''Χριστός Γεννάται...'' Ευγένιος Χαρδαβέλλας Πρωτοψάλτης.

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Δεν μου απαντάτε όμως. Είστε εσείς ο συνήγορος του Χαρδαβέλλα Ευγενίου; Τον υπερασπίζεσθε με αξιοθαύμαστη υπομονή. Όπως είδατε επιδιώκω η συζήτησή μας να γίνει σε πλαίσια επιτρεπτά. Σας έκανα μία ερώτηση: Για ποιο λόγο ειρωνεύεσθε συνεχώς όποιον εκφραστεί αρνητικά για τον Χαρδαβέλλα Ευγένιο; Ορισμένοι ειρωνεύονται (και κατά την γνώμη μου δεν πράττουν άσχημα). Εσείς όμως ειρωνεύεσθε και αυτούς που εκφέρουν απλά μία αρνητική άποψη. Αν θέλετε να συνεχίσουμε να συζητούμε μου απαντάτε. Γιατί ειρωνεύεσθε όλους;

Δεν μπορείτε να σταματήσετε αυτήν την κουβέντα που δεν βγάζει πουθενά? Μπορείτε κάλιστα κ. Αηδόνη να μην ακούτε τον Χαρδαβέλα. Δεν σας υποχρέωσε κανείς!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Η κριτική μέσα στο φόρουμ είναι ελεύθερη, ακόμη κι όταν είναι αρνητική, ακόμη κι όταν είναι άδικη, σ' όποιον μικρό ή μεγάλο κι αν απευθύνεται, αρκεί να γίνεται με ευπρέπεια.
Όποιος θέλει απαντά, πάλι με ευπρέπεια. Κι όποιος δεν θέλει δεν συμμετέχει. Προτροπές προς κάποιους να σιωπήσουν δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτές. Το ίδιο και η απαξίωση των συνομιλητών με την συστηματική επίδειξη ειρωνείας.
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Δεν μου απαντάτε όμως. Είστε εσείς ο συνήγορος του Χαρδαβέλλα Ευγενίου; Τον υπερασπίζεσθε με αξιοθαύμαστη υπομονή. Όπως είδατε επιδιώκω η συζήτησή μας να γίνει σε πλαίσια επιτρεπτά. Σας έκανα μία ερώτηση: Για ποιο λόγο ειρωνεύεσθε συνεχώς όποιον εκφραστεί αρνητικά για τον Χαρδαβέλλα Ευγένιο; Ορισμένοι ειρωνεύονται (και κατά την γνώμη μου δεν πράττουν άσχημα). Εσείς όμως ειρωνεύεσθε και αυτούς που εκφέρουν απλά μία αρνητική άποψη. Αν θέλετε να συνεχίσουμε να συζητούμε μου απαντάτε. Γιατί ειρωνεύεσθε όλους;
Κάνετε λάθος…. Από την στιγμή που η γνώμη σας είναι ότι δεν πράττουν άσχημα αυτοί που ειρωνεύονται τον Χαρδαβέλλα σας απαντώ: Μην μου απευθύνετε ξανά τον λόγο… να είστε καλά και γράψτε ότι θέλετε…..αρκετά ασχολήθηκα μαζί σας το λάθος είναι όλο δικό μου….
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Η κριτική μέσα στο φόρουμ είναι ελεύθερη, ακόμη κι όταν είναι αρνητική, ακόμη κι όταν είναι άδικη, σ' όποιον μικρό ή μεγάλο κι αν απευθύνεται, αρκεί να γίνεται με ευπρέπεια.
Όποιος θέλει απαντά, πάλι με ευπρέπεια. Κι όποιος δεν θέλει δεν συμμετέχει. Προτροπές προς κάποιους να σιωπήσουν δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτές. Το ίδιο και η απαξίωση των συνομιλητών με την συστηματική επίδειξη ειρωνείας.

Υποθέτω ότι απευθύνεστε στον κ.Αηδόνη!

Το θέμα δεν βλέπετε ότι έχει εξαντληθεί. Πρέπει δλδ να δείτε τον άλλον να είναι κάτω και τον χτυπάτε. Έληξε είναι άχρηστος ο Χαρδαβέλας, μην ασχολείστε άλλο με αυτόν. Δεν έχει νόημα, αφού το συμπέρασμα έχει βγεί.
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
''Δοξαστικόν'' Χριστουγέννων ''Ότε καιρός...'' ψάλλει ο Πρωτοψάλτης Ευγένιος Χαρδαβέλλας
 

Attachments

  • ''Δοξαστικόν'' Χριστουγέννων ''Ότε καιρός...'' ψάλλει ο Πρωτοψάλτης Ευγένιος Χαρδαβέλλας.WMA
    1.3 MB · Views: 19

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
jinxsalonika, σας ευχαριστούμε πάρα πολύ. Το τονίζω αυτό. Διότι φυσικά ένα τέτοιο μέλος έλειπε από την μουσική βιβλιοθήκη πολλών συναδέλφων. Πρώτος εγώ σας ευχαριστώ και μάλιστα σας προτρέπω να συνεχίσετε να πλουτίζετε το φόρουμ με τις ηχογραφήσεις του Χαρδαβέλλα Ευγενίου. Ίσως σε κάποιους βεβαίως να μην αρέσει, αλλά δεν πειράζει. Ξέρετε εσείς πώς να τους αντιμετωπίσετε...

Με τιμή, Αηδόνης.
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
jinxsalonika, σας ευχαριστούμε πάρα πολύ. Το τονίζω αυτό. Διότι φυσικά ένα τέτοιο μέλος έλειπε από την μουσική βιβλιοθήκη πολλών συναδέλφων. Πρώτος εγώ σας ευχαριστώ και μάλιστα σας προτρέπω να συνεχίσετε να πλουτίζετε το φόρουμ με τις ηχογραφήσεις του Χαρδαβέλλα Ευγενίου. Ίσως σε κάποιους βεβαίως να μην αρέσει, αλλά δεν πειράζει. Ξέρετε εσείς πώς να τους αντιμετωπίσετε...

Με τιμή, Αηδόνης.
Καλέ μου και Χρυσέ μου ταλαίπωρε άνθρωπε δέν πάς να δείς αν έρχομαι…….:D
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
''Από ρυπαρών χειλέων...'' Ψάλλει ο πρωτοψάλτης Ευγένιος Χαρδεβέλλας
 

Attachments

  • ''Από ρυπαρών χειλέων...'' Ψάλλει ο πρωτοψάλτης Ευγένιος Χαρδεβέλλας.WMA
    1.2 MB · Views: 27

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Εγώ ουδέποτε σας έχω ειρωνευτεί αγαπητέ μου κύριε, αν έχετε προσέξει. Εσείς απεναντίας ειρωνεύεσθε εξαιρετικά και χωρίς ιδιαίτερους ενδοιασμούς οποιονδήποτε εκφράζεται μη θετικά για τον Πρωτοψάλτη Χαρδαβέλλα Ευγένιο και φυσικά το πρόσωπό μου. Δεν θίγομαι όμως κατανοώντας ότι ο φορουμικός τρόπος επικοινωνίας επιτρέπει παρερμηνείες. Σας πληροφορώ λοιπόν, ότι δεν είμαι πολέμιός σας. Στο αυτοκίνητο ακούω και Χαρδαβέλλα. Σας εξέφρασα και θετικά σχόλια εάν προσέξατε. Και αλλοίμονο εάν ειρωνευόμουν. Εξ αρχής σας εξέθεσα το θέμα με διαύγεια και υπευθυνότητα, αδιαφορώντας εάν θα σας ικανοποιήσω. Να ξέρετε όμως πως η αλήθεια αυτή είναι και να μην την αγνοείτε. Σας παροτρύνω να μας πλουτίζετε την μουσική μας βιβλιοθήκη συνεχώς. Προσωπικά θα ήθελα ηχογραφήσεις από την Μεγάλη Τεσσαρακοστή (αν έχετε). Ευχαριστώ. Και τονίζω ξανά: Εγώ ουδέποτε σας έχω ειρωνευτεί. ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΞΑΠΤΕΣΤΕ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ. ΙΣΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΟΠΩΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ...
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πέρα από τις όποιες απόψεις, καθαρά συντονιστικά αν και εκτός ενότητας, θα συμβούλευα τον jinxsalonika ή οποιονδήποτε ανεβάζει οτιδήποτε, να κοιτάει λίγο και τον τίτλο του θέματος. Τι σχέση έχει το "Από ρυπαρών χειλέων" ή το "Ότε καιρός" με το "Χριστός Γεννάται"; Δεν είναι τα θέματα απλά σακούλια που βάζουμε ότι νάναι. Αν αυτό που θέλουμε να ανεβάσουμε δεν υπάρχει κατάλληλο θέμα να το φιλοξενήσει, δημιουργούμε νέο με συγκεκριμένο τίτλο ή έναν γενικό όπως π.χ. "Ευγένιος Χαρδαβέλας: Διάφοροι ύμνοι". Λίγο να σκεφτόμαστε και αυτούς που θα ψάξουν για να βρουν το υλικό που ανεβάζουμε...
 
Last edited:

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Γιατί το λέτε αυτό; Μία άλλη άποψη θα μπορούσε να ήταν ότι το εν λόγω μέλος αποτελεί εξέλιξη της Βυζαντινής μελοποιίας. Νομίζω ότι προετοιμάζει άριστα τον πιστό προτού μεταλάβει των Αχράντων Μυστηρίων. Του προκαλεί μέθεξη και αυτή φέρνει την μετάνοια. Δηλαδή αποκλείετε εσείς, κ. Καρασταμάτη, ο Άγιος Συμεών ο Νέος Θεολόγος που το έγραψε να το έψαλλε περίπου έτσι; Βάσει πιθανοτήτων δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τίποτα...
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τραγουδακια γλυκαναλατα...

Για το «Από βδελυράς καρδίας ...», το «γλυκανάλατο» δεν με βρίσκει σύμφωνο, το «τραγουδάκι» ασφαλώς ναι, αν και χωρίς το υποκοριστικό που έχει μειωτικό χαρακτήρα. Αν ακούσει κανείς κοσμικά βυζαντινά τραγούδια, θα βρει, νομίζω, αρκετές συγγένειες.
 
Top