Χορωδία Ορμύλιας Χαλκιδικής

Ανεβάσω το ηχητικό κείμενο. Ξέρεις κανείς απο που ειναι παρμενο???
 

Attachments

  • 02 Κομμάτι 2.mp3
    2.1 MB · Views: 168
Last edited by a moderator:

meteora

Τις Θεος Μέγας........
Καλησπέρα σε όλους και καλό δεκαπενταύγουστο. Στο cd Θεοτόκε η ελπίς έχουν το συγκερκιμένο κομμάτι. Μήπως ξέρετε τίνος είναι και αν το χει κανείς να το ανεβάσει?? Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα σε όλους και καλό δεκαπενταύγουστο. Στο cd Θεοτόκε η ελπίς έχουν το συγκερκιμένο κομμάτι. Μήπως ξέρετε τίνος είναι και αν το χει κανείς να το ανεβάσει?? Ευχαριστώ

Βασικά, είναι στο cd θεοτοκε η ελπίς?
 
Last edited:

ioan

Μέλος
Τις είχα ακούσει που έψελναν στο μοναστήρι στην Σίψα της Δράμας στην (αγιοκατάταξη του Οσίου Γεωργίου του Καρσλίδου) , μιλάμε για αγγελικές φωνές , σε ταξίδευαν και σε γαλήνευαν, σε ανύψωναν στα ουράνια. Θυμάμαι το Θεοτόκε Παρθένε του Μπερεκέτου -αν το λέω λάθος συγχωρέστε με -που έψαλλαν και θαρείς και δεν πατούσες στην γη.
 

vasilisgreek

Νέο μέλος
Ioan, υπαρχει βιντεο στο youtube με ψαλμωδιες απο ενα μοναστηρι στη Σιψα Δραμας, ξερεις αν η χορωδια που ψελνει ειναι απο την Ορμυλια; Ψέλνουν οντως πολυ ωραια, παλι καλα που ανεβαινουν και τετοια βιντεο στο youtube!

http://www.youtube.com/watch?v=_FXs9gmSwHo
 

ioan

Μέλος
Δέν ξέρω αν είναι οι συγκεκριμένες,ίσως είναι οι μοναχές από το μοναστήρι διότι είναι γυναικείο τις άκουσα το 2008 και επειδή είμαι άσχετος δεν μπορώ να καταλάβω, πάντως αυτό που ακούγαμε όλοι εκείνο το απόγευμα δεν ήταν επίγειο.
 

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Οι μοναχές από την Ορμύλια είναι. Είναι χαρακτηριστικές οι φωνές τους. Άλλωστε διακρίνεται και η γερόντισσα Νικοδήμη στα δεξιά.
 

simeon

Παλαιό Μέλος
απόσπασμα από το "Δούλοι Κύριον"
αγρυπνία του Αγ. Αιμιλιανού 17 προς 18.07.1994

και απ' ό,τι είδα στο Άγιον Όρος, μόνο στην Σιμωνόπετρα ψάλλεται και αλλιώς Δούλοι Κύριον (όχι μόνο του Πέτρου Λαμπαδαρίου) και Εξομολογείσθε.
 

Attachments

  • Ormylia - Robii Domnului preadesfatator - 17.07.1994.mp3
    6.1 MB · Views: 261
Έχω βρει το πάντες αγρυπνήσωμεν, σε σιμωνοπετριτικη γραφη,αλλα δεν είναι από τα αντίστοιχα βιβλία του εμπορίου της εν λόγω Μονής...
 

Θεοδόσιος Κ

Νέο μέλος
Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ για όλα αυτά που ανεβάζεται! Καταπληκτικά όλα! Μήπως υπάρχουνε καθόλου ύμνοι των Χριστουγέννων απο την εν λόγο χορωδία?
 

simeon

Παλαιό Μέλος
Έχω αυτό το τροπάριο των Χριστουγέννων από ένα cd της Μονής
 

Attachments

  • Track10.mp3
    2.1 MB · Views: 139

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αν και πολλάκις έχω αναφέρει το πόσο μου αρέσει η ψαλμωδία αυτού του χορού, εδώ έχουν κάνει κατά την ταπεινή μου γνώμη ένα μικρό φάουλ. Δεν ξέρω πως ψάλλονται τα εν λόγω μεγαλυνάρια κατά παράδοση (δεν τα έχω ακούσει από κανέναν μεγάλο), αλλά μου φαίνεται άστοχο το να ψάλλεται το μεγαλυνάριο σε μία Α ταχύτητα και το τροπάριο σε μία αρκετά γρηγορότερη. Όπως και νάχει το ηχόχρωμά τους το βρίσκω πραγματικά υπέροχο. Πολλές ευχαριστίες στο χορό για όσα μας προσφέρει και στον Οδυσσέα για την ενημέρωση.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αν και πολλάκις έχω αναφέρει το πόσο μου αρέσει η ψαλμωδία αυτού του χορού, εδώ έχουν κάνει κατά την ταπεινή μου γνώμη ένα μικρό φάουλ. Δεν ξέρω πως ψάλλονται τα εν λόγω μεγαλυνάρια κατά παράδοση (δεν τα έχω ακούσει από κανέναν μεγάλο), αλλά μου φαίνεται άστοχο το να ψάλλεται το μεγαλυνάριο σε μία Α ταχύτητα και το τροπάριο σε μία αρκετά γρηγορότερη. Όπως και νάχει το ηχόχρωμά τους το βρίσκω πραγματικά υπέροχο. Πολλές ευχαριστίες στο χορό για όσα μας προσφέρει και στον Οδυσσέα για την ενημέρωση.

Νομίζω ότι κάνουν υπακοή στον χοράρχη τους. Μπορείς να βρεις ποιός είναι.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Αν και πολλάκις έχω αναφέρει το πόσο μου αρέσει η ψαλμωδία αυτού του χορού, εδώ έχουν κάνει κατά την ταπεινή μου γνώμη ένα μικρό φάουλ. Δεν ξέρω πως ψάλλονται τα εν λόγω μεγαλυνάρια κατά παράδοση (δεν τα έχω ακούσει από κανέναν μεγάλο), αλλά μου φαίνεται άστοχο το να ψάλλεται το μεγαλυνάριο σε μία Α ταχύτητα και το τροπάριο σε μία αρκετά γρηγορότερη. Όπως και νάχει το ηχόχρωμά τους το βρίσκω πραγματικά υπέροχο. Πολλές ευχαριστίες στο χορό για όσα μας προσφέρει και στον Οδυσσέα για την ενημέρωση.

-Αν- ο Στανίστας συγκαταλέγεται στους μεγάλους (εδώ γελάμε όλοι αφού
μιλάμε για ψάλταρο) , άκουσε τα και από αυτόν .........
http://www.youtube.com/watch?v=KkIUUyDTtgg
 
Ανεβάζω το ""Πάντες αγρυπνήσωμεν" κατά την εκτέλεση του από τις αδερφές.
Παραθέτω και το ηχητικό για σύγκριση.
 

Attachments

  • Πάντες αγρυπνήσωμεν.pdf
    116.5 KB · Views: 132
  • Πάντες αγρυπνήσωμεν.mp3
    2.8 MB · Views: 95

simeon

Παλαιό Μέλος
Δοξαστικό Εσπερινού του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.
Μουσική σύνθεση του Πρίγγου. :)
 

Attachments

  • 07-Ormylia Evagelismos cd1.mp3
    7.4 MB · Views: 92
  • Doxastarion_Patr_Phrmx_Kon_Pringos_1969_0087.png
    Doxastarion_Patr_Phrmx_Kon_Pringos_1969_0087.png
    222.8 KB · Views: 56
  • Doxastarion_Patr_Phrmx_Kon_Pringos_1969_0088.png
    Doxastarion_Patr_Phrmx_Kon_Pringos_1969_0088.png
    177.4 KB · Views: 43
  • Doxastarion_Patr_Phrmx_Kon_Pringos_1969_0089.png
    Doxastarion_Patr_Phrmx_Kon_Pringos_1969_0089.png
    225.6 KB · Views: 30
  • Doxastarion_Patr_Phrmx_Kon_Pringos_1969_0090.png
    Doxastarion_Patr_Phrmx_Kon_Pringos_1969_0090.png
    165.3 KB · Views: 31
Top