Χερουβικό Α', αυτοσχεδιασμός

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Τώρα που φτειάχτηκαν τα Άπαντα των συνθέσεών μου, είπα να το γυρίσω λίγο και στον αυτοσχεδιασμό :D
 

Attachments

  • IArv-Xerouviko-A-autosxediasmos.mp3
    5.7 MB · Views: 173

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Α ρε γλέντια!!! :D
Αυτά ψάλλεται (και) με τον κ. Λυκούργο Αγγελόπουλο; :D
Πάντως ωραίος ο κ. Γιάννης.
Ευστροφία και ένταση και μάλλον αδικείται από την ηχογράφηση και την έλλειψη ισοκρατήματος.
Το "Πάσαν" μου θυμίζει Καραμάνη. (οι μουσικές γραμμές)

Καλό να ανεβαίνουν και τέτοια ίσως και για αντιδιαστολή (και αποφυγή) με τα παλαιά μέλη του Χερουβικού ύμνου και για να ησυχάσουν και κάποιοι "μερακλήδες" με το επιχείρημα "δεν μπορείτε να τα ψάλλεται για αυτό προτιμάτε τα κλασσικά..." :eek:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Α ρε γλέντια!!! :D
Αυτά ψάλλεται (και) με τον κ. Λυκούργο Αγγελόπουλο; :D
Πάντως ωραίος ο κ. Γιάννης.
Ευστροφία και ένταση και μάλλον αδικείται από την ηχογράφηση και την έλλειψη ισοκρατήματος.
Το "Πάσαν" μου θυμίζει Καραμάνη. (οι μουσικές γραμμές)

Καλό να ανεβαίνουν και τέτοια ίσως και για αντιδιαστολή (και αποφυγή) με τα παλαιά μέλη του Χερουβικού ύμνου και για να ησυχάσουν και κάποιοι "μερακλήδες" με το επιχείρημα "δεν μπορείτε να τα ψάλλεται για αυτό προτιμάτε τα κλασσικά..." :eek:

Δὲν εἶχα κατάλαβει ὅτι οφείλουμε νὰ ψάλλουμε κάπως γιὰ νὰ ἰκανοποιήσουμε τὸ αἰσθητήριο ἤ κριτήριο ἄλλων ἔστω ποὺ καὶ ποὺ.

Δὲν νομίζω ὅτι ὁ Λαοσυνάκτης χρειάζεται νὰ ψάλλει «ἀλλιῶς» γιὰ νὰ εἶναι σεβαστὸς ἀπὸ ὅλους. Εἶναι σεβαστὸς ἀκόμη καὶ μὲ τὶς ὑφεσοδιέσεις του, ἐπειδὴ εἰναι διαλλακτικὸς καὶ δὲν μᾶς τρίβει στὴ μούρη τὰ πεπραγμένα του καὶ μοιράζεται ἀφειδῶς ὅ,τι συνθέτει.
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, αλλά βγάζει και την ψυχή του και μου αρέσει, το λαλάει το βυζαντινό, έχει μια γνησιότητα, αλλά αυτά τα κάνουν μόνο οι μεγάλοι που έχουν παααααααααα-λιώωωωωσειιιιιιιιι (ψαλτά) στο αναλόγιο, ένας νέος αν δεν εφαρμόζει τον κανόνα της βυζαντινής μουσικής ότι δεν μπορεί ο καθένας να λέει ό,τι θέλει και όπως το θέλει μέσα στην εκκλησία (εκτός, κάθε κανόνας έχει εξαιρέσεις, και αν είναι κάποιος που η δική του ευχαρίστηση είναι και δική μας), θα τον κόψουν ως τον βασιλέα των όλων κτλ

004.jpg
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, αλλά βγάζει και την ψυχή του και μου αρέσει, το λαλάει το βυζαντινό, έχει μια γνησιότητα, αλλά αυτά τα κάνουν μόνο οι μεγάλοι που έχουν παααααααααα-λιώωωωωσειιιιιιιιι (ψαλτά) στο αναλόγιο, ένας νέος αν δεν εφαρμόζει τον κανόνα της βυζαντινής μουσικής ότι δεν μπορεί ο καθένας να λέει ό,τι θέλει και όπως το θέλει μέσα στην εκκλησία (εκτός, κάθε κανόνας έχει εξαιρέσεις, και αν είναι κάποιος που η δική του ευχαρίστηση είναι και δική μας), θα τον κόψουν ως τον βασιλέα των όλων κτλ

004.jpg

Σ' ευχαριστώ για την εκτίμησή σου. Βέβαια δεν καταλαβαίνω καλά πού θές να το πάς λέγοντας "κίνηση μάτ". Τέλος πάντων. Να διευκρινήσω μόνο ότι δεν είμαι και τόσο νέος και, ελπίζω, άπειρος. Επίσης, η ηχογράφηση δεν είναι από εκκλησία (ζωντανή), αλλά στο σπίτι μου. Δεν έχω ψάλει ποτέ έτσι σε Εκκλησία, ούτε πρόκειται να το κάνω. Ένα πείραμα έκανα, να δώ πώς θ' ακουγόμουν, αν αυτοσχεδίαζα. Και απλά είπα να σας το κοινοποιήσω. Ίσως και να μην έκανα καλά.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Σ' ευχαριστώ για την εκτίμησή σου. Βέβαια δεν καταλαβαίνω καλά πού θές να το πάς λέγοντας "κίνηση μάτ". Τέλος πάντων. Να διευκρινήσω μόνο ότι δεν είμαι και τόσο νέος και, ελπίζω, άπειρος. Επίσης, η ηχογράφηση δεν είναι από εκκλησία (ζωντανή), αλλά στο σπίτι μου. Δεν έχω ψάλει ποτέ έτσι σε Εκκλησία, ούτε πρόκειται να το κάνω. Ένα πείραμα έκανα, να δώ πώς θ' ακουγόμουν, αν αυτοσχεδίαζα. Και απλά είπα να σας το κοινοποιήσω. Ίσως και να μην έκανα καλά.

Γιάνναρε...ψάλε την θέση του Κουφίσματος ως απάντηση και άστους υπάρχουμε και εμείς εδώ στο forum που μας ενδιαφέρουν αυτά που ανεβάζεις...
 
Σ' ευχαριστώ για την εκτίμησή σου. Βέβαια δεν καταλαβαίνω καλά πού θές να το πάς λέγοντας "κίνηση μάτ". Τέλος πάντων. Να διευκρινήσω μόνο ότι δεν είμαι και τόσο νέος και, ελπίζω, άπειρος. Επίσης, η ηχογράφηση δεν είναι από εκκλησία (ζωντανή), αλλά στο σπίτι μου. Δεν έχω ψάλει ποτέ έτσι σε Εκκλησία, ούτε πρόκειται να το κάνω. Ένα πείραμα έκανα, να δώ πώς θ' ακουγόμουν, αν αυτοσχεδίαζα. Και απλά είπα να σας το κοινοποιήσω. Ίσως και να μην έκανα καλά.
Καλά έκανες Γιάννη. Οι πειραματισμοί δεν είναι μεμπτοί. Με αυτό τον πειραματισμό δείχνεις ότι υπάρχουν ψάλτες που ψάλλουν σωστά, έμμετρα και ρυθμικά, παραδοσιακά και εντέχνως (δηλ. μη αγνοώντας τους κανόνας της μουσικής -κατά τον Χρύσανθο), αλλά ταυτόχρονα μπορούν να κάνουν και τα: "Πω, πω!!! Τι έκανε ρε ο άνθρωπος; "
Και όχι ότι ψάλλουν αναγκαστικά με τον ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ.

Και επίσης χαίρομαι που ξεκαθάρισες ότι δεν το έψαλλες στην εκκλησία και ούτε πρόκειται.
Ακόμα ένα ταλέντο του πολυτάλαντου Γιάννη Αρβανίτη, ενός από τους καλύτερους πρωτοψάλτες που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.
 
Top