Χερουβικό λέγετος

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Πριν από κάμποσο καιρό, ο Χάρης Τσαρούχης μου είχε ζητήσει να γράψω ένα Χερουβικό σε λέγετο, επειδή, όμως μου είπε, του αρέσει ο ήχος αλλά δεν ικανοποιείται από τις υπάρχουσες συνθέσεις.

Πέρασαν κάποιοι μήνες. Έγραψα κάτι, το έχασα, το ξέχασα, το ξαναβρήκα, κι ένα βράδυ ήρθε ένας πραγματικός οίστρος και μου βγήκε όλο μονορούφι. Εσείς θα κρίνετε τι... οίστρος ήταν αυτός.

Η ανάρτηση όμως συνδυάζεται και με την απόκτηση του νέου Μελωδού στον οποίο είναι γραμμένο το Χερουβικό. Πρώτη Μελωδική μου ανάρτηση, λοιπόν. Ελπίζω να είναι ικανοποιητική.

Χάρη, συγγνώμη που περίμενες τόσον καιρό!
 

Attachments

  • xerouviko legetos_kvagenas.pdf
    274.4 KB · Views: 231
Last edited:

Haris Tsarouxis

Μέλος
Πριν από κάμποσο καιρό, ο Χάρης Τσαρούχης μου είχε ζητήσει να γράψω ένα Χερουβικό σε λέγετο, επειδή, όμως μου είπε, του αρέσει ο ήχος αλλά δεν ικανοποιείται από τις υπάρχουσες συνθέσεις.

Πέρασαν κάποιοι μήνες. Έγραψα κάτι, το έχασα, το ξέχασα, το ξαναβρήκα, κι ένα βράδυ ήρθε ένας πραγματικός οίστρος και μου βγήκε όλο μονορούφι. Εσείς θα κρίνετε τι... οίστρος ήταν αυτός.

Η ανάρτηση όμως συνδυάζεται και με την απόκτηση του νέου Μελωδού στον οποίο είναι γραμμένο το Χερουβικό. Πρώτη Μελωδική μου ανάρτηση, λοιπόν. Ελπίζω να είναι ικανοποιητική.

Χάρη, συγγνώμη που περίμενες τόσον καιρό!
Κώστα, σε ευχαριστώ και δημοσίως για την προσπάθειά σου!!!Δεν πειράζει καθόλου για την αναμονή, το αποτέλεσμα με δικαίωσε απόλυτα καθώς νομίζω και (αν όχι όλους) τους περισσότερους συμφορουμίτες!!! :) Και πάλι ευχαριστώ, αισθάνομαι υπόχρεος, εύχομαι ο καλός Θεός να σου ανταποδώσει τον κόπο σου και όλα να πηγαίνουν πάντοτε κατ' ευχήν!!
Ευπρόσδεκτος (όπως και όλοι) πάντοτε στο ψαλτήρι μας!!! :)
Μακάρι ο Θεός να σου αυξάνει το τάλαντο και να μας χαρίσεις κι άλλες σου συνθέσεις!!! Καλή δύναμη σε όλα!!!
 
Top