Ψάλλετε το στιχηρό "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .." όταν προβλέπονται μόνο 4 αναστάσιμα;

Ψάλλατε σήμερα το στιχηρό "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .." που προβλέπονταν μόνο 4 αναστάσιμ

  • Είχα την ευθύνη επιλογής των ψαλλομένων και ψάλλαμε το "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .."

    Votes: 18 25.4%
  • Δεν είχα την ευθύνη επιλογής των ψαλλομένων. Ψάλθηκε το "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .."

    Votes: 9 12.7%
  • Είχα την ευθύνη επιλογής των ψαλλομένων. Δεν ψάλλαμε το "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .."

    Votes: 32 45.1%
  • Δεν είχα την ευθύνη επιλογής των ψαλλομένων. Δεν ψάλθηκε το "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .."

    Votes: 12 16.9%

  • Total voters
    71

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Παλιότερα, πριν ανακαλύψω το Ψαλτολόγιο και ανοίξουν τα μάτια μου σε πολλά θέματα, το "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .." το εξελάμβανα ως την "ατραξιόν" του γ΄ ήχου. Ένα κομμάτι πιο έντεχνο, με περισσότερες απαιτήσεις , που ήταν πάντα μέσα στο πρόγραμμα τις Κυριακές αυτές. Έμαθα κατόπιν ότι αυτό πολλές φορές λεγόταν παράτυπα, όταν το τυπικό περιλάμβανε στους Αίνους μόνο τέσσερα αναστάσιμα και τέσσερα κάποιας εορτής ή αγίου. Μου έχει τύχει μάλιστα να ειπωθούν μόνο τέσσερα τροπάρια (αντί για οκτώ) αλλά ένα απ' αυτά έπρεπε οπωσδήποτε να είναι το συγκεκριμένο στιχηρό. Κάνω λοιπόν αυτό το ερώτημα, ως δημοσκόπηση από περιέργεια, για να δω πόσο η επισήμανση των ορθών πρακτικών στο τυπικό έχει περάσει στα μέλη του Ψαλτολογίου, αλλά και τι γίνεται γενικότερα, μαι που δεν έχω την ευκαιρία να βρεθώ σε άλλους ναούς σε Κυριακή για να παρακολουθήσω.
Επειδή σήμερα ήταν Κυριακή του γ΄ ήχου και προβλεπόταν μόνο τέσσερα αναστάσιμα, το ερώτημα αφορά το τι έγινε σήμερα, είτε ως πρωτοψάλτες είχαμε ευθύνη επιλογής των ψαλλομένων, είτε ως βοηθοί ή ως εκκλησίασμα δεν είχαμε τέτοια ευθύνη.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Θα ψαλλεί μόνο εάν προβλέπεται από την τάξη, στη σειρά του (και με τον ίδιο τρόπο που ψάλλονται τα υπόλοιπα). Η ιστορία και τα λάθη του παρελθόντος πρέπει να μας κάνουν σοφώτερους και όχι να τα ακολουθούμε τυφλά (θα χρησιμοποιήσω μία λέξη του Χρήστου Γιανναρά) πιθηκίζοντας χωρίς κριτική ικανότητα, χωρίς εγκράτεια και πειθαρχία στην τάξη για την οποία υποτίθεται είμαστε υπεύθυνοι.
 
Παλιότερα, πριν ανακαλύψω το Ψαλτολόγιο και ανοίξουν τα μάτια μου σε πολλά θέματα, το "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .." το εξελάμβανα ως την "ατραξιόν" του γ΄ ήχου. Ένα κομμάτι πιο έντεχνο, με περισσότερες απαιτήσεις , που ήταν πάντα μέσα στο πρόγραμμα τις Κυριακές αυτές. Έμαθα κατόπιν ότι αυτό πολλές φορές λεγόταν παράτυπα, όταν το τυπικό περιλάμβανε στους Αίνους μόνο τέσσερα αναστάσιμα και τέσσερα κάποιας εορτής ή αγίου.

Τα ανωτέρω περιγράφουν με ακρίβεια και τη δική μου π.Ψ. [προ Ψαλτολογίου:D] εποχή!

Τώρα όχι μόνο δεν το ψάλλω, όταν προβλέπονται μόνον τέσσερα αναστάσιμα στιχηρά (οπότε ψάλλουμε τα τέσσερα πρώτα), αλλά και όταν το ψάλλω (δηλ. όταν προβλέπονται οκτώ αναστάσιμα στιχηρά) προτιμώ την απλούστερη σύντομη εκδοχή του (μετά την προσεκτική ανάγνωση και του παρακάτω θέματος: http://analogion.com/forum/showthread.php?t=1664&highlight=%EC%ED%DE%EC%E1).
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Παλιότερα, πριν ανακαλύψω το Ψαλτολόγιο και ανοίξουν τα μάτια μου σε πολλά θέματα, ...
Αὐτό εἶναι μιά μεγάλη ἀλήθεια γιά ὅλους μας!!!

Επειδή σήμερα ήταν Κυριακή του γ΄ ήχου και προβλεπόταν μόνο τέσσερα αναστάσιμα, το ερώτημα αφορά το τι έγινε σήμερα, είτε ως πρωτοψάλτες είχαμε ευθύνη επιλογής των ψαλλομένων, είτε ως βοηθοί ή ως εκκλησίασμα δεν είχαμε τέτοια ευθύνη.
Δηλαδή δέν ὑπάρχει καμμία περίπτωση νά ἔχει εὐθύνη ὁ προεστώς τῆς συνάξεως, ὁ ἱερατικῶς προϊστάμενος;
Δέν μέ νοιάζει ἄν κάποιοι δέν τό ἀναγνωρίζουν αὐτό, ἀλλά ἐπειδή πιστεύω στή συλλειτουργία, στήν καλή συνεργασία καί στήν (προ)συνεννόηση, καί ἄν θέλετε παραπέρα προσωπικῶς ἐγώ κανονίζω τά τοῦ τυπικοῦ, ἰδιαίτερα μέσω τοῦ φυλλαδίου τοῦ ὄρθρου τῆς Κυριακῆς πού ἀπό 7ετίας ἐκδίδουμε —καί ἔχω βρεῖ τήν ἡσυχία μου σέ θέματα ψαλλομένων ἐπί τοῦ τυπικοῦ—, ναί «Είχα την ευθύνη επιλογής των ψαλλομένων. Δεν ψάλλαμε το "Εις το μνήμα σε επεζήτησε .."».
Τό τί γινόταν πρίν, μέ κάλυψε ὀ Νεοκλῆς.


 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Τα ανωτέρω περιγράφουν με ακρίβεια και τη δική μου π.Ψ. [προ Ψαλτολογίου:D] εποχή! Τώρα όχι μόνο δεν το ψάλλω, όταν προβλέπονται μόνον τέσσερα αναστάσιμα στιχηρά (οπότε ψάλλουμε τα τέσσερα πρώτα), αλλά και όταν το ψάλλω (δηλ. όταν προβλέπονται οκτώ αναστάσιμα στιχηρά) προτιμώ την απλούστερη σύντομη εκδοχή του (μετά την προσεκτική ανάγνωση και του παρακάτω θέματος: http://analogion.com/forum/showthread.php?t=1664&highlight=%EC%ED%DE%EC%E1).
Αυτά είναι τα ελπιδοφόρα μηνύματα. Θα παραθέσω μια παλιά ανάρτηση που με αντιπροσωπεύει, του αγαπητού Βασίλη Ζάχαρη:

...αυτό ακριβώς το μήνυμα είναι κι ένας από τους λόγους που λες ότι χαλάλι ο κόπος κι η φασαρία και η κούραση κι η απογοήτευση και τα νεύρα και και και, που χρειάστηκαν για να γίνει το Ψαλτολόγιο και να προχωρήσει όπως προχώρησε...
Να 'σαι καλά ........., όπως και όλοι όσοι προσφέρουν καθ' οιονδήποτε τρόπο, με κείμενα, με ηχογραφήσεις, με τεκμηριωμένες θέσεις, με την ανοχή τους, με την σιωπή τους, με την εμπειρία τους, με την προσευχή τους...
Από εκεί και πέρα για το θέμα έχουν γραφεί αρκετά. Όσοι θέλουν να πληροφορηθούν για την αναγκαιότητα τήρησης της σειράς των αναστασίμων στιχηρών, μπορούν να διαβάσουν και να ενημερωθούν.
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Θα ψαλλεί μόνο εάν προβλέπεται από την τάξη, στη σειρά του (και με τον ίδιο τρόπο που ψάλλονται τα υπόλοιπα). Η ιστορία και τα λάθη του παρελθόντος πρέπει να μας κάνουν σοφώτερους και όχι να τα ακολουθούμε τυφλά (θα χρησιμοποιήσω μία λέξη του Χρήστου Γιανναρά) πιθηκίζοντας χωρίς κριτική ικανότητα, χωρίς εγκράτεια και πειθαρχία στην τάξη για την οποία υποτίθεται είμαστε υπεύθυνοι.

Είναι αδιαμφισβήτητο, ότι αυτό προκαλείται (ας είμαστε ειλικρινείς) από την έμφυτη (αλλά και μη χαλιναγωγούμενη εύκολα) ανθρώπινη ροπή και τάση στην αυτοπροβολή (στην προκειμένη περίπτωση) των μουσικών, φωνητικών και τεχνικών δυνατοτήτων καθενός και, αληθώς, αυτό γίνεται "χωρίς εγκράτεια και πειθαρχία στην τάξη" και πολύ λιγότερο, εκτιμώ, για λόγους "πιθηκισμού". Αυτό γίνεται φανερό και από το (αναφερθέν ήδη) γεγονός, ότι ουδείς, σχεδόν (ή μήπως... όλως θαυμαστώς, αποκαλύπτεται και κάτι απόλυτο;), από όσους παραβιάζουν την τάξη στη συγκεκριμένη περίπτωση, ψάλλει την απλή σύνθεση του Αναστασιματαρίου.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δηλαδή δέν ὑπάρχει καμμία περίπτωση νά ἔχει εὐθύνη ὁ προεστώς τῆς συνάξεως, ὁ ἱερατικῶς προϊστάμενος;

Στα 15 χρόνια περίπου, που ψάλλουν στον συγκεριμένο ναό, ως λαμπαδάριος στην αρχή, δεν έχει τύχει (σχεδόν) ποτέ ο ιερέας να κάνει την οποιαδήποτε υπόδειξη/επέμβαση στο τι θα ψαλουμε, ιδίως από άποψη τυπικού. Μόνο όσον αφορά τον χρόνο (αργά-σύντομα).

Στα αποτελέσματα της δημοσκόπησης μια ψήφος από το α) πρέπει να πάρι στο γ). Πάτησαν λάθος κουμπί! :)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στα 15 χρόνια περίπου, που ψάλλουν στον συγκεριμένο ναό, ως λαμπαδάριος στην αρχή, δεν έχει τύχει (σχεδόν) ποτέ ο ιερέας να κάνει την οποιαδήποτε υπόδειξη/επέμβαση στο τι θα ψαλουμε, ιδίως από άποψη τυπικού.
Γιά τυπικό μίλησα (ὄχι ὅτι δέν συνεννοούμεθα καί γιά τά ψαλλόμενα μέλη κάποιες φορές).
Αὐτό γιά μένα εἶναι λυπηρό, καθ᾿ ὅσον ἀποδεικνύει τήν ἀδιαφορία τῶν περισσοτέρων, ἐπικεντρωμένων μόνον στά δικά τους καί στίς παρατηρήσεις γιά σύντομα (γιά τά δικά τους) κλπ., πού οἱ ψάλτες οὔτε ἕνα χερουβικό δέν μποροῦν νά ποῦν... Ἀλλά εἶμαι ἐκτός θέματος...
Ἐπί τοῦ θέματος, ἀγαπητέ Νεοκλῆ, οἱ ἱερεῖς τοῦ φόρουμ δέν συγκαταλέγονται οὔτε στό «εκκλησίασμα», πού θά ἄκουγε τί ψάλθηκε σήμερα;
Ἀλλά νά μοῦ πεῖς, οἱ ἱερεῖς ἀκοῦνε τί ψέλνουν οἱ ψάλτες :)rolleyes:) ἤ κουβεντιάζουν :)(); Δέν εἶναι ὅμως ἔτσι παντοῦ...


 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Όταν το τυπικό ορίζει 4 και 4, όχι δεν το ψάλλω.
Όταν το τυπικό ορίζει 8 αναστάσιμα, τότε το ψάλλω, αλλά υπό τις εξής προϋποθέσεις:
Δεν έχω πιει τίποτε κρύο το βράδυ του Σαββάτου (έχω μανία με τα παγωμένα)
Πριν φύγω το πρωί της Κυριακής έχω σηκωθεί τουλάχιστον μισή ώρα πιο πριν και έχω φτιάξει ένα ζεστό τσάι (λίγο δύσκολο να γίνει αυτό, γιατί το πρωί νυστάζω αρκετά...)
:D:D
Άρα, λίγες είναι οι φορές που το λέω πέραν της κανονικής του μελωδίας.

Σήμερα όμως συνέβη το εξής: Επειδή είχα για βοηθό έναν μεγάλης ηλικίας άνθρωπο μόνο (90 χρονών), ο οποίος ψάλλει μόνο όσα ξέρει απ’ έξω και τύχαινε να το γνωρίζει το τροπάριο αυτό, του είπα να το πει για να πάρω μια ανάσα και εγώ και να συνεχίσω με τα επόμενα του Αγ. Χαραλάμπους.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όταν το τυπικό ορίζει 4 και 4, όχι δεν το ψάλλω.
Όταν το τυπικό ορίζει 8 αναστάσιμα, τότε το ψάλλω, αλλά υπό τις εξής προϋποθέσεις:
Δεν έχω πιει τίποτε κρύο το βράδυ του Σαββάτου (έχω μανία με τα παγωμένα)
Πριν φύγω το πρωί της Κυριακής έχω σηκωθεί τουλάχιστον μισή ώρα πιο πριν και έχω φτιάξει ένα ζεστό τσάι (λίγο δύσκολο να γίνει αυτό, γιατί το πρωί νυστάζω αρκετά...)
:D:D
Άρα, λίγες είναι οι φορές που το λέω πέραν της κανονικής του μελωδίας.

Σήμερα όμως συνέβη το εξής: Επειδή είχα για βοηθό έναν μεγάλης ηλικίας άνθρωπο μόνο (90 χρονών), ο οποίος ψάλλει μόνο όσα ξέρει απ’ έξω και τύχαινε να το γνωρίζει το τροπάριο αυτό, του είπα να το πει για να πάρω μια ανάσα και εγώ και να συνεχίσω με τα επόμενα του Αγ. Χαραλάμπους.
Μπερδεύτηκα... Δηλαδή αν προβλέπονται 8 Αναστάσιμα και δεν έχετε κάνει πρωινό τσάι δεν το ψάλλετε;
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Μπερδεύτηκα... Αν προβλέπονται 8 Αναστάσιμα και δεν έχετε κάνει πρωινό τσάι δεν το ψάλλετε;

Όχι.:D Μια φορά το δοκίμασα χωρίς και μου βγήκε τελείως λάθος
(και έκανα και όρεξη):D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στα 50(και:D) χρόνια της ενασχόλησής μου με την ψαλτική (έχων ή μή ευθύνη των ψαλησομένων) έχω συναντήσει όλες τις επιλογές της δημοσκόπησης...
Ερώτηση: Ποιός δεν θα ήθελε να ακούσει ζωντανά από το ... Θρασύβουλο:D το στιχηρό αυτό σε Κυριακή τρίτου ήχου και δεν θα σχολίαζε αν δεν το άκουγε; (Δεν είπε το Εις το μνήμα...:confused:)
Φυσικά, δεν το έλεγε πάντοτε!!!
Αναρρωτιέμαι πάντως, ποιό είναι το κακό της επιλογής του συγκεκριμένου στιχηρού σαν ... τρίτο; ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΟ δεν είναι; Στα δίπτυχα γράφεται π.χ.: «Εις τους αίνους αναστάσιμα 4 και του Αγίου 4» ή «Εις τους αίνους αναστάσιμα 8».
Να πω την άποψή μου.... Λόγω μεγέθους το στιχηρό αυτό το ... ψιλοβαριέμαι:D και δεν το λέω όταν δεν προβλέπεται.... δεν θα χυμήξω:D όμως σε συνάδελφο που θα το πει όταν δεν προβλέπεται, ακόμα κι αν είναι ο αριστερός μου, ούτε θα νοιώσω τύψεις αν το πω είτε κατόπιν ... παραγγελιάς:wink: ή και επιλογής λόγω ψαλτικού οίστρου...:rolleyes:
 
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Στα 50(και:D) χρόνια της ενασχόλησής μου με την ψαλτική (έχων ή μή ευθύνη των ψαλησομένων) έχω συναντήσει όλες τις επιλογές της δημοσκόπησης...
Ερώτηση: Ποιός δεν θα ήθελε να ακούσει ζωντανά από το ... Θρασύβουλο:D το στιχηρό αυτό σε Κυριακή τρίτου ήχου και δεν θα σχολίαζε αν δεν το άκουγε; (Δεν είπε το Εις το μνήμα...:confused:)
Φυσικά, δεν το έλεγε πάντοτε!!!
Αναρρωτιέμαι πάντως, ποιό είναι το κακό της επιλογής του συγκεκριμένου στιχηρού σαν ... τρίτο; ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΟ δεν είναι; Στα δίπτυχα γράφεται π.χ.: «Εις τους αίνους αναστάσιμα 4 και του Αγίου 4» ή «Εις τους αίνους αναστάσιμα 8».
Να πω την άποψή μου.... Λόγω μεγέθους το στιχηρό αυτό το ... ψιλοβαριέμαι:D και δεν το λέω όταν δεν προβλέπεται.... δεν θα χυμήξω:D όμως σε συνάδελφο που θα το πει όταν δεν προβλέπεται, ακόμα κι αν είναι ο αριστερός μου, ούτε θα νοιώσω τύψεις αν το πω είτε κατόπιν ... παραγγελιάς:wink: ή και επιλογής λόγω ψαλτικού οίστρου...:rolleyes:

Ετσι ακριβως!!! Οιστρος υμνολογιας...:D
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αρκεί κανείς να μη ψεύδεται εις εαυτόν. Η ειλικρίνεια και ο αγαθός λογισμός σώζει τις καταστάσεις κι ακόμα κι απ' το λάθος βγάζει καρπό γλυκύ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αναρρωτιέμαι πάντως, ποιό είναι το κακό της επιλογής του συγκεκριμένου στιχηρού σαν ... τρίτο;

ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΟ δεν είναι; Στα δίπτυχα γράφεται π.χ.: «Εις τους αίνους αναστάσιμα 4 και του Αγίου 4» ή «Εις τους αίνους αναστάσιμα 8».
.

Κακὸ σίγουρα δὲν εἶναι, ἁπλὰ δὲν ὑπάρχει ἐπιλογὴ. Ἡ σειρὰ τῶν τροπαρίων εἶναι συγκεκριμένη καὶ στὸ ἔντυπο κείμενο τῆς Παρακλητικῆς καὶ στὸ μουσικὸ τοῦ Ἀναστασιματαρίου. Καὶ αὐτὸ ὑπονοεῖ ἡ τυπικὴ διάταξη, ἀλλιῶς θὰ ἔλεγε δύο ἀναστάσιμα καὶ δύο ἀνατολικὰ, αὐτὸ κι αὐτό.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Έτερος εκ των μεγάλων πρωτοψαλτών, έψαλλε στους αίνους ενίοτε το στιχηρό του πλ α' ήχου "Οι της κουστωδίας ενηχούντο..."
 
Top