Χερουβικό - Κοινωνικό Α' ήχου Μιχ. Χατζηαθανασίου.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σήμερα 7-10-2012 Κυριακή ήχος Α', έψαλα Χερουβικό και κοινωνικό από τη Μουσική Ζωοδόχο Πηγή του Χατζηαθανασίου σελ 118 και 248 αντίστοιχα....
Τα επισυνάπτω για ... εκπαιδευτικούς λόγους:wink:, αν και τα φάλτσα των αδαών βοηθών πάνε σύννεφο...:rolleyes:... Τί να τους κάνω, που δεν εννοούν να σιωπήσουν;:confused:
Το «πάσαν την βιοτικήν» του χερουβικού δεν ... ακούγεται....:D αλλά με λίγη υπομονή θα το αντέξετε:D....
Καλή ... ταλαιπωρία στ' αυτιά σας!:D
ΝΓ
 

Attachments

  • 01 XEROYBIKON .mp3
    5.1 MB · Views: 176
  • 02 KOINWNIKON AINEITE A HXOU M.X..mp3
    5.3 MB · Views: 80

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Aγαπητέ φίλε Νίκο, η εκτιμησή μας προς το πρόσωπό σου δεδομένη και ο σεβασμός μας επίσης απεριόριστος για την όλη προσφορά σου στην τέχνη μας,αλλά επίτρεψέ μου να σε ρωτήσω πως και γιατί τους αντέχεις όλους αυτούς γύρο σου;Καταλαβαίνω την καλοσύνη σου και ότι το βλέπεις ανθρωπιστικά αλλά σου χαλάνε όλη την μελωδία.Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά κατά μία έννοια θαυμάζω την υπομονή σου όμως, λυπάμαι και για την ταλαιπωρία σου...την δική μας άστην γιατί πολύ απλά αλλάζουμε κανάλι που έλεγε και ο μακαριστός Βαγγέλης μας:)Πάντα γειά
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Τα επισυνάπτω για ... εκπαιδευτικούς λόγους:wink:, αν και τα φάλτσα των αδαών βοηθών πάνε σύννεφο...:rolleyes:... Τί να τους κάνω, που δεν εννοούν να σιωπήσουν;:confused:
Καλά κάνεις καί σοῦ βγάζω τό καπέλο.
Σήμερα δυστυχῶς 99% ψάλλουν μόνοι τους κάτι πού διαπίστωσα ἐν ἰδίοις ὄμμασι τή σημερινή ἐποχή καί σέ μεγάλους πρωτοψάλτες τῶν Άθηνῶν.
Μόνοι τους,! τό κατάφεραν γιά διαφόρους λόγους.

Ὁ Παπαδόπουλος στήν Μητρόπολη καί ὁ Ταλιαδῶρος εἶναι αὐστηροί στούς βοηθούς γιατί ἀναμεταδίδει ὁ δορυφόρος τήν μουσική μας σέ ὅλο τόν πλανήτη.

Οἱ ὑπόλοιποι δέν μπορῶ νά καταλάβω γιά ποιό λόγο διώχνουν τό κόσμο ἀπ τό ἀναλόγιο.

Ἄν χάνεται ἡ βάση ἤ καλύπτουν τόν ψάλτη τό καταλαβαίνω.

Ἔψελνα σέ νεκροταφεῖο μέ 5-6 γιαγιάδες ἀπό κάτω καί χαμήλωσα τό μικρόφωνο σέ ἕναν πιτσιρικά νά πεῖ αμήν ἤ Κύριε ἐλέησον , δέ θυμαμαι, μαζί μου όχι μόνος του. :eek:
Φαντάζομαι νά τό ἔκανα Κυριακή τί θά γινότανε πού θά ἄκουγαν καί οἱ ἐπίτροποι.

Νομίζω ὅτι ἔχουμε χάσει τόν μπούσουλα.
Ἔχουμε μπερδέψει τό τέλειο μέ τό ὄμορφο.
Τέλεια εἶναι ἡ μουσική στό Βατικανό, ἡ μπάντα τοῦ Κάραγιαν, ἡ χορωδία στό παλκοσένικο, ἡ βυζαντινή ἠχογράφηση στό στούντιο.

Ὄμορφο γιά μένα εἶναι
Οἱ χοροί στό Ἅγιο Ὅρος παλαιότερα πρίν τό ὀργανωμένο ἔγκλημα πού ὅλοι σιγομουρμούριζαν μαζί μέ τούς ψάλτες,
Ὁ παπποῦς μέ τά τσαλιμάκια καί τά κόλπα του,
κανα κοκκοράκι καί καμιά σκουντιά στό ψαλτήρι.

Φυσικά νά ἔχει γνώσεις ὁ πρωτοψάλτης στή θεωρία , τά διαστήματα, καί τήν παράδοση.

Στούντιο κλπ γιά μένα εἶναι εἰσαγόμενα προιόντα πού τέρπουν μέν τήν ἀκοή πρόσκαιρα ἀλλά κάνουν κακό γενικότερα.

Μοῦ ἄρεσε ὁ Νικόλαος γιατί αὐτά τά χερουβικά τοῦ Χ`Αθανασίου εἶναι καί κάπως ἰδιόμελα. :D
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Οἱ ὑπόλοιποι δέν μπορῶ νά καταλάβω γιά ποιό λόγο διώχνουν τό κόσμο ἀπ τό ἀναλόγιο.

Ἄν χάνεται ἡ βάση ἤ καλύπτουν τόν ψάλτη τό καταλαβαίνω.

...........................................
Νομίζω ὅτι ἔχουμε χάσει τόν μπούσουλα.
Ἔχουμε μπερδέψει τό τέλειο μέ τό ὄμορφο.
Τέλεια εἶναι ἡ μουσική στό Βατικανό, ἡ μπάντα τοῦ Κάραγιαν, ἡ χορωδία στό παλκοσένικο, ἡ βυζαντινή ἠχογράφηση στό στούντιο.

Ὄμορφο γιά μένα εἶναι
Οἱ χοροί στό Ἅγιο Ὅρος παλαιότερα πρίν τό ὀργανωμένο ἔγκλημα πού ὅλοι σιγομουρμούριζαν μαζί μέ τούς ψάλτες,
Ὁ παπποῦς μέ τά τσαλιμάκια καί τά κόλπα του,
κανα κοκκοράκι καί καμιά σκουντιά στό ψαλτήρι.

............................
Αυτή η παραστατική όντως εικόνα της αυθόρμητης συμμετοχής, που επιτρέπει την παραφωνία, όπως και η ίδια η εκκλησία επιτρέπει τη συνύπαρξη του αγίου με το αμαρτωλό: ναι, "είναι μια στάσις, νιώθεται". Δεν αντιλέγω.

Ο αντίλογος είναι η άλλη στάσις, αυτή του "Πάντα εὐσχημόνως καὶ κατὰ τάξιν γινέσθω" (Α’ Κορ. Ιδ’, 40).

Δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό. Μπορεί και ανάμεσά τους να είναι το σωστό. Ή μπορεί και αναλόγως την περίσταση.

Ξέρω όμως ποιο θα μπορούσε να είναι το τέλειο, που δυστυχώς δεν είναι πάντα εύκολο: να είναι το άκουσμα τέτοιο, που να βοηθεί τον πιστό να προσευχηθεί και να μην τον ενοχλεί, ούτε να του αποσπά την προσοχή.
Οσάκις επέλεξα να λειτουργηθώ εκτός αναλογίου, όπως το υπόλοιπο εκκλησίασμα, διαπίστωσα ότι δεν ζητούσα και πολλά από την ψαλμωδία, για να μπορώ να προσευχηθώ, μόνο αυτά τα δύο: α) να είναι ευπρόσδεκτη στην ακοή μου, β) να μην είναι αυτοαναφορική.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ για τα εύστοχα σχόλιά σας....Μαζί σας είμαι!!!:wink:
Εκείνο που θέλω να πω είναι ότι οι αδαείς που με περιβάλουν, είναι μακριά από το μικρόφωνο του Ναού οπότε το κάκιστο αυτό αποτέλεσμα δεν ακούγεται τόσο πολύ παραέξω:D, αλλά το ... sony-ρουφιανάκι τους καρφώνει έναν έναν, και όλους μαζί, μας παίρνει και μας σηκώνει:D....
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τους ειδοποιώ πότε ηχογραφώ και να απαιτήσω σε συγκεκριμένα μέλη (παπαδικά μονοφωνάρικα) να κάνουν τους ... ιχθύς!!!:D
 
Last edited:
Πάντως αλήθεια ειναι πως όποιος μπορεί να τρέχει και με εμπόδια ειναι καλός αθλητής.
εκει φαίνεται η αξία του και η πείρα του !!!...:wink:
 
Top