Χερουβικό πλ.β

Basdos

Παλαιό Μέλος
Αυτό το χερουβικό το έγραψα εγώ με πολλές γραμμές από άλλα δύο χερου-
βικά.Πείτε μου αν σας άρεσε.
 

Attachments

  • Χερουβικό πλ.β.doc
    40.5 KB · Views: 98

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Αυτό το χερουβικό το έγραψα εγώ με πολλές γραμμές από άλλα δύο χερου-
βικά.Πείτε μου αν σας άρεσε.

Aν μπορουσατε να το κανετε pdf;
Δεν διαβαζεται...:confused:
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω κάποιες γραμματοσειρές τις οποίες πρέπει να εγκαταστήσετε για να το διαβάσετε.Συγγνώμη για την αναστάτωση.
 

Attachments

  • enoriaka.gr_byzantini_grafi.zip
    465.3 KB · Views: 32

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ευχαριστούμε κυρ Βασίλη!

Με την ευκαιρία αυτή, θα παρακαλούσα μουσικά κείμενα ή οτιδήποτε άλλο δεν αφορά σε απλή μορφή κειμένου, να ανεβαίνουν είτε ως εικόνες είτε ως pdf. Δεν είναι δυνατόν ο καθένας να έχει τις απαιτούμενες γραμματοσειρές ούτε και τις μακροεντολές που χρησιμοποιεί το εκάστοτε word για να κάνει αυτή τη δουλειά. Ας σκεφτούμε ότι είμαστε πάνω από 4.000 μέλη από όλο τον κόσμο, όπου άλλος χρησιμοποιεί windows άλλος mac άλλος linux, unix κλπ. Δεν είναι πρέπον να απαιτούμε από τον άλλο να έχει το ίδιο μηχάνημα με εμάς για να διαβάσει το κείμενό μας. Αυτά τα γράφω εντελώς καλοπροαίρετα και χωρίς ίχνος αντιπάθειας προς το μέλος Basdos το οποίο κατά τα άλλα ευχαριστούμε θερμά που μοιράζεται μαζί μας αυτό τον κόπο του.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Αυτά τα γράφω εντελώς καλοπροαίρετα και χωρίς ίχνος αντιπάθειας προς το μέλος Basdos το οποίο κατά τα άλλα ευχαριστούμε θερμά που μοιράζεται μαζί μας αυτό τον κόπο του.
Καί εἶναι μόλις 14 ἐτῶν καί ἀπό Θεσσαλονίκη!
Μπράβο παιδί μου!​
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Καί εἶναι μόλις 14 ἐτῶν καί ἀπό Θεσσαλονίκη!
Μπράβο παιδί μου!​
Πάτερ ευλογείτε και ευχαριστώ πολύ διά τους καλούς σας λόγους,αλλά χωρίς να θέλω να γίνομαι αδιάκριτος από που με γνωρίζετε?
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάτερ ευλογείτε και ευχαριστώ πολύ διά τους καλούς σας λόγους,αλλά χωρίς να θέλω να γίνομαι αδιάκριτος από που με γνωρίζετε?
Ἀπό τό Ψαλτολόγιον!!!!!!!!

Δέν εἶναι ἐμφανῆ αὐτά τά στοιχεῖα σου;;;
http://psaltologion.com/member.php?u=3717
Βέβαια ὀνοματεπώνυμο δέν ξέρουμε...
 
Last edited:

dimiandr

Aνδρινοπουλου Δημητρα
o baskos εκτός απο 14 ετών μονο(!) είναι μαθητης στη σχολή Βυζαντινης της Μητρόπολης θεσσαλονίκης και στην τάξη του είναι ένας (αν όχι ο μόνος) απτους καλύτερους μαθητές. Αγαπά ιδιάιτερα την Βυζαντινη μουσική και πιστευω ότι σε λίγα χρόνια θα τον ακούμε (ήδη τον ακούμε......) και θα τον χαιρόμαστε. Ο Θεός να σε έχει καλα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
o baskos εκτός απο 14 ετών μονο(!) είναι μαθητης στη σχολή Βυζαντινης της Μητρόπολης θεσσαλονίκης και στην τάξη του είναι ένας (αν όχι ο μόνος) απτους καλύτερους μαθητές. Αγαπά ιδιάιτερα την Βυζαντινη μουσική και πιστευω ότι σε λίγα χρόνια θα τον ακούμε (ήδη τον ακούμε......) και θα τον χαιρόμαστε. Ο Θεός να σε έχει καλα.
Εὐχαριστοῦμε. Αὐτό κατάλαβα κι ἐγώ ἀπό τά μηνύματά του, ὅπου γράφει καί γιά τήν Θεσσαλονίκη. Διαφαίνεται δέ καί ἡ ἐξέλιξη!

Ἀλλά πόσο μᾶς μπερδεύουν τά ψευδώνυμα...


o baskos .
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
~Αγαπητέ basdos επειδή έσπευσα πρώτος να σε βοηθήσω με ΠΜ, νομίζω ότι σε λίγα χρόνια θα δικαιούμαι μια συστατική επιστολή, ε;

Σοβαρά: δεν είμαι εγώ που θα πω αν έχεις ταλέντο γράφοντας στα 14 μουσική στον υπολογιστή. Νομίζω ότι το χερουβικό έχει πολύ ενδιαφέρουσες μουσικές ιδέες, που δεν φαίνονται πολύ καλά λόγω δυσκολιών στην ορθογραφία (λογικό είναι να μην την ξέρεις τέλεια από τώρα), αλλά αν το είχαμε ορθογραφημένο και με σημάδια ποιότητας από κάποιο μέλος (μπερδεύτηκα, πήγα να πω από τον κ. Τσακίρογλου..:wink:..), οι ιδέες αυτές θα αναδεικνύονταν. Καλή συνέχεια και καλή πρόοδο!
 

dimiandr

Aνδρινοπουλου Δημητρα
διορθώνω...basdos.. :eek:.. βάλε καλε το ονομά σου, τι ντρεπεσαι...άντε...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Γιώργος Μ.;49412 said:
Σοβαρά: δεν είμαι εγώ που θα πω αν έχεις ταλέντο γράφοντας στα 14 μουσική στον υπολογιστή.

το θέμα δεν είναι ότι κατάφερε να γράψει, το θέμα είναι ότι έκατσε να γράψει!

Νομίζω ότι το χερουβικό έχει πολύ ενδιαφέρουσες μουσικές ιδέες, που δεν φαίνονται πολύ καλά λόγω δυσκολιών στην ορθογραφία (λογικό είναι να μην την ξέρεις τέλεια από τώρα), αλλά αν το είχαμε ορθογραφημένο και με σημάδια ποιότητας από κάποιο μέλος (μπερδεύτηκα, πήγα να πω από τον κ. Τσακίρογλου..:wink:..), οι ιδέες αυτές θα αναδεικνύονταν. Καλή συνέχεια και καλή πρόοδο!

κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι... Πάντως, θέλει προσοχή τώρα στην αρχή, και στο θέμα της ορθογραφίας αλλά κυρίως στην επιλογή σωστών "θέσεων".
Συγχαρητήρια για το μεράκι μικρέ και εις ανώτερα.
 
Last edited:

Basdos

Παλαιό Μέλος
κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι... Πάντως, θέλει προσοχή τώρα στην αρχή, και στο θέμα της ορθογραφίας αλλά κυρίως στην επιλογή σωστών "θέσεων".
Συγχαρητήρια για το μεράκι μικρέ και εις ανώτερα.
Σας ευχαριστώ άλλους για τα καλά σας λόγια,αλλά όταν εσείς γράφατε τα μηνύματα εγώ σενέθετα το χερουβικό στην Οκτάηχο το οποίο ανέβασα
 

Nikos

Member
Αυτό το χερουβικό το έγραψα εγώ με πολλές γραμμές από άλλα δύο χερου-
βικά.Πείτε μου αν σας άρεσε.
Σας ευχαριστώ άλλους για τα καλά σας λόγια,αλλά όταν εσείς γράφατε τα μηνύματα εγώ σενέθετα το χερουβικό στην Οκτάηχο το οποίο ανέβασα

Ευχαριστούμε πολύ για αυτά τα 2 χερουβικά, και επίσης σου αξίζουν συγχαριτήρια για την υπομονή σου που κάθησες και τα έγραψες, πέρνοντας ως κριτήριο την ήλικία σου.

Υ.Υ.1 Αντε πές όμως και κανένα όνομα τι θα πάθεις μπορεί και να σε ξέρω:wink:.

Υ.Γ.2 Μια μικρή παρατήρηση συμβουλή μην το πάρεις πολύ προσωπικά:D:D, το να κάθεσε στον υπολογιστή δεν λέμε ότι κάνει κακό αλλα το να κάθεσε μέχρι της 12 τα μεσάνυκτα έ είναι κάπως ενώ είσαι και μαθητής:):D:):D
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Τα θερμά μου συγχαρητήρια φίλε μου! Σου εύχομαι κι εγώ να γίνεις άξιος συνεχιστής του έργου που άφησαν οι Θεσσαλονικείς ψάλτες! Το γεγονός πως παιδιά τέτοιας ηλικίας ασχολούνται σοβαρά με την συγγραφή μουσικών κειμένων, πρέπει να μας κάνει όλους υπερήφανους και να βλέπουμε τα πράγματα πιο αισιόδοξα για το μέλλον της Β.Μ.
 
Top