Χρόνια μας πολλά για του Ασώτου

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Σήμερα, Κυριακή του Ασώτου, κατά την.... Πατριαρχική Παράδοση,:wink:
όλοι οι ιεροψάλτες γιορτάζουμε, αφού... λόγω καλλιτεχνικής ιδιοσυγκρασίας είμαστε -συνήθως- απ' τα πιο ":) "άταχτα" και "σκανταλιάρικα" παιδιά στο χώρο της Εκκλησίας....:D:):eek:
Παρολαυτά ελπίζουμε, με το Θείο Έλεος, να επιστρέψουμε τελικά στο Παλάτι του Πατέρα μας....

ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΨΑΛΣΙΜΑΤΑ...:)
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Αφού ευχηθώ κι εγώ με την σειρά μου ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους τους εν Ασωτρία Συναδέλφους, ανεβάζω το Χρονικό της Ιδρύσεως των Ασώτων ( προκειμένου όταν μιλάτε για Ασώτους, να ξέρετε για ποιό πράγμα πρόκειται ), όπως υπάρχει στο βιβλίο μου "ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΡΑΣΟΚΑΤΑΝΥΚΤΙΚΗ ΠΑΝΝΥΧΙΣ ΑΣΩΤΩΝ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ"
 

Attachments

  • Το Χρονικό της Ιδρύσεως των Ασώτων0001.jpg
    843.9 KB · Views: 142
  • Το Χρονικό της Ιδρύσεως των Ασώτων0002.jpg
    1,015.3 KB · Views: 96
  • Το Χρονικό της Ιδρύσεως των Ασώτων0003.jpg
    255.4 KB · Views: 91

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Τι να πω... Εγώ προσωπικά δεν το κατάλαβα ποτέ αυτό...:confused: Και αν κάποιος με αποκαλέσει "άσωτο υιό" δεν νομίζω να χαρώ ιδιαίτερα...:mad:
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Panagioti φίλε μου... Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα [που λεν και στο χωριό μου...]:p

υγ: δωράκι μια ωραία σχετική φωτό από Χανιά [που την έχω κι avatar]:
 

Attachments

  • DSC01275.JPG
    DSC01275.JPG
    2.1 MB · Views: 18
Last edited:

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Τι να κανουμε ??

Εμενα παντως μου αρεσει που γιορταζουμε σημερα ....

Παρολ'αυτα προτιμω να μην κερασω κιολας ....


:D
 

alexis19

Αλέξιος Καλαπόδης
Σήμερα, διάβασα ένα άρθρο στην ΠΥΛΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΩΝ ΕΙΔΗΣΕΩΝ "Amen.gr" του Αρχιμ. Χρυσόστομου Χρυσόπουλου με τίτλο «Άσωτοι – Άσωστοι» μου άρεσε πάρα πολύ, σας το παραθέτω. Πιστεύω πως αξίζει να το διαβάσουμε.
Άσωτοι – Άσωστοι
του Αρχιμ.Χρυσόστομου Χρυσόπουλου, για το amen.gr
15 Φεβρουαρίου 2014, 15:47
Αρκετούς αύριο θα ακούσουμε πειραχτικά να αλληλοεύχονται «Χρόνια Πολλά !» Γιορτάζουν δηλαδή ως άσωτοι. Είναι «Κυριακή του Ασώτου» και στην Θεία Λειτουργία θ’ ακούσουμε την αντίστοιχη παραβολή. Μακάρι όμως να το εννοούσαν, ότι λένε περί εορτής.
Γιατί την ασωτία τους : δεν θα την επιδίωκαν, δεν θα την χαίρονταν, δεν θα την δίδασκαν.
Αντίθετα θα ήξεραν : ότι υπάρχει ο Πατέρας, ότι περιμένει ο Πατέρας, ότι συγχωρεί ο Πατέρας.
Είναι Εκείνος που θα μας δώσει : ρούχα αντί για εξορία, δαχτυλίδι αντί για ντροπή, φαγητό αντί για νοσταλγία.
Μένουμε μακριά Του, άσωτοι - άσωστοι και : το απολαμβάνουμε, το καμαρώνουμε, το φωνάζουμε.
Ο άσωτος της ευαγγελικής περικοπής έντιμα, έμπρακτα και θαρρετά μετάνοιωσε. Εμείς : αν και έχουμε ρούχα, είμαστε γυμνοί από ιδανικά, αν και έχουμε φαγητό, είμαστε νηστικοί από αγάπη, αν και έχουμε σπίτι, είμαστε άστεγοι από σύνεση.
Ας γιορτάσουμε και ας πολυχρονίσουμε ο ένας τον άλλο:
Χ ρ ό ν ι α Π ο λ λ ά !
που ήμασταν άσωτοι και γυρίσαμε στην χάρη Του, που ήμασταν δούλοι και ελευθερωθήκαμε από χάρη Του, που ήμασταν χαμένοι και βρεθήκαμε για χάρη Του.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
ih3379.jpg


" Ὢ πόσων ἀγαθῶν, ὁ ἄθλιος ἐμαυτὸν ἐστέρησα! ὢ ποίας βασιλείας ἐξέπεσα ὁ ταλαίπωρος ἐγώ! τὸν πλοῦτον ἠνάλωσα, ὅν περ ἔλαβον· τὴν ἐντολὴν παρέβην. Οἴμοι τάλαινα ψυχή! τῷ πυρὶ τῷ αἰωνίῳ λοιπὸν καταδικάζεσαι· διὸ πρὸ τέλους βόησον Χριστῷ τῷ Θεῷ· Ὡς τὸν Ἄσωτον δέξαι με Υἱόν, ὁ Θεός, καὶ ἐλέησόν με".

Χρόνια πολλά & καλή μετάνοια!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τι να πω... Εγώ προσωπικά δεν το κατάλαβα ποτέ αυτό...:confused: Και αν κάποιος με αποκαλέσει "άσωτο υιό" δεν νομίζω να χαρώ ιδιαίτερα...:mad:

Συμφωνῶ.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ενταξει ! Τα καλα παιδια των αναλογιων , ας μη γινουν μελη του "σωματειου" των ασωτων .....
Αληθεια , ο Αρχοντας δε θα απευθυνει ουτε φετος τον ετησιο χαιρετισμο του :);
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἄλλο «καλὰ παιδιά» ἄλλο ψευδοευσεβιστικὰ φληναφήματα.

Ἄμα θέλω νὰ πιῶ κρασί ἤνὰ γίνω κουρούμπελο ἤ νὰ ἀσχοληθῶ μὲ ... «ἄλλα», δὲν περιμένω τοῦ Ἀσώτου οὕτε τὸ διαλαλῶ στὶς ρύμες καὶ τὰ στενὰ ...

Τὸ κάνω συχνὰ ὅσο μὲ ἀρέσει πλὴν Σαββατὀβραδου λόγω ὑποχρεώσεων ...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Χρειάζεται και λίγο χιούμορ, και κάποια ικανότητα για να το αντιλαμβάνεται κανείς. Αν όλα τα παίρνουμε τοις μετρητοίς και κατά γράμμα .... ! :)
 
Top