Χρόνια πολλά (Αγ. Ιωάννου Προδρόμου)

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας και εγώ με τη σειρά μου να ευχηθώ σ'ολους τους Γιαννάδες του forum έτη πολλά και ευλογημένα και καλή δύναμη για τη διακονία των αναλογίων τους όπως και σε όλα τα μέλη καλή χρονιά και καλά ψαλσίματα!!!

Vetoul_ion

Ιωάννα Βετουλάκη Βλάχου
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!
Εύχομαι κι εγώ σε όλους τους Γιάννηδες και τις Ιωάννες χρόνια πολλά, έστω και καθυστερημένα (είπα κι εγώ να κάνω διακοπές αυτή τη φορά :D:D), καλή χρονιά και ο βαπτισθείς Κύριος ημών δια πρεσβειών του Προδρόμου να χαρίζει παν ότι επιθυμεί η ψυχή (μ)σας!

Χρόνια πολλά και ευλογημένα σε όλους!

Γιώργος Μ.

Παλαιόν μέλος
Και από εμένα Χρόνια Πολλά και Υπερευλογημένα σε όλα τα μέλη του Φορουμ και στα μέλη των οικογενειών των που σήμερα έχουν τα Ονομαστήριά των, και ιδιαιτέρως στην
Δεσποινίδα Ιωάννα Βετουλάκη​
και στους κ.κ.

Ιωάννη Μπουλμπουτζή
Ιωάννη Βενιέρη
Ιωάννη Αρβανίτη
Ιωάννη Ρούμελη
Ιωάννη Λιάκο
Ιωάννη Αχιλιά
Ιωάννη Βαζούρα
Ιωάννη Μαλάμη
Ιωάννη Γαβαλάκη
Ιωάννη Μαυρομάτη
master yanni
Βασίλης Κιαμηλίδης

και
Ιωάννη Καρασταμάτη
....

Last edited:

petros

Παλαιό Μέλος
Επειδή δεν είδα πουθενά τα χρόνια πολλά για τους Γιάννηδες (ή τουλάχιστον δεν το πρόσεξα). :D

Γιώργος Μ.

Παλαιόν μέλος
Επειδή δεν είδα πουθενά τα χρόνια πολλά για τους Γιάννηδες (ή τουλάχιστον δεν το πρόσεξα). :D
Ναι, γιατί θέλει δουλειά μέχρι να τους μαζέψουμε.... :)

Αλλά μέχρι τότε, ας τους ευχηθούμε Χρόνια Πολλά και ο άγιος Ιωάννης ο Πρόδρομος, «ὁ μείζων ἐν γεννητοῖς γυναικῶν» να είναι προστάτης και βοηθός τους (όπως και όλων μας)!

Χρόνια πολλά κι από μένα στους Γιάννηδές μας και όλους τους εορτάζοντες. Να είναι πάντοτε υπό την σκέπη του Προδρόμου, αυτοί και οι οικογένειές τους.

Φόρουμ χωρίς Γιάννη
προκοπή δεν κάνει.:)

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Αν προσπαθήσω να πω ξεχωριστά σε κάθε Γιάννη του Φόρουμ Χρόνια πολλα, θα ξεχάσω κάποιον. Γι αυτό εύχομαι σε όλους κάθε καλό από καρδιάς.

Γιώργος Μ.

Παλαιόν μέλος
Δεν ξέρω ποιος (π. Μάξιμος) ένωσε το θέμα, αλλά έτσι μπορούμε να δούμε μερικούς από τους Γιάννηδες.

Οπότε Χρόνια Πολλά στους:

Γιάννη Αρβανίτη
Γιάννη Μπουλμπουτζή
Ιωάννη Καρασταμάτη
Γιάννη Γαβαλάκη
Ιωάννη Αλεξόπουλο
Ιωάννη Βενιέρη
Ιωάννη Αχιλιά
Ιωάννη Ρούμελη
Γιάννη Λιάκο
Ιωάννη Βαζούρα
Ιωάννη Μαλάμη
Ιωάννη Μαυρομάτη
master yanni

και στην Ιωάννη Βετουλάκη.​

Και σε όποιον άλλο εορτάζει και δεν μνημονεύσαμε δι' άγνοιαν ή λήθην ονομάτων, τῇ ἡλικία ἀκόλουθα...

Χρόνια πολλά! Κι από μένα σε όλους τους εορτάζοντες! Να σας χαιρόμαστε όσοι σας αγαπάμε!!!
Εις πολλά τα έτη σου δάσκαλε.
Υ.Γ. Το Γιάννου από τον Γιάννη βγαίνει.Άντε πάλι....Σε γιορτάζουμε δύο φορές τον χρόνο και όχι μόνο......:D

Εις πολλά τα έτη σου δάσκαλε.
Υ.Γ. Το Γιάννου από τον Γιάννη βγαίνει.Άντε πάλι....Σε γιορτάζουμε δύο φορές τον χρόνο και όχι μόνο......:D
Από μικρός θυμάμαι ένα γείτονα που έλεγε στη μάνα μου επί καθημερινής βάσεως: «Καλημέρα κυρά Κατιρ'νιώ να χαίρισι του ιπίθιτό σ'...»
Η μάνα μου: «Γιατί βρε, τί είνι σήμιρα;»
Και άκουγε την απάντηση: « Η Ικκλησά έχ' πουλλοί Γιάν'δις, Προυφήτ'ς, Θιουλόους, Ξόστουμους, δε ξέρου πόσοιν είνι!!! Ούλου κι κάποιους θα γιουρτάζ' σήμιρα»...:D

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χρόνια Πολλά στους:

Γιάννη Αρβανίτη
Γιάννη Μπουλμπουτζή
Ιωάννη Καρασταμάτη
Γιάννη Γαβαλάκη
Ιωάννη Αλεξόπουλο
Ιωάννη Βενιέρη
Ιωάννη Αχιλλιά
Ιωάννη Ρούμελη
Γιάννη Λιάκο
Ιωάννη Βαζούρα
Ιωάννη Μαλάμη
Ιωάννη Μαυρομάτη
master yanni

και στην Ιωάννα Βετουλάκη.​

Και σε όποιον άλλο εορτάζει και δεν μνημονεύσαμε δι' άγνοιαν ή λήθην ονομάτων, τῇ ἡλικία ἀκόλουθα...
Χρόνια πολλά κι εὐλογημένα!!!​

"Μεγάλη φωνῇ, ἐν τῇ ἐρήμῳ βοᾷ Πρόδρομος΄ Χριστοῦ ἑτοιμάσατε ὁδούς, καὶ τρίβους τοῦ Θεοῦ ἡμῶν, εὐθείας ἀπεργάσασθε, ἐν πίστει ἀνακράζοντες. Οὐκ ἔστιν ἅγιος, ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν, καὶ οὐκ ἔστι δίκαιος, πλήν σου Κύριε."

Με καθυστέρηση τριών (03) ημερών,
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στα αξιόλογα μέλη του "Ψ", που έχουν την τιμή να φέρουν το όνομα "ΙΩΑΝΝΗΣ".

Maragkos Nikos

Ως ο άσωτος υιός ήλθον καγω Οικτιρμων...
Ευλογημένα με υγεία,ειρήνη κι ευτυχία.Ειδικά στον φίλο Γιάννη Μπουλμπουτζη που αφορμής δοθείσης υπέρ ευχαριστούμε για το πλήθος των χρήσιμων αναρτήσεων του.

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευλογημένα με υγεία,ειρήνη κι ευτυχία.Ειδικά στον φίλο Γιάννη Μπουλμπουτζη που αφορμής δοθείσης υπέρ ευχαριστούμε για το πλήθος των χρήσιμων αναρτήσεων του.
Σε ευχαριστώ θερμά, Νίκο, τόσο για το δημόσιο ευχετήριο όσο και για τα καλά σου λόγια! Να 'σαι καλά!

Γιώργος Μ.

Παλαιόν μέλος
Ευχαριστούμε Γιώργο για τις ευχές σου ! (ως "Λαοσυνάκτης" μαζεύω και τις ευχές των υπολοίπων:))
Βλέποντας ότι μας γράφεις άλλους ως "Γιάννη" και άλλους ως "Ιωάννη", θυμήθηκα που είχα πρωτοπάει στον Καρά και με ρωτάει: "Πώς λέγεσαι;" Λέω: "Γιάννης Αρβανίτης". Μου λέει: "Τί 'Γιάννης', χρυσέ μου! Ιωάννης! Ποιός είσαι; Ο Γιάννης Ρίτσος;!"
Θυμήθηκα την παραπάνω θαυμάσια ατάκα του Λαοσυνάκτη προ 9 ετών! (ήμασταν πιο χαλαροί τότε)....

Να χαιρόμαστε όλους τους Γιάννηδες και Ιωάννηδες και Ιωάννες του φόρουμ. Την ευχή και μεσιτεία του Προδρόμου να έχουν...

Και ολίγα σχετικά με το όνομα Ιωάννης από αυτό το θαυμάσιο site για τα ονόματα (όπου διαβάζουμε, μεταξύ άλλων, ότι το όνομα αυτό είναι 4ο σε συχνότητα σε ανδρικά ονόματα.
(Εννοείται πως 1ο είναι το Γιώργος....)

"Βαπτιζόμενον, τῷ τῶν παθῶν μου κλύδωνι, Πρόδρομε ταῖς πρεσβείαις σου, φθάσας διάσωσον· ἀπαθείας γὰρ αὐτός, γέγονας δοχεῖον σεπτόν, καὶ καθαρώτατον, Κυρίῳ ἄνωθεν, ἐκ βρέφους ἀνακείμενος."

"Ἐμὴ σε γλῶσσα Κήρυξ πῶς ἂν αἰνέσῃ,
Ὃν γλῶσσα Χριστοῦ γηγενῶν μείζω λέγει;"

"Ο εκ Προφήτου Προφήτης, και μείζων των Προφητών γενόμενος", έχοντας παρρησία προς τον Κύριο, ας μεσιτεύει για όλους μας...
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ με υγεία & δύναμη στους /στις εορτάζοντες / σες!