Χερουβικό σε δευτερόπρωτο - Σιαπερόπουλου Γεωργίου

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Πριν απο λιγες μερες ο κ.Σιαπεροπουλος ειχε κατεβει στην Αθηνα ... οταν βρεθηκαμε μου εδωσε ενα χειρογραφο λεγοντας μου πως ειναι ενα χερουβικο που εγραψε σε δευτεροπρωτο!!!Μαθημα πρωτοτυπο και με ωραιες μουσικες γραμμες!! !!!
Τον ευχαριστω και απο εδω για το δωρο του!!!!!!!!Ανεβαζω το κειμενο του χερουβικου !!!!


Ανεβαζω κι ενα ηχητικο του χερουβικου ......θα το εκανα νωριτερα μα αυτο το καιρο ειχα προβληματα με την ηχογραφηση που πιστευω ξεπεραστηκαν!!!!!!!!!
 

Attachments

  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟΠΡΩΤΟΣ.pdf
    106.4 KB · Views: 1,021
  • χερουβικον δευτεροπρωτος Σιαπεροπουλου Γεωργιου.......Δανιηλ Κ.mp3
    13 MB · Views: 533
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ;126444 said:
Πριν απο λιγες μερες ο κ.Σιαπεροπουλος ειχε κατεβει στην Αθηνα ... οταν βρεθηκαμε μου εδωσε ενα χειρογραφο λεγοντας μου πως ειναι ενα χερουβικο που εγραψε σε δευτεροπρωτο!!!Μαθημα πρωτοτυπο και με ωραιες μουσικες γραμμες!! !!!
Τον ευχαριστω και απο εδω για το δωρο του!!!!!!!!Ανεβαζω το κειμενο του χερουβικου !!!!


Ανεβαζω κι ενα ηχητικο του χερουβικου ......θα το εκανα νωριτερα μα αυτο το καιρο ειχα προβληματα με την ηχογραφηση που πιστευω ξεπεραστηκαν!!!!!!!!!

Θέλω να ευχαριστήσω τον καλό μου φίλο Δανιήλ Καραμπάση για την πολύ καλή ερμηνεία του Χερουβικού που του έδωσα.

Από καιρού φίλοι και συνάδελφοι μου έλεγαν να γράψω κάποιο μάθημα. Ετσι αποφάσισα να γράψω ένα Χερουβικό σε δευτερόπρωτο ήχο, που από όσο γνωρίζω και μου είπαν δεν έχει γραφεί κάτι παρόμοιο, έτσι ώστε να ψάλλεται και να "δέσει" με τα υπάρχοντα λειτουργικά σε δευτερόπρωτο.

Φίλε Δανιήλ να είσαι καλά και πάλι ευχαριστώ.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Oλη η μακεδονίτικη παράδοση ψαλτική και παραδοσιακή σε ένα όμορφο πάντρεμα και μια γλυκύτατη εκτέλεση μου έφτιαξαν το πρωινό .Εύγε Γιώργο και Δανιήλ ο Θεός να σας έχει καλά.Πάντα γειά
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Oλη η μακεδονίτικη παράδοση ψαλτική και παραδοσιακή σε ένα όμορφο πάντρεμα και μια γλυκύτατη εκτέλεση μου έφτιαξαν το πρωινό .Εύγε Γιώργο και Δανιήλ ο Θεός να σας έχει καλά.Πάντα γειά

Φίλε Αντώνη

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ευχαριστώ επίσης όλους όσους επικοινώνησαν μαζί μου, είτε με πμ , είτε τηλεφωνικά, καθώς και όσους ευχαρίστησαν βάζοντας thanks στην ανάρτηση του φίλου Δανιήλ τον οποίο για μία ακόμη φορά ευχαριστώ.

Θα ήθελα επίσης να παρακαλέσω τους κ. συντονιστάς να ανοίξουν μερίδα στο όνομα μου στην ενότητα μουσικά κείμενα συνθέσεις μελών του φόρουμ, ώστε να καταχωρήσω κάποιες που ήδη υπάρχουν καθώς και μελλοντικές συνθέσεις.

Και πάλι ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Θα ήθελα επίσης να παρακαλέσω τους κ. συντονιστάς να ανοίξουν μερίδα στο όνομα μου στην ενότητα μουσικά κείμενα συνθέσεις μελών του φόρουμ, ώστε να καταχωρήσω κάποιες που ήδη υπάρχουν καθώς και μελλοντικές συνθέσεις.

Και πάλι ευχαριστώ.
Αὐτό ἔγινε ἀπό τόν Διαχειριστή κ. Σιαπερόπουλε καί ἤδη μετακίνησα τό θέμα μέ μόνιμη ἀνακατεύθυνση ἀπό τόν φάκελλο τοῦ κ. Καραμπάση γιά τίς ἠχογραφήσεις (ἐνῶ ὑπάρχει καί στόν φάκελλο τῶν μουσικῶν κειμένων τῶν χερουβικῶν).

Ἀναμένουμε νέες καταχωρήσεις, σέ νέα θέματα στήν ὑποενότητα
Συνθέσεις μελών του φόρουμ>Σιαπερόπουλος Γεώργιος

 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Φοβερο το χερουβικό!! Γενικά θεωρώ φοβερό το πάντρεμα Α' & Β' ήχου (και στα δημοτικα και στη Β.Μ.) και το χερουβικό αυτο ερχεται να δέσει τέλεια με τα όμορφα λειτουργικά σε δευτερόπρωτο απο τον αείμνηστο Αρχοντα Θ. Στανίτσα! Να'στε καλα κ. Σιαπερόπουλε κ' εσεις κ. Καραμπάση για την ωραια εκτέλεση!!:)
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Greekψαλτης;126788 said:
Φοβερο το χερουβικό!! Γενικά θεωρώ φοβερό το πάντρεμα Α' & Β' ήχου (και στα δημοτικα και στη Β.Μ.) και το χερουβικό αυτο ερχεται να δέσει τέλεια με τα όμορφα λειτουργικά σε δευτερόπρωτο απο τον αείμνηστο Αρχοντα Θ. Στανίτσα! Να'στε καλα κ. Σιαπερόπουλε κ' εσεις κ. Καραμπάση για την ωραια εκτέλεση!!:)

Φίλε μου ευχαριστώ για τα πολύ καλά σου λόγια.

Θέλω να ευχαριστήσω και τον φίλο ο οποίος θέλει να κρατήσει την ανωνυμία του και ο οποίος μου έκανε κάποιες επισημάνσεις.

Αν και πέρασε από τόσα μάτια και επειδή κανένα κείμενο δεν στερείται λαθών
θα ήθελα να παρακαλέσω τους φίλους που το κατέβασαν να διορθώσουν την 4η γραμμή ως έχει η επισύναψις.

Και τούτο διότι η μουσικη γραμμή κατέληγε στον κε και η ανάβασις κατά 3 τόνους στον πα δεν ήταν ότι καλύτερο. (για να μη πω ανεκτέλεστη)
Επίσης για τους φίλους που θα δυσκολευτούν στην γραμμή και τη ζωοποιω , αντί της αναβάσεως δι πα γα μπορούν από τον πα της καταλήξεως εικονίζοντες, να χτυπήσουν τον ανω πα και μετά τον γα.
 

Attachments

  • διόρθωσις 4ης γραμμής.pdf
    16.3 KB · Views: 209
Last edited:
Top