Χορωδία Σχολής Βυζαντινής Εκκλ. Μουσικής Σητείας Κρήτης (22/12/12)

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Χθες (22/12/12) πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η καθιερωμένη Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση της σχολής ΒΜ πόλεως Σητείας Κρήτης. Τον χορό διεύθυνε ο δάσκαλος μας π.Νικόλαος Αλεξάκης. Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο σεβασμιότατος μητροπολίτης μας κκ Ευγένιος.

Απ' αυτή την εκδήλωση ο σύνδεσμος που παραθέτω όπως το κάλυψε το sitiapress.gr.

http://www.sitiapress.gr/sitia/Default.aspx?tabid=91&recid=9399
 
Last edited:

alogo

παμπαλαιο μελος
Πολύ καλη εκδηλωση.Ο παπα Νικόλας ειναι αριστος γνωστης τησ βυζαντινης και εχει προσφερει πολλα στη σητεια και οχι μονο...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Πολύ καλη εκδηλωση.Ο παπα Νικόλας ειναι αριστος γνωστης τησ βυζαντινης και εχει προσφερει πολλα στη σητεια και οχι μονο...

Τον έχω γνωρίσει τον παπαΝικόλα.

Βαθύς γώστης της Β.Μουσικής!Έχει παρακολουθήσει τους δυο εκτων τριων Μεγάλων διδασκάλων της Θεσ/νικής αειμνήστους Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο και Αθ.Καραμάνη.
Μαθήτευσε επίσης στον άρχοντα διδάσκαλο - πρωτοψάλτη Δημήτριο Νεραντζή.

Πολύ ωραίo ηχόχρωμα η χορωδία. Άρτια εκτέλεση!Μου Θυμίζει το όλο άκουσμα (εκτός τα κάλαντα που ψάλλει η παιδική χορωδία) τη χορωδία Χαλανδρίου υπό τη διεύθυνση του Άρχοντος α'ψάλτου Φωτίου Κετσετζή στις ηχογραφήσεις ''Ύμνοι Θεοφανείων'' 'Υμνοι Μεγάλου Βασιλείου - Περιτομής του Κρίου και ''Ύμνοι Μ.Τεσσαρακοστής.

Τρια (3) μέλη της χορωδίας που διακρίνω στα video είναι και μέλη του ψαλτολογίου,πρόκειται για τους κ.κ Ιεροψάλτες Κων/νο Αγγελή( αδερφό μου:wink: στο foroum με το όνομα Kosangel),Μανώλη Παπαδάκη και Αθνανάσιο Περιστέρη.

Καλά και ευλογημένα Χριστούγεννα.
 
Last edited:
Top