[Ερώτηση] Ψάλσιμο Κανόνων Όρθρου

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι καλημέρα!
Έχω μια απορία τυπικου και θα ήθελα τα "φώτα" σας!
Εδώ στη Νάξο σε μία ένορια υπάρχει ένας ιερέας ο οποίος θα έλεγα είναι στις ακολουθίες "ζηλωτής" με τυπικό καθάρα μοναστηριακό (Στον όρθρο για παραδειγμα Διαβάζουν Ψαλτήρι πρίν απο κάθε Κάθισμα, Άμωμο, Κανονες τα πάντα (ψαλτά παρακαλώ) Στιχολογία Αίνων κτλ).
Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι στον Κανόνα! Τον Κανόνα λοιπόν την κάθε ωδή την λέει επί 14 (ΨΑΛΤΑ ΒΕΒΑΙΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ)!!! Δηλ. έαν ας πούμε η μία ωδή έχει 4 τροπάρια το κάθε τροπάριο το λέει τουλάχιστον 3 φορές!!! Στην αρχή μου φάνηκε πάρα πολύ ακραίο. Σε συνομιλία με έναν φίλο μου ψάλτη όταν του το είπα μου είπε ότι αυτό γίνεται στο Άγιο Όρος ΜΟΝΟ Χριστούγεννα και Πάσχα! Ο συγκεκριμενός ιερέας το κάνει ΚΑΘΕ Κυριακή! Το συγκλονιστικό είναι ότι όλα αυτά τα λέει ΕΝΑΣ ψάλτης με την βοήθεια απ'ότι κατάλαβα ένος παππου! Είναι ορθό αυτό που κάνει ο συγκεκριμένος Ιερέας και που βασίζεται?? Σε ποιο Τυπικό??
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητέ ἀδελφέ καί φίλε,
Φαίνεται ὅτι ὡς νέο σχετικά μέλος δέν ἔχεις «μελετήσει» ἤ περιηγηθεῖ τό Ψαλτολόγιον ἀρκετά.
Στήν ἑνότητα Τυπικόν, Υμνολογία και Ψαλτική Τάξις > Όρθρος ὑπάρχει καί τό γενικό θέμα Κανόνας μέ πολλά ὑποθέματα.

Αὐτή ἡ τάξις εἶναι τοῦ Τυπικοῦ τοῦ Ἁγίου Σάββα (ΤΑΣ), ὅπως ἔχει ἑρμηνευθεῖ καί ἀπό ἁγιορείτικα τυπικά καί ἀπό τό Τυπικό τοῦ ἀειμνήστου π. Γ. Ρήγα (ΤΓΡ).

Τά 14 τροπάρια δέν εἶναι πάντα ἐπανάληψη τῶν ἰδίων, ἰδιαίτερα τίς Κυριακές, ἀφοῦ οἱ κανόνες τῆς Παρακλητικῆς (ἀναστάσιμος, σταυροαναστάσιμος καί Θεοτόκου) καί τοῦ Μηναίου τά συμπληρώνουν συνήθως.

Αὐτά ἐφαρμόζονται καί σέ κάποιες ἄλλες ἐνορίες καί σέ Μονές ἐκτός τοῦ Ἄθωνος.

Τό ἐνδιαφέρον εἶναι ἄν οἱ κανόνες συνδυάζονται μέ τούς στίχους τῶν βιβλικῶν ᾠδῶν, πού εἶναι καί ὁ ἀρχικός καί πραγματικός πυρῆνας τῆς ἀκολουθίας τοῦ Ὄρθρου.


 
Top