Χορωδία Ι. Ν. Αγ. Προκοπίου, Μετοχίου Ι. Μ. Κύκκου, Λευκωσία Κύπρου - Άριστος Θουκυδίδης

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Το μελος του φορουμ , αγαπητος εν Κυπρω συναδελφος Μιχαλης Τζωρτζής ,
μου εστειλλε τους επισυναπτομενους υμνους τους οποιους και ανεβαζω για λογαριασμο του , μαζι με πολλες ευχαριστιες . Παραθετω και το σχετικο ενημερωτικο κειμενο , οπως μου εσταλλει απο τον αγαπητο Μιχαλη :

Γίνεται μια συζήτηση στα Κείμενα για τη δοξολογία πλ. δ΄ χρωματικό του μητρ. Κοσμά Μαδυτινού. Θα μπορούσε να παρατεθεί το συνημμένο αρχείο εκεί. Η ηχογράφηση είναι από τον Ι. Ν. Εισοδίων στη Λεβαδειά, Κυριακή της Χαναναίας 10/2/2008, στην τελευταία λειτουργία του εμψηφισμένου Αρχιεπισκόπου Ιερωνύμου ως τοπικός μητροπολίτης στην έδρα του.
Στα μηνύματα που ακολουθούν επισυνάπτω το Ε Εωθινόν και τη δοξολογία σε λέγετο όπως εψάλησαν στον Ι. Ν. Αγίου Προκοπίου Μετοχίου Ι. Μ. Παναγίας του Κύκκου στη Λευκωσία την περασμένη Κυριακή.


Καλη ακροαση .
ΥΓ : Την Χορωδια στην Κυπρο διευθυνει ο κ. Αριστος Θουκιδιδης .
 

Attachments

  • 12'29''=Doksologia pl. D xromatikos.mp3
    2.9 MB · Views: 88
  • 4'44''=E Eothinon Xorodia Kykkou.mp3
    1.1 MB · Views: 47
  • 6'38''=Doksologia Legetos Xorodia Kykkou.mp3
    1.5 MB · Views: 40
Last edited:

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Πληροφορίες και ακούσματα για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν περισσότερα για τη χορωδία της Ι.Μ. Παναγίας του Κύκκου εδω.
 

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Ψαλλει η χορωδία της Ιεράς Μονής Παναγίας Κύκκου με χοράρχη τον κ. Άριστο Θουκυδίδη.
 

Attachments

  • Leitourgika kai A3ion Esti Plagiou A (1)_01.mp3
    614 KB · Views: 52
  • Leitourgika kai A3ion Esti Plagiou A (1)_02.mp3
    552 KB · Views: 25
Last edited by a moderator:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Η χορωδία του Ναού Αγ. Προκοπίου είναι μια κατά πάντα άριστη χορωδία.
Μιχάλη μήπως είσαι μέλος;
Αν ναι θα έχουμε κοινούς γνωστούς... :)
 

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Η χορωδία του Ναού Αγ. Προκοπίου είναι μια κατά πάντα άριστη χορωδία.
Μιχάλη μήπως είσαι μέλος;
Αν ναι θα έχουμε κοινούς γνωστούς... :)

Λαμβάνω μέρος μόνο στις εκδηλώσεις/αφιερώματα που κάνει η χορωδία. Ο χοράρχης κ. Άριστος Θουκυδίδης ήταν μαθητής των Χατζημάρκου και Τσατσαρώνη.
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Kαι τι να πρωτοπεί κανείς για τον αείμνηστο Αρχιμ. Διονύσιο Μαχαιριώτη τον οποίο είχα την εξαιρετική τιμή να γνωρίσω τα χρόνια της διαμονής μου στο Λονδίνο....
 

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Kαι τι να πρωτοπεί κανείς για τον αείμνηστο Αρχιμ. Διονύσιο Μαχαιριώτη τον οποίο είχα την εξαιρετική τιμή να γνωρίσω τα χρόνια της διαμονής μου στο Λονδίνο....

Δεν είχα την τιμή. :( Την εποχή που πέθανε και ακόμη υστερότερα διάβαζα Mozart και Bach.:rolleyes: Όλοι έχουν να πουν ένα καλό λόγο για το μακαριστό. Πολλοί είναι ακόμη εκείνοι που νοσταλγούν τα επί της εποχής του. Ας είναι η μνήμη του αιώνια.
 
Last edited:
Σας ζητώ συγνώμη δεν ξέρω εάν το θέμα το έβαλα σωστός σε αυτήν την ενότητα . Θέλω να ρωτήσω το εξής :Βλέπω στην τηλεόραση εάν δεν απατώμαι μια φοβερή χορωδία απο την Κύπρο " Αγ. Προκοπίου Κύκκου Μετόχι.... "Μήπως κάποιος συνάδελφος θα μπορούσε να μας εξασφαλίση καμία παρτιτούρα ή εάν υπάρχει κανένα τηλέφωνο επικοινωνίας ή email να ρωτήσουμε ;Ευχαριστώ !!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀπό τήν ἱστοσελίδα τῆς Ἐκκλησίας τῆς Κύπρου
http://www.churchofcyprus.org.cy/article.php?articleID=202
πλήρης ἀναφορά καί στοιχεῖα:


Μετόχια ῾Ιερᾶς Μονῆς Κύκκου.
1. ῞Αγιος Προκόπιος, ἐν Λευκωσίᾳ.

Διεύθυνσις· Τ.Θ. 24850, 1304 Λευκωσία.
Τηλεφωνικόν Κέντρον· 22390000.
Ψάλται· Δεξιός Χορός· ῎Αριστος Θουκυδίδης - Χοράρχης, ᾿Ανδρέας Παναγῆ, ᾿Αναστάσιος Παπαθωμᾶ, Λοΐζος Μίτσιγγας, Μιχαήλ Χατζηγεωργίου, ᾿Ανδρέας ᾿Ιωάννου, Νεόφυτος Κυριάκου, Νῖκος ᾿Αντωνίου, ᾿Ιωάννης Ντεγιάν, ᾿Ανδρέας Βασιλείου, Παναγιώτης Τσαγγάρης, Δημήτρης Στυλιανοῦ, Μιχάλης Τριβυζαδάκης, Μάριος Θουκυδίδης, Βασίλης Θουκυδίδης καί Παρασκευᾶς Θουκυδίδης.
᾿Αριστερός Χορός· Νικόλαος Παναγιώτου - Χοράρχης, ᾿Ανδρέας Παπανδρέου, ᾿Ανδρέας Κωνσταντινίδης, Σάββας ᾿Αργυρίδης, Χρῖστος Λαούτας, ᾿Ανδρέας Παπαδόπουλος, Χριστόδουλος Βασιλειάδης, Βασίλειος Καμένος, ᾿Αντώνιος Παπαγεωργίου, Μάριος Κασιανίδης καί Ματθαῖος Ματθαίου.


Σχολή Βυζαντινῆς Μουσικῆς.
Εἰς τό Μετόχιον τῆς ῾Ιερᾶς Μονῆς Κύκκου «῞Αγιος Προκόπιος», ἐν Λευκωσίᾳ, λειτουργεῖ Σχολή Βυζαντινῆς Μουσικῆς, ὑπό τήν διεύθυνσιν τοῦ κ. ᾿Αρίστου Θουκυδίδου. Εἰς τήν Σχολήν διδάσκουν οἱ· ᾿Ανδρέας Βάβας, Χριστόδουλος Βασιλειάδης καί ᾿Ανδρέας Παπανδρέου. ῾Η φοίτησις εἰς τήν Σχολήν εἶναι δωρεάν.
Γραμματεύς· Αἴγλη ᾿Αντωνίου.
Τηλέφωνον· 22666565.

Ἄν ὑπάρχουν ἠχογραφήσεις νά ἀναρτηθοῦν.


 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Σας ζητώ συγνώμη δεν ξέρω εάν το θέμα το έβαλα σωστός σε αυτήν την ενότητα . Θέλω να ρωτήσω το εξής :Βλέπω στην τηλεόραση εάν δεν απατώμαι μια φοβερή χορωδία απο την Κύπρο " Αγ. Προκοπίου Κύκκου Μετόχι.... "Μήπως κάποιος συνάδελφος θα μπορούσε να μας εξασφαλίση καμία παρτιτούρα ή εάν υπάρχει κανένα τηλέφωνο επικοινωνίας ή email να ρωτήσουμε ;Ευχαριστώ !!!

Όντως και οι δύο χοροί στον Ι.Ν. Αγίου Προκοπίου (μετόχιον Ι.Μονής Κύκκου) είναι εξαιρετικοί.
Κάθε Κυριακή , η Θεία λειτουργία αναμεταδίδεται μέσω του Σταθμού MEGA Κύπρου.
Σε πρόσφατη μου συνομιλία με τον χοράρχη του δεξιού χορού κ. Αριστο Θουκιδίδη με πληροφόρησε ότι τα περισσότερ μουσικά κείμενα που ψάλλονται είναι του Πρίγγου.
Μερικές ηχογραφήσεις φιλοξονεί και ο ieropsaltis.com.
Θα προσπαθήσω να εξασφαλίσω κάποιο cd και θα το ανεβάσω.
 
Top