[Ερώτηση] Ψάλλουμε "Τον ευλογούντα" στην απόλυση της Προηγιασμένης;

G

gbekris

Guest
Ήθελα να μάθω αν στο απόλυση της Προηγιασμένης ψάλουμε <Τον ευλογούντα και αγιάζοντα ημάς..>
 

drigop

ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ
Ήθελα να μάθω αν στο απόλυση της Προηγιασμένης ψάλουμε <Τον ευλογούντα και αγιάζοντα ημάς..>

Παρακαλώ και εγω με την σειρά μου να μας ενημερώσει κάποιος γενικότερα ποτε λέγετε και πότε όχι....
Παραδειγμα σε πανυγηρικούς εσπερινούς άλλοι ιερείς , επιθυμούν να ακουστεί, άλλοι πάλι σε διακόπτουν, άλλοι στην συγκεκριμένη ερώτηση μου απαντάνε: "Δεν εγινε και κάτι αμα το πείς"....:wink:
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ήθελα να μάθω αν στο απόλυση της Προηγιασμένης ψάλουμε <Τον ευλογούντα και αγιάζοντα ημάς..>
Εἶναι μιά «πονεμένη» ἱστορία γενικότερα. Ἡ ὑπό τοῦ χοροῦ ψαλμωδία τοῦ Τὸν εὐλογοῦντα καὶ ἁγιάζοντα ἡμᾶς, Κύριε, φύλαττε. (μέχρις ἐδῶ ὀρθῶς κατά τό νέον Ἱερατικόν) εἶναι ἡ ἀπάντηση τοῦ λαοῦ/χοροῦ στήν μετά τό Δι᾿ εὐχῶν (νεώτερη) εὐλογία τοῦ ἱερέως ἔχουσα οὕτως: Ἡ ἁγία Τριάς διαφυλάξοι πάντας ὑμᾶς. Δέν συνδέεται, λοιπόν, μέ καμμία ἀπόλυση.
Μόνον ὁ ἀρχιερατικός πολυχρονισμός Τὸν Δεσπότην καὶ Ἀρχιερέα προβλέπεται καί ψάλλεται καί στήν Προηγιασμένη (ΤΜΕ σ. 331), κατάλοιπο αὐτοκρατορικῶν προνομίων...
Περισσότερα στό θέμα πού ἔγινε παραπομπή στό προηγούμενο.

Τώρα, ἄν ἐπικράτησε αὐτό τό ἔθος στήν ἀπόλυση τῆς τελείας θ. Λειτουργίας ἤ στούς πανηγυρικούς ἑσπερινούς μετ᾿ ἀρτοκλασίας (μή μαρτυρούμενο ἀπό καμμία πηγή), συνδεόμενο μέ τό Εὐλογία Κυρίου (κακῶς), στήν Προηγιασμένη δέν ταιριάζει, ἀφενός στήν κατανυκτικότητα καί ἀφετέρου στήν μή προσαρμοστικότητα σέ νεωτερισμούς πού διακρίνει τίς ἀκολουθίες τῆς Μ. Τεσσαρακοστῆς.

 
Last edited:

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Εἶναι μιά «πονεμένη» ἱστορία γενικότερα. Ἡ ὑπό τοῦ χοροῦ ψαλμωδία τοῦ Τὸν εὐλογοῦντα καὶ ἁγιάζοντα ἡμᾶς, Κύριε, φύλαττε. (μέχρις ἐδῶ ὀρθῶς κατά τό νέον Ἱερατικόν) εἶναι ἡ ἀπάντηση τοῦ λαοῦ/χοροῦ στήν μετά τό Δι᾿ εὐχῶν (νεώτερη) εὐλογία τοῦ ἱερέως ἔχουσα οὕτως: Ἡ ἁγία Τριάς διαφυλάξοι πάντας ὑμᾶς. Δέν συνδέεται, λοιπόν, μέ καμμία ἀπόλυση.
Μόνον ὁ ἀρχιερατικός πολυχρονισμός Τὸν Δεσπότην καὶ Ἀρχιερέα προβλέπεται καί ψάλλεται καί στήν Προηγιασμένη (ΤΜΕ σ. 331), κατάλοιπο αὐτοκρατορικῶν προνομίων...
Περισσότερα στό θέμα πού ἔγινε παραπομπή στό προηγούμενο.

Τώρα, ἄν ἐπικράτησε αὐτό τό ἔθος στήν ἀπόλυση τῆς τελείας θ. Λειτουργίας ἤ στούς πανηγυρικούς ἑσπερινούς μετ᾿ ἀρτοκλασίας (μή μαρτυρούμενο ἀπό καμμία πηγή), συνδεόμενο μέ τό Εὐλογία Κυρίου (κακῶς), στήν Προηγιασμένη δέν ταιριάζει, ἀφενός στήν κατανυκτικότητα καί ἀφετέρου στήν μή προσαρμοστικότητα σέ νεωτερισμούς πού διακρίνει τίς ἀκολουθίες τῆς Μ. Τεσσαρακοστῆς.


Πάτερ Μάξιμε, αυτά που αναφέρετε είναι ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΑ. Θα μου επιτρέψετε να αναφέρω κι εγώ μιά περίπτωση που είχα με κάποιον Ιερέα. Στον Ναό που υπηρετούσα τότε, υπήρχαν 4 Πρωτοπρεσβύτεροι και ένας Αρχιμανδρίτης. Ο Αρχιμαδρίτης και οι 3 Πρωτοπρεσβύτεροι, όταν έψαλλα την Φήμη "Τον Ευλογούντα..." σήκωναν το Δεξί τους χέρι και ευλογούντες τους Χορούς και τον Λαό, έλεγαν : "Τους κοπιώντας και ψάλλοντας και τον περιεστώτα Λαόν, Κύριε φύλαττε, εις πολλά έτη". Ο 4ος Ιερέας, δεν καταδεχόταν ούτε να σηκώσει το χέρι του να ευλογήσει, αλλά ούτε καν, να κοιτάξει πρός το μέρος των Χορών. Του το είπα ( τον Ευλογούντα ) μία, δύο και τρίτη φορά. Αφού είδα ότι δεν ανταποκρινόταν, σταμάτησα να το λέω σ' αυτόν, οπότε μία μέρα, αφού έκανε την Απόλυση, γυρίζει πρός το Εκκλησίασμα και λέει : Συνηθίζεται στην Απόλυση οι Ψάλτες να εύχονται στον ποιούντα την Απόλυση Ιερέα, Τον Ευλογούντα, αλλά ο Ψάλτης μας ο Δεξιός, ο οποίος είναι και Αξιωματούχος του Πατριαρχείου και ως εκ τούτου περισσότερο κατατοπισμένος στην Τάξη της Εκκλησίας, ΔΕΝ καταδέχεται να το ψάλλει. Αυτά είναι τα τετρίπια των πολύξερων Ψαλτάδων. Εμένα μου ανέβηκαν τα γράδα στο φούλ, οπότε μόλις τελειώνει γυρίζω κι εγώ και λέω με το μικρόφωνο προς το Εκκλησίασμα : Έχει δίκιο ο παπάς. Δεν το λέω, αφ' ενός διότι δεν υποχρεούμαι βάσει του Τυπικού να το πώ, αλλά και γιατί ενώ όπως έχετε διαπιστώσει, όταν το ψάλλω στους άλλους Ιερείς μας, εκείνοι σηκώνουν το δεξί τους χέρι και ευλογώντας τους Ψάλτες και το Εκκλησίασμα, λένε : Τους κοπιώντας και ψάλλοντας και τον περιεστώτα Λαόν κ.λ.π. Ο Παπούλης μας όμως από' δώ, ΔΕΝ καταδέχεται να σηκώσει το χεράκι του και να ανταποδώσει την φιλοφρόνηση που του γίνεται ( εκτός βέβαια και αν έχει αγκύλωση και δεν μπορεί )γι αυτό κι εγώ εφ' όσον δεν ανταποκρίνεται, σταμάτησα να του το λέω. Αυτά είναι τα τερτίπια ορισμένων Κληρικών, που δεν γνωρίζουν τι και πώς να τελέσουν μιά Ακολουθία. Βέβαια μετά μου ζήτησε συγγνώμη λέγοντας ότι δεν το έκανε από σκοπού. Κι εγώ του απάντησα με τα ίδια του τα λόγια : Κι εγώ Παπούλη μου, δεν τό' κανα από σκοπού.
 

Γιώργος Πυργάκης

Γιώργος Πυργάκης
Και στην ενορία που είμαι ο ιερέας ποτέ δεν αντεύχεται όταν λέμε "Τον ευλογούντα...". Αντίθετα, το περασμένο Σάββατο, που ήρθε νέος κληρικός από άλλη ενορία και λειτούργησε αφού είπε "Των Αγίων και δικαίων Θεοπατόρων..." μας έκανε νόημα να το ψάλλουμε και αφού αντευχήθηκε μνημόνευσε τους Αγίους της ημέρας και είπε "Δι' ευχών...".
 
Top