Εις πολλά τα έτη σας αδέλφια.... (Θεοφανείων & Αγ. Ιωάννου)

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας και εγώ με τη σειρά μου να ευχηθώ σ'ολους τους Γιαννάδες του forum έτη πολλά και ευλογημένα και καλή δύναμη για τη διακονία των αναλογίων τους όπως και σε όλα τα μέλη καλή χρονιά και καλά ψαλσίματα!!!
 
χρόνια πολλά στους εξαίρετους πρωτοψάλτες και εκλεκτούς φίλους (που είναι και μέλη του φόρουμ ) Εμμανουηλίδη Ιωάννη και Κουτσιμανή Ιορδάνη.
ο Γιάννης είναι πρωτοψάλτης στο Αρσένι Σκύδρας και καθηγητής της σχολής Β. Μουσικής της Μητροπόλεως και διαθέτει σπάνιο φωνητικό τάλαντο .
ο Ιορδάνης είναι ο πρωτοψάλτης του προσκυνηματικού ναού της Βέροιας ( Άγιος Αντώνιος ) , καθηγητής μουσικής στην σχολή με πληθώρα μαθητών (πολλοί από αυτούς ενεργοί ψάλτες σήμερα ) , μύστης της του Δαμασκηνού θείας τέχνης με αυστηρό εκκλησιαστικό ύφος .
εύχομαι σε αμφότερους υγεία , πρόοδο , προσωπική και οικογενειακή .


Υ.Γ . εύχομαι στο μέλλον να ανεβούν στο φόρουμ ηχογραφήσεις από Εμμανουηλίδη και Κουτσιμανή !
 
χρόνια πολλά στον Ιωάννη Χασανίδη που είναι από μονος του ένα μεγάλο κεφάλαιο ,μια μεγάλη προσωπικότητα και γνήσιος εκφραστής του " αρχέγονου " ύφους , στην σύγχρονη εποχή . εμείς οι .. νεότεροι είμαστε απλώς ευγνόμονες που τον ακούμε . ο θεός να τον έχει καλά , αυτόν και την οικογένειά του.
 

Vetoul_ion

Ιωάννα Βετουλάκη Βλάχου
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!
Εύχομαι κι εγώ σε όλους τους Γιάννηδες και τις Ιωάννες χρόνια πολλά, έστω και καθυστερημένα (είπα κι εγώ να κάνω διακοπές αυτή τη φορά :D:D), καλή χρονιά και ο βαπτισθείς Κύριος ημών δια πρεσβειών του Προδρόμου να χαρίζει παν ότι επιθυμεί η ψυχή (μ)σας!

Χρόνια πολλά και ευλογημένα σε όλους!
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Εύχομαι στους εορτάζοντας την ημέρα των Θεοφανείων ήτοι Φώτιο,Θεοφάνη,Ιορδάνη κ.α. εις πολλά,χαρούμενα,ήρεμα και ευλογημένα τα έτη αυτών.
Τα ίδια εύχομαι και στους φέροντας το όνομα Ιωάννη,Πρόδρομο κ.α.
Καλόν παράδεισον σε όλους μας.Είναι η καλύτερη ευχή πιστεύω......:)

Επίσης Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα στα αδέλφια μας εις το Άγιον Όρος.


Υ.Γ.Ιδιαιτέρως εις πολλά τα έτη στον Άρχοντα διδάσκαλο και ευγενέστατο κ.Φώτιο Κετσεντζή.
Εις πολλά τα έτη στον Ιωάννη η' greek ψάλτη. στον φίλο μου Διδάσκαλο κ.Ιωάννη Σχώρη, κ.Ιωάννη Παπαδημητριου,Άρχων Ιωάννη Αρβανίτη,κ.Ιωάννη Μπουλμπουντζη,κ.Ιωάννη Μαυρομάτη,master gianni,κ.Ιωάννη............ κ.α.
Στον π. Μάξιμο εύχομαι ολόψυχα καλό κουράγιο,καλή δύναμη και καλόν παράδεισον.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χρόνια Πολλά κ. Φώτη Κερμελίδη. Ευχαριστούμε για όσα σημαντικά μας προσφέρετε!!!​

Αντιγράφω από πέρσι:

Χρόνια Πολλά σε όλους, αν και θα ξεχάσω σίγουρα κάποιους:

τιμής ένεκεν πρώτα στην​
Ιωάννα Βετουλάκη

και στους:​
Γιάννη Βενιέρη (stanitsas)

Γιάννη Μπουλμπουτζή

Ιωάννη Αρβανίτη

Ιωάννη Αχιλλιά

Γιάννη Λιάκο

Ιωάννη Μαυρομάτη

Γιάννη Βαζούρα

master yanni

...........................

Να σας έχει ο Θεός καλά και ο άγιος Ιωάννης να είναι πάντα και πρότυπο και βοηθός σας!

Πρέπει σε αυτούς φέτος να προσθέσουμε και τον Greekψάλτης. Σίγουρα κι άλλους που δεν θυμάμαι...


Αντιγράφω επίσης προσυπογράφοντας απόλυτα και αυτό εδώ (είδες domesticus που η ευχή σου πραγματοποιήθηκε;:wink:):
Ἰδιαίτερες εὐχὲς στὸν φίλτατο Λαοσυνάκτη Ἰωάννη Ἀρβανίτη. Πάντα μὲ ὑγεία καὶ καλὰ τελειώματα στὸ Ph.D.

Ἡ παρουσία του στὸ forum ἀποτελεῖ κεφάλαιο μὲ τὴν προσφορά του καὶ τήν μετρημένη περίσκεψη σὲ δύσβατα ζητήματα τῆς Ψαλτικῆς.
 
Χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες και τις εορτάζουσες!
Ιδιαιτέρως όμως στούς πάρα πολύ αγαπητούς μου κ.Ιωάννη Μ. (Greekψάλτη), κ.Ιωάννη Μπουλμπουτζή, κ.Ιωάννη Καρασταμάτη...
Να είστε πάντοτε καλά κι ότι καλό επιθυμείτε...
 
Last edited:
Ξεκινώντας από την χθεσινή ημέρα εύχομαι υγεία και χρόνια πολλά στον αγαπητό πατριώτη μου Φώτη Κερμελίδη.
Για σήμερα χρόνια πολλά με υγεία στον καλλιφωνότατο Ιωάννη Καρασταμάτη, τον ακάματο Ιωάννη Μπουλμπουτζή, τον αγαπητό Ιωάνη Αρβανίτη, τον φίλο Ιωάννη Βενιέρη και σε όλους όσους ανέφερε και ο φίλος Γιώργος παραπάνω(αλήθεια ο master yanni που χάθηκε;).
Τέλος για αύριο (26/12 Π.Η.) τα δέοντα στον φίλο Μανουήλ δομέστικο, μαζί με την ευχή: "καλός πολίτης!".
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Με καθυστερηση μιας ημερας θα ηθελα να ευχηθω και εγω χρονια πολλα και υγεια σε ολους τους συνονοματους μου και να σημειωσω προς αποφυγην παρεξηγησεων πως δεν ειμαστε απο τους 45!:p:D Βεβαια το ιδιο ευχομαι και για ολους τους συναδελφους ιεροψαλτες αλλα και για ολο το κοσμο στη δυσκολη αυτη περιοδο που διανυει η χωρα μας! Ο Θεος να μας φωτιζει και να μας δινει δυναμη!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εύχομαι στους εορτάζοντας την ημέρα των Θεοφανείων ήτοι Φώτιο,Θεοφάνη,Ιορδάνη κ.α. εις πολλά,χαρούμενα,ήρεμα και ευλογημένα τα έτη αυτών.
.......
Καλόν παράδεισον σε όλους μας.Είναι η καλύτερη ευχή πιστεύω......:)

Επίσης Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα στα αδέλφια μας εις το Άγιον Όρος.


Υ.Γ.Ιδιαιτέρως εις πολλά τα έτη στον Άρχοντα διδάσκαλο και ευγενέστατο κ.Φώτιο Κετσετζή.

:~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~::~:
(μαζί με τις περσινές ευχές του ιδίου) Χρόνια Πολλά στον αγαπητό και ακάματο κ. Φώτιο Κερμελίδη!!!
Να είστε πάντα καλά!​
 
Χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες .
Ιδιαιτέρως στον φίλο και πατριώτη Ιορδάνη Κουτσιμανή Α ψάλτη
Αγίου Αντωνίου Βεροίας ,
στον Άρχοντα Φώτιο Κετσετζή
και στον Φώτη Κερμελίδη.
Υγεία προσωπική και οικογενειακή .
 
Ιδιαίτερες ευχές αρμόζουν και στον φίλο Ιωάννη Ρούμελη. Εύχομαι στο Γιάννη αλλά και σε όλους υγεία και γαλήνη. Επίσης, χρόνια πολλά και στους ακολουθούντας το Ιουλιανό Ημερολόγιο. Να έχουμε ένα ευλογημένο δωδεκαήμερο.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Είμαι πολύ συγκινημένος με την αγάπη σας και τα μηνύματά σας.Σας ευχαριστώ όλους έναν προς έναν.Σε όλους σας εύχομαι Χρόνια πολλά,αγιασμένα,δημιουργικά, καλή και ευλογημένη χρονιά με αγάπη,ταπεινοφροσύνη,σωφροσύνη,γαλήνη και ηρεμία.....:)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Και από εμένα Χρόνια Πολλά και Υπερευλογημένα σε όλα τα μέλη του Φορουμ και στα μέλη των οικογενειών των που σήμερα έχουν τα Ονομαστήριά των, και ιδιαιτέρως στην
Δεσποινίδα Ιωάννα Βετουλάκη​
και στους κ.κ.


Ιωάννη Μπουλμπουτζή
Ιωάννη Βενιέρη
Ιωάννη Αρβανίτη
Ιωάννη Ρούμελη
Ιωάννη Λιάκο
Ιωάννη Αχιλιά
Ιωάννη Βαζούρα
Ιωάννη Μαλάμη
Ιωάννη Γαβαλάκη
Ιωάννη Μαυρομάτη
master yanni
Βασίλης Κιαμηλίδης

και
Ιωάννη Καρασταμάτη
....
 
Last edited:
Χρόνια Πολλά και Ευλογημένα σε Όλους τους Εορτάζοντες και σε όλα τα μέλη του ψαλτολογίου καθώς και στις οικογένειες σας απο την Κύπρο μας!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΝΤΕΣ Ω! ΑΔΕΡΦΟΙ

Κάλαντα Φώτων με προέλευση από την Πάτμο Δωδεκανήσων.
Ο ρυθμός του κομματιού είναι 7/4 (οι τονισμοί 3-4 ή 4-3 αλλάζουν με βάση το κείμενο) στα μέρη του κουπλέ και του δεύτερου ημιστιχίου του ρεφρέν και 7/8 στο πρώτο ημιστίχιο του ρεφρέν.




Καλημέρα πάντες ω! αδερφοί ακούσατε την σήμερον εορτήν,
σήμερον τα Φώτα και εορτή και λαμπρά ημέρα Δεσποτική.

Καλημέρα καλημέρα καλή σου μέρ’ αφέντη με την κερά.

------


Εν αρχήν ως ήρχισεν ο Θεός έκτισε την γην και τον ουρανόν,
ύστερον δε πάλιν από αυτά έκαμε τα ζώα και τα φυτά,
έκαμεν την θάλασσαν ποταμούς τον μέγαν Ιορδάνην και αλλουνούς.

Καλημέρα καλημέρα καλή σου μέρ’ αφέντη με την κερά.

------


Ο Αδάμ κι Εύα ημάρτησαν και εις αμαρτίαν υπέπεσαν,
την απάτη στον όφη την έριξαν και του Θεού δεν είπαν πως έφταιξαν,
αλλ’ ο όφης ήταν διάβολος των πονηρών δαιμόνων διδάσκαλος.

Καλημέρα καλημέρα καλή σου μέρ’ αφέντη με την κερά.

------


Μα και Ιησούς ο φιλάνθρωπος ήλθεν εις τον κόσμον ως άνθρωπος,
δία να λυτρώσει πάντας ημάς από αυτάς τας χείρας τας μιεράς.

Καλημέρα καλημέρα καλή σου μέρ’ αφέντη με την κερά.

------


Και τον Ιωάννην εζήτησε και στο βάπτισμά του τον έκραξε,
- Ιωάννη Πρόδρομε σε ζητώ στον μέγαν Ιορδάνην να βαφτισθώ.

Καλημέρα καλημέρα καλή σου μέρ’ αφέντη με την κερά.

------

Και ο Ιωάννης του έλεγε και σφοδρώς το σώμα του έτρεμε,
- πώς να σε βαπτίσω ω! Λυτρωτά όπου η χειρ μου τρέμει και δειλεία,
πως τολμώ να βάλω την χείρα μου εις την κορυφή του Σωτήρα μου.

Καλημέρα καλημέρα καλή σου μέρ’ αφέντη με την κερά.

------

- Άφες φόβον Πρόδρομε σου ζητώ στον μέγαν Ιορδάνην να βαπτισθώ,
τότε τον βαπτίζει ο Βαπτιστής και έλαμψεν η έρημος παρευθύς.

Καλημέρα καλημέρα καλή σου μέρ’ αφέντη με την κερά.

------

Και το πνεύμα ως είδος περιστεράς και λευκής και ωραίας και καθαράς,
και φωνή ηκούσθει εκ του πατρός ούτος είν’ υιός μου αγαπητός,
και τα Χερουβείμ θυμιάζουσι και τα Σεραφείμ τον δοξάζουσι.

Καλημέρα καλημέρα καλή σου μέρ’ αφέντη με την κερά.

------

Δια τούτο πάντες ω! αδερφοί ακούσατε την σήμερον εορτήν,
να την εορτάσωμεν αδερφοί ότι είναι ημέρα Δεσποτική.

Καλημέρα καλημέρα καλή σου μέρ’ αφέντη με την κερά.

http://www.youtube.com/watch?v=CimS0086M-Q&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=5AIvmwcamPc

Ανδρέας Χ''Στυλλής
Κτηνιατρικός Επιθεωρητής
ΕΚΓ Λευκωσίας
Κύπρος
 

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ για τις ευχές σας και εύχομαι και εγώ με τη σειρά μου χρόνια καλά σε όλους τους εορτάζοντες του φόρουμ! Ιδιαίτερες ευχές και στον φίλο Μανώλη Αβραμίδη! Καλή δύναμη σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε!!

Υ.Γ.: Καλός πολίτης Μανώλη! Να περνάς καλά!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χρόνια πολλά καθυστερημένα ως συνήθως και από μένα, σε Γιάννηδες, Φώτηδες και όλους και όλες που εόρτασαν/εορτάζουν τις μέρες αυτές. Ευχές και στα μέλη που εορτάζουν με το παλιό ημερολόγιο. Χρόνια πολλά με υγεία.
 
Top