Χριστούγεννα 2022

gbekris

Γεώργιος Μπεκρῆς
Ἐκ βάθους ψυχῆς εὔχομαι
Ὁ σαρκωθείς έκ Πνεύματος Ἁγίου καὶ Παρθένου Μαρίας Κύριος Ἰησοῦς Χριστός νὰ φωτίζει τὶς καρδιές καὶ τὸν δρόμο σας, νὰ σᾶς προστατεύει καὶ νὰ σᾶς δίδει Ὑγεία, Ἀγάπη, Δύναμη, Φῶς, Ὀμόνοια, Οἰκογενειακή εὐτυχία & Πνευματικὴ πρόοδο.
Καλά Χριστούγεννα!
Εὐλογημένος, Εὐφρόσυνος, Εἰρηνικός, Χαρούμενος, Καλλίκαρπος & Καλλικέλαδος ὁ Νέος Χρόνος!
Καλά Θεοφάνεια!
Χρόνια Πολλά!
Γεώργιος
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Γιὰ νὰ γεννηθεῖ ὁ Χριστὸς μέσα μας πρέπει μὲ τὴ ζωή μας νὰ τὸν ἐπιλέξουμε καὶ νὰ τὸν ποθήσουμε, γιὰ νὰ τοῦ ἀνοίξουμε ὅταν λέγει: «ἰδοὺ ἕστηκα ἐπὶ τὴν θύραν καὶ κρούω· ἐάν τις ἀκούσῃ τῆς φωνῆς μου καὶ ἀνοίξῃ τὴν θύραν, καὶ εἰσελεύσομαι πρὸς αὐτὸν καὶ δειπνήσω μετ' αὐτοῦ καὶ αὐτὸς μετ' ἐμοῦ» (Ἀπ. γ’ 20)· «καὶ ὑμεῖς ὅμοιοι ἀνθρώποις προσδεχομένοις τὸν κύριον ἑαυτῶν πότε ἀναλύσῃ ἐκ τῶν γάμων, ἵνα ἐλθόντος καὶ κρούσαντος εὐθέως ἀνοίξωσιν αὐτῷ» (Λκ. ιβ’ 36). Ὁ ἀγαθὸς μᾶς βεβαιώνει: «Ἐάν τις ἀγαπᾷ με, τὸν λόγον μου τηρήσει, καὶ ὁ πατήρ μου ἀγαπήσει αὐτόν, καὶ πρὸς αὐτὸν ἐλευσόμεθα καὶ μονὴν παρ' αὐτῷ ποιήσομεν» (Ἰω. ιδ’ 23), «ἄχρις οὗ μορφωθῇ Χριστὸς ἐν ὑμῖν!» (Γλ. δ’ 19), δηλαδή «κατοικῆσαι τὸν Χριστὸν διὰ τῆς πίστεως ἐν ταῖς καρδίαις ὑμῶν» (Ἐφ. γ’ 17).

Διαφορετικά ἔρχεται ἡ διαπίστωση: «ἄρα ἐπλανήθημεν ἀπὸ ὁδοῦ ἀληθείας, καὶ τὸ τῆς δικαιοσύνης φῶς οὐκ ἔλαμψεν ἡμῖν, καὶ ὁ ἥλιος οὐκ ἀνέτειλεν ἡμῖν» (Σ. Σολ. ε’ 6).
 
Top