Χρήστος Βρυωνίδης

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ο Χρήστος Βρυωνίδης φέρεται να ηχογράφησε δυο δίσκους στην Αμερική. Στο youtube ανέβηκε το «Χριστός ανέστη στο παρακάτω link, όπως μας πληροφόρησε εδώ ο φίλος Νικόλαος. Είναι από το δίσκο NINA ΑΜΕΡΙΚΗΣ 640.


Από το βίντεο αυτό απομόνωσα την ετικέτα του δίσκου και τον ήχο και τα επισυνάπτω.

 

Attachments

  • ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ - Βρυωνίδης Χρήστος (ψάλτης) [78][ΗΠΑ].mp3
    6.9 MB · Views: 25

tb---

τσοπάνης
Ευχαριστούμε.

Αν μετά από 200 χρόνια, κάποιο εγγόνι βρεί αυτό το αρχείο , ένα από τα λίγα που ίσως επιζήσουν, τότε στην έρευνά του τί θα πεί?

"ορίστε...έτσι έψαλλαν πριν 200 χρόνια", επιστροφή λοιπόν στο παρελθόν και στην παράδοση.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Στη βιβλιοθήκη μου έχω ένα βιβλίο γραμμένο στο πεντάγραμμο με έργα του Βρυωνίδη για τρίφωνη ή τετράφωνη χορωδία.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστούμε.

Αν μετά από 200 χρόνια, κάποιο εγγόνι βρεί αυτό το αρχείο , ένα από τα λίγα που ίσως επιζήσουν, τότε στην έρευνά του τί θα πεί?

"ορίστε...έτσι έψαλλαν πριν 200 χρόνια", επιστροφή λοιπόν στο παρελθόν και στην παράδοση.
Καλώς ή κακώς, πολλοί είναι αυτοί που έψαλλαν έτσι στην αρχή του 20ου αιώνα. Η ηχογράφηση είναι καθαρά για θέμα αρχείου. Προφανώς και δεν έχει την ίδια αξία για μας με τις ηχογραφήσεις του Ναυπλιώτη...
 

tb---

τσοπάνης
Καλώς ή κακώς, πολλοί είναι αυτοί που έψαλλαν έτσι στην αρχή του 20ου αιώνα. Η ηχογράφηση είναι καθαρά για θέμα αρχείου. Προφανώς και δεν έχει την ίδια αξία για μας με τις ηχογραφήσεις του Ναυπλιώτη...

Συμφωνώ Γιάννη, απλά κάποιες φορές οι πηγές και τα αρχεία, ξεγελούν ή και οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.
Χρειάζεται πολύ δουλειά...
 

Aristeidis

Νέο μέλος
Στη βιβλιοθήκη μου έχω ένα βιβλίο γραμμένο στο πεντάγραμμο με έργα του Βρυωνίδη για τρίφωνη ή τετράφωνη χορωδία.

Μήπως εἶναι δυνατὸν νὰ τὸ ἀνεβάσετε σκαναρισμένο ; Ἔχει καὶ αὐτό τὸ ἐνδιαφέρον του. Πρόκειται γιὰ μιὰ τάση τῆς ἐκκλησιαστικῆς μουσικῆς ἀνάλογη μὲ αὐτὴν ποὺ ὑπήρχε στὴν ἀρχιτεκτονικὴ καὶ στὴν ἁγιογραφία καθ' ὅλη τὴ διάρκεια τοῦ 19ου αἰῶνος μέχρι καὶ τὰ μέσα τοῦ 20ου. Εἶναι ἡ ἐποχὴ ποὺ οἰκοδομοῦνταν ἐκκλησίες μὲ ἔντονες ἐπιρροὲς ἀπὸ τὸν νεοκλασικὸ ρυθμὸ (Ἁγία Εἰρήνη Αἰόλου, Καθεδρικὸς Ἀθηνῶν, Παντάνασσα Πατρῶν κ.λ.π.) καὶ ἀγιογραφοῦνταν, ὄχι μὲ τὴ γνωστὴ μας βυζαντινὴ τεχνοτροπία, ἀλλὰ μὲ τὴ λεγόμενη ναζαρηνὴ ζωγραφική.
 
Top