Χερουβικό σε δευτερόπρωτο

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ο Άρχων πρωτοψάλτης Αθανάσιος καραμάνης ψάλλει χερουβικό σε δευτερόπρωτο. Σπάνια εκτέλεση!
 

Attachments

  • χερουβικό [δευτερόπρωτος].mp3
    11.4 MB · Views: 394

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Ο Άρχων πρωτοψάλτης Αθανάσιος καραμάνης ψάλλει χερουβικό σε δευτερόπρωτο. Σπάνια εκτέλεση!

Ευχαριστούμε, πάντα τε΄τοια να μας ανεβάζετε....

Απλώς αν μου επιτρέπετε ένα σχόλιο (κανονικά θα έπρεπε να λεώ μόνο ευχαριστώ και όχι να σχολιάζω), το χερουβικό είναι μέσα από το βιβλίο του... λέει κυρίως το αργο αλλά χερουβίμ και ζωοποιώ και νομίζω εικονίζοντες λεει από το σύντομο.... Γιατί λέτε Β-Α;;; επειδή κάνει τριάδι και μυστικώς κατάληξη σε ΠΑ;;;;;

Ευχαριστούμε θερμά!!!!
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ο Άρχων πρωτοψάλτης Αθανάσιος καραμάνης ψάλλει χερουβικό σε δευτερόπρωτο. Σπάνια εκτέλεση!

Το χερουβικο ειναι σε δευτερο ηχο με καποιες γραμμες Αου ηχου , κατι πολυ συνηθες και απο αλλους ψαλτες .
Ο Καραμανης πολλες φορες εψαλλε τον χερουβικο υμνο , χρησιμοποιωντας γραμμες και απο το συντομο και απο το αργο που ειχε γραψει . Το ιδιο εκαναν
και αλλοι Θεσσαλονικεις ψαλτες .
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Απλώς αν μου επιτρέπετε ένα σχόλιο (κανονικά θα έπρεπε να λεώ μόνο ευχαριστώ και όχι να σχολιάζω), το χερουβικό είναι μέσα από το βιβλίο του... λέει κυρίως το αργο αλλά χερουβίμ και ζωοποιώ και νομίζω εικονίζοντες λεει από το σύντομο.... Γιατί λέτε Β-Α;;; επειδή κάνει τριάδι και μυστικώς κατάληξη σε ΠΑ;;;;;

Πολύ σωστή η παρατήρηση, αγαπητέ Βασίλη. Απλώς, επειδή έκανε γραμμές πρώτου ήχου το θεώρησα δευτερόπρωτο. Είδες όμως ο κ. Βαγγέλης το εξήγησε μια χαρά. Να κάνεις όσα σχόλια θέλεις, φίλε. Ο ένας συμπληρώνει τον άλλο, έτσι ζω εγώ το παρόν "forum". Να γίνουμε όλοι μαζί σοφώτεροι.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Δεύτερος παραμεσάζων διατονικά, κατ' άλλους.:wink:
Επίσης, κ ο Νικολαΐδης σε Χερουβικό του Β΄ ήχου που βρίσκεται αναρτημένο στη σελίδα των ΜουσικοΦίλων Κων/λεως, στη λέξη "μυστικώς" παραμεσάζει διατονικά.
Επίσης, "Μετά μύρων..." κλασσικό: στη φράση "αναστάντα εκ νεκρων" παραμεσάζει διατονικά, δε σημαίνει ότι όλο το κομμάτι είναι δευτερόπρωτος.
 
Last edited:
Top