Χρονομέτρηση ὄρθρου-λειτουργίας

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Στὸ χωριὸ τῶν Χανίων ποὺ ψάλλω μπαίνουμε 7:30 καὶ δὲν γίνεται κήρυγμα.

Κανονίζω νὰ λέμε:

8:20 καταβασίες, Εὐαγγέλιο κ.λπ.

8:45 Πᾶσα πνοὴ

9:00 Εὐλογημένη ἡ βασιλεία λειτουργίας Χρυσοστόμου

9:35 Πιστεύω

9:45 Πάτερ ἡμῶν (γιὰ θεία κοινωνία 4-5')

10:00 τυχὸν μνημόσυνο.
 
Πείτε μας , σας παρακαλώ, κ. Θεοδωράκη,

Ποια η τυπική διάταξη του Όρθρου και της Θείας Λειτουργίας που ακολουθείτε;
Τι ψάλλετε ή τι αναγινώσκετε από τα προβλεπόμενα από το ΤΜΕ ή τα λειτουργικά μας βιβλία;
Πόσοι άλλοι διακονούν στο ψαλτήριο μαζί σας;

Ευχαριστώ.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Σύμφωνα μὲ τὶς ὁδηγίες τοῦ ἐφημερίου, δὲν διαβάζομε ψαλτήρι, βιογραφίες συναξαρίου, δὲν ψάλλομε στιχολογία ᾠδῶν καὶ αἴνων, ψάλλομε μόνο τὶς α' καὶ γ' ᾠδές. Ἀναστασιματάριο 1820, Εἱρμολόγιο 1825, Δοξαστάριο 1820, Συλλογὴ ἰδιομέλων 1831, Ταμεῖον ἀνθολογίας 1824. Δοξολογία στὸν ἦχο τῆς ἑβδομάδας σύντομη Πέτρου λαμπαδαρίου. Στὴ λειτουργία ψάλλομε τὰ ἀρχαῖα ἀντίφωνα ἤ τὰ τῆς ἑορτῆς, χερουβικὸ σύντομο Πέτρου λαμπαδαρίου (δύο σειρὲς) ἤ Γρηγορίου πρωτοψάλτου, Ἄξιον ἐστὶν Γρηγορίου τῆς α' σειρᾶς, κοινωνικὸ τῆς παλαιᾶς παπαδικῆς ἤ τὴ στιχολογία του μὲ τὸν ψαλμὸ στὸν ὁποῖο ἀνήκει, ἤ τοὺς ψαλμοὺς 33 καὶ 148.

Στὸ ψαλτήρι εἶμαι μόνος, ἔχω ὅμως καλὸ καὶ συνενοήσιμο ἀριστερὸ ἐθελοντὴ πρακτικό στὴν ἴδια τονικότητα.
 
Last edited:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Μου άρεσε πάρα πολύ το σύντομον του πρώτου μέρους της θείας λειτουργίας. Εκεί θεωρώ πως αδικαιολόγητα χάνεται χρόνος και ο Ρυθμός είναι αδικαιολόγητα αργός. Αργά τα ειρηνικά, αντίφωνα, τρισάγιο και δύναμις, απολυτίκια, αναγνώσματα, εκφωνήσεις ιερέων... Από το "ευλογημένη" ως το χερουβικό μπορει να είναι περίπου 25-30' χωρίς βιασύνη η καθυστερησεις. Η αναφορά (τέλος χερουβικου-αρχη κοινωνικού) αλλά 20'.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα οι χρόνοι Όρθρου και Θ. Λειτουργίας είναι σχετικά σταθεροί. 1,5 ώρα για τον Όρθρο με τις ανωτέρω προδιαγραφές, σύντομες καταβασίες και στιχολογια αίνων και για την Θ. Λειτουργία στα 30' το Ευαγγέλιο, σε 15' το "Πιστεύω" σε 15' το "Πάτερ ημών" και σε 15'-30' (ανάλογα με το πόσοι θα κοινωνήσουν) το "Δι' ευχών".
 

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
Έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα οι χρόνοι Όρθρου και Θ. Λειτουργίας είναι σχετικά σταθεροί. 1,5 ώρα για τον Όρθρο με τις ανωτέρω προδιαγραφές, σύντομες καταβασίες και στιχολογια αίνων και για την Θ. Λειτουργία στα 30' το Ευαγγέλιο, σε 15' το "Πιστεύω" σε 15' το "Πάτερ ημών" και σε 15'-30' (ανάλογα με το πόσοι θα κοινωνήσουν) το "Δι' ευχών".
Ιδανικά: έναρξη όρθρου 7.Έναρξη λειτουργίας 8,30.Λήξη ακολουθίας 10 Χωρούν όλα μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα.
Ουτε άργητα, ούτε ταχύτητα. Αυτό τηρώ εγώ ως πρωτοψάλτης εδώ και 60 χρόνια.(εννοώ βέβαια τις Κυριακές).
 
Top