Χερουβικό Ευάγγελου Λιναρδάκη Ήχος Πρώτος - Καραμπάσης Δανιήλ - ισοκράτημα Ιωάννης Τσούμαρης

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Καλησπέρα σας. Σε συνεργασία με τον αγαπητό φίλο Καραμπάση Δανιήλ πρόσθεσα ισοκράτημα σε ένα χερουβικό που έχει ψάλει παλιότερα, του Ευάγγελου Λιναρδάκη σε ήχο πρώτο. Το ίσο το έκανα με την ακοή γιατί όταν το έγραψα δεν είχα παρτιτούρα και πατούσα επάνω στην φωνή του.
Είναι η πρώτη δοκιμή που έκανα και θα ακολουθήσουν σε πολλά ακόμα.
 
Καλή σας μέρα..
Θαυμάσια εκτέλεση του μαθήματος με ακρίβεια στη χρονική αγωγή και τονικότητα της φυσικής βάσης..
Υπάρχει σε PDF προς κοινή ωφέλεια όλων??
Ευχαριστούμε..
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ναι, εδώ ενώνονται τρία ταλέντα (Λιναρδάκης, Καραμπάσης, Τσούμαρης).
Οι φωνητικές σας δυνατότητες στα χαμηλά είναι σπάνιες.
Δυστυχώς, λείπει η απόλυτη φυσικότητα της ταυτόχρονης ηχογράφησης, είναι δηλαδή μάλλον εμφανές ότι το ίσον μπήκε με μείξη ήχου. (Ίσως στην επεξεργασία του ήχου χρειαζόταν μια ρύθμιση αύξησης του χώρου).
Αυτό δεν εμποδίζει το αποτέλεσμα να είναι κατανυκτικό -και μεις να δοξάζουμε για τα χαρίσματα του Θεού.
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Ναι, εδώ ενώνονται τρία ταλέντα (Λιναρδάκης, Καραμπάσης, Τσούμαρης).
Οι φωνητικές σας δυνατότητες στα χαμηλά είναι σπάνιες.
Δυστυχώς, λείπει η απόλυτη φυσικότητα της ταυτόχρονης ηχογράφησης, είναι δηλαδή μάλλον εμφανές ότι το ίσον μπήκε με μείξη ήχου. (Ίσως στην επεξεργασία του ήχου χρειαζόταν μια ρύθμιση αύξησης του χώρου).
Αυτό δεν εμποδίζει το αποτέλεσμα να είναι κατανυκτικό -και μεις να δοξάζουμε για τα χαρίσματα του Θεού.

Σας ευχαριστώ. Το ισοκράτημα έγινε εξ ακοής γιατί δεν είχα παρτιτούρα, Ο Δανιήλ μου έστειλε αργότερα το γραφικό με την πάρτα. Αυτό που ακούτε είναι η φωνή μου στο ισοκράτημα παράλληλα στο ηχητικό του Δανιήλ και επειδή δεν υπάρχει δεύτερος μπάσος να συνεχίζει το ίσο όταν χρειάζομαι ανάσα, αποφάσισα να πατάω μόνο όταν ψέλνει ο Δανιήλ. Δοκίμασα να κάνω εγώ με δεύτερη ηχογράφηση ώστε να καλύψω τα κενά αλλά επειδή η χροιά μου είναι πολύ έντονη στα σημεία που ενωνότανε με την πρώτη ηχογράφηση ακουγότανε πολύ άγριο. Μετά προσπάθησα με reverb να δώσω ένα σχετικό βάθος λόγο του πρωτοτύπου. Ξέρετε, με ένα πολύ καλό μικρόφωνο και ένα aaudio interface στον υπολογιστή παλεύω να μάθω όσο καλύτερα γίνεται τις ρυθμίσεις.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αν χρησιμοποιείτε reverb με το δωρεάν πρόγραμμα Audacity θα μπορούσα να σας προτείνω τις ακόλουθες ρυθμίσεις, που βοηθούν να ακουστεί το ισοκράτημα κάπως ενταγμένο στον χώρο του ναού.
1645276170490.png
Με αυτές π.χ. έκανα ισοκράτημα στον εαυτό μου σε αυτό το βίντεο
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Χρησιμοποιώ την δωρεάν έκδοση του Presonus studio one 5. Μπορείτε να την κατεβάσετε απο το site της presonus. Η ποιότητα ήχου και η απόδοση του δεν συγκρίνεται με του Audacity και είναι δωρεάν!!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, θα κοιτάξω να δοκιμάσω τις ρυθμίσεις σας στο δικό μου πρόγραμμα.
 

Jianni12

Ιωάννης Τσούμαρης
Μόλις με ενημέρωσαν ότι το χερουβικού του Δανιήλ ανέβηκε στην σελίδα του Oktavism Channel στο youtube https://www.youtube.com/channel/UCg6IiNQqZWJH3ZFfJhXRMsg και έχει αφήσει ήδη εξαιρετικές εντυπώσεις.
Το Oktavism Channel είναι η μεγαλύτερη βάση δεδομένων στον κόσμο για τους Οκταβίστες που συμμετέχουν κυρίως στην εκκλησιαστική μουσική, με την μερίδα του λέοντος να κατέχουν, φυσικά, οι 4 φωνές χορωδίες (Ρωσία, Αμερική κλπ). Βυζαντινής μουσικής έχει ελάχιστα, και είναι από Ρουμανία και 2 δικά μου (μαζί με του Δανιήλ). Εύχομαι να γίνουν πολλά περισσότερα.
 
Top