Χριστοδούλου Αθανάσιος - Ν' ψαλμός, Δόξα Πατρί..., Ταις των Αποστόλων

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ζωντανη Ηχογραφηση

Για όνομα του Θεού, ........

ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΤΕ, Κε Χριστοδούλου, και ανεβάζετε τέτοιες λαϊκές βεντέτες, και τα λέμε «ψαλτική»; Περίμενα να ακούσω χειροκροτήματα και ο λαός να αρχίζει να φωνάζει «ΚΙΑΑΑΛΟ! ΚΙΑΑΑΑΛΟ!»

Με συγχωρείτε... ούτε σας ξεύρω, ούτε με ξεύρετε... ουδέτερη κριτική κάνω... Αλλά, ΕΛΕΟΣ πια!

Απόστολος

Υ.Γ. ΕΥΧΟΜΑΙ, για λογαριασμό σας, να ΜΗΝ είστε εσείς που ψαίλνετε έτσι σε αυτή την ηχογράφηση, και απλώς μας ανεβάσατε ένα δείγμα δείχνοντας πως να ΜΗΝ ψαίλνουμε.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ευφυεστατο, ομορφο, αλλα μη εκκλησιαστικο! Ειναι δικη σας συνθεση; Παντως χανεστε που δεν γινατε τραγουδιστης. Τρεμε Γαιτανε! :D
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Ακουστικά, θυμίζει το "Σγουρέ βασιλικέ μου και μαντζουράνα μου, εσύ θα με χωρίσεις από τη μάνα μου" του Γιάννη Πάριου...Είμαι σίγουρος κ. Χριστοδούλου πως κάπου το βρήκατε και μας το καταθέτετε ως διδακτικότατο αντιπαράδειγμα ψαλμωδίας...! Ετσι μαθαίνουμε ακόμα καλύτερα τί πρέπει να αποφεύγουμε αν θέλουμε να είμαστε σωστοί ιεροψάλτες, μέσα στα πλαίσια της Ι. Παραδόσεως...

Ευχαριστούμε πολύ !:):)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Κι ἐγώ ἔψαχνα νά βρῶ ποιό τραγούδι μοῦ θυμίζει.

Πάντως τό ἴδιο μέλος ἔχει ἀνεβάσει ἠχογραφήσεις γιά Δημήτριο Χριστοδούλου, πού ψάλλει στόν Προφ. Ἠλία Πυλαίας καί γιά Ἀνδρέα Χριστοδούλου , πού ψάλλει στή Ναύπακτο.

Ἐδῶ ποιός ψάλλει;

 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μπορεί ο άνθρωπος να μην έχει ιδέα περί βοσκοπούλας -ιδίως αν είναι και νέος σε ηλικία... αλλά μάλλον κάτι τέτοιο άκουσε ή κάτι παρόμοιο, και προσπάθησε να μιμηθεί.
Ὑπάρχει τό «προδεδικασμένον» λοιπόν...
Ἀναφορικά μέ τήν ἠλικία, δέν μοῦ ἀκούγεται νέου φωνή, ὁπότε ἔχω ἐπιφυλάξεις ἄν πρόκειται γιά τόν ἴδιο τόν ἀναρτήσαντα, ὅπως εἶπαν καί ἄλλοι.
Ἀλλά καί πάλι τόν λόγο ἔχει ὁ ἀναρτήσας. Καί μήν τά διαγράψει πάλι... Ἔχουν «γνώση οἱ φύλακες» πλέον... Ἄλλωστε συζήτηση κάνουμε...

ψάλλει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Εἰλικρινά ἤθελα νά τό βάλω σέ εἰσαγωγικά, ἀλλά δέν τό ἔκανα γιά λόγους διακρίσεως. Ἄλλωστε ἐγώ ἔκανα τόν «δάσκαλο» ἀλλοῦ γιά «κακιοῦλες»... καί δέν συνάδει νά πέφτω σέ λάθη... Αὐτό δέν σημαίνει ὅτι εἶναι «κακός» κάποιος, ἀλλά ἄλλο ἐγώ... Ἐγώ μόνον θύμησα κάποιο παλιό τραγούδι, πού μέ τό σχόλιο τοῦ Σκρέκα, ἔνοιωσα μεγάλος... (πού εἶμαι...)

 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;50370 said:
Ὑπάρχει τό «προδεδικασμένον» λοιπόν...
Ἀναφορικά μέ τήν ἠλικία, δέν μοῦ ἀκούγεται νέου φωνή, ὁπότε ἔχω ἐπιφυλάξεις ἄν πρόκειται γιά τόν ἴδιο τόν ἀναρτήσαντα, ὅπως εἶπαν καί ἄλλοι.
Ἀλλά καί πάλι τόν λόγο ἔχει ὁ ἀναρτήσας. Καί μήν τά διαγράψει πάλι... Ἔχουν «γνώση οἱ φύλακες» πλέον... Ἄλλωστε συζήτηση κάνουμε...



Εἰλικρινά ἤθελα νά τό βάλω σέ εἰσαγωγικά, ἀλλά δέν τό ἔκανα γιά λόγους διακρίσεως. Ἄλλωστε ἐγώ ἔκανα τόν «δάσκαλο» ἀλλοῦ γιά «κακιοῦλες»... καί δέν συνάδει νά πέφτω σέ λάθη... Αὐτό δέν σημαίνει ὅτι εἶναι «κακός» κάποιος, ἀλλά ἄλλο ἐγώ... Ἐγώ μόνον θύμησα κάποιο παλιό τραγούδι, πού μέ τό σχόλιο τοῦ Σκρέκα, ἔνοιωσα μεγάλος... (πού εἶμαι...)



Και εμνήσθην της φωνής Δημητρίου... Νέος όντως είναι...(30+)
 
Last edited:

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Λές ὅτι ὁ ἴδιος ψάλλει ἐκεῖ κι ἐδῶ. Ἐμένα δέν μοῦ φἀνηκε. Ἀλλά ἐσύ ξέρεις...


Πάντως όλοι οι παραδοσιακοί ιεροψάλτες μαζεύτηκαν εδώ! Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι από εμάς δεν κοιτάμε τον εαυτό μας αλλά είμαστε έτοιμοι να πυροβολήσουμε τον οποιονδήποτε συνάδελφο μας. Ελπίζω οι συντονιστές να τα βλέπουν αυτά και ανάλογα ή να κάνουν παρατηρήσεις ή ζητούν εξηγήσεις από αυτού που κάνουν σχόλια όπως τα παραπάνω! Είναι αίσχος αυτό που συμβαίνει!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Λές ὅτι ὁ ἴδιος ψάλλει ἐκεῖ κι ἐδῶ. Ἐμένα δέν μοῦ φἀνηκε. Ἀλλά ἐσύ ξέρεις...


Πάντως και οι δύο αδελφοί Χριστοδούλου ακούγονται νέοι. Τον Δημήτριο τον έχω παρακολουθήσει τηλεοπτικά, οπότε γνωρίζω ότι είναι νέος. Τον αδελφό του δεν τον έχω δει ποτέ. Εικάζω όμως ότι είναι μικρή η διαφορά ηλικίας τους.

Δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάντως και οι δύο αδελφοί Χριστοδούλου ακούγονται νέοι. Τον Δημήτριο τον έχω παρακολουθήσει τηλεοπτικά, οπότε γνωρίζω ότι είναι νέος. Τον αδελφό του δεν τον έχω δει ποτέ. Εικάζω όμως ότι είναι μικρή η διαφορά ηλικίας τους.

Δ.
Ἐδῶ εἶναι τό θέμα· γιατί ἐγώ δέν ἀκούω (στό συγκεκριμένο) οὔτε Δημήτριο οὔτε Ἀνδρέα. Ὁ δέ Ἀθανάσιος πού ἀνέβασε τό συγκεκριμένο, ἄς μᾶς πεῖ ἄν πρόκειται γιά τόν ἴδιο ἤ γιά ποιόν ἄλλον.


 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Ακουστικά, θυμίζει το "Σγουρέ βασιλικέ μου και μαντζουράνα μου, εσύ θα με χωρίσεις από τη μάνα μου" του Γιάννη Πάριου...[/B]

Τότε μήπως, λέω εγώ τώρα, οι τραγουδιστές μιμούνται εμάς;:confused: Γιατί πολλοί ξεκίνησαν με την Β.Μ., και ψέλνανε
 
Last edited:

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Πάντως όλοι οι παραδοσιακοί ιεροψάλτες μαζεύτηκαν εδώ! Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι από εμάς δεν κοιτάμε τον εαυτό μας αλλά είμαστε έτοιμοι να πυροβολήσουμε τον οποιονδήποτε συνάδελφο μας. Ελπίζω οι συντονιστές να τα βλέπουν αυτά και ανάλογα ή να κάνουν παρατηρήσεις ή ζητούν εξηγήσεις από αυτού που κάνουν σχόλια όπως τα παραπάνω! Είναι αίσχος αυτό που συμβαίνει!!!

Πάρα πολύ σωστό!!!
Και θα μπορούσε πολύ άνετα κάποιος να πει: ''Εγώ αναγνωρίζω ως παραδοσιακό ψάλτη μόνο αυτόν που ψάλλει από τα βιβλία που έχουν την έγγριση να διδάσκονται στις σχολές'', τα οποία όντως περιέχουν αυθεντική Β.Μ.. Όλοι οι υπόλοιποι ... στην πυρά.
Θυμηθείτε και το Μτθ. ζ' 4-5!!!
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Με αφορμη τα "επαινετικα" σχολια του γνωστου Καρα-guard , για τον κορυφαιο Λαρισαιο Πρωτοψαλτη , αλλα και για οσα λεγονται στην παρουσα ηχητικη αναρτηση , δεν μπορω παρα να αναφωνησω : Γεια σου Γιωργο Μιχαλακη !!!

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τι λέει ο Μιχαλάκης για τον κ. Δασκαλούδη λ.χ. εδώ :cool:

Me SYSTIMATIKA
===DI schedon dytikon toutesti HYPSILON (2:08)
==kai
===KE episis schedon dytikon toutesti CHAMILON (2:11),

DEN ginetai na akousthei ECHOS... mallon protos prepei na einai.
Isos ftaigei kai e echolipsia.
Pantos, to holon akousma, diastematiko te kai "laryngismiko" einai "allotrion" os pros oti echo akousei os tora, dia na min eipo "faltso" kai archizoun holoi na "phonazoun".

Akousate IAKOVON kai aphisate ta "moderna".
 
Top