Χρήση του Τάμπλετ στο Αναλόγιο (με αφορμή δημοσίευμα)

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ενημερωτικά!!!!!!!!!
Στο τελευταίο τεύχος της εβδομαδιαίας εφημερίδας των Πατρών ''Ο ΕΚΚΛΗΣΙΟΛΟΓΟΣ'' είδα το πρώτο δημόσιο σχόλιο σχετικά με τη χρήση του Τάμπλετ,
( το οποίο εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ εδώ και 28 μήνες συνεχώς) , και το οποίο επισυνάπτω.​
.
 

Attachments

  • Σελίδες από ek23.5.png
    514.8 KB · Views: 288
Last edited by a moderator:

tb---

τσοπάνης
Άλλο το τάμπλετ, άλλο τα μουσικά όργανα. Αυτααααααά ~
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Ερώτηση :Και τα μέλη της χορωδίας είχαν από ένα τάμπλετ ή τυπωμένες παρτιτούρες;;;
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Νομίζω πως αναφέρεται η χρήση του τάμπλετ μόνον από το Μέλος κ. Στέφανο Σκαρπέλο.

Ναι... ακριβώς αυτό λέω.... άρα οι υπόλοιποι του χορού έψαλλαν από παρτιτούρες...
Τώρα πώς συνδυάζεται η <<ουράνια>> πανδαισία με το ταμπλετ και με τον ψηφιακό Ισοκράτη δεν το αντιλαμβάνομαι....
Παρότι άνθρωπος που υπηρετεί την νέα τεχνολογία, στο αναλόγιο δεν θα την βάλω, το βιβλίο είναι καλύτερο.... ούτε τον μηχανικό ή ψηφιακό ισοκράτη.... Καλύτερα χωρίς ισοκράτημα παρά με το μηχάνημα είτε αναλογικό είτε ψηφιακό...
Και δεν είναι ζήτημα ότι το απαγορεύουν οι κανόνες κλπ κλπ.... αυτό είναι άλλο θέμα...!!!
Δεν μου κάθεται καλά ακουστικά.... ή θα έχω ψάλτη Ισοκράτη ή τίποτα...!!!
Τόσοι στον χορό, να υποθέσω 5 με 7 άτομα.... 2 δεν μπορούσαν να κρατούν το ίσο;
Βέβαια,΄αυτά που γράφω είναι δικές μου προτιμήσεις και επιλογές... σεβαστή κάθε επιλογή συναδέλφου...!!!
 
Ναι... ακριβώς αυτό λέω.... άρα οι υπόλοιποι του χορού έψαλλαν από παρτιτούρες...
Τώρα πώς συνδυάζεται η <<ουράνια>> πανδαισία με το ταμπλετ και με τον ψηφιακό Ισοκράτη δεν το αντιλαμβάνομαι....
Παρότι άνθρωπος που υπηρετεί την νέα τεχνολογία, στο αναλόγιο δεν θα την βάλω, το βιβλίο είναι καλύτερο.... ούτε τον μηχανικό ή ψηφιακό ισοκράτη.... Καλύτερα χωρίς ισοκράτημα παρά με το μηχάνημα είτε αναλογικό είτε ψηφιακό...
Και δεν είναι ζήτημα ότι το απαγορεύουν οι κανόνες κλπ κλπ.... αυτό είναι άλλο θέμα...!!!
Δεν μου κάθεται καλά ακουστικά.... ή θα έχω ψάλτη Ισοκράτη ή τίποτα...!!!
Τόσοι στον χορό, να υποθέσω 5 με 7 άτομα.... 2 δεν μπορούσαν να κρατούν το ίσο;
Βέβαια,΄αυτά που γράφω είναι δικές μου προτιμήσεις και επιλογές... σεβαστή κάθε επιλογή συναδέλφου...!!!

Η "ουράνια πανδεσία"- αν την πετυχει καποιος καμοια φορά ας μας φωναξει-
δεν εξαρτάται ουτε απο το ταμπλετ η το βιβλίο
ούτε απο τον μηχανικό ή μη ισοκράτη
αλλα από το πόσο "μάστορας" ειναι ο μάστορας...
Και φυσικα απο το αποτέλεσμα και την αποδοχη.....
Τι να λεμε τώρα...
Δε θα γυρισουμε και πισω στους παπυρους νομιζοντας οτι ψάλουμε σαν τον Κουκουζέλη!
Νομιζω...:)
 
Last edited:
Αν και δεν θέλω να μιλάω για τον εαυτό μου, επειδή όμως το θέμα με αφορά, να πω δυο λόγια σχετικά:
1. Ψάλλω σε ένα χωριό έξω από την Πάτρα. Είναι λίγο δύσκολο εκεί να συγκροτήσεις χορό με ισοκράτες κλπ. Γι' αυτό έχω καταφύγει στην εύκολη λύση τού ισοκράτη. Σίγουρα όταν έχεις ανθρώπους είναι προτιμότεροι! Αλλά ελλείψει αυτών, όταν χειρίζεσαι κατά το δυνατόν διακριτικά το μηχάνημα, έχεις ένα αρτιότερο αποτέλεσμα από το να είσαι "γυμνός", πιστεύω...
2. Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ και το τάμπλετ στο αναλόγιο. Έχω βάλει μέσα τα κλασικά βιβλία, τα βιβλία τού Δασκάλου μου τού Χατζημάρκου, κάποια άλλα μαθήματα και το θεωρώ μεγάλη ευκολία και τόσο... αντιπαραδοσιακό όσο θα ήταν το βιβλίο που αντικατέστησε τα χειρόγραφα, μετά την ανακάλυψη τής τυπογραφίας! Να προσθέσω εδώ ότι κατεβάζω κάθε Κυριακή και την όλη ακολουθία, όπως την καταχωρίζει ο κ. Βασίλης Κιαμηλίδης. Νομίζω ότι είναι ανεκτίμητη η προσφορά του και πρέπει όλοι να τον ευχαριστούμε και να τον τιμούμε για την σπουδαία δουλειά του, που μας την παρέχει αφιλοκερδώς!
3. Την Κυριακή τού Τυφλού προσεκλήθη στον ναό που ψάλλω η γυναικεία Βυζαντινή Χορωδία "Πανύμνητος" που δραστηριοποιείται στην Πάτρα. Η χορωδία έψαλε κατά την Θεία Λειτουργία, κατόπιν συνεννοήσεως, ενω ορισμένα μέλη αποδώσαμε οι ψάλτες, ο αριστερός μου και εγώ. Προφανώς η χορωδία δεν είναι δική μου ούτε μόνιμη εκεί και βέβαια έχει τις παρτιτούρες της. Το τάμπλετ το χρησιμοποιώ για τα υπ' εμού ψαλλόμενα φυσικά!
4. Εννοείται ότι το τάμπλετ ή ο Ισοκράτης από μόνος του δεν δημιουργούν πανδαισία! Αυτό όμως είναι άλλο θέμα... Πάντως το ευμενές σχόλιο οφείλεται προφανώς στην ευγένεια τού εκδότη τού "Εκκλησιολόγου", που ήταν ο συντάκτης τού εν λόγω δημοσιεύματος.
 

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Η "ουράνια πανδεσία"- αν την πετυχει καποιος καμοια φορά ας μας φωναξει-
δεν εξαρτάται ουτε απο το ταμπλετ η το βιβλίο
ούτε απο τον μηχανικό ή μη ισοκράτη
αλλα από το πόσο "μάστορας" ειναι ο μάστορας...
Και φυσικα απο το αποτέλεσμα και την αποδοχη.....
Τι να λεμε τώρα...
Δε θα γυρισουμε και πισω στους παπυρους νομιζοντας οτι ψάλουμε σαν τον Κουκουζέλη!
Νομιζω...:)
Πόσο μέσα είσαι συνάδελφε...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Αν και έχει συζητηθεί αλλού το θέμα, και αναγνωρίζοντας τον μεγάλο κόπο τον οποίο κάνει ο κ. Βασίλης καθημερινά ώστε να έχει έτοιμη τη φυλλάδα κάθε Κυριακής, προσωπικά διαφωνώ με τη χρήση της. Διευκολύνει μεν τον έμπειρο, ωστόσο πως θα μάθει τυπικό ο νέος που θα παρίσταται στο αναλόγιο; Θα μάθει ότι τυπικό = βρες έτοιμη φυλλάδα και πες ο,τι λέει μέσα.

Φοβάμαι ότι, σε μερικά χρόνια από τώρα θα μας οδηγήσει (όχι ο κ. Βασίλης!!! εκείνος από αγάπη και διάθεση διευκόλυνσης το κάνει! η πρακτική του να χρησιμοποιούμε φυλλάδα) στο να υπάρχουν στην Ελλάδα 5-6 γνώστες του τυπικού και όλοι οι άλλοι να μην μπορούν να ψάλλουν χωρίς φυλλάδα.

Τα παραπάνω δεν είναι θεωρητικά ή φανταστικά. Έχω συν-ψάλλει με ανθρώπους που έχουν μάθει με φυλλάδα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητέ Μιχάλη, ὅπως λές, δέν εἶναι ἀκριβῶς αὐτό τό θέμα. Διότι ἡ χρήση tablet εἶναι ποικίλη. Πολλοί ψάλτες ἔχουν μέσα μόνον μουσικά βιβλία.

Εὐχαριστοῦμε καί τόν ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΣΚΑΡΠΕΛΛΟΣ γιά τήν «ἱστορία» τοῦ δημοσιεύματος.

 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αν και έχει συζητηθεί αλλού το θέμα, και αναγνωρίζοντας τον μεγάλο κόπο τον οποίο κάνει ο κ. Βασίλης καθημερινά ώστε να έχει έτοιμη τη φυλλάδα κάθε Κυριακής, προσωπικά διαφωνώ με τη χρήση της. Διευκολύνει μεν τον έμπειρο, ωστόσο πως θα μάθει τυπικό ο νέος που θα παρίσταται στο αναλόγιο; Θα μάθει ότι τυπικό = βρες έτοιμη φυλλάδα και πες ο,τι λέει μέσα.

Φοβάμαι ότι, σε μερικά χρόνια από τώρα θα μας οδηγήσει (όχι ο κ. Βασίλης!!! εκείνος από αγάπη και διάθεση διευκόλυνσης το κάνει! η πρακτική του να χρησιμοποιούμε φυλλάδα) στο να υπάρχουν στην Ελλάδα 5-6 γνώστες του τυπικού και όλοι οι άλλοι να μην μπορούν να ψάλλουν χωρίς φυλλάδα.

Τα παραπάνω δεν είναι θεωρητικά ή φανταστικά. Έχω συν-ψάλλει με ανθρώπους που έχουν μάθει με φυλλάδα.
Ξέρεις υπήρξε εποχή που και για το Εγκλπιο του Αναγνώστου τα ίδια έλεγαν κι όμως σήμερα δεν υπάρχει ναός χωρίς αυτό. Όλα εξαρτώνται από τον ψάλτη και την παιδεία του και τα μακάμια και τα τρομικά και η χρήση φυλλάδας. Μόνο ο ηλ.ισοκράτης πρέπει να απαγορευθεί από την Σύνοδο ως είδος οργάνου.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ντομ θα απαντήσω με Π.Μ. διότι εδώ όπως (σωστά) παρατήρησε ο π. Μάξιμος, το θέμα είναι "Τάμπλετ στο Αναλόγιο" και όχι "Φυλλάδα στο αναλόγιο". Εξ΄ άλλου, στο αρχικό μου μήνυμα επιχειρηματολόγησα κατά ΤΗΣ ΦΥΛΛΑΔΑΣ, και όχι κατά ΤΟΥ ΤΑΜΠΛΕΤ. Συνεπώς, δεν πρέπει να δώσω εδώ συνέχεια.
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Αν και δεν θέλω να μιλάω για τον εαυτό μου, επειδή όμως το θέμα με αφορά, να πω δυο λόγια σχετικά:
1. Ψάλλω σε ένα χωριό έξω από την Πάτρα. Είναι λίγο δύσκολο εκεί να συγκροτήσεις χορό με ισοκράτες κλπ. Γι' αυτό έχω καταφύγει στην εύκολη λύση τού ισοκράτη. Σίγουρα όταν έχεις ανθρώπους είναι προτιμότεροι! Αλλά ελλείψει αυτών, όταν χειρίζεσαι κατά το δυνατόν διακριτικά το μηχάνημα, έχεις ένα αρτιότερο αποτέλεσμα από το να είσαι "γυμνός", πιστεύω...
2. Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ και το τάμπλετ στο αναλόγιο. Έχω βάλει μέσα τα κλασικά βιβλία, τα βιβλία τού Δασκάλου μου τού Χατζημάρκου, κάποια άλλα μαθήματα και το θεωρώ μεγάλη ευκολία και τόσο... αντιπαραδοσιακό όσο θα ήταν το βιβλίο που αντικατέστησε τα χειρόγραφα, μετά την ανακάλυψη τής τυπογραφίας! Να προσθέσω εδώ ότι κατεβάζω κάθε Κυριακή και την όλη ακολουθία, όπως την καταχωρίζει ο κ. Βασίλης Κιαμηλίδης. Νομίζω ότι είναι ανεκτίμητη η προσφορά του και πρέπει όλοι να τον ευχαριστούμε και να τον τιμούμε για την σπουδαία δουλειά του, που μας την παρέχει αφιλοκερδώς!
3. Την Κυριακή τού Τυφλού προσεκλήθη στον ναό που ψάλλω η γυναικεία Βυζαντινή Χορωδία "Πανύμνητος" που δραστηριοποιείται στην Πάτρα. Η χορωδία έψαλε κατά την Θεία Λειτουργία, κατόπιν συνεννοήσεως, ενω ορισμένα μέλη αποδώσαμε οι ψάλτες, ο αριστερός μου και εγώ. Προφανώς η χορωδία δεν είναι δική μου ούτε μόνιμη εκεί και βέβαια έχει τις παρτιτούρες της. Το τάμπλετ το χρησιμοποιώ για τα υπ' εμού ψαλλόμενα φυσικά!
4. Εννοείται ότι το τάμπλετ ή ο Ισοκράτης από μόνος του δεν δημιουργούν πανδαισία! Αυτό όμως είναι άλλο θέμα... Πάντως το ευμενές σχόλιο οφείλεται προφανώς στην ευγένεια τού εκδότη τού "Εκκλησιολόγου", που ήταν ο συντάκτης τού εν λόγω δημοσιεύματος.

Ζητώ συγγνώμη από τον κο Σκαρπέλλο... παρασύρθηκα από την δική μου προτίμηση στα θέματα αυτά και δεν είχα την πρόθεση να καυτηριάσω κάποιες επιλογές, που σε ένα επίπεδο είναι σεβαστές φυσικά, απλώς εγώ δεν θα τις προτιμούσα...!!!! Σε ότι αφορά το θέμα της χορωδίας επίσης καλώς πράξατε και δώσατε τις διευκρινήσεις δεδομένου ότι καμμιά φορά με ελλειπή πληροφόρηση το μυαλό τρέχει σε άλλες ατραπούς και έτσι "την πατάς..." !!!!
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Να έχετε τάμπλετ στο αναλόγιο αλλά μην διανοηθείτε να βάλετε παιχνίδια γιατί έτσι και το πάρουν χαμπάρι τα παπαδάκια θα έρχονται όλα και θα σκαρφαλώνουν στα στασίδια για να παίξουν angry birds
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
να γίνεται σωστή χρήση των αντικειμένων της τεχνολογίας, από μικρόφωνα-ηχητικά μεχρι ό,τι άλλο θα βγαλει η επιστήμη.... εκεί είναι το θέμα. κ όχι η μη χρήση.
προσωπικά εχω ισοκράτη τα τελευταία 2 χρονια... ζήτημα να ανέβασα την ένταση πανω από το 2 σε κλίμακα 0-10 δυο-τρεις φορές για να πάω στο 3.
με τα μικρόφωνα το ίδιο... εκεί που τα έβαλε ο τεχνικός που έφερε ο προϊστάμενος..............

τωρα, αν μας πειράζουν τα ταμπλετ, να κατεβάσουμε το γενικό διακόπτη κ όλα καλα...... σε όλους τους τομεις.
 

tb---

τσοπάνης
.... εκεί είναι το θέμα. κ όχι η μη χρήση.
προσωπικά εχω ισοκράτη τα τελευταία 2 χρονια... ζήτημα να ανέβασα την ένταση πανω από το 2 σε κλίμακα 0-10 δυο-τρεις φορές για να πάω στο 3.
με τα μικρόφωνα το ίδιο... εκεί που τα έβαλε ο τεχνικός που έφερε ο προϊστάμενος..............

τωρα, αν μας πειράζουν τα ταμπλετ, να κατεβάσουμε το γενικό διακόπτη κ όλα καλα...... σε όλους τους τομεις.

Το θέμα είναι ότι είσαι λάθος, το γνωρίζεις ότι είσαι λάθος και κάνεις την πάπια. Αυτό είναι το λάθος. Γενικά μιλάω και όχι σε εσένα προσωπικά. (Με αφορμή το σχόλιό σου). Αυτάαααα ~
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Το θέμα είναι ότι είσαι λάθος, το γνωρίζεις ότι είσαι λάθος και κάνεις την πάπια. Αυτό είναι το λάθος. Γενικά μιλάω και όχι σε εσένα προσωπικά. (Με αφορμή το σχόλιό σου). Αυτάαααα ~

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... τα γενικά κ τα προσωπικά τα έκανες... μανταρα... πάπια;;;;;;;;;;;;;;;; μπραβο...
 
Top