Χερουβικό σύντομο, ήχος Β΄ Δι

κ. Γιάννη, χρόνια πολλά!

Εξαιρετικό το μάθημα, όπως πάντα. Ευχαριστούμε.

Το διάβαζα με επιμέλεια για να το ψάλλω και μάλλον έχει ξεφύγει μία φθορά: ακριβώς στην αρχή της δεύτερης σελίδας, εκείνη η πρώτη απόστροφος (άνω νη) νομίζω πως θέλει μία φθορά για να επιστρέψουμε στο μαλακό χρώμα.

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση, και πάλι ευχαριστούμε.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
κ. Γιάννη, χρόνια πολλά!

Εξαιρετικό το μάθημα, όπως πάντα. Ευχαριστούμε.

Το διάβαζα με επιμέλεια για να το ψάλλω και μάλλον έχει ξεφύγει μία φθορά: ακριβώς στην αρχή της δεύτερης σελίδας, εκείνη η πρώτη απόστροφος (άνω νη) νομίζω πως θέλει μία φθορά για να επιστρέψουμε στο μαλακό χρώμα.

Με συγχωρείτε για την παρέμβαση, και πάλι ευχαριστούμε.

Χρόνια πολλά!
Ακριβώς έτσι είναι. Στην Ἀπόστροφο με το Ἀντικένωμα να γραφεί η μαλακή χρωματική φθορά του νη΄.
Κι εγώ το έψαλα κι ούτε που το πρόσεξα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Χρόνια πολλά!
Ακριβώς έτσι είναι. Στην Ἀπόστροφο με το Ἀντικένωμα να γραφεί η μαλακή χρωματική φθορά του νη΄.
Κι εγώ το έψαλα κι ούτε που το πρόσεξα.

Λογικό, κι ἐγὼ τὸ ἴδιο. Εἶναι τόσο καθαρὴ ἡ θέση, ποὺ πάει μόνο του στὸ μαλακὸ χρώμα.

Βολικὸτατος χερουβικὸς πάντως κ. Λαοσυνάκτα,

Πολλὰ τὰ Ἔτη σου! καὶ
Πολλὰ τὰ Μέλη σου!
 
Χρόνια πολλά!
Ακριβώς έτσι είναι. Στην Ἀπόστροφο με το Ἀντικένωμα να γραφεί η μαλακή χρωματική φθορά του νη΄.
Κι εγώ το έψαλα κι ούτε που το πρόσεξα.

η μακρά ενασχόλησις με τις διαφορετικές (όχι κι ανόμοιες όμως τελικά) βυζαντινές μαρτυρίες του Δι...
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Το διάβαζα με επιμέλεια για να το ψάλλω και μάλλον έχει ξεφύγει μία φθορά: ακριβώς στην αρχή της δεύτερης σελίδας, εκείνη η πρώτη απόστροφος (άνω νη) νομίζω πως θέλει μία φθορά για να επιστρέψουμε στο μαλακό χρώμα.

Ακριβώς έτσι είναι. Στην Ἀπόστροφο με το Ἀντικένωμα να γραφεί η μαλακή χρωματική φθορά του νη΄.

Και με την διόρθωση ενσωματωμένη για όσους τηρούν ηλεκτρονικό αρχείο. Η εν λόγω φθορά ευρέθη στο ομόηχον "Την γαρ σην μήτραν" του αυτού συνθέτου/γραφέος και απεκαταστάθη δι' αντιγραφής και επικολλήσεως!

Χρόνια σου Πολλά, Ιωάννη Λαοσυνάκτα!
 

Attachments

  • Χερουβικόν ήχος β σύντομον - Ιωάννου Αρβανίτη.pdf
    118.3 KB · Views: 126
Top