώ να κάνω τον μεσάζοντα και την φωνή του κ.Αγγελόπουλου στο φόρουμ. Δεν είναι και σωστό νομίζω, εγώ δεν θα το δεχόμουν για τον εαυτό μου. Αν θες όμως, μπορείς ο ίδιος να τον πάρεις τηλέφωνο και να τον ρωτήσεις.

Θα σου απαντήσω όμως εγώ ποια είναι η γνώμη μου για τα παρακάτω, όπως την διαμόρφωσα και από την συναναστροφή μου με τον κ.Αγγελόπουλο, αλλά και από την προσωπική μου μελέτη. Σου κάνει αυτό; Τα υπόλοιπα πρέπει να ρωτήσεις τον κ.Αγγελόπουλο αν θες την γνώμη του. Επαναλαμβάνω ότι δεν μπορώ να κάνω εγώ τον μεσάζοντα και ούτε θεωρώ ότι είναι σωστό να γίνει έτσι.
1 δια να καμνω ΝΗ ΠΑ, ΔΙ ΚΕ αλλα και διαστηματα και ελξεις εις ΤΟ ΥΨΟΣ ΟΠΟΥ τις καμνει ο Ιακωβος, αλλα και με την ιδιαν παρσημονιαν τε και ομαλοτηταν;
Ναι μεν αλλά. Δεν είναι το αλάθητο ο Ιάκωβος. Είναι η πρώτη ηχογράφηση που έχουμε. Και πιθανόν η καλύτερη. Όχι η αλάθητη όμως.

Θα τον ακούσω, θα ακούσω τα διαστήματά του και θα συνεκτιμήσω τι υπάρχει (από θεωρητικά συγγράμματα-γιατί ήχος δεν υπάρχει) διαστηματικά πριν και μετά από αυτόν και αναλόγως θα κρίνω.
2 δια να καμνω λαρυγγισμους μετα παρεστιγμων οπως ο Ιακωβος;
Αν μου αρέσουν και μου πηγαίνουν στην φωνή, ναι και γι αυτό. Δεν είναι πανάκεια οι λαρυγγισμοί του Ιακώβου ούτε σημαίνει ότι δεν μπορούν να γίνουν και αλλιώς ή ότι αν στην δική μου φωνή δεν ταιριάζουν πρέπει, να ζοριστώ να κάνω τους ίδιους. Θέλει διάκριση…
3 δια να συνδιαζωε ΧΩΡΙΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗΝ συσταματικοποιησιν τους ΠΟΛΥΑΡΙΘΜΟΥΣ λαρυγγισμους του;
Αυτό δεν το κατάλαβα, αν θες εξήγησέ το λίγο πιο απλά.
4 δια να καμνω ΠΡΟΣΛΗΨΙΝ συμφωνων οπως ο Ιακωβοσ
Και αυτό δεν γνωρίζω τι είναι. Αν μου εξηγήσεις πολύ ευχαρίστως να σου πω αν θα τον άκουγα και γι αυτό.
5 Δια να καμνω #κουταλλαν# τουτεστη #pes# δηλαδη ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΩΣ ισακι του Καρα αλλα οπου χαμηλοωνεται λιγακι == slur == ligature εις την αρχην του ως γραμμα λατινικον #J#οπως το αποδιδει ο Ιακωβος δια να ακοθγετε ο παλμος;
Βρε Γιώργη δεν το κατάλαβα κι αυτό… Τι εννοείς να κάνω σε κάθε νότα ισάκι (όπως το εννοεί ο Καράς); Κάτι άλλο; Δεν το κατάλαβα. Συγνώμη για τις τόσες απορίες μου, αλλά για να μην σου απαντάω άλλα αντί άλλων.
6 Δια να ψαλλω το Κοινωνικον εις ΕΛΕΥΘΕΡΟΝ χρονον οπως ο Ιακωβος;
Για το κοινωνικό σε ελεύθερο ή μη χρόνο, πρέπει να το εκτιμήσεις με βάση τι κοινωνικό ψάλλεις. Δεν λέγονται όλα τα κοινωνικά όπως λέει ο Ναυπλιώτης το κοινωνικό του Ιωάννου (αυτό δεν λέει ή δεν θυμάμαι καλά?)

Αλλιώς θα ψάλλεις ένα κοινωνικό του Ιωάννου ή του Φωκαέως ή του Κων/νου που είναι πιο καλοφωνικά και αλλιώς ένα παλαιό κοινωνικό όπως του Γερμανού ή του Χρυσάφη που έχουν και 200-300 χρόνια απόσταση! Δεν είναι το ίδιο κομμάτι ούτε έχει γραφτεί για να αποδωθεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Τον Ναυπλιώτη δηλαδή θα τον ακούσεις για να καταλάβεις πως θα αποδώσεις τα κοινωνικά που είναι ανάλογα προς το του Ιωάννου.
Περιοριζω τον καταλαγον εις αυτα τα ολιγα διοτι ειναι ΠΟΛΥ μεγαλος
ΟΚ
Άλλη φορά αν έχεις κι άλλα γράφεις και τα συζητάμε.
ΕΑΝ σε ΕΝΑ απαντησει ΝΑΙ == τοτες ΣΕ ΟΥΔΕΝ σημειον ειναι ΓΡΑΜΜΕΝΟΝ εντος της θεωριας ΚΑΡΑ
Κοίτα να δεις. Το σύστημα του Καρά δεν είναι «μέθοδος εκμαθήσεως άνευ διδασκάλου»! Αλλοίμονο! Προϋποθέτει τον δάσκαλο και το ψαλτήρι όπου όλα αυτά που ρωτάς και δεν έχουν γραφτεί, θα γίνουν στην προφορική διδασκαλία, αλλά και στην εκκλησιαστική πράξη πάνω στο ψαλτήρι.

Το θεωρητικό δεν είναι πανάκεια! Δηλαδή είναι δυνατόν, ακόμα κι αν το μάθεις απ’ έξω, να γίνεις ψάλτης αν δεν πας σε ψαλτήρι; Ποτέ των ποτών!
Εαν σε ΟΛΑ απαντησει ΟΧΙ == τοτες να σου εξηγησει ΔΙΑΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ σου λεγει να ακους Ιακωβον
Σου εξήγησα παραπάνω.
Κι εκει παω παρα περα == Μηπως σας λεγει να τον ακουτε δια να βγαινεις να γραφεις εσυ κατι ως το εξης #οπως τα λεγει ο Ιακωβος ΔΕΝ θα το δεχοταν το σημερινον εκκλησιασμα#
Αυτό δεν το έχω γράψει εγώ όπως γνωρίζεις πολύ καλά, ούτε ο κ.Αγγελόπουλος, ούτε κάποιος από την σχολή Καρά.
ΜΗΠΩΣ δηλαδη τον ακουται δια να ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ η ΕΒΧ και η καθε κλωνοποιημενη ομαδικως φαλτσο ιλαροχορευουσα χορωδια ΑΠΟΔΙΔΕΙ πιο ΑΡΧΑΙΚΩΣ δηλαδη ΠΙΟ ΑΓΙΟΣΟΦΙΤΙΚΩΣ τον καθε υμνον δηλαδη πιο ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΣ απο τον Ιακωβον;
Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα, ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο εγώ ούτε και το παραδέχομαι φυσικά!

Το «πιο παραδοσιακώς», για εμένα είναι λάθος όρος καθώς όπως έχω ξαναπεί η παράδοση δεν είναι μόνο μία και αδιαίρετη…
Δηλαδη ακουγετε τον Ιακωβον τον οσαν ΑΝΤΙΚΑ,

η ακουγετε τον Ιακωβον τον οσαν ΜΕΓΑΛΟΝ και ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΝ αλλα και ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΝ ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΝ ΑΞΙΟΝ ΜΙΜΗΣΕΩΣ
Ανάλογα πως εννοείς την μίμηση.

Όπως την εννοώ εγώ, ως την διαδικασία αφομοίωσης των φωνητικών στοιχείων που μπορείς να προσαρμόσεις στην φωνή σου, στην τεχνική σου, χωρίς να χαλάσεις το προσωπικό σου στοιχείο , και κυρίως πράγματα που αφορούν την εκτέλεση εν γένει, ναι είναι άξιος μιμήσεως. Αν όμως εννοείς την μίμηση ως απλή φωτοτυπία, δεν συμφωνώ με αυτή την λογική.
Εν ολιγοις, παραδεχεται ο Λυκ Αγγελοπουλος οτι ο Ιακωβος ειναι αξιος ΜΙΜΗΣΕΩΣ
== εαν ΝΑΙ, τοτες να μας προσδιορισει σε παρακαλω ΣΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ == σε ΠΟΙΟΝ παραγοντα απο τους ΤΟΣΟΥΣ και ΤΟΣΟΥΣ οπου ΔΕΝ ειναι γραμμενοι σε θεωριτικα βιβλια;
Για το τι πιστεύει ο κ.Αγγελόπουλος θα πρέπει να μιλήσεις μαζί του, εγώ θα σου πω τι πιστεύω εγώ.

Νομίζω ότι ήδη είπα σε ποια σημεία το άκουσμα του Ναυπλιώτη (αλλά και του κάθε ψάλτη) είναι άξιο μιμήσεως και κάτω από ποιες παραμέτρους πρέπει να γίνεται αυτή η μίμηση.
== εδω προσθετω== υπαρχουν ομως αναφορες εις την ΓΡΗΓΟΡΙΑΝΗΝ παπυρολογιαν
Δεν τις γνωρίζω.
Μαλιστα == αυτο λεγεις εσυ
Ιδου τι λεγω εγω

Επι τελους γινεται να συζητησωμεν περι ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΗΣ της Ψαλτικης

Απο τον Ιακωβον διαφερει ο Βασιλικς εις ΜΕΡΙΚΑ διαστηματα, εις επιλογην #επιτραπεζιων γραμμων#, εις #χορωδιακα σφυρακια#
Εχει ομως ΧΡΟΝΟΝ αλλα και ΠΑΛΜΟΝ και πολλακης σωστην προσληψιν συμφωνων
Εγώ έχω την εντύπωση ότι ο Βασιλικός και ο Ναυπλιώτης διαφέρουν σε πολλά περισσότερα πράγματα (ακόμα κι όταν ο Βασιλικός ψέλνει και δεν τραγουδάει).
Ο π Δονυσιος Φιρφιρις εχει ΣΩΣΤΑ διαστηματα, σωστην τοποθετησιν φωνης εχει και παλμον αλλα διαφερει ως προς την ΕΥΚΡΙΝΗΝ αποδοσιν του παλμου == ανακατευνται ΠΟΛΛΑ πραγματα και ΔΕΝ ακουγωμεν ΚΑΘΑΡΩΣ τα ΠΑΤΗΜΑΤΑ οπως τα ακουγωμεν με τον Ιακωβον
Ναι έχει διαφορετικό ύφος. Εδώ διαφέρει κι από πολλούς αγιορείτες ψάλτες. Ο ρυθμός είναι ένα στοιχείο που μπορεί να διαφέρει από ψάλτη σε ψάλτη, χωρίς να σημαίνει ότι ο μεν είναι σωστός και ο δε λάθος.
Ο Στανιτσας εχιε ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ Ιακωβου, αλλα καμνει πολλους εντεχνους λαρυγγισμους τους οποιους, μου εδηγιηθηκε ο Θεοδ Ακριτας, =
==ο ΙΔΙΟΣ ο ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ τους ακατεκρινε δυο ετη ΠΡΟ της κοιομησεως του
== ακουσε μαθημα #αλαλα# απο τον Ακριτα =
==και του ειποε == πολλες τριλλιες ==
==Ακριτας ==Αρχοντα, εσας εκατεγραψα απο ηχογραφησην εις την Πολιν
== ΠΟΥ την ευρηκες==
==την ευρηκα ===
==Στανιτσας==ΠΟΛΛΕΣ τριλλιες == πρεπει ΠΙΟ απλα

Μαλιστα == το εκαταλαβε εις το τελος == TOO LATE =ΠΟΛΥ αργα ομως == ολοι τον ακουγουν σημερα και προσπαθουν να καμνουν ακροβασιες


Παντως, οι Ηγουμενοι οπου εχω αναθεσει και ο Ναυπλιωτης ΟΜΟΙΑΖΟΥΝ σε ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ, ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΣ απο τους ως ανωθεν αναφερθεντες
Τώρα θα με συγχωρέσεις αλλά δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Νομίζω ότι το «τραβάς από τα μαλλιά» για να φτάσεις σε αυτό το συμπέρασμα. Πόσοι ψάλτες μοιάζουν με τον Ναυπλιώτη; Εγώ πέραν του Πρίγγου του Τσολακίδη του π.Μαυρόπουλου και εσένα, δεν έχω ακούσει άλλους. Και όταν λέμε μοιάζουν, δεν εννοούμε ακριβώς! Εννοούμε θυμίζουν Ναυπλιώτη…

Ακόμα και στα τεχνικά στοιχεία που αναφέρεις, δεν νομίζω ότι μοιάζουν. Είναι η προσωπική μου γνώμη και την θέτω υπο κρίσην.
ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ, ο ΚΑΡΑΣ δεν ομοιαζει ΟΥΤΕ εις ΕΝΑ χαρακτηριστικον

ΟΜΟΙΩΣ δε και οσους #εκλωνοποιησεν# η #ΜΕΔΟΔΟΣ# Καρα κατα την #φαλτοσ αποδοσιν# Καρα
Θα συμφωνήσω ότι ο Καράς δεν μοιάζει με πολλούς από τους ψάλτες. Εμένα πάντως μου «φέρνει» λίγο προς Ναυπλιώτη (για την χροιά της φωνής μιλάω κυρίως κι όχι για το ύφος ή τα ερμηνευτικά-εκεί διαφέρουν!) όσο κι αν εσένα σου ακούγεται ιερόσυλο αυτό. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Αλλά αυτό από μόνο του δεν μπορεί να τον βγάλει εκτός παραδόσεως ή λάθος θεωρητικά. Πρέπει να μελετήσεις και να συνεκτιμήσεις και το θεωρητικό του έργο.
ΓΚΜ
ΠΡΕΠΕΙ ολοι να προσπαθουμε να το πετυχομε == χαριν εις την ..... λεγε το ..... την ΜΙΜΗΣΙΝ Χριστου

ΝΑΙ

απλα πραγματα
Ναι έτσι πρέπει. Αλλά το ότι έχουμε βάλει στόχο τον παράδεισο, δεν σημαίνει ότι τον πετύχαμε κιόλας! Έτσι δεν είναι;
ΓΚΜ

Οσο και να θεωρουνται #διαφορετικοι# αναμεταξυ τους, δια οσους τους ακουγωμεν, ΦΑΛΤΣΑΡΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΩΣ εις ΟΛΟΥΣ τους παραγοντες της παραδοσιακης ψαλτικης == ΟΛΟΥΣ λεγω
Καλώς. Αυτή είναι η άποψή σου, εγώ διαφωνώ.
ΓΚΜ

ΑΥΤΟ Βασιλειε, θα μας το ξεκαθαρισεις υστερον #καθοδηγησεως# του #διδασκαλου σου#

Λοιπον == εαν σου απαντησει ΟΧΙ εις ολα, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ο Ιακωβος ειναι μια #καταντια#
Νομίζω ότι παραπάνω πρέπει να σε κάλυψα, αν όχι όμως επανερχόμαστε.
Ακουσα καποτες τον ΕΞΥΠΝΑΚΙ #μουσικολογο# Βασιλειου, εναν εντελως ΞΕΚΑΡΦΩΤΟΝ εις τον χρονον ψαλτην, ο οποιος ομως ειναι ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΟΣ δια την ΧΡΗΣΙΝ του της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ γλωσσας, να ομιλει εις #επιστημονικον συνεδιον#, οπως το αναφερε ο ιδιος, και να λεγει περι του Ιακωβου, οταν καποιος ηλικιωμενος του ειπε == #ΤΟΝ ακουσα τον Ιακωβον εις την Αθηναν#

== τι ειπε ο Βασιλειου == εαν ενθυμουμαι καλως== #ναι, σ αυτην την ΕΧΥΦΤΙΛΗΣΤΙΚΗΝ ,,,,


Ο κοσμος τοτε ειχε ευγει ΔΙΗΡΗΜΕΝΟΣ απο τον Ναο της μητροπολεως == αλλοι ειπαν οτι δεν τους εντυπωσιασε ιδιαιτερως και αλλοι οτι ακουσαν ασματα απο τα ΒΑΘΟΙ των αιωνων

κι εις την εποχην μας, ενας ΕΝΤΕΛΩΣ ΞΕΚΑΡΦΟΤΟΣ ψαλτης ετολμησε να ειπει την λεξην #εξυφτυλιστικην# περι την του Ιακωβου αποδοσιν = ητο σχεδον 80 ετων τοτες ο Ιακωβος

Τουλαχεστον ειχε ο Βασιλειου την ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑΝ να εκφρασθει με αυτην την θρασυτηταν, το οποιο μου επιτρεπει να τοποθετηθω ως προς τις ΑΧΡΟΝΕΣ ασματωδιες του
Δεν μπορώ να σχολιάσω τον κ.Βασιλείου, δεν έχω υπ όψιν μου αυτά που έχει πει.
Λοιπον, ΕΡΩΤΗΣΕ σε παρακαλω, Βασιλειε, το Λυκ Αγγελοπουλον περι των διαφορων ΝΑΙ και ΟΧΙ και στο τελος προσθεσε και το εξης ==

== ΤΙ να ειπωμεν δια τον Ιακωβον ==

====ΑΞΙΟΜΙΜΗΤΟΣ =και σε ΤΙ ακριβως ==
==== Η #ΚΑΤΑΝΤΗΜΑ#
Νομίζω ότι ήδη έχω απαντήσει. Σε καμία περίπτωση δεν είναι «κατάντια» η ερμηνεία του Ιακώβου!
ΓΚΜ

Εαν εχουν #σκοπον# να το καμνουν χαριν ΠΡΩΤΟΝ ενδυμασιας ΚΑΡΝΙΒΑΛΙΟΥ και ΝΕΥΡΙΚΩΝ λαρυγγισμων, και εαν ΔΕΝ το εχουν πετυχει ακομη, οπως και ισως να υποπνοης, θα επρεπε να μας δωσουν μιαν #στατιστικην# προσδιορισην #ΠΟΣΩΝ ετων ΑΝΑΜΟΝΗΣ# θα πρεπει να καμνωμεν ωστε να ΑΚΟΥΣΩΜΕΝ και να #απολαυσωμεν# ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ τους #ΚΑΡΠΟΥΣ# δηλαδη το τελικην τους ΕΠΙΤΥΧΕΙΑΝ του περιφημου #ΣΚΟΠΟΥ# των, δηλαδη του ΣΤΟΧΟΥ οπου προσδιορισαν
Εδώ δεν θα απαντήσω εκ προθέσεως…

Μην με παρεξηγήσεις Γιώργη γι αυτό, απλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται απάντηση.
ΓΚΜ

Εσυ Βασιλειε, χαριν εις την γαργαραν του Παναγιωτη, θα μας το καμνεις ωστε να ακουσωμεν ολοι μας ΚΑΜΠΑΝΑ το τι θα απαντησει ο Λυκ Αγγελοποθλος ΕΙΣ ΟΛΑΣ τας ως ανωθεν ερωτησεις


Εαν η #γαργαρα# βοηθαει η οχι, θα το συμπερανωμεν ΜΟΝΟΙ μας, διαβαςοντας τις ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΑΤΕΣ απαντησεις οπου θελει να σου δωσει ο ΔΙΔΣΑΚΛΑΟΣ ΣΟΥ περι ΜΙΜΗΣΕΩΣ η μη η και ΚΑΤΑΝΤΙΑΣ του Ιακωβου
Αυτό δυστυχώς δεν θα μπορέσω να το κάνω, αλλά είπα την δικιά μου γνώμη. Πιστεύω αυτό να αρκεί.

Εαν δεν σου ειναι δυνατον να προσκομισεις τετοιου ειδους λεπτομερες απαντησεις απο τον διδασκαλον σου η απο αλλους #οχι ακριβως ομοιους# κατα σε# της ΕΒΧ, τοτες διευκρινησε οτι δεν γινεται να απαντησεοθν και ΑΠΗΝΤΗΣΕ ΜΑΣ ο διοσ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ σε παρακαλω
Το έκανα Γιώργη όσο καλύτερα μπορούσα κι ας μου πήρε σχεδόν 2 μέρες για να το τελειώσω!
Ευχαριστω
Παρακαλώ.


Υ.Γ.
Επιτρεψτε μου ομως να πω επισης και το εξης. Εχω παλι την γνωμη οτι θα προσφερατε ακομη περισσοτερο σε επιστημονικα και θεωρητικα και πρακτικα ζητηματα της μουσικης μας, αν ειχατε λιγωτερο ερειστικο πνευμα. Αν γραφατε με λιγωτερους μη επιστημονικους χαρακτηρισμους, θα σας διαβαζαν και θα σας ακουγαν περισσοτεροι, και ισως να συμφωνουσαν μαζι σας ακομη και ανθρωποι, που εσεις τωρα τους βλεπετε μονον σαν αντιπαλους πολεμου.
Γιώργη αυτό πρόσεξέ το. Συμφωνώ απόλυτα, με τον (την?) προλαλήσαντα (έστω κι αν διαφωνώ με το ανώνυμο του πράγματος-δεν είναι όμως αυτό το θέμα) όπως και με τον τρόπο που το έθεσε.

Δεν είμαστε εμείς οι «Καραϊκοί» (άλλωστε ποτέ δεν είδα τον εαυτό μου ως τέτοιο, δεν γνώρισα ποτέ τον Καρά) από την μια που είμαστε οι εχθροί της μουσικής μας με σκοπό να την αλλώσουμε-καταστρέψουμε-να επιβάλλουμε το δικό μας άκουσμα (και πιο είναι αυτό; Είναι άραγε ένα και ενιαίο?) σβήνοντας ότι διαφορετικό έχει ακουστεί ποτέ από οποιονδήποτε άλλο και από την άλλοι οι «τίμιοι» παραδοσιακοί ψάλτες οι οποίοι ίσως χωρίς πολλές γνώσεις και θεωρίες με μια ζώσα προφορική παράδοση προσπαθούν να την διαφυλάξουν ως «κόρην οφθαλμού» από την «Σιμωνοκαραϊτική λαίλαπα» και να την παραδώσουν στις επόμενες γενεές. Δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Και αισθάνομαι να με πνίγει το δίκιο και ότι με αδικούν παράφορα όταν μου προσάπτουν τέτοιου είδους κατηγορίες. Δηλαδή ότι κάνω εγώ το κάνω με σκοπό να καταστρέψω την ψαλτική; Μη γένοιτο! Έλα λίγο από την πλευρά μου να δεις… Δεν είμαστε εχθροί.

Κάνουμε λάθη. Φυσικά! Έχουμε ελλείψεις. Φυσικά! Πιθανόν πολλοί από εμάς δεν φτάνουμε ούτε στο 1 χιλιοστό της αξίας ενός παραδοσιακού ψάλτη. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι είμαστε καταστροφείς, ούτε ότι είμαστε οι εχθροί της ψαλτικής, ούτε ότι κατέχουμε το σύνολο της αληθείας με το «ευαγγέλιο» του Σ.Καρά!

Σκέψου τα με όσο το δυνατόν καλύτερο λογισμό μπορείς, και εύχομαι (και προσεύχομαι) να σε φωτίσει ο Θεός να καταλάβεις την ουσία αυτών που γράφω και να μην πάει χαμένος όλος αυτός ο κόπος και ο δικός σου και ο δικός μου και να μπορέσουμε κάποτε να συμπορευθούμε ο καθένας από την μεριά του για το καλό της ψαλτικής και ίσως αν θέλει ο Θεός και να συμψάλουμε.

Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω Γιώργη, εδώ κατέθεσα την ψυχή μου. Αν δεν σε πείσει αυτό, εγώ δεν μπορώ πραγματικά τίποτα άλλο να σου πω, ούτε αρνητικό πια (σε έχω ειρωνευτεί πολύ περισσότερο από αρκετά-αν μπορούσα και δεν ήταν δημόσιο φόρουμ θα σε έβριζα-τόσο πολύ είχα αγανακτήσει!!!), απλά θα αποχωρήσω γιατί στεναχωρήθηκα τόσο και σε τέτοιον βαθμό με την όλη ιστορία, που δεν θέλω να ξαναμιλήσω με άνθρωπο για ψαλτικά. Κουράστηκα πια να προσπαθώ να πείσω ότι, ότι κάνω το κάνω από αγάπη και ζήλο για την ψαλτική και όχι από μανία καταστροφής και αυτοεπιβεβαίωσης.

Εύχομαι να καταλάβεις τι σου έγραψα...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το θέμα αυτό επανέρχεται στη δημοσιότητα μετά από συντονισμό και πλέον είναι κλειστό για νέα μηνύματα καθότι μάλλον εξαντλήθηκε. Όποιος θέλει να σχολιάσει κάτι συγκεκριμένο μπορεί να ανοίξει νέο θέμα. Εκτός θέματος υποσυζητήσεις μεταφέρθηκαν σε ξεχωριστά θέματα περί ενιαίας ψαλτικής παράδοσης και ηχογραφήσεις κ. Κιαμηλίδη.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αρχικό μήνυμα απο dkalpakidis
Είναι γνωστή απο την Διδασκαλία των Γρηγορίου, Χουρμουζίου, Χρυσάνθου.

Είναι γνωστή ρε Δημήτρη; Αφού τους τα δείχνεις και δεν τα καταλαβαίνουν! Αλλά φταίει κι ο Καράς. Δεν έπρεπε να τα έλεγε αυτός. Αν τα έλεγε ο Στανίτσας σιγά να μην είχε κανείς πρόβλημα. Αλλά κρίνουμε ΟΛΟ το έργο του Καρά από την φωνή του και την ερμηνεία του. Μέχρι εκεί μας κόβει...

Βασίλη σωστά τα λες, αλλά θα πάμε σε άλλο θέμα...
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Πριν από 5-6 μέρες το forum είχε πλέον βαλτώσει. Καμία διάθεση για κουβέντα, έντονη η ατμόσφαιρα του χαβαλέ. Κανείς δεν περίμενε εν μέσω αυτής της ραστώνης ότι θα θυμηθούμε τις μέρες του Φεβρουαρίου 2008, έστω και επί το ελαφρότερον... Τα πιστόλια βγήκαν από τις θήκες τους, απασφαλίστηκαν και είναι έτοιμα να βάλουν προς πάσα κατεύθυνση...

Τέλος πάντων, επανέρχομαι στην κουβέντα και θέλω να εκφράσω κάποιες σκέψεις (όχι ως γνώστης), αλλά ως μαθήτής περισσότερο. Όταν έκανα μικρός μουσική, ο τότε δάσκαλός μου μας έδειχνε τις κλίμακες των ήχων. Σε αυτές τις κλίμακες όμως υπήρχε κάτι το παράδοξο: Υπήρχε ένας τέταρτος και ένας βαρύς ήχος από το βου και το ζω αντίστοιχα, οι οποίοι είχαν τα ίδια διαστήματα! Σκεφτόμουν λοιπόν μέσα μου: Τί σχέση μπορεί να έχει ένας τέταρτος και ένας βαρύς ήχος; Γιατί έχουν τα ίδια διαστήματα; Αργότερα λοιπόν, καθώς έφτασα στο Δ΄ έτος των μουσικών, ο δάσκαλός μου μας εξήγησε τα περί της οκτωηχίας, της παραγωγής των ήχων κλπ που ανέφερε ο Β. Ζάχαρης και όλα αυτά τα περίεργα φαινόμενα απέκτησαν στο μυαλό μου εξήγηση. Μάλιστα στην Πάτρα είχε γίνει και ένα πολύ ενδιαφέρον σεμινάριο με ομιλητή τον Γ. Κωνσταντίνου, όπου απαντήθηκαν πολλά ερωτήματα. Αυτά είναι Καραϊκά θα μου πείτε πολλοί... Εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου αν είναι Καραϊκά, με ενδιαφέρει αν στηρίζονται στην παράδοση της μουσικής. Ο καθένας έχει δείξει το έργο του και ο χρόνος θα το κρίνει. Άλλωστε το έργο του καθενός δεν μπορεί να απορρίπτεται ή να επικροτείται εξ ολοκλήρου. Σίγουρα υπάρχουν οι θετικές και οι αρνητικές όψεις. και πρέπει να είμαστε επιλεκτικοί και να μη φανατιζόμαστε υπέρ ή εναντίον κάποιου προσώπου ή σχολής (αυτά βέβαια τα λέω για να ακούσω πρώτα εγώ που δεν προσέχω)

Σημ. Περίμενα ότι θα γίνει χαμός με την πρόταση που έκανα για ζωντανή ψαλτική εκπομπή στο ραδιόφωνο, αλλά τελικά κανείς δεν μπήκε στον κόπο καν να το συζητήσει...:(
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου αν είναι Καραϊκά, με ενδιαφέρει αν στηρίζονται στην παράδοση της μουσικής. Ο καθένας έχει δείξει το έργο του και ο χρόνος θα το κρίνει. Άλλωστε το έργο του καθενός δεν μπορεί να απορρίπτεται ή να επικροτείται εξ ολοκλήρου. Σίγουρα υπάρχουν οι θετικές και οι αρνητικές όψεις. και πρέπει να είμαστε επιλεκτικοί και να μη φανατιζόμαστε υπέρ ή εναντίον κάποιου προσώπου ή σχολής (αυτά βέβαια τα λέω για να ακούσω πρώτα εγώ που δεν προσέχω)

Αγαπητέ Πέτρε,

θα μπορούσες να διευκρινίσεις ποιές είναι οι αρνητικές όψεις της συγκεκριμένης σχολής εντελώς ενδεικτικά; Δε ζητώ τις θετικές, καθώς από ό,τι φαίνεται θετικά στοιχεία εντοπίζεις, και πολύ καλά πράττεις. Ομογνωμούν όλοι σε αυτή σου την τοποθέτηση; Ποιά είναι τα κριτήριά τους; Υπάρχει κοινή αφετηρία, αλλά το πράγμα αλλάζει στις λεπτομέρειες; Αδυνατώ να αντιληφθώ πότε και πού εφαρμόζεις την επιλεκτικότητα που αναφέρεις.

Ευχαριστώ,
Δ

Υγ Σε εκείνο τον '' αμαρτωλό'' Φεβρουάριο μεταξύ άλλων είχα θυμίσει ότι ο λόγος περί παραδόσεως είναι '' πολύς και δυσερμήνευτος''. Το αναφέρω με αφορμή την όμορφη τοποθέτησή σου ότι εσένα ( και όλους τους εχέφρονες) ενδιαφέρει αν στηρίζονται στην παράδοση της μουσικής.
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Λοιπόν, υπάρχουν αρνητικά στοιχεία της σχολής αυτής και για να γίνω πιο συγκεκριμένος (αν και έχουν συζητηθεί ήδη σε προηγούμενα θέματα)

1. Η "μαθηματικοποιημένη" εκτέλεση των ποιοτικών σημαδιών και η άμετρη χρήση τους σε σημεία που δεν ταιριάζουν (π.χ. σύντομο "τη υπερμάχω" στο "ίνα κράζω σοι" έξω πεταστή) που έχω ακούσει από τη χορωδία του Καρρά.

2. Η υπερβολική και πολύ έντονη εφαρμογή των έλξεων (κάποιοι καταλήγουν σε νιαουρίσματα).

Αυτά.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Λοιπόν, υπάρχουν αρνητικά στοιχεία της σχολής αυτής και για να γίνω πιο συγκεκριμένος (αν και έχουν συζητηθεί ήδη σε προηγούμενα θέματα)

1. Η "μαθηματικοποιημένη" εκτέλεση των ποιοτικών σημαδιών και η άμετρη χρήση τους σε σημεία που δεν ταιριάζουν (π.χ. σύντομο "τη υπερμάχω" στο "ίνα κράζω σοι" έξω πεταστή) που έχω ακούσει από τη χορωδία του Καρρά.

2. Η υπερβολική και πολύ έντονη εφαρμογή των έλξεων (κάποιοι καταλήγουν σε νιαουρίσματα).

Αυτά.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Κοίτα και πάλι το μήνυμά μου. Έχω προσθέσει κάποια επιπλέον ερωτήματα.

''Ομογνωμούν όλοι σε αυτή σου την τοποθέτηση; Ποιά είναι τα κριτήριά τους; Υπάρχει κοινή αφετηρία, αλλά το πράγμα αλλάζει στις λεπτομέρειες; Αδυνατώ να αντιληφθώ πότε και πού εφαρμόζεις την επιλεκτικότητα που αναφέρεις.

Υγ Σε εκείνο τον '' αμαρτωλό'' Φεβρουάριο μεταξύ άλλων είχα θυμίσει ότι ο λόγος περί παραδόσεως είναι '' πολύς και δυσερμήνευτος''. Το αναφέρω με αφορμή την όμορφη τοποθέτησή σου ότι εσένα ( και όλους τους εχέφρονες) ενδιαφέρει αν στηρίζονται στην παράδοση της μουσικής.''

Επομένως η χρήση της ονομασίας β΄ διατονικός ή πλ. του β΄διατονικός περί του λεγέτου προσγράφεται στα θετικά, επειδή κυρίως εξηγεί τον τρόπο παραγωγής των ήχων. Σωστά;

Δ.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
2. Η υπερβολική και πολύ έντονη εφαρμογή των έλξεων (κάποιοι καταλήγουν σε νιαουρίσματα).


Κοίτα το πόρισμα της Πατριαρχικής επιτροπής του 1881, που σημειώνει σε κάθε ήχο ποίες κ πόσο έντονες πρέπει να είναι οι έλξεις του κάθε ήχου. :wink:
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Κοίτα το πόρισμα της Πατριαρχικής επιτροπής του 1881, που σημειώνει σε κάθε ήχο ποίες κ πόσο έντονες πρέπει να είναι οι έλξεις του κάθε ήχου. :wink:

[Σημείωμα Συντονιστή]

Αγαπητέ Νίκο,θα ήθελα και εσύ να κοιτάξεις την πολύ μεγάλη κουβέντα που είχε γίνει παλαιότερα για τις έλξεις στο φόρουμ.

Προς όλους,
Επειδή η συζήτηση εύκολα μπορεί να μετατραπεί σε πεδίο μάχης και μάλιστα με ανταλλαγή πυρών κάθε άλλο παρά μουσικών (κάπου το έχω ξαναπεί αυτό..χμμ) παρακαλώ

α) Να παραμείνουμε στο θέμα και αν κάποιος θέλει να συζητήσει κάτι σχετικό-άσχετο ας πάει στον κατάλληλο χώρο ή ας ανοίξει καινούριο θέμα

β) Η κουβέντα να γίνει όμορφα και χωρίς λεκτικές επιθέσεις (είναι πολύ;),όσο το δυνατόν με επιχειρήματα και λογικό ειρμό.

γ)Οι τυχόν απορίες να εκφράζονται χωρίς επιθετικότητα και οι τυχόν απαντήσεις χωρίς δογματισμούς και σνομπισμό.

Και πάλι ευχαριστώ.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Αυτό και τα επόμενα μηνύματα μεταφέρθηκαν από άλλη συζήτηση σχετικά με το όνομα του Λεγέτου ήχου.

Χαίρομαι πολύ όταν ο ψαλτικός κόσμος δεν εθελοτυφλεί μπροστά στα προβλήματα που υπάρχουν αλλά τα συζητά όμορφα, ωραία και
προπαντώς χριστιανικά.

Πέτρε, εύχομαι τα πιστόλια να είναι γεμάτα με επιχειρήματα και όχι "σφαίρες".

Επίσης, πιστεύω ότι, καλό θα είναι, αν έχομε κάποια διαφωνία σε κάποιο θέμα (το οποίο δεν έχομε μελετήσει ενδελεχώς), να το εκφράζομε σε μορφή ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗΣ απορίας.

Συμφωνώ με τον Βασίλειο Ζάχαρη, ότι επειδη έχομε κάποιες ενστάσεις σε ένα θέμα βάφομε όλο το έργο μαύρο! Ανάθεμα, αν σε όλη μου τη ζωή κάνω το 1/100 από αυτό που έκαμνεν ο Καράς... (και πολύ λέγω)

Στο θέμα του Λεγέτου πείστηκα απόλυτα από τα επιχειρήματα του Βασιλείου στα οποία μας δείχνει τον ΛΟΓΟ που θα μπορούσαμε να τον ονομάσομε και δευτερον διατονικόν.
Χαίρομαι δε ιδιαιτέρως με αυτά διότι αναδεικνύουν την επιστημονικότητα της μουσικής μας. Αλοίμονο αν όλα αυτά τα διαγράφαμε μονομιάς. Θα καταντούσαμε τελικά να υιοθετήσουμε και ένα πεντάγραμμο και να ψέλνομε σε ένα μινοράκι (μιας και το ξέρουν όλοι οι παπάδες - ότι ήχο και να βάλεις πλείστοι εξ αυτών,με τρόπον θαυμαστόν, το γυρνούν σε πλα':p) χαριν απλοτητος και τελειώνει η ιστορία.

Βεβαίως και όταν κάποιος κάνει τα πρώτα του βήματα στη μουσική, δεν θα τον βάλεις να τα μάθει, αλλά πολλοί πιστεύω εδω μεσα το έχουν περάσει αυτό το στάδιο.

Εγώ, προσωπικά, διαφωνώ με την τυποποιημένη εκτέλεση των σημαδοφώνων και τα διαστήματα πιάνου που χρησιμοποιούν (σε αυτό το θέμα ο Γεώργιος Μιχαλάκης έκανε μια φοβερή εργασία, η οποία δυστυχώς πέρασε απαρατήρητη μέσα στον χαλασμό...) οι της σχολής Καρά (μην με παρεξηγήσετε, δεν ξέρω πως αλλιώς να αναφερθώ - παρακαλώ ενημερώστε μας) αλλοιώνοντας εν τέλει το άκουσμα.
Σε πρώτη ευκαιρία θα επισυνάψω μέρη αυτής (οτι μπορώ) στο κατάλληλο θέμα.

Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:
Χαίρομαι πολύ όταν ο ψαλτικός κόσμος δεν εθελοτυφλεί μπροστά στα προβλήματα που υπάρχουν αλλά τα συζητά όμορφα, ωραία και προπαντώς χριστιανικά....

Κύριε Παναγιώτη συμφωνώ εν πολλοίς με το πνέυμα των γραφομένων σας, αλλά διαφωνώ με το ότι η σχολή Καρά εφαρμόζει τα διαστήματα του πιάνου στην εκτέλεση των σημαδοφώνων και των διαστημάτων. Κάθε άλλο, θα έλεγα πως στη προκειμένη περίπτωση μάλλον ταμπουράς είναι το σωστό όργανο για την υψηλή κατά τη γνωμη μου ακρίβεια στην απόδοση των διαστημάτων από την εν λόγω σχολή και τους περί αυτήν αλλά, πιστέψτε με και απο σπουδαίους κατά τεκμήριο ψάλτες σύγχρονους και παλιότερους, που αποδίουν εξίσου υπέροχα τόσο τα σημάδια όσο και τα διαστήματα. Ενδεικτικά αναφέρω :Στανίτσας, Καραμάνης, Τσαμκιράνης, Μουτάογλου, Νεραντζής, Βασιλείου κ.α.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μπήκα σ' αυτό το ιστολόγιο, φίλε Βασίλη, και παραλίγο να πάω στην κόλαση. Τι παραπομπή ήταν αυτή, βρε αδελφέ... Υπήρχαν και μερικά καλά μηνύματα, ηπίων τόνων, κυρίως δικά σου [μη το πάρεις επάνω σου], αλλά κάτι άλλα στάζανε χολή, αποσπασματικές ερμηνείες, δοκησισοφίες... Μη μας ξαναβάλεις τέτοιες παραπομπές. Θα χάσουμε την ψυχή μας. Δεν γίνονται έτσι πνευματικές κουβέντες. Και οι κουβέντες περί ψαλτικής πρέπει να έχουν ήθος, δεν τραγουδάμε στα μπουζούκια, τον Θεό υμνούμε. Υποτίθεται ότι συμπεριφερόμαστε αναλόγως. Υποτίθεται...
Και η συνέχεια.
http://panagiotisandriopoulos.blogspot.com/2008/07/blog-post_03.html
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Χαίρομαι δε ιδιαιτέρως με αυτά διότι αναδεικνύουν την επιστημονικότητα της μουσικής μας. Αλοίμονο αν όλα αυτά τα διαγράφαμε μονομιάς. Θα καταντούσαμε τελικά να υιοθετήσουμε και ένα πεντάγραμμο και να ψέλνομε σε ένα μινοράκι (μιας και το ξέρουν όλοι οι παπάδες - ότι ήχο και να βάλεις πλείστοι εξ αυτών,με τρόπον θαυμαστόν, το γυρνούν σε πλα':p) χαριν απλοτητος και τελειώνει η ιστορία.
Πολύ ωραίος μπράβο...πάντως διαφωνώ μαζί σου σ αυτό που λέει και ο Αλέξανδρος...δεν είναι έτσι τα πράγματα τουλάχιστον όχι από όλους...(εσύ έλεγες να μην αμαυρώνουμε το σύνολο εξ αιτίας του ενός)...
 
Status
Not open for further replies.
Top