Χερουβικό αργό Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου, ήχος πλ. α΄

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Προχθές(Παρασκευή 3/12/2021) σε ειδική θ. Λειτουργία στην Ι. Μονή Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Σκιάθου κατόπιν συνεννοήσεως, έγινε η πρόθεση των τιμίων δώρων στην παλιά της θέση μέσα στην θ. Λειτουργία την ώρα του χερουβικού και έψαλλα αυτό το ενδιαφέρον χερουβικό.
Λέγω ενδιαφέρον χερουβικό διότι σε όλη του σχεδόν την ρουτίνα δείχνει πόσο άρρηκτα συνδεδεμένος είναι ο πλάγιος πρώτος με όλους τους πλαγίους και περισσότερο τον βαρύ τον ήχο, πότε ως λέγετο (τον λεγόμενο διατονικό) και πότε ως νανά (τον λεγόμενο εναρμόνιο). Η τετράφωνη κατάβαση από τον γα στον ζω μάλιστα δείχνει ότι από τον γά του τρίτου ήχου (κι όχι γα δίεση όπως νομίζουν η περισσότεροι) βρίσκουμε τον βαρύ τέσσερις φωνές κάτω. Ο τετράφωνος του βαρέος δηλαδή είναι ο κύριος τρίτος ήχος= βαρύς ο τετράφωνος. Περισσότερη ανάλυση σε όλο το θέμα για τον βαρύ εδώ
 

Attachments

  • tetraphonh_katavash_ga-Zo.jpg
    tetraphonh_katavash_ga-Zo.jpg
    76.2 KB · Views: 52
  • cherouv-konstantinou-pla.mp3
    15.2 MB · Views: 106
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Μου επιτρέπεις αγαπητέ Ευάγγελε μία μικρή παρατήρηση; Δεν πιστεύεις ότι καλό θα ήταν να είχε λίγο περισσότερο αυτό που λέμε λεγκάτο η ερμηνεία; Όχι ότι ήταν άσχημη, άλλωστε έχεις και φωνή και εμπειρία, απλώς έχω συνηθίσει λίγο διαφορετικά... :p
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Μου επιτρέπεις αγαπητέ Ευάγγελε μία μικρή παρατήρηση; Δεν πιστεύεις ότι καλό θα ήταν να είχε λίγο περισσότερο αυτό που λέμε λεγκάτο η ερμηνεία; Όχι ότι ήταν άσχημη, άλλωστε έχεις και φωνή και εμπειρία, απλώς έχω συνηθίσει λίγο διαφορετικά... :p
Έχεις δίκιο, ευχαριστώ. Εδώ ήθελα να δείξω άλλο, να φαίνεται ξεκάθαρο κι ίσως στέρησα τα λεγκάτα και τα γλισάντα :D
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
Εὖγε. Κριτικὴ (μὲ εὐθύνη τοῦ... ἀναγνώστη, διότι σὲ ἱερὲς πράξεις δὲν χωράει κριτική, μόνο στὴν ἠχογράφησή τους) ἐπισυνημμένη.
 

Attachments

  • KΡITIKH.docx
    38.8 KB · Views: 55
Top