Ψάλλει ο... Υπάρχων...

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τὴν Κυριακὴ τῶν Μυροφόρων φτάνοντας στό Ναὸ ποὺ ὑπηρετῶ, πληροφορήθηκα ὅτι ἐπρόκειτο νὰ λειτουργήσει ἐπίσκοπος καὶ δὲν εἶχα πάρει μαζὶ μου κανένα βιβλίο.
Ἀκοῦστε λοιπὸν τοὺς αἴνους καὶ πεῖτε ὅ,τι θέλετε.
Στὸ "Τὸν δεσπότην καὶ ἀρχιερέα" ἔκανα ... ἀναγκαστικὴ προσγείωση
!
:D:D
Υ.Γ. Πάτερ Μάξιμε, πῶς τὸ βλέπεις τὸ πολυτονικό μου μήνυμα; Ἔ! Ποιὸς εἶναι ὁ δάσκαλός μου!
 

Attachments

  • 46.AINOI MYROFORWN Ton Despotin (3).mp3
    9.1 MB · Views: 119

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Υ.Γ. Πάτερ Μάξιμε, πῶς τὸ βλέπεις τὸ πολυτονικό μου μήνυμα; Ἔ! Ποιὸς εἶναι ὁ δάσκαλός μου!
Πολύ χαίρομαι!!!!!!!!!!

Ἀλλά, πολλοί εἶχαν δασκάλους..........
Ἡ ἀξία φαίνεται στόν μαθητή!!!!!!!!!!

Γι᾿ αὐτό συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!!
Μπράβο σας!!!!!!!!!​
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Τὴν Κυριακὴ τῶν Μυροφόρων φτάνοντας στό Ναὸ ποὺ ὑπηρετῶ, πληροφορήθηκα ὅτι ἐπρόκειτο νὰ λειτουργήσει ἐπίσκοπος καὶ δὲν εἶχα πάρει μαζὶ μου κανένα βιβλίο.
Ἀκοῦστε λοιπὸν τοὺς αἴνους καὶ πεῖτε ὅ,τι θέλετε.
Στὸ "Τὸν δεσπότην καὶ ἀρχιερέα" ἔκανα ... ἀναγκαστικὴ προσγείωση
!
:D:D
Υ.Γ. Πάτερ Μάξιμε, πῶς τὸ βλέπεις τὸ πολυτονικό μου μήνυμα; Ἔ! Ποιὸς εἶναι ὁ δάσκαλός μου!

Ὤχ!!! Μετά ἀπὸ αὐτή τὴν ἐξέλιξη, πρέπει νὰ τὸ γυρίσω κι ἐγώ στὸ πολυτονικό (κάνοντας ὑπακοή στήν "γραμμή" τοῦ ὑπ-άρχοντα).

Καὶ δὲν ἀντέχω τὶς βαρεῖες...:(. Πᾶνε λοιπὸν γιὰ πάντα οἱ ξέγνοιαστες μέρες..:D

Χάρης

ΥΓ. Ἔχω ὅμως κι ἕναν λογισμὸ... Μήπως φαινόμαστε λίγο ἐξεζητημένοι στὰ νέα παιδιὰ ποὺ δὲν γνώρισαν πολυτονικὸ;;;


 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Δεν πειράζει Χάρη συνεχίστε το.Πέρα απο το ότι κρατάτε την παράδοση ξεχωρίζουν και οι ηλικίες:)Μας χαιδεύεις τα αυτιά Νικόλαε ακόμα και χωρίς βιβλία.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καὶ δὲν ἀντέχω τὶς βαρεῖες...:(.
Κι ἐγώ ἤθελα νά πῶ νά μήν παιδεύεται μέ τίς βαρεῖες. Ἡ σειρά του καί ἡ σειρά μου μάθαμε μέν τή θεωρία, ἀλλά στήν πράξη δέν τήν χρησιμοποιήσαμε ποτέ.

Ἄλλως ἔχουν τά πράγματα μ᾿ ἐκείνους πού χρησιμοποιοῦν αὐτόματο πολυτονιστή... Φαίνονται τά λάθη τοῦ πολυτονιστῆ...

Πᾶνε λοιπὸν γιὰ πάντα οἱ ξέγνοιαστες μέρες..:D
Συνέχισε ξέγνοιαστα. Προσωπικῶς γιά νά γράψω μονοτονικό, πρέπει νά προσπαθήσω. Ὁπότε δέν εἶμαι ξέγνοιαστος. Δέν ἐξάσκησα ποτέ καί τό ἐπάγγελμα τοῦ καθηγητῆ καί ἔτσι ποτέ δέν ὑποχρεώθηκα.

ΥΓ. Ἔχω ὅμως κι ἕναν λογισμὸ... Μήπως φαινόμαστε λίγο ἐξεζητημένοι στὰ νέα παιδιὰ ποὺ δὲν γνώρισαν πολυτονικὸ;;;
Μά τώρα μαθαίνουν ἀρχαῖα καί νομίζω ὅτι βοηθοῦνται. Ἄλλωστε ὡς ἄνθρωποι τῆς Ἐκκλησίας ἔχουν καθημερινή ἐπαφή μέ τά λειτουργικά μας κείμενα, ἀλλά καί ἄλλα ὀρθόδοξα χριστιανικά βιβλία, ἔντυπα καί περιοδικά.

Νά σημειώσουμε ὅτι εἶναι ἀξιέπαινος καί ὁ Διαχειριστής, πού τόσο καλά ἔμαθε καί γράφει Βουδούρη!!!

Πῶς θά γράφαμε τόν Βουδούρη; Σέ μονοτονικό; Τίς βαρεῖς τίς ξεπεράσαμε...

Καί κάτι ἄλλο. Καί ὁ κ. Γιάννου καί καί ἄλλοι ἐνδιαφέρονται γιά τά γράφουν τροπάρια καί ὕμνους στό λειτούργημά τους. Πῶς θά τά γράφουν; Εἶναι δυνατόν σέ μονοτονικό;


 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ὤχ!!! Μετά ἀπὸ αὐτή τὴν ἐξέλιξη, πρέπει νὰ τὸ γυρίσω κι ἐγώ στὸ πολυτονικό (κάνοντας ὑπακοή στήν "γραμμή" τοῦ ὑπ-άρχοντα).
Καὶ δὲν ἀντέχω τὶς βαρεῖες...:(. Πᾶνε λοιπὸν γιὰ πάντα οἱ ξέγνοιαστες μέρες..:D
Χάρης
ΥΓ. Ἔχω ὅμως κι ἕναν λογισμὸ... Μήπως φαινόμαστε λίγο ἐξεζητημένοι στὰ νέα παιδιὰ ποὺ δὲν γνώρισαν πολυτονικὸ;;;
Χάρη,
Κάνε μου τη χάρη να γράφεις όπως γουστάρεις και μη δινεις σημασία στους ... υπάρχοντες.
Ρώτησε πρώτα-πρώτα πόση(ες:D) ώρα(ες:D) του πήρε να γραψει το πολυτονικό...
Οι ξέγνοιαστες μέρες πάνε όχι λόγω των βαρειών και των ... ψιλών αλλά λόγω των .... ψηλών (ποσών) της siemens και των ανύπαρκτων ψιλών στις ... τσέπες μας!
Όσο για τα πολυτονικά διευκρινίστηκε στον π. Μάξιμο ότι θα χρησιμοποιηθούν για γραφή επικεφαλίδων πάνω από μουσικά κείμενα.
Νά 'στε όλοι καλά!
 

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Ευκαιρία να μάθουμε και οι νέοι πολυτονικό! Να εκπαιδευτεί το μάτι!
 
Top