Χρόνια πολλά (῾Αγίου Χαραλάμπους)

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀφοῦ τελέσαμε τόν ἑσπερινό σέ πανηγυρίζοντα Ναό τοῦ ἁγίου ἐνδόξου ἱερομάρτυρος Χαραλάμπους τοῦ θαυματουργοῦ καί ἀφοῦ ἤδη στήν ἕδρα τοῦ Ψαλτολογίου ξημέρωσε, εὐχόμεθα καί στούς ἑορτάζοντες εἴτε τήν ὀνομαστική τους ἑορτή (Χαραλάμπους, Χαριλάους, Χαρίκλειες) εἴτε τόν τοπικό τους πολιοῦχο τά δέοντα.

Ἰδιαιτέρως ἀπευθύνουμε θερμότατες ὀνομαστήριες καί συγχαρητήριες εὐχές στό ἐκλεκτό μέλος τοῦ Ψαλτολογίου Χαραλάμπη (Χάρη) Συμεωνίδη. Ὁ Θεός διά πρεσβειῶν τοῦ ἁγίου νά σέ ἐνδυναμώνει στά ἔργα σου καί τά διακονήματά σου. Νά ζήσεις σάν τά ψηλά βουνά καί νά λάμπεις ἀπό χαρά.


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά και από μένα στο Χάρη Συμεωνίδη και όλους/ες που γιορτάζουν σήμερα! Και στον Πύργο Ηλείας που ο άγιος είναι πολιούχος (και τόσα άλλα μέρη).
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Εγώ περίμενα να πάει "δώδεκα και κάτι"...

Χρόνια πολλά και ευλογημένα Χάρη! Καλή πρόοδο και προκοπή!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Στον αγαπητο Χαρη Συμεωνιδη (και σε οποιον αλλο εορταζει) πολλες ευχες για την γιορτη του .
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Χρόνια πολλά κ.Συμεωνίδη να χαίρεστε την οικογένειά σας και να σας χαίρονται.
 

George

Ιεροψάλτης
Πολύχρονος Χάρη Συμεωνίδη, όπως επίσης και σε ολους και όλες τους/τις εορτάζοντες.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis

Ἰδιαιτέρως ἀπευθύνουμε θερμότατες ὀνομαστήριες καί συγχαρητήριες εὐχές στό ἐκλεκτό μέλος τοῦ Ψαλτολογίου Χαραλάμπη (Χάρη) Συμεωνίδη. Ὁ Θεός διά πρεσβειῶν τοῦ ἁγίου νά σέ ἐνδυναμώνει στά ἔργα σου καί τά διακονήματά σου. Νά ζήσεις σάν τά ψηλά βουνά καί νά λάμπεις ἀπό χαρά.

Δι' ευχών του Αγίου Πατρός...
εύχομαι κι εγώ Χρόνια Πολλά στον κ. Χαράλαμπο Συμεωνίδη
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χρόνια πολλά και στον Πύργο Ηλείας που ο άγιος είναι πολιούχος.
Καί βέβαια !!!
Μάλιστα εἶχε ἀναμετάδοση ὁ Ρ/Σ τῆς Ἐ.Ἑ. τοῦ Ἑσπερινοῦ χθές καί τοῦ Ὄρθρου καί τῆς Θ. Λειτουργίας σήμερα προεξάρχοντος τοῦ Μακαριωτάτου Ἀρχιεπισκόπου Ἀθηνῶν καί πάσης Ἑλλάδος κ.κ. Ἱερωνύμου. Δέν ξέρω ἄν ἄκουσες.
Χρόνια πολλά, λοιπόν, καί στήν πατρίδα σου καί σέ ὅσους τυχόν ἱερεῖς ἤ ψάλτες, μέλη τοῦ φόρουμ, ὑπηρετοῦν σέ πανηγυρίζοντες Ναούς.

 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Θέλω να σας ευχαριστήσω από καρδιάς όλους, για τις θερμές ευχές σας για την ονομαστική μου εορτή. Είθε ο Πανάγαθος Θεός μας, δια πρεσβειών του μεγίστου Ιερομάρτυρος Χαραλάμπους, να οικονομήσει για τον καθένα μας τα καλύτερα για την ψυχή του.

Από την μεριά μου θέλω να επισημάνω δυο πράγματα.

Πρώτον, πρέπει να παραδεχθώ οτι τελευταία η ενασχόλησή μου με τα του φόρουμ είναι πλημμελής, γιατί διάγω μια ιδιαίτερα εμπερίστατη εποχή της ζωής μου. Μπορώ όμως να γνωρίζω ήδη, πως σε οποιαδήποτε εξέλιξη (που πιστεύω οτι ο καλός Θεός θα οικονομήσει και για μένα), στην αμέσως επόμενη φάση, θα έχω απαγκιστρωθεί από "πολλές του βίου μέριμνες", και θα μπορώ να αφιερωθώ πολύ περισσότερο σε αυτά που αγαπώ, δηλ. στα του φόρουμ και της Ψαλτικής Τέχνης γενικότερα.

Δεύτερον, δεν μπορώ να μην υπογραμμίσω τα μεγάλα οφέλη που αποκομίζω, από την ημέρα που έγινα μέλος σε αυτή την κοινότητα. Πού να σταθώ; στις τόσες "αγαπητικές" σχέσεις που ανέπτυξα με ανθρώπους, πολλούς από τους οποίους ούτε έχω συναντήσει προσωπικά ακόμα; και σε ποιόν να αναφερθώ; Όταν πρωτοέγραψα εδώ (πριν 4-5 μήνες θα είναι μόνο), γνώριζα μόνο τους μαθητές μου Μιχάλη Μαμάη, Νίκο Παπαδόπουλο, Θανάση Κούγια καθώς και τους συναδέλφους Νίκο Στάθη, Γιάννη Λιάκο και Μανώλη Γιαννόπουλο. Έκτοτε, γνωρίστηκα και ανέπτυξα αληθινές φιλίες με αξιολογότατους ανθρώπους που ο καθένας έχει τα ιδιαίτερα χαρίσματά του, με όλους όμως μας ενώνει η αγάπη και η αφοσίωση στην πατρώα μας μουσική και την Ψαλτική Τέχνη, το πάθος για την γνώση, καθώς και την Τυπική και Κανονική Ορθόδοξη Λατρεία.

Θα αναφερθώ με τυχαία σειρά (και ας με συγχωρέσετε αν ξεχάσω κάποιους) στον π. Μάξιμο, στον Δημήτρη Κουμπαρούλη, στον Ευθύμη Κωστόπουλο, στον Βαγγέλη Λιναρδάκη, στον Βασίλη Κιαμηλίδη, στον Δημήτρη Σκρέκα, στον Δημήτρη Ζαγανά, στον Παναγιώτη Μανιάτη, στον π. Εφραίμ, στον Δημήτρη Καλπακίδη, στον Γιώργο_Μ, στον Γιάννη Μπουλμπουλτζή, στον Γιώργο Σέπκα, στον Κων/νο Κανδηλάκη, στον π. Κουκουζέλη, στον Νίκο Θεοτοκάτο, στον master_yanni, στον Ευάγγελο Σολδάτο, στον Κώστα Μπουσδέκη, στον Δημήτρη Παπαγιαννούλη, στον xristos_k, τον Λεωνίδα Γαρουφαλλή, τον Απόστολο Κομπίτση, στον Ιωάννη Αχιλλιά, στον Τάσο Μπόκο, στον Ευστάθιο Μεντζά, στον Χρήστο Τσακίρογλου και στον "εξωφορουμικό" πλέον Γιώργο Μιχαλάκη. Ακόμα, στον Βασίλη Ζάχαρη, με όλο που συχνά διαφωνούμε και έχουμε εμπλακεί σε "αψιμαχίες". Και σε τόσους άλλους στους οποίους κωλύομαι να αναφερθώ ή ξεχνώ αυτή τη στιγμή.

Να είστε σίγουροι πως θα μπορούσα να γράψω από 10 παραγράφους, για πολλούς από τους προαναφερθέντες, όσον αφορά στην ποιότητα, την θέρμη και τα ιδιαίτερα χαρίσματα με τα οποία τους προίκισε ο Θεός. Και αν δεν έμπαινα σε αυτό το φόρουμ, ούτε που θα τους γνώριζα. Πόσο φτωχότερος θα ήμουν;

Για τη φετινή μου ονομαστική εορτή συνάδελφοι, να είστε σίγουροι, οτι αυτό είναι το μεγαλύτερο δώρο που έλαβα.

Χαραλάμπης.

Υ.Γ. Κερασματάκι το βράδυ από το σπίτι :)
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Πρώτον, πρέπει να παραδεχθώ οτι τελευταία η ενασχόλησή μου με τα του φόρουμ είναι πλημμελής...

Κίτρινη κάρτα, πρόσεχε μη φας κόκκινη :D

Να είστε σίγουροι πως θα μπορούσα να γράψω από 10 παραγράφους, για πολλούς από τους προαναφερθέντες...

10 παραγράφους * 15 άτομα = Λυπήσου μας... :D

Υ.Γ. Κερασματάκι το βράδυ από το σπίτι :)

Έχω αγρυπνία, πες ότι πήρα :)

Πολύχρονος και πάλι.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Κίτρινη κάρτα, πρόσεχε μη φας κόκκινη :D
:mad: Όλο στην τσίτα με θές ευλογημένε! Άντα καλά! Να 'ναι ευλογημένο :):)

10 παραγράφους * 15 άτομα = Λυπήσου μας... :D

Καμιά 30ριά τα έβγαλα τα άτομα (άσε που για σένα θα έγραφα και μερικές παραγράφους παραπάνω - χωρίς έξτρα χρέωση :D)! Σας λυπήθηκα όντως :p


Έχω αγρυπνία, πες ότι πήρα :)
Αγρυπνία 10 προς 11 Φλεβάρη; Αμάν, εσύ δεν παίζεσαι :eek:
Πάντως άλλο κερασματάκι εννοούσα. :wink:

Ιδού:

1. Παραδοσιακό σε συγκλονιστική εκτέλεση Μήτσου Αραπάκη
View attachment Arapakis_Golfo.mp3

2. Στανίτσας από μπομπίνα "Την γαρ Σην Μήτραν"
View attachment TinGarSinMitran_Stan.mp3

3. Τον ξέρετε τον Hafiz Burhan? Για ακούστε αυτό
View attachment HafizBurhan_InleyenAhimi.mp3

4. Στανίτσας από μπομπίνα στο "Σήμερον κρεμάται"
View attachment SimeronKrematai_Stan.mp3

5. O extreme ασίκης σαζίστας - βάρδος Muharrem Ertas, πατέρας του εξ ίσου σπουδαίου Neset Ertas

6. Παγκοσμίως αναρωτιούνται τι είδους φαινόμενο είναι ο Kayserili Bulent. Προσέξτε χαλαρότητα στον τεχνικά ασύλληπτο και μουσικότατο αυτοσχεδιασμό!

7. Ψαλτοτράγουδο από τον Άρχοντα Λεωνίδα Αστέρη
View attachment Asteris_StouStenagmouMouTaVouna.mp3
 
Last edited:

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Θέλω να σας ευχαριστήσω από καρδιάς όλους, για τις θερμές ευχές σας για την ονομαστική μου εορτή. Είθε ο Πανάγαθος Θεός μας, δια πρεσβειών του μεγίστου Ιερομάρτυρος Χαραλάμπους, να οικονομήσει για τον καθένα μας τα καλύτερα για την ψυχή του.

Από την μεριά μου θέλω να επισημάνω δυο πράγματα.

Πρώτον, πρέπει να παραδεχθώ οτι τελευταία η ενασχόλησή μου με τα του φόρουμ είναι πλημμελής, γιατί διάγω μια ιδιαίτερα εμπερίστατη εποχή της ζωής μου. Μπορώ όμως να γνωρίζω ήδη, πως σε οποιαδήποτε εξέλιξη (που πιστεύω οτι ο καλός Θεός θα οικονομήσει και για μένα), στην αμέσως επόμενη φάση, θα έχω απαγκιστρωθεί από "πολλές του βίου μέριμνες", και θα μπορώ να αφιερωθώ πολύ περισσότερο σε αυτά που αγαπώ, δηλ. στα του φόρουμ και της Ψαλτικής Τέχνης γενικότερα.

Δεύτερον, δεν μπορώ να μην υπογραμμίσω τα μεγάλα οφέλη που αποκομίζω, από την ημέρα που έγινα μέλος σε αυτή την κοινότητα. Πού να σταθώ; στις τόσες "αγαπητικές" σχέσεις που ανέπτυξα με ανθρώπους, πολλούς από τους οποίους ούτε έχω συναντήσει προσωπικά ακόμα; και σε ποιόν να αναφερθώ; Όταν πρωτοέγραψα εδώ (πριν 4-5 μήνες θα είναι μόνο), γνώριζα μόνο τους μαθητές μου Μιχάλη Μαμάη, Νίκο Παπαδόπουλο, Θανάση Κούγια καθώς και τους συναδέλφους Νίκο Στάθη, Γιάννη Λιάκο και Μανώλη Γιαννόπουλο. Έκτοτε, γνωρίστηκα και ανέπτυξα αληθινές φιλίες με αξιολογότατους ανθρώπους που ο καθένας έχει τα ιδιαίτερα χαρίσματά του, με όλους όμως μας ενώνει η αγάπη και η αφοσίωση στην πατρώα μας μουσική και την Ψαλτική Τέχνη, το πάθος για την γνώση, καθώς και την Τυπική και Κανονική Ορθόδοξη Λατρεία.

Θα αναφερθώ με τυχαία σειρά (και ας με συγχωρέσετε αν ξεχάσω κάποιους) στον π. Μάξιμο, στον Δημήτρη Κουμπαρούλη, στον Ευθύμη Κωστόπουλο, στον Βαγγέλη Λιναρδάκη, στον Βασίλη Κιαμηλίδη, στον Δημήτρη Σκρέκα, στον Δημήτρη Ζαγανά, στον Παναγιώτη Μανιάτη, στον π. Εφραίμ, στον Δημήτρη Καλπακίδη, στον Γιώργο_Μ, στον Γιάννη Μπουλμπουλτζή, στον Γιώργο Σέπκα, στον Κων/νο Κανδηλάκη, στον π. Κουκουζέλη, στον Νίκο Θεοτοκάτο, στον master_yanni, στον Ευάγγελο Σολδάτο, στον Κώστα Μπουσδέκη, στον Δημήτρη Παπαγιαννούλη, στον xristos_k, τον Λεωνίδα Γαρουφαλλή, τον Απόστολο Κομπίτση, στον Ιωάννη Αχιλλιά, στον Τάσο Μπόκο, στον Ευστάθιο Μεντζά, στον Χρήστο Τσακίρογλου και στον "εξωφορουμικό" πλέον Γιώργο Μιχαλάκη. Ακόμα, στον Βασίλη Ζάχαρη, με όλο που συχνά διαφωνούμε και έχουμε εμπλακεί σε "αψιμαχίες". Και σε τόσους άλλους στους οποίους κωλύομαι να αναφερθώ ή ξεχνώ αυτή τη στιγμή.

Να είστε σίγουροι πως θα μπορούσα να γράψω από 10 παραγράφους, για πολλούς από τους προαναφερθέντες, όσον αφορά στην ποιότητα, την θέρμη και τα ιδιαίτερα χαρίσματα με τα οποία τους προίκισε ο Θεός. Και αν δεν έμπαινα σε αυτό το φόρουμ, ούτε που θα τους γνώριζα. Πόσο φτωχότερος θα ήμουν;

Για τη φετινή μου ονομαστική εορτή συνάδελφοι, να είστε σίγουροι, οτι αυτό είναι το μεγαλύτερο δώρο που έλαβα.

Χαραλάμπης.

Υ.Γ. Κερασματάκι το βράδυ από το σπίτι :)

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ.....ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ

(Το υστερογραφο το γραψες για μας που δεν μπορουμε να ρθουμε ε???? ξερεις εσυ απο τετοια....:D:D:D:D:D)
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
(Το υστερογραφο το γραψες για μας που δεν μπορουμε να ρθουμε ε???? ξερεις εσυ απο τετοια....:D:D:D:D:D)

Όχι!!! Το κερασματάκι είναι τα ηχητικά του προηγούμενου μηνύματός μου. Πάντως για να λέμε και όλη την αλήθεια, ο Νίκος ο Στάθης που ήλθε από το σπίτι είχε και τα ...γαστρονομικά κερασματάκια του, από τα χεράκια της συζύγου μου Ιωάννας (ψιλοπράγματα: μπριζόλες με πατάτες στο φούρνο, κοτόπουλο στη σχάρα, κρασάκι εκλεκτό, κορμός χειροποίητος κ.ά,):p
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
ο Νίκος ο Στάθης που ήλθε από το σπίτι είχε και τα ...γαστρονομικά κερασματάκια του,
Νικολάκη το δωσες και καταλαβε πάλι...



(ψιλοπράγματα: μπριζόλες με πατάτες στο φούρνο, κοτόπουλο στη σχάρα, κρασάκι εκλεκτό, κορμός χειροποίητος κ.ά,):p

Σεμναααααααααααααααααα
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Αγρυπνία 10 προς 11 Φλεβάρη; Αμάν, εσύ δεν παίζεσαι :eek:

Του Αγίου Ιερομάρτυρος Βλασίου, έγινε εκλεκτή αγρυπνία... :wink:

(ψιλοπράγματα: μπριζόλες με πατάτες στο φούρνο, κοτόπουλο στη σχάρα, κρασάκι εκλεκτό, κορμός χειροποίητος κ.ά,):p

Κλασσικός Θεσσαλονικιός (παρ'όλο που έχεις ρίζες από νότια, πήρες τα καλά της Θεσσαλονίκης :D)
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Κλασσικός Θεσσαλονικιός (παρ'όλο που έχεις ρίζες από νότια, πήρες τα καλά της Θεσσαλονίκης :D)

Αγαπητέ Ευθύμη, οι ρίζες μου είναι από τον Πόντο. Μέχρι τα 12 έζησα σε ένα ποντιοχώρι (τότε) τα Μελίσσια, απ' όπου κατάγεται η μητέρα μου. Ο πατέρας μου πόντιος από Θεσσαλονίκη. Σαλονικιός νιώθω και εγώ.

Χαραλάμπης

Υ.Γ. Νιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω ξανά όλους τους φίλους από το "Ψαλτολόγιο" που με ΠΜ και mail με ...σκλάβωσαν με τις θερμές ευχές τους. Του Αγίου Χαραλάμπη την ευχή να έχουμε όλοι!
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Αγαπητέ Ευθύμη, οι ρίζες μου είναι από τον Πόντο. Μέχρι τα 12 έζησα σε ένα ποντιοχώρι (τότε) τα Μελίσσια, απ' όπου κατάγεται η μητέρα μου. Ο πατέρας μου πόντιος από Θεσσαλονίκη. Σαλονικιός νιώθω και εγώ.

Έτσι, έτσι, δικός μας :D

Έμαθα θα ξανακεράσεις και στην... απόδοση της εορτής σου :rolleyes: :D

Ωραία, περιμένουμε...

(κάπως έτσι βγήκε η παροιμία "Γιάννης πίνει, Γιάννης κερνάει :D)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο άγιος Χαράλαμπος ο θαυματουργός (και πολιούχος του Πύργου Ηλείας όπου σήμερα πανηγυρίζει) να είναι βοήθεια όλων και ιδιαίτερα των εορταζόντων του Ψαλτολογίου (και ιδιαίτερα στο Χάρη Συμεωνίδη που μας είχε τάξει και κέρασμα αν θυμάμαι :wink:). Χρόνια πολλά!
 
Top