[Ανακοίνωση] Χερουβικό Κυριαζής Δασκαλούδης

pano

Μέλος
Κατα την γνώμη μου ειναι μετα το 1985......τι φαντασία έχει αυτός ο άρχοντας?Καλά λένε οι ''μερακλήδες''...<< τέτοιο αηδόνι δεν έχει ξαναγεννηθεί>>.....Ευχαριστούμε πολύ για τα ακούσματα!Και φυσικά περιμένουμε κι άλλα πολλά...
 

billapo

Μέλος
O μοναδικος και ανεπαναληπτος Κυριαζης Δασκαλουδης.....Μεγαλος Δασκαλος....
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Χαίρε Γρηγόριε αδελφέ.Σ΄ευχαριστούμε πολύ για το αρχείο σου.Είναι γνωστό αδελφέ ότι στην χώρα μας υπάρχουν δύο άρχοντες,μοναδικοί στο είδος τους,αφενός μεν για την ψαλτική τους τέχνη και το κορυφαίο τους ταλέντο αφετέρου δε για τον ταπεινό τους χαρακτήρα [και ας υποστηρίζει ο καθείς κακοπροαίρετος το αντίθετο]. Χαρίλαος Ταλιαδώρος και Κυριαζής Δασκαλούδης.Τους χρωστάμε πολλά εάν όχι τα πάντα.Ο Θεός να τους έχει πάντα καλά.Υποκλινώμεθα.......
 
Χαίρε Γρηγόριε αδελφέ.Σ΄ευχαριστούμε πολύ για το αρχείο σου.Είναι γνωστό αδελφέ ότι στην χώρα μας υπάρχουν δύο άρχοντες,μοναδικοί στο είδος τους,αφενός μεν για την ψαλτική τους τέχνη και το κορυφαίο τους ταλέντο αφετέρου δε για τον ταπεινό τους χαρακτήρα [και ας υποστηρίζει ο καθείς κακοπροαίρετος το αντίθετο]. Χαρίλαος Ταλιαδώρος και Κυριαζής Δασκαλούδης.Τους χρωστάμε πολλά εάν όχι τα πάντα.Ο Θεός να τους έχει πάντα καλά.Υποκλινώμεθα.......

Πέστα Φώτη μεγάλε! Μόνο αυτοί οι δύο έμειναν απο τους "ΨΑΛΤΕΣ"!!!!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Επιτελους βρηκα εναν προχειρο τροπο να ψηφιοποιω τις κασσετες μου.
Σας παραθετω λοιπον με τις μικρες μου δυναμεις,ενα χερουβικο σε πλ. β' οπου η ηχογραφηση ειναι στις 19-11-'95.
Δωστε λιγο προσοχη στο Τριαδι και σε μια πανεμορφη θεση στο ''...προσαδοντες...''
Αλεξηηηη ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!!!....:cool::)
 

Attachments

  • xerouviko plb'.mp3
    7.9 MB · Views: 179
Επιτελους βρηκα εναν προχειρο τροπο να ψηφιοποιω τις κασσετες μου.
Σας παραθετω λοιπον με τις μικρες μου δυναμεις,ενα χερουβικο σε πλ. β' οπου η ηχογραφηση ειναι στις 19-11-'95.
Δωστε λιγο προσοχη στο Τριαδι και σε μια πανεμορφη θεση στο ''...προσαδοντες...''
Αλεξηηηη ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!!!....:cool::)

Γεια σου Ηλια μερακλή!!
Ειδα και το μυυνημα σου στο facebook..
Χερουβικάρα μας εβαλες!!!! Δεν το ειχα κιολας.. ευχαριστω και για την αφιερωση!! Συνεχισε στον ισιο δρόμο που εισαι!! Ευχαριστουμε κ περιμενουμε κι' άλλα....!!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Nα εισαι καλα Αλεξη,σ'ευχαριστω πολυ!:)
Οσονουπω,καταφθανουν κι αλλα!!!....:wink:
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Nα εισαι καλα Αλεξη,σ'ευχαριστω πολυ!:)
Οσονουπω,καταφθανουν κι αλλα!!!....:wink:

Δεν παιζεται ο άνθρωπος.....τον εκτιμαμε και τον αγαπαμε όσοι τον ζησαμε από κοντά ετσι απλό και μεγαλοπρεπή και το έργο του που είναι μόνο ζωντανές ηχογραφήσεις θα διαιωνίζεται και θα μεταλαμπαδεύεται από γεννιά σε γεννιά και αυτό είναι στη καλή διάθεση όλων όσοι έχουν κάτι από τον ΑΡΧΟΝΤΑ αυτόν να το κοινοποιούν χωρίς δισταγμό.....συμφωνείτε νομίζω....καλη σας μέρα
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Στην α' ειναι οι αινοι σε πλ.β' με το Α' Εωθινο
Στην β' τα Ειρινικα
Και στην γ' το Αξιον εστιν σε πλ.δ' του Χ. Παπανικολαου
Για τεντωστε τα ωτα σας!!...
 

Attachments

  • ainoipl.-ewthino a'.mp3
    8.5 MB · Views: 81
  • eirinika.mp3
    2.2 MB · Views: 73
  • aksion estin pl.d' X.P..mp3
    3.9 MB · Views: 103

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αδελφέ για να είμαστε δίκαιοι και ο π.Νικόδημος δεν παίζεται.Τι να κάνουμε Αλέξανδρε; Ι.Ν.Αγ.Κων/νου & Ελένης βλέπεις.

Ναι,σωστα! Παρελειψα να το σημειωσω και αυτο. Ο ιερεας ειναι πολυ καλος και θα εχετε την ευκαιρια στο προσεχες μελλον να τον ακουσετε και σε εκφωνησεις του πλ. β'!!...:cool:
Λεγεται π. Νικοδημος;...
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ναι,σωστα! Παρελειψα να το σημειωσω και αυτο. Ο ιερεας ειναι πολυ καλος και θα εχετε την ευκαιρια στο προσεχες μελλον να τον ακουσετε και σε εκφωνησεις του πλ. β'!!...:cool:
Λεγεται π. Νικοδημος;...

π.Νικόδημος.Είναι προϊστάμενος του Ι.Ν.Αγ.Κων/νου & Ελένης Λάρισας και προϊστάμενός μου φυσικά.Είναι άριστος γνώστης της πατρώας μας μουσικής και εξαιρετικά χαρισματούχος.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Φανταστικό.Ιδίως εάν παρατηρήσει κανείς στο 'άφεσιν πταισμάτων' το άρθρο -α- από το -πταισμάτων- μένει άναυδος.
 

Attachments

  • 07 Κομμάτι 7.mp3
    5 MB · Views: 60

pano

Μέλος
καλησπερα...τι μας κανετε με αυτες τις ηχογραφησεις του κ.Δασκαλουδη.....κ.Κωνσταντινου Αλεξανδρε ανεβαστε κ εσεις ο,τι μπορειτε...εχετε πει οτι ειστε κοντα του καθε κυριακη....σημερα πως εψαλε ο δασκαλουδης?
 
Σιγουρα Φωτη ο π. Νικοδημος φοβερός!! Επι Λαρίσης Σεραφείμ τότε που ήταν Διάκονος γινότανε χαμός Κυριαζής-Σεραφείμ-π. Νικόδημος...!!!
Καλα με το Δοξαστικό άρχοντα με εφτιαξες για τα καλα τωρα..!!!!!! ακουστε με τι γλύκα και απαλότητα βγαζει το "α"!!

Φίλε pano χθες Κυριακή είπε Δυναμις Πριγγου Σαμπάχ που καιρό είχα να το ακούσω έτσι!! Πολύ δυνατό!! Αλλά και το Χερουβικό δεν πήγε πίσω. Θα ανεβάσω τις επόμενες μέρες το εν λόγω Δυναμις.. Καλο βράδυ!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Παραθετω,αλλα τρια μελη του Αρχοντα::)
 

Attachments

  • aksion estin karamani pl.b'.mp3
    2.4 MB · Views: 46
  • xerouviko agia.mp3
    7.1 MB · Views: 49
  • xerouviko hxos a'.mp3
    6.6 MB · Views: 47
Top